Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#2741 Share tomek26

tomek26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze,

Napisany 06 marzec 2013 - 21:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie a polecicie mi jakąs odżywkie na rzepak - taka co zawiera jakies dobre składniki i do której można by dodac nap moczniku- bardzo proszę o prady i proporcje w jakich się je stosuje- bądz też namiary gdzie ewentualnie mogę ja zakupic np str internetową- z góry dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 20:54
  •  

#2742 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 21:25

Rzepak i nawożenie [połączone] Intermag tam wszystko masz, tylko sobie dobrać.

#2743 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 21:28

A co ci da azot przy mrozie większość idzie w powietrze. tak samo jak wszyscy piszą że w pszenice już wieżdżają dla mnie to strata kasy kiedyś próby robiłem i w pszenicy najlepiej pierwsza dawka wychodzi początkiem kwietnia przy nawożeniu 120N sypie 7-9 ton z ha. także rzepak jak dostanie w połowie marca na ciepło będzie git.

Zastanów się co piszesz, azot z poczatkiem kwietnia, a jak wegetacja już ruszy w połowie marca to z czego pszenica ma się bujnąć i ruszyć dalej?? Z marnej zasobności którą posiada gleba?? Co do polnu jaki pisałeś to nie mówie że nie bo jest możliwe jak najbardziej. Azot może i mieć jakieś straty ale przy słabo rozkrzewionej, wczesna dawka to podstawa albo dokrzewianie ccc.

@barabus dobrze prawisz w tamtym roku poszedł azot na zboża jak i raps w 2-3 dni ok tygodnia ładnie ciepło, potem mrozy po -11 pare dni i tylko muszelka lekko przyżółkła.

@newhollandt6 jednym 4t/ha to dobre innym porażka.

@tomek26 poszukaj z borem bo to podstawa, może być bormax, jeszcze molibden, mangan, miedz, cynk no i żelazo bodajże. Wejdz w temat nawożenie dolistne tam bodajże user kissmy podał fajną odżywke z mikro i makro z kolei ubogą w npk.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2744 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 marzec 2013 - 21:32

A co sie stanie z azotem jak po rozsianiu nawozu przykryje go snieg? Czy zagrożeniem jest tylko jego wypłukanie wraz z topniejącym śniegiem czy też ucieknie w powietrze?

Jak ma uciec w powietrze jeżeli go śnieg przykryje? Forma azotanowa może zostać wypłukana jeżeli tego śniegu spadnie dużo. Gorsze może być że np topniejący śnieg, nawóz słabo rozpuszczony i może zadziałać jak dolistnie, a saletra wiadomo jak pali :P Poza tym rośliny które pobrały formę azotanową, luksusowo pobierają wodę a liście uwodnione są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mrozu.
Gdyby przyszedł sam mróz to nic poważnego, gorsze jak zacznie sypać śnieg.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2745 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 21:35

Rzepak i nawożenie [połączone] BARABUS--jaką odmianę rzepaku miałeś ?

#2746 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 21:44

Zastanów się co piszesz, azot z poczatkiem kwietnia, a jak wegetacja już ruszy w połowie marca to z czego pszenica ma się bujnąć i ruszyć dalej?? Z marnej zasobności którą posiada gleba?? Co do polnu jaki pisałeś to nie mówie że nie bo jest możliwe jak najbardziej. Azot może i mieć jakieś straty ale przy słabo rozkrzewionej, wczesna dawka to podstawa albo dokrzewianie ccc.

@barabus dobrze prawisz w tamtym roku poszedł azot na zboża jak i raps w 2-3 dni ok tygodnia ładnie ciepło, potem mrozy po -11 pare dni i tylko muszelka lekko przyżółkła.

@newhollandt6 jednym 4t/ha to dobre innym porażka.

@tomek26 poszukaj z borem bo to podstawa, może być bormax, jeszcze molibden, mangan, miedz, cynk no i żelazo bodajże. Wejdz w temat nawożenie dolistne tam bodajże user kissmy podał fajną odżywke z mikro i makro z kolei ubogą w npk.

Wiem co piszę bo robię tak już parę lat pszenica nie startuję tak jak rzepak a co do mojej gleby to sama 1 i 2 czarnoziemy co cztery lata wapnowane. Wszyscy jeżdżą już w połowie marca dają 200kg azotu w czystym składniku i plon większy mają. G... mają pszenica pobiera azot kiedy temp. +10 jest przynajmniej 2 tygodnie.

#2747 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 21:56

BARABUS--jaką odmianę rzepaku miałeś ?

Visby F1, oraz trochę SY Kolumb ale ten drugi dużo słabiej i plon połowęmniejszy

#2748 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 22:09

Wiem co piszę bo robię tak już parę lat pszenica nie startuję tak jak rzepak a co do mojej gleby to sama 1 i 2 czarnoziemy co cztery lata wapnowane. Wszyscy jeżdżą już w połowie marca dają 200kg azotu w czystym składniku i plon większy mają. G... mają pszenica pobiera azot kiedy temp. +10 jest przynajmniej 2 tygodnie.

No dalej mi nie wytłumaczyłeś co robi pszenica przez pół miesiąca od wystartowania wegetacji, jak niema azotu do pobrania? A no ci powiem co robi, siedzi i kisi się, na mokrych kawałkach łapie różne kolory i zdycha. Jedyne uzasadnienie w twoim nawożeniu to musiałby być pełnia krzewienia juz z jesieni, no ale wracajmy do tematu.

@barabus jednak Visby jedna z lepszych odmian pod względem plonu i regeneracji z mieszańców. Stosowałeś Asahi albo coś z tych biostymulatorów??

#2749 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 22:16

Rzepak i nawożenie [połączone] nic nie stosowałem z biostymulatorów, dostał tylko bardzo wcześnie pierwszą dawkę nawozu (7marzec) w identycznej ilości (100kg soli potasowej + 400kg saletrosanu) i po dokładnie 2 tyg. 200 litrów RSM32

#2750 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 06 marzec 2013 - 22:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Tomek 90 wstawiłbyś fotkę rzepaku jaki tam miałeś w tamtym roku bo widze że fachowiec jesteś i na ilośc postów idziesz. A nic konkretnego

Panowie jak będzie tak będzie głowy do góry, mróż nie mróz a w maju susza i pozamiatane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2751 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 06 marzec 2013 - 22:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Susza to zależy gdzie. Kto ma suszę to ma. Zawsze trzeba rać pod uwagę najgorszy scenariusz ale w zależności gdzie kto gospodarzy.

#2752 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 22:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Pszenica faktycznie później startuje, podać jej wcześnie azot nie zaszkodzi, ale brak pośpiechu w tejże czynności także. Co innego żyto, które budzi się wraz z nastaniem plusowych temperatur.

#2753 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 06 marzec 2013 - 22:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Ale jak ktoś ma mokro to też ma problem. U mnie pola meliorowane ale to teraz g... daje bo dreny powinno się czyścić lub wymieniać. Tak słyszałem

#2754 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 23:02

Tomek 90 wstawiłbyś fotkę rzepaku jaki tam miałeś w tamtym roku bo widze że fachowiec jesteś i na ilośc postów idziesz. A nic konkretnego

Panowie jak będzie tak będzie głowy do góry, mróż nie mróz a w maju susza i pozamiatane.

Skąd mam ci wziąść zdjęcie z tamtego roku? Żadnego albumu nie zakładam, szału nie było 3.5t/ha przy marnym z jesieni bo jak wiesz susza i słabo z pobieraniem składników, tak samo jak z mrozem bez "bajki".
Pierdoły piszesz, sam teraz nabiłeś posta w jakim celu niewiem, bo nic nim koknkretnego? :huh:

@eMWu normalne zależy od stanu plantacji, jak nie potrzeba zbytnio żeby się dokrzewiła to można i później, ale jeśli trzeba to wcześnie podstawa.

btw @pawełku jakaś nagroda za ilość postów? Może o czymś niewiem :D

@Radan dobre i to chociaż troche sciągnie chyba że zapchane to juz bedą zastoiska wody, ale jak niema w okolicy drzew które lubią się daleko korzenić i czyszczone studzienki żeby nie muliło to powinno być ok.

Edytowany przez Tomek90, 06 marzec 2013 - 23:04.

#2755 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 08:12

Rzepak i nawożenie [połączone] Wczoraj posialiśmy siarczan amonu i sól potasową z saletrą się wstrzymujemy.

#2756 Share zetor1991

zetor1991

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 13:38

Rzepak i nawożenie [połączone] wjechaliśmy wczoraj saletrosanem z saletrą poczekam na ruszenie wegetacji i koniec przymrozków:) co do tych którzy są przeciw http://www.salmag.pl.../saletrosan.php przeczytajcie zalecenia...

Edytowany przez zetor1991, 07 marzec 2013 - 13:41.

#2757 Share Bambi24

Bambi24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 17:14

W Mazowieckim ktoś sie wyrwał z sianeim nawozu? okolice siedlec?

ja jutro zamierzam wysiać 100 kg soli i 200 kg siarcznu amonu i 100 kg mocznika

#2758 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 07 marzec 2013 - 17:23

Rzepak i nawożenie [połączone] dziś znajomy lał rsm prawdopodobnie po rzepaku, ciekawe co z tego wyjdzie

#2759 Share predator

predator

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 19:36

Rzepak i nawożenie [połączone] 4 marca wysiałem po 300kg/ha saletrosanu ok 20 marca planuje 250kg saletry( chyba, ze zima wykosi), choc nie wydaje mi sie. na ewentualne uszkodzenia mrozowe dawka regeneracyjna N juz bedzie w glebie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2760 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 19:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak mają być dni i noce sporo na minusie to raczej wegetacja się zatrzyma na chwilę i może lepiej przełożyć 2 dawke na później, niech tą startową jeszcze pociągnie.