tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

atomik    148

szkoda dyskusji w tym dziale ale porównaj ceny środków produkcji 8 lat temu ceny chociażby ON I NAWOZÓW SZTUCZNYCH nie wpsominając już o innych kosztach nasion, ŚOR itd. A hossa jest dlatego właśnie że rybek zmienia zapotrzebowania a to zmienia strukturę upraw. Niemcy nie są już samowystarczalni w produkcji zbóż ponieważ silenie narasta liczba biogazowni czytaj uprawa kukurydzy oraz produkcja rzepaku na bioetanol. A klęski pogodowe nie śpią i ludności przybywa a czymś te gęby trzeba wykarmić. Cwańszego narodu w Europie od Niemców ja nie znam. Przepraszam za wolne sądy, wracając do tematu jakby nie było w tym roku plantacje stoją o niebo lepiej jak w zeszłym roku a to już duża zaliczka. Ważne żeby te 160 kg N przełożyło się na plon i jeśli nawet ktoś podzieli dawkę w odstępach 14 dni jak to zazwyczaj to przynajmniej szybciej po żniwach mu się resztki rozłożą :) nic w przyrodzie nie ginie nawet jak pójdzie w powietrze :) :lol:


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

moze by ktos jakies foto wstawil jak rzepak wyglada byloby jakies porownainie ja jutro wstawie cos :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golab    1

Rzucilem saletrosan na rzepak 8 marca w ilosci 300kg/ha, obawialem sie strasznie ze azot poszedl w ziemie dlatego zrobilem proby na azot mineralny. Wyszlo ze ogolem mam 90 kg azotu na hektarze, strata jest jakas napewno. Piszecie zeby nie dzielic dawek tylko od razu sypac calosc, ja zastosuje troche inna strategie. Dzis posieje jeszcze 100 kg saletry ktore planowalem dac 9 marca, i za jakis tydzien dwa gdy rzepak bedzie mial 20-30 cm dam ostatnia dawke. Patrzac na to co dzieje sie w moim rejonie mysle ze dobrze zrobilem ze posialem w marcu saletrosan dlatego ze nie wiem czy dzis dam rade wejsc w pole, w sumie jeden siewnik juz wysialem i narobilem strasznych kolein i zastanawiam sie czy siac jeszcze. A niektorzy jeszcze nie dali pierwszej dawki wiec kiedy ja dostarcza skoro zapowiadaja opady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Rzepak zbiera sie do rośniecia expresowo szybko . Ja w przeciagu dwóch dni widze diametralną różnice . Hybryda nadrabia straty naprawdę szybko sam jestem w szoku.

Edytowano przez milanreal1
indeks górny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

U mnie dopiero dzis go zobaczyłem po oststnich sniegach bo w nocy mocniej popadałdeszcz i sniegu zgineło sporo ale jest jescze około 10cm. Dobrze ze posiałęm saletrosan przed swietami :) teraz to można pomażyć u nas o wjechaniu przez 2 tygodnie. bedzie problem ze zbożami bo nie zasilone :(


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Bylem wczoraj pola z Rzepakiem objechac Powiem tak że Odmiana Xenon brak jakich kolwiek strat wyglada jak w na Poczatku Marca .Odmiana Marathon F1 Tylko miejscami boczne liscie pomarzły poniewaz za wczesnie posialem i poszła w góre.Nawozu jeszcze nic nie sialem a rzepaczek Ciemno zielony:)Zapowiada sie bardzo dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

160 kg N ? no przepraszam bardzo mimo wszystko jeżeli tyle zapakujesz saletry to ja nie widzę jaki jest sens skoro rzepak jeszcze u mnie jeszcze wiosny nie czuje ? może jedna dawka ma prawo bytu za tydzień - dwa ale teraz można sobie i tak pozwolić na podzielenie 5-6 dni np. 100 kg N na raz i potem dokładka.

 

Jak to do mnie to sieje saletrosan , no u mnie juz czuje wiosnę bo aby place były ze śniegiem a reszta od paru dni odkryta tak w 70% ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

nie do Ciebie, dziś pogoda super 13 stopni i słońce się przedziera ale co z tego śnieg jeszcze leży


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z czym wejść w pierwszym zabiegu na szkodniki (chodzi mi o substancje odżywcze), zaaplikuję mocznik, bor, odżywkę (fosfor + minimalne ilości mikro) czy stosować już większe ilości mikro (np. super 5) oraz stymulatory wzrostu (kelpak, tytanit itd?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dodaj jakiś nawóz z siarką, np. siarczan magnezu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

siarczan magnezu jest tak oczywistym dodatkiem, iż go pominąłem;]

a który makroelementy jest istotniejszy dla rzepaku fosfor czy potas? oczywiście w glebie jest składników pod dostatkiem rozchodzi mi się teraz o zasilanie dolistne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Na początku wegetacji zawsze jest problem z poborem fosforu, póżniej istotniejsze znaczenie ma potas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie , mam taka sytuacje pole podmokle i rzepak caly prawie fioletowy dostal 270kg saletry 6 marca nie rusza sie nic , korzen co 3 roslina sie urywa w ziemi i smierdzi , ten korzen ktory jest zdrowy nie zgnity a roslinka fioletowa ma szanse na ruszenie ?? kilka metrow dalej gdzie melioracja jest rzepak jest bardzo zielony i urosl kilka cm :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

Ma problem z pobieraniem składników, jak fioletowy to fosforu lub zwyczajnie masz jego nieodbór. Też mam na podmokłych kawałkach woda i błoto, śniegu niema na wogole tylko na skraju ale co z tego jak za dwa tygodnie pewnie pierwsza dawka N.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

no to nie sprzyjają mu warunki, gnicie może być spowodowane przemarznięciem lub silnym uwilgotnieniem którego rzepak nie lubi. musisz obserwować ale taki rzepak to problem strasznie nierówno kwitnie, czasem korzeń mimo, że wydaję się bujny rozwój jest potem zbyt słaby żeby zaopatrzyć całą roślinę i jest tylko kupa kapusty a nasion brak, jak nie ruszy po kilku dniach to nie ma co trzymać tego gipsu. Różnice robi też 33% z obsady 50 sztuk a z 20 bo to też może być nie rentowne potem. generalnie 15 roślin na m2 to jest minimum żeby inwestować w plantację.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Panowie , mam taka sytuacje pole podmokle i rzepak caly prawie fioletowy dostal 270kg saletry 6 marca nie rusza sie nic , korzen co 3 roslina sie urywa w ziemi i smierdzi , ten korzen ktory jest zdrowy nie zgnity a roslinka fioletowa ma szanse na ruszenie ?? kilka metrow dalej gdzie melioracja jest rzepak jest bardzo zielony i urosl kilka cm :/

 

a może masz kiłę kapusty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

tez tak mam na podmokłych terenach, jest fioletowy, ale jak wyrwałem to wygląda ok, myślę że to wina nadmiaru wilgoci , wszystko się wyjaśni jak tylko troche obeschnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

Ja mam raps praktycznie na wszystkich podmokłych kawałkach 2ha chyba takie w miare. Fioletowy tylko na jednym kawałku gdzie jest dzierzawa na gębe i niższe nawożenie. Korzeń zdrowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

a może masz kiłę kapusty ?

 

ta co ty , jakby to byla kila to bable by na rzepaku byly , tak jak napisalem teren podmokly bo tam gdzie suszej to zielony tak samo przy miedzach , npk dostal jakos 350kg amofoski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Rzepak zapierdziela jak szalony już. Ja dopiero dzisiaj lałem RSM na rzepak, i jeden przeciołem na pół. W środku już z 3 cm urósł. Na zewnątrz nic nie widać, trzeba odciąć korzeń i wtedy na pół pionowo przeciąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

no i sprawdzają się powoli najgorsze scenariusze, będzie oranie , wymokło prawie wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

moj rzepak wyglada moim zdaniem nawet dobrze

 

szerlok

 

 

http://www.fotosik.p...ce130c8e7e.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eec731ac9b209d17.html

 

california

 

http://www.fotosik.p...6307a42c20.html

 

jakby nie to pogorszenie pogody pogody w marcu to bylby caly zielony pewnie jakies tam straty beda

Edytowano przez maly00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj