Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#261 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:39

Rzepak i nawożenie [połączone] @majranjd być może rzepak Pioniera wymaga innego specyficznego odżywiania i nawożenia :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 23:03
  •  

#262 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Najgorsze jest to że zanim ktoś zauważy niedobory siarki w swoim rzepaku jest już za późno na uratowanie plonu niestety żniwa są raz w roku. Później człowiek sobie pluje w brode że nie posłuchał rad innych, powiem ze swojego doświadczenia że żadne dolistne dokarmianie nie cofnie strat wywołanych niedoborem siarki. Tak samo sceptycznie kiedyś podchodziłem do nawożenia siarką wiele lat tłumaczono że przemysł nas truje że padają kwaśne deszcze itp. po kilku latach intensywnej uprawy rzepaku przyszedł czas że uzupełnienie siarki w glebie stało się koniecznością. Także wzrost plonu nowych odmian rzepaku, powoduje że zwiększa się jego zapotrzebowanie na siarkę, kilka lat temu jak ktoś zbierał 2,5t/ha to się cieszył z dobrego plonu rzepak wówczas pobierał z gleby jedynie ok. 37kg siarki, teraz plony w dobrym roku przekraczają 4,5t/ha przy tym plonie rzepak potrzebuje już blisko 70kg siarki/ha.
Wszyscy macie rację są rejony kraju gdzie przemysł nadal dostarcza siarkę z atmosfery lub tak w ubiegłych latach ,,wzbogacił ziemię" że jej zapasy są wystarczające. Także gospodarstwa które od niedawna uprawiają na swoich ziemiach rzepak nie mają takich problemów.
Ja mieszkam w okolicy gdzie nie ma przemysłu i intensywna uprawa rzepaku w moim gospodarstwie trwa już od 25 lat, ostatnie 5 lat zmianowanie trójpolowe więc jeśli bym nie dostarczył ok.60kg S/ha mógłbym się pożegnać z przyzwoitym plonem.

#263 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 23:51

Rzepak i nawożenie [połączone] A u nas jakieś 5 lat temu były plony rzepaku na poziomie 4,5 tony a teraz już 3,5 średnio na tych samych polach i myśle że to może być spowodowane m. in. brakiem takich składników jak siarka. Bo chyba dopiero pierwszy rok będziemy stosować siarke razem z całym planem nawozowym+dolistne tylko będzie problem jesli się zwiększy plon :P bo nie będzie wiadomo dzięki czemu tak sie stało.
Rzepak przy plonie 4 ton pobiera ok 70kg siarki więc nie ma szans żeby tyle dać dolistnie i myśle że to możliwe że u nas plon spadł z powodu jego braku bo raczej reszta nawożenia się zwiększyła

Dziś byłem na spotkaniu gdzie reklamował się ADOB gość opowiadał ile procent wzrostu plonu daje stosowanie dolistnych wg zapotrzebowania(dziwnie to brzmi ale jaśniej na przykładzie):
- gdy jest optymalna ilość poszczególnego składnika pokarmowego daje to 100% zwyżki w plonie
- gdy zbadamy szczegółowo daną roślinę i zauważymy niedobór w sposób ukryty wewnątrz rośliny gdy jest on w początkowej fazie daje to zwyżkę plonów o ok. 30%
- ale już gdy zauważymy niedobór poszczególnych składników gołym okiem możemy uratować tylko 15% zwyżki plonów.
Opisywała to taka fajna tabelka ale nie moge jej znaleźć. Troche mogłem pokręcić ale tak to zrozumiałem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 luty 2011 - 10:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Czyli według Ciebie stosowanie oprysków dolistnych daje 100% zwyżki plonu? śmiać się :lol: czy płakać ?:blink:

#265 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 01 luty 2011 - 11:28

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie @Hubert to chyba nie tak.
Jeśli jest optymalna zawartość składnika, dla osiągnięcia zakładanego plonu to wtedy mamy jego poziom w 100% większy jak przy braku składnika.
Jeżeli natomiast zakładany plon będzie większy od zawartości składnika dostępnego w glebie to tak jak kolega usłyszał we wczesnej fazie niedoboru mamy szansę na 30% zwyżkę dokarmiając nalistnie. Jeśli natomiast wyruszymy w pole gdy już widać niedobory to jest tylko 15% zwyżki plonu.
Tak to pojmuję.
Nie wiem, nie byłem na tym spotkaniu ;)
DEZERTER

#266 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 luty 2011 - 11:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Coś w tym stylu dzięki za pomoc w objaśnieniu. Tyle że nie chodzi o składnik. Bo składnik jest tylko chodzi o dodatek składnika do optymalnego poziomu oczywiście jesli jest niedobór. Oj Panie HubercieOjdana przecież dobrze wiesz że to nie o to chodziło co napisałeś. Raczej dla wszystkich to oczywiste.

Edytowany przez silva, 01 luty 2011 - 11:40.

#267 Share magda1713

magda1713

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 luty 2011 - 11:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Chyba chodziło o wykorzystywanie potencjału plonotwórczego. Ale to nigdy nie jest tak, że tylko nawożenie jest powodem wysokich plonów. Na zebrany plon składa się również ochrona przed chwastami i w znacznym stopniu ochrona przed szkodnikami.
Rzepak jest rośliną nieekologiczną, wymagającą intensywnej pielęgnacji, za którą płaci wysokim plonem. Rzepak uprawiany bez odchwaszczania ma średnio o 25% niższy plon, ale straty mogą sięgać 40%. Dodatkowo zachwaszczony rzepak wymaga większych nakładów na zbiór i dosuszanie. Przede wszystkim trzeba odchwaszczać jesienią, kiedy formuje się rozetka, żeby był niska i miała 8-9 liści, ale po ruszeniu wegetacji nie możemy roślin zostawić samych sobie. Najskuteczniejsze jest odchwaszczanie chemiczne.
Zwalczanie szkodników też jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że każda zainwestowana złotówka w ochronę przed szkodnikami daje nam 13 złotych w plonie.
A jeśli chodzi jeszcze o tą siarkę, to jeżeli dajemy dużo N, to musimy zastosować siarkę, chociaż 40 kg/ha. wzmocni ona działanie tego azotu. I trzeba pamiętać, że siarkę stosujemy wczesną wiosną, nie jesienią!!! Najlepiej w formie siarczanu amonu ub innej formie doglebowej, dokarmianie dolistne nie jest tak efektywne. O siarce trzeba pamiętać jeśli się ma gleby lekkie i kwaśne, albo po okresie obfitych opadów.
Jak się stosuje bardzo dużo NPK i siarkę trzeba też zastosować Molibden i Bor. Jak będą braki tych mikroelementów to będą zamierały zawiązki łuszczyn czyli jest to jednoznaczne ze spadkiem plonów. Nawet do 80%.
SŁUŻĘ RADĄ: hajnowka@pirol.pl, www.pirol.pl

#268 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 01 luty 2011 - 12:15

Rzepak i nawożenie [połączone] Aż grzech nie zapytać w takim razie :)
Jak koleżanka widzi ochronę rzepaku po 2014 roku?
Kiedy to wejdą w życie zasady integrowanej ochrony roślin?
DEZERTER

#269 Share magda1713

magda1713

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 luty 2011 - 12:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Integrowana ochrona nie znaczy całkowitej rezygnacji z chemicznej ochrony. Tylko najpierw trzeba próbować innymi metodami: mechanicznymi, biologicznymi, a dopiero po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, stosowanie chemii. Może jeszcze do tej pory w ogóle wymyślą coś nowego.
Może odmiany GMO zdadzą wtedy egzamin??? W końcu kukurydzy pomogło (odmiana BT), choć ja nie jestem zwolenniczką ingerencji w takie rzeczy
www.pirol.pl

Edytowany przez magda1713, 01 luty 2011 - 12:27.

#270 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 luty 2011 - 15:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Pani Magdo widzę że jestes z Hajnówki. Ale siedziby izby rolniczej w Hajnówce chyba nie ma?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 luty 2011 - 15:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie nie chodziło mi o potencjał plonotwórczy.

#272 Share CROW

CROW

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 01 luty 2011 - 16:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Wróćmy do siarki (S)!!!
Jak zapatrujecie się na takie nawożenie: jesienią lubofos 4q/ha (co daje ok 64kg S) a teraz na wiosnę tylko podpierać się opryskiem z siarczanem magnezu i odżywki wieloskładnikowe.

#273 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 luty 2011 - 17:12

Rzepak i nawożenie [połączone] Nawozy z LUVENY są bogate w siarkę. Według mnie to dobra alternatywa dla siarczanu amonu, stosowanego na wiosnę. Piszesz, że 64kg S, czyli w porządku

#274 Share Przemo

Przemo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 01 luty 2011 - 17:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Teraz sam już nie wiem bo słyszałem różne opinie czy siarczan amonu powinno sie stosować jesienią czy wiosną? Siarczan magnezu raczej wiosną? Mam jeszcze pytanie do soli potasowej lepiej rozsiewać chyba jesienią?
W tamtym roku mieliśmy jakiś nawóz na rzepak który zawierał siarkę bor magnez i inne składniki siało sie go na jesień.(niestety nie pamiętam nazwy ani konkretnego składu)

#275 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 01 luty 2011 - 17:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Właśnie tylko dla siarki w składzie Lubofoski stosuje ten nawóz. Ma 29% S i do tego wapń. Rzepaku nie sieje, daję pod zboża ok 100-150 kg/ha Lubofoski 4-12-12. Do tego oczywiście oprysk siarczanem magnezu siedmiowodnym.

Gdybym siał rzepak to z pewnością siarkę zastosował bym jeszcze wiosną w nawozach zawierających azot, magnez i siarkę np Yara lub może Sulfammo, Saletrosan. Należy się kierowa prawem Liebiga i dostarczać wszystkie składniki bądź to w formie dolistnej lub w formie stałej ( nawóz w granuli) pobieranej przez korzeń.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#276 Share Przemo

Przemo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 01 luty 2011 - 17:47

Rzepak i nawożenie [połączone] @LeF Zapomniałem dodać że na wiosne był stosowany Sulfammo ;)

#277 Share magda1713

magda1713

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 02 luty 2011 - 07:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Jest, jest Izba Rolnicza w Hajnówce ;-) przy ulicy Piłsudskiego Panie HubertOjdana

Edytowany przez magda1713, 02 luty 2011 - 07:55.

#278 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2011 - 08:54

Rzepak i nawożenie [połączone] A no tak... nie wiem jak mogła mi uciec uwadze :P a od kiedy ona jest?

#279 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2011 - 11:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Rośliny pobierają siarkę w formie jonów siarczanowych(VI), a jej transport odbywa się z korzeni do pędów poprzez tkankę przewodzącą. W roślinach występuje głównie w formie zredukowanej w grupach sulfhydryfrylowych aminokwasów, jedynie w nie wielkim stopniu w formie nieutlenionej jako sulfolipidy znajdujące się w błonie komórkowej. Także jak już wcześniej ktoś napisał, lepiej jest dostarczać siarkę po przez rozsiew nawozu, niż dolistnie, mamy wtedy pewność, że składniki będzie w całej roślinie. Jedynie w przypadku objawów chlorozy można ratować się dolistnym podawaniem siarki, ale musi mieć pewność czy roślina nie ma dodatkowych chorób, bo wtedy pobranie siarki wiąże się z infekcją. Tym samym uważam, że korzystniej jest dać siarkę już wcześniej w postaci nawozu stałego i mieć spokój. Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share rafco1991

rafco1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 03 luty 2011 - 22:32

Rzepak i nawożenie [połączone] mam mały kawałek tak koło 0,30 ha rzepaku na IV i V klasie i planuje rozlać gnojowice co o tym myślicie?
Sprzedam Orkan 2 w db stanie