Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#2841 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 19:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja to będę czekać tylko niech ziemia zmarznie troche bo teraz chodze normalnie błoto, śniegu jest troche w piątek ma jeszcze porządnie sypać podobno więc może być cieżko bo zanim zejdzie nie bedzie już przymrozków, może rzucać jak bedzie jeszcze minimalnie śnieg na polu? Bo inaczej może się okazać że w połowie kwietnia wjade albo na ostro jechać większym ciągnikiem nie patrząc na koleiny w kolana :o

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 23:14
  •  

#2842 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 12 marzec 2013 - 19:15

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie bardzo rozumiem jak piszecie że nie bedzie przymrozków w nocy tylko od razu odwilż. Jak już ktoś trafnie tu napisał opamiętajcie się bo nie żyjemy w RPA. Widzę niektórzy mają niezły ból d*py i na siłe próbują forsować swoje herezje że złapali Boga za nogi siejąc nawozy przed śniegami. Zobaczcie lepiej czy wam rozkruszek to magazynów nie wchodzi a nie pierd^^^cie.

#2843 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 19:20

Rzepak i nawożenie [połączone] Wicherek@ jak to sie sprawdzi to masakra bo ci co sypali teraz będą mieli narażony rzepak ale moim skromnym zdaniem nie ma co tak wybiegać w przyszłość trzeba działać na bieżąco
BARABUS@ no ja tam nie wiem do jakiego stopnia ziemia jest zamarznięta ale jeśli tak jak mówisz mało to będzie dobrze u nas sporo padało ale mało śniegu bo strasznie wiało

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2844 Share fiodor22

fiodor22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 19:44

Rzepak i nawożenie [połączone] powiem tak co juz zrobiliśmy lub co zrobimy i tak będzie źle :lol: moje skromne zdanie,podkarpacie okolice jarosławia już poleciało z nawozem czy czeka jeszcze bo nie widze zbytniego wzmorzonego ruchu na drodze z rozsiewaczami ??

Edytowany przez fiodor22, 12 marzec 2013 - 19:44.

#2845 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 12 marzec 2013 - 19:47

Rzepak i nawożenie [połączone] jakby tak było że azot tak wymywa to po każdym deszczu byśmy musieli dosypywać :P już kilka lat z rzędu obserwuje jak na zamarzniętą glebe sypią i zawsze działał to i teraz też nie zmyje

#2846 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 19:53

Rzepak i nawożenie [połączone] DOkladnie tak jak pisze Fiogor22 okolice jaroslawia to zasiane oziminy juz od dawna tez jestem z tych okolic , teraz ma spasc na podkarpaciu 30cm sniegu na weekendzie pisza ;/

#2847 Share fiodor22

fiodor22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 19:56

Rzepak i nawożenie [połączone] a nie gadaj że zasiane... u nas niema za bardzo ruchu tez czekam i niewiem czy jechać czy czekać :huh:

#2848 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 19:59

Rzepak i nawożenie [połączone]

Nie bardzo rozumiem jak piszecie że nie bedzie przymrozków w nocy tylko od razu odwilż. Jak już ktoś trafnie tu napisał opamiętajcie się bo nie żyjemy w RPA. Widzę niektórzy mają niezły ból d*py i na siłe próbują forsować swoje herezje że złapali Boga za nogi siejąc nawozy przed śniegami. Zobaczcie lepiej czy wam rozkruszek to magazynów nie wchodzi a nie pierd^^^cie.

Przeczytaj najpierw ze zrozumieniem. Przymrozki może i będą ale co mi z takiego piz*ryka do -3 stopni, na dodatek chyba musi się stopić śnieg żeby mówić o zmarznięciu gleby.

#2849 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 19:59

Rzepak i nawożenie [połączone] z potasowymi to pół biedy gorzej jak saletra była by wysiana.

#2850 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 20:24

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak rozsiewałem nawozy 4 marca to na drugi dzień już nie było granul bo w dzień temperatury były dodatnie, nawóz przeniknoł do gleby następnie ziemia zamarzła i spadło 3 cm śniegu co w przeliczeniu na deszcz daje mniej niż 1 mm opadu to o jakim wypłukaniu azotu pitolicie. Błąd popełnili Ci którzy rozsiali w moim regionie nawóz po 8 marca gdy temperatury były przez całą dobę ujemne i granula leżała cała na powierzchni i teraz przykrył ją śnieg, gdy zaczną się roztopy nawóz rozpuści się w topniejącym śniegu i może spłynąć w niżej położone miejsca. Gdy pola są równe będzie ok. ale na skłonach zrobi się kaszana.
Jednym słowem nie ma mądrych mi się udało w tym roku wstrzelić w dziesiątkę, jako pierwszy w okolicy wystartowałem z nawozem i nie żałuje. Czekam teraz na odwilż i ruszam z siewem owies, pszenica i pelucha zaprawione siewnik podczepiony mam nadzieje że od poniedziałku uda się wystartowac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2851 Share ArekJD1177

ArekJD1177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 20:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Śmieszą mnie takie tłumaczenia "ja dobrze zrobiłem że rozsiałem, inni błąd popełnili że nie wysieli" takie pocieszanie się. Zapewne większa połowa Polski nie posiała i co nie urośnie im? Ja jak posieję w okolicach 20 marca to chyba nie umrze z głodu? Posianie nawozu później nie obniży nam plonu, trzeba pilnować innych ważnych zabiegów ochrony i desykować jak najpóźniej, albo wcale.

#2852 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 marzec 2013 - 21:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Ale jeżeli każdy idealnie trafia z nawozem ma wysokie plony więc skąd się biorą średnie plony rzepaku 2,5t/ha a zbóż 3,8t/ha? Przecież podobno każdy wie najlepiej kiedy trzeba dać N :P
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2853 Share ArekJD1177

ArekJD1177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 21:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Może nie wiążą się głównie z nawożeniem a ochroną. Wiadomo że na rzepak najlepiej wysiać przed ruszeniem wegetacji ale nie zawsze pogoda pozwala. Na jesień też wypada skrócić i na grzyba opryskać bo też wpływa to na plon. U nas niektórzy chcieli spróbować rzepaku, posieli i zapomnieli, a później eee rzepak się nie opłaca bo ile trzeba włożyć a tylko 2 tony. Jeden fajnie mówił po co tyle wkładać na jesień jak nie wiadomo czy przezimuje :D

#2854 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 21:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Najlepiej jak poczekamy i zobaczymy kto miał racje. Ten co juz posiał czy ten co dopiero bedzie siał. Pozatym jak można komuś liczyć kase w kieszeni, nie twoja kasa nie twój interes to sie nie wpi....aj.

#2855 Share Elpaw

Elpaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 21:50

Rzepak i nawożenie [połączone] Kiedy zasilić borem? N juz posiane 5 marca, ale korzeń ma pęknięcie w środku a to oznaka niedoboru boru.
Może ktoś poradzić kiedy najlepiej zastosować i ew. Z jakim zabiegiem (rsm)?

#2856 Share ArekJD1177

ArekJD1177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 21:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy ja tu pisałem o jakiejś kasie? Do czego mam się nie wpi...ać?

#2857 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 22:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Co do nawożenia borem, to mieszanie go z RSM-em raczej nie jest dobrym pomysłem, gdyż RSM idzie do gleby, a nawozy borowe zalecane są na liść, aby były w maksymalnym stopniu wykorzystane. Musiałbyś dać z 5l bormaxu/ha, wtedy do gleby dostałoby się jakieś 0,8kg boru, dużo by to kosztowało, a efekt raczej byłby gorszy, niż gdybyś prysnął borem na liść, bo roślina musiałaby by go pobrać z gleby i zajęłoby to jej nieco czasu, a bor aplikowany dolistnie jest natychmiast dostępny. Swoją drogą, borem powinno się już nawozić jesienią, jeżeli masz pustostan w szyjce, to raczej wskazuje na to, że już jesienią rzepak cierpiał na brak tego składnika.

Arek, koledze poosa chodziło o to, że to nie Ty płacisz za nawozy, które rozsiewają inni rolnicy, więc to nie twój interes. I w sumie racja, sam niepotrzebnie zabierałem wcześniej głos w dyskusji, w każdym regionie Polski termin wjeżdżania w pole z azotem się różni ze względów na warunki pogodowe, do tego dochodzą różne typy nawozów, różne stanowiska, różny sprzęt.

#2858 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 13 marzec 2013 - 08:34

Rzepak i nawożenie [połączone] i tak wszyscy napiszą w żniwa że rzepak 5 ton sypał a pszenica 8 ton na IV klasie gleby, i nikt nie przyzna sie do błedu czy to wcześniej czy później posiał ten nawóz, no bo jak to sprawdzić.? załóżmy jakby każdy na swoim polu gdzieś tam doswiadczenie zrobił a ochrona ta sama to wtedy można porównac, a tak to tylko bicie piany.

#2859 Share crazy29

crazy29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 08:34

Rzepak i nawożenie [połączone] jak ktos sprawdzil to rzepak 10 dni temu mial juz korzonki przybyszowe co oznaczalo wznowienie wegetacji, w okolicy gosciu nasypal nawozu a po 4 dniach przyszedl mroz i rzepak w szybkim tempie zaczal robic sie czarny. do tego nasypalo sniegu 15-20 cm a pod sniegiem ziemia odpuscila i teraz sie wszystko kisi i gnije. w tej sytuacji ciesze sie ze nawozy leza w BB a nie na polu bo raczej wieksza krzywda by bylo ich rozsianie przed tym mrozem i sniegiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2860 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 13 marzec 2013 - 08:49

Rzepak i nawożenie [połączone] crazy29 popieram. Po co się tak rwać z tymi nawozami nie mając pewności jaka będzie pogoda na najbliższe dni a nawet tygodnie. Bo tak naprawdę połowa albo i 3/4 piszących posty ma może 5-10 ha do zasilenia nawozem co raptem zejdzie 2 godziny a robią większy problem z tego jak duże gospodarstwa mające po kilka set ha. Wiadomo mróz to lepiej wjechać w pole nie robiąc kolein ale bez przesady. Ja osobiście załadowałem 15 ton na przyczepy i czekam, miałem dzisiaj wyjeżdżać ale się wstrzymam chyba, a mam do wysiania łącznie pod rzepak i pod zboża na pierwszy rzut około 75 ton.