tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

knoro21    8

Sianie jednej dawki to głupota nawet jak i na ten rok po prostu trzeba zastosowac krotsza przerwe miedzy poszeczgolnymi dawkami tj dzis pierwsza a za 10 dni druga dawke tak bedzie najekonomiczniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

500l RSM , obawiałbym się aby nie popalić roślin. Chyba że lejesz wężami. Jeśli chodzi o samą dawkę to w rzepaku jak najabardziej trzeba już myśleć o jednej ostatecznej dawce, .

 

Jesli nei masz węży podziel ją na dwie dawki, ale nie za 10 dni tylko w ciągu maksymalnie 2 dni i będzie ok. 10 dni zdycydowanie za duzo zwłaszcza dla RSM,

gdzie formy azotanowej jest najmniej, a która działa najszybciej. Stąd też pośpiech jest wysoce wskazany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

Ten obornik to musiał byś chyba z glebą zmieszać.

no tak chciał bym go zastosowac pod siew w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

Ja dziś pod wieczór wysieje 2 dawkę pola zmeliorowane to wjadę wszędzie niema co czekać a jak tylko pojawi się chowacz to dodatkowo dodam Agravite Fosforową + Bor + Tytanit + karbendazym oczyszczająco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Jak obliczacie dawkę RSM? broszurka z Puław podaje jako przelicznik 3.125, czyli jeśli chcę dać 100kg N/ha to w próbie wodnej powinno mi wyjść 3,125*100=312,5 l wody. W takim razie jeśli w 100l RSM-u 32 jest 42kg azotu(bo jest;]) to dla tych zamierzonych 100kg N/ha powinno mi wylać go ok 240l. Czy to ma sens? Wychodzi na to, że przy tych samych dyszach i ciśnieniu RSM-u idzie znacznie mniej niż wody. Tak ma być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Dzisiaj byłem na polu i rzepak który podsiałem na początku marca jest dużo lepszy niż ten co nie był podsiany. Mój ma już wypuszczony nowy środek i zapowiada się ładnie. Oczekiwanie na możliwość wjazdu na pole aby rozsiać 2 dawkę. Zapraszam do mojej galeri tam mam wstawione zdjęcie mojego rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

No i druga dawka wysiana, elegancko si rozsiewało zero kolein na glinie trochę się tylko mazało ale tak bajka i akurat teraz pada delikatny deszczyk w sam raz jak znalazł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

Jak obliczacie dawkę RSM? broszurka z Puław podaje jako przelicznik 3.125, czyli jeśli chcę dać 100kg N/ha to w próbie wodnej powinno mi wyjść 3,125*100=312,5 l wody. W takim razie jeśli w 100l RSM-u 32 jest 42kg azotu(bo jest;]) to dla tych zamierzonych 100kg N/ha powinno mi wylać go ok 240l. Czy to ma sens? Wychodzi na to, że przy tych samych dyszach i ciśnieniu RSM-u idzie znacznie mniej niż wody. Tak ma być?

 

 

Kolego. Pomyśl logicznie a nie jakieś broszurki.

Powiedzmy chcesz dać w RSM 32% 100kg czystego N... Musisz znać gęstość tego RSM oraz zawartość procentową czystego składnika

(te dane są znane)

RSM 32% q=1,32kg/l

RSM 30 q= 1,30 kg/l

RSM 28 q =1,28 kg/l

 

q-(czytaj ro) grecka litera alfabetu dla tych co nie mieli fizyki.

 

No to liczymy ilość litrów dla 32:

 

100 [kg N] / 0,30 = 333,33(3) kg RSM 30%

 

 

Teraz tylko trzeba przeliczyć na litry. RSM 30 ma gęstość 1.30

 

333,33/1,30 = 256,41 litrów RSM

 

 

Jasne ze RSM idzie mniej niż wody bo jest cięższy.. 100 litrów rsm 30% waży 130kg

 

100 litrów wody waży 100kg i gdybyś chciał dać 100kg rsm to musiałbyś dać jego tylko 76,92 litra (mowa o rsm 30%)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

gutmen123 dzięki, że poświęciłeś dużo czasu na odpowiedź, takich ludzi tu szukam. Swoją drogą widzę po twoich obliczeniach, że przelicznik z broszurki dla RSM 32 się zgadza. Nurtowało mnie właśnie czy tym w miarę prostym sposobem na przeliczenie dostanie się adekwatne do rzeczywistości wyniki. Nie było to dla mnie takie oczywiste, że ciecz gęstsza od wody będzie z opryskiwacza wypływać w proporcjonalnie mniejszej ilości adekwatnie do gęstości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

Co ustawienia opryskiwacza.

Niektórzy mają opryskiwacze z komputerem. Pewnie wszyscy sądzą,że już nie muszą ustawiać i tylko dać dawkę i pozamiatane. Takie podejście jest poprawne, ale nie

dla wszystkich.

Wszystko zależy jakie macie przepływomierze.Jeśli łopatkowy to musicie kalibrować o współczynnik gęstości cieczy lub jego odwrotność.

Dla tych co mają przepływomierze ultradźwiękowe ==== nic nie musicie robić .

 

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Wcześniej pisałes że połamane masz miejscami. Wkońcu jak jest??

 

 

 

Kiedy Ja niby pisałem że mam połamane?

 

ile litrow gnojowicy chcesz dac? slyszalem ze ludzie mieszaja to z woda i pryskaja normalnie ale nie wiem jak to dziala i co to za teoria

 

 

 

 

Ja Kolego leje w 3 dawkach po 20 tys na Ha:) nic nie mieszam prosto z silosow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

Co ustawienia opryskiwacza.

Niektórzy mają opryskiwacze z komputerem. Pewnie wszyscy sądzą,że już nie muszą ustawiać i tylko dać dawkę i pozamiatane. Takie podejście jest poprawne, ale nie

dla wszystkich.

Wszystko zależy jakie macie przepływomierze.Jeśli łopatkowy to musicie kalibrować o współczynnik gęstości cieczy lub jego odwrotność.

Dla tych co mają przepływomierze ultradźwiękowe ==== nic nie musicie robić .

 

Pozdro

a jak poznać jaki to przepływomierz ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja raczej wcale nie mam przepływomierza, mi prądniczka z koła reguluję obroty pomp. Jak szybko jadę to pompy szybko się obracają jak wolno to i pompy wolno chodzą. Pompy mają napęd hydrauliczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Co myślicie o tym żeby rozsiać teraz tylko jedną dawkę na rzepak który nie dostał niestety jeszcze nic w tym roku :( myslałem a by mu dać 400 do 450 saletry ?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

Przepływomierze ultradzwiękowe są bez części ruchomych, po prostu "rura " przez którą przepływa ciecz .

 

Co myślicie o tym żeby rozsiać teraz tylko jedną dawkę na rzepak który nie dostał niestety jeszcze nic w tym roku :( myslałem a by mu dać 400 do 450 saletry ?

 

Już jest tak późno, że nie masz wyjścia. Jak celujesz w plon powyżej 3,5 ton to 450 kg saletry 34 to minimum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

z moim celowaniem to ciężko wyczuć rzepak mam pierwszy raz i jak bedzie nawet 1T to tez sie ucieszę :) dam 450 saletry może będzie dobrze :unsure:


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

te 450 podziel, 300 teraz i za tydzień resztę .

co do przepływomierzy można to jakoś rozpoznać wizualnie, mam nowego pilmeta i ciekawi mnie co tam wsadzili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie a czy na uzupełnienie potasu nie jest już za późno? Jesienią rzepak dostał jedynie 250kg Polifoski 6 co daje ok 80kg potasu a jak wiadomo to dość kluczowy składnik. Przydałoby się dać mu jeszcze ze 100kg czystego K, ewentualnie troche fosforu. Co radzicie? Sól potasowa? W tym tygodniu jak sie uda rzucam drugą dawkę saletrzaku moze przy okazji coś bym domieszał.

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Nie było szansy w marcu podobnie jak z azotem. W zeszłym tygodniu udało mi się wjechać dopiero z Canwilem. Czyli na sól już za późno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Mało 250kg saletrosanu.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2111    1

nie ma co przesadzac 65kg N i 32,5kg S na pocztek jak ładnie ruszy to 96kg N w postaci rsm mysle ze bedzie ok razem 161kg N +to co w glebie póznie jescze cos dolistnie i ma byc

Edytowano przez tomek2111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj