Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#241 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 31 styczeń 2011 - 16:46

Rzepak i nawożenie [połączone] masz na to jakieś dowody, poza tym ze na oko?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 09:56
  •  

#242 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Tu jest o roli siarki: ROLA I ROLA II
Kojarzy kolega @marek co to są grupy sulfhydrylowe? Do czego to służy? Co to buduje? Radzę poczytać.
Siarka jest makroskładnikiem. Podobnie jak fosfor, potas, azot, magnez i wapń.
To po co nawozić P i K? Nakarmmy roślinki przez liście jak będą głodne!
Jadł kolega kiedyś schabowego przez skórę? Nie? To dlaczego rzepak chce kolega karmić przez liście?
Siarka to składnik białek, białka to owszem azot, ale bez siarki azot nie będzie w pełni wykorzystany przez rośliny do budowy białek. A białka jak kolega doskonale wie to enzymy. Enzymy przydają się w cyklach kwasów tłuszczowych. A kwasy tłuszczowe to chyba jednak mają coś wspólnego z rzepakiem, nie sądzi kolega?

Pozdrawiam!
DEZERTER

#243 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:59

Rzepak i nawożenie [połączone] zgadzam sie z wypowiedzia kolegi majranjd , tylko jak wiadomo najwieksze zapotrzebowanie rzepaku na siarkę występuje dopiero od fazy pąkowania i w tym przypadku najbardziej racjonalnym zastosowaniem siarki są właśnie nawozy dolistne

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:28

Rzepak i nawożenie [połączone] ja tez nie stosuje siarki dodatkowo tylko sypie saletre amonowa zreszta jak kazdy znajomy i tylko siarke daje dolistnie . na plony nie narzekam . a jesienia rzepak nie ma przebarwien jest ciemnozielony wiec nie ma objawow niedoboru skladnikow co czesto jest widoczne na innych polach a tak wogole siarczan amonu nawet w wiekszosci punktow sprzedazy jest nie dostepny bo nikt nie kupuje go

#245 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Łukasz a jaki miałbyś plon gdybyś dał siarkę?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#246 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:37

Rzepak i nawożenie [połączone] nie wiem jaki bym mial rok tyemu mialem bez oprysku na opadanie srednia 4 tony w tym roku pryskalem i mialem 2,5 tony ale kazdy tak mial i spoldzielnie mialy po 1-1,5 tony wiec ja lepszy plon mialem
ale przewaznie wychodzi sredno 3,5 tony . duzo zalezy tez od dobranej odmiany i czy to jest na moim polu czy na dzierzawie

#247 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:44

Rzepak i nawożenie [połączone] Bo tamten rok był inny i sypały te słabiej wyglądające rzepaki bo te dobre wyległy sie i ooo... a siarczanu to przynajmniej trzeba by bylo dać po 250kg na ha patrząc na zapotrzebowania rzepaku a jak ktoś sypnie po 100kg by gleby nie zakwaszać to szkoda jezdzić po polu

#248 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:45

Rzepak i nawożenie [połączone] no właśnie - nie wiesz to po co pisać jakieś farmazony.
Wybacz ale do póki nie spróbujesz to nie wiesz.
Ja się tutaj nie mam zamiaru wymądrzać ale polu polu nie równe, nawożenie nawożeniu nie równe wiec jak można oceniać czy jeden składnik pokarmowy ma wpływ czy nie ma?
Ja w tym roku (2010) zrobiłem pełną ochronę jaką wydawało mi się ze mogłem zrobić i było tylko 3.65t/ha, a w poprzednim roku 4.1 mimo ze mniej był pryskany - wniosek prosty nie warto pryskać.
Aha zapomniałem dodać w tym roku był GRAD i ubezpieczyciel mi uznał 40% strat, no ale co tam plon końcowy i tak był niższy niż rok temu

#249 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:53

Rzepak i nawożenie [połączone] to ja mam rozumiec ze ja jak napisalem ze nie stosuje i nie wiem co by bylo gdybym dal to sa farmnazony
a ty piszesz ze stosujesz i tak samo nie wiesz czy bys mial mniejszy plon gdybys nie dal to masz racje ?? :lol:
a przypomnialo m i sie jednego roku dalem na 1 zabieg 250 kg siarczanu i 200 kg saletry i powiem ze to byl blad bo rzepak sie nierozwinął szybko poszedl w gore bo brakowalo azotu i sypanie juz nie pomoglo . teraz daje 1 dawke 300-400 kg i druga 200 kg saletry i jest ok i na III klasie 3,5 tony srednia jest ok

#250 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:59

Rzepak i nawożenie [połączone] a masz racje bo kiedyś też tak mialem i to jeszcze sporo zależy jakie są zasoby siarki w glebie i na razie możesz nie mieć zniżki plonu bo ma dostęp. Jak plon zacznie spadać lub będą obiawy niedoboru to wtedy bedziesz musiał

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:02

Rzepak i nawożenie [połączone] wlasnie jak beda niedobory to bedzie widac a rzepak obserwuje caly czas i nic sie nie dzieje . jak bede widzial ze czegos brakuje to dam dolistnie zeby podratowac zanim sypany siarczan bedzie dostepny dla roslin i tak samo z innymi skladnikami

#252 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:02

Jadł kolega kiedyś schabowego przez skórę? Nie? To dlaczego rzepak chce kolega karmić przez liście?

Jak uważasz że można porównywać jedzenie przez skórę i pobieranie odżywek przez liście to leżę na brzuchu.

Właściwe to takich mądrościach nie wiedzę sensu dalszej rozmowy z tobą.

#253 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:08

Jeśli rzepakowi nie barkuje siarki to pobieranie azotu nie jest utrudnione. Jeśli na lisciach nie ma objawów niedoboru siarki to w czym jest problem? Po co w takim razie pchać siarkę kosztem azotu albo przy takiej samej dawce azotu po co wydać więcej pieniędzy?
Przy pierwszych objawach niedoboru można pokryć zapotrzebowanie z powodzeniem nawozami doslistnymi gdzie jest to o wiele tańsze.

ja kilka lat wstecz też nie nawoziłem rzepaku siarką i było git, rzepak zaczął coraz częściej pojawiać się na polu i zaczeły się problemy, np w trakcie kwitnienia płatki miały kolor biały :blink: niska zawartość nasion w łuszczynach itd, ile kg S dostarczysz w jednym zabiegu? ja uważam że przez nawożenie dolistne to można uzupełnić tylko okresowe niedobory danego pierwiastka, azot też możesz dawać dolistnie, dużo taniej, ale z powodzeniem trudniej.

#254 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:10

Rzepak i nawożenie [połączone] Prawdą jest, że efektywność podania nawozu przez liście jest dużo bardziej efektywniejsza od podania doglebowego. Jeśli chcemy szybko uzupełnić braku jakiegoś makro- lub mikroskładnika to ten sposób jest najlepszy. Zauważyłem, że ciągle rośnie zainteresowanie i chęć zastosowania tego sposobu nawożenia. Gdy jednak braki są duże, to zazwyczaj lepszym sposobem jest nawożenie doglebowe.

Edytowany przez marekpieg1234, 31 styczeń 2011 - 19:11.

#255 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:16

Rzepak i nawożenie [połączone] nie, ja nie dałem i nie mówie ze to zle czy dobrze - generlanie stwierdzić czy dobrze czy zle moze osoba która próbki robi na jednym polu, bo inaczej to wszystko o kant d... potłuc

#256 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:33

Rzepak i nawożenie [połączone] wlasnie kazdy inaczej robi i u kazdego inne sposoby sie sprawdzaja . ja tam o porade pytam sie sasiada bo on dba jak nikt inny w okolicy i wiem przynajmniej ze mamy taki sam rodzaj gleby i klimat i jak u niego sie cos sprawdza to i u mnie powinno byc ok .

#257 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:57

Rzepak i nawożenie [połączone] @lukaszjarm, co do Twojego poprzedniego postu na pewno dobrze, że stosujesz szybko działające nawozy na wiosnę, bo to ma duże znaczenie. Co do siarki, jeśli piszesz, że Ty nie widzisz potrzeby stosowania, to może i tak jest, bo przecież kto zna swoje pole lepiej niż on sam. Na innym polu ktoś inny znów będzie potrzebował dużej dawki siarki. Podsumowując, ja uważam, że to czy siarka jest konieczna, czy nie uzależnione jest od warunków na danym polu, dlatego trudno jest doradzać komuś czy należy stosować siarkę czy nie, gdy o polu nic nie wiemy. Oczywiście każde pole ma inną zawartość siarki i na to trzeba patrzeć, bo po co niepotrzebnie pchać się w koszty.

#258 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:02

Rzepak i nawożenie [połączone] a ja w tym roku spróbuję zrobić doświadczenie
pół pola zasilę saletrą a pół czymś z duża zawartością siarki - oczywiscie mówimy o jednej działce, jednej odmianie rzepaku, takiej samej technologii uprawy - orkowo albo bezorkowo
później zobaczymy czy to widać gołym okiem i czy ewentualnie zauwazy to kombajn przy koszeniu

#259 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:07

Rzepak i nawożenie [połączone] To chyba najlepszy sposób, aby się przekonać, czy warto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:52

Jak uważasz że można porównywać jedzenie przez skórę i pobieranie odżywek przez liście to leżę na brzuchu.

Właściwe to takich mądrościach nie wiedzę sensu dalszej rozmowy z tobą.

Ha! a pewnie że można, weź spróbuj jechać na samych witaminach w pigułkach, czy kremach na skórę, jak nie będziesz dostarczał z pożywieniem makro (białek, tłuszczy, węglowodanów). A jak zaznaczyłem wcześniej siarka jest MAKRO składnikiem.
Wiem, to dla niektórych zbyt dużo,ale to tylko ograniczona wyobraźnia nie pozwala zrozumieć praw przyrody. W końcu jesteśmy jej częścią, czy się to komuś podoba czy nie.

Ty to taki wytrawny koneser słówek, cytujesz to co Ci się podoba i tworzysz swój własny światopogląd. Dlaczego nie odniosłeś się do reszty wypowiedzi? Przecież to się jedno z drugim wiązało?
Poza tym wiesz co to jest pobranie z polonem składników pokarmowych?
Układałeś kiedyś coś takiego jak plan nawozowy?
A później się dziwić, że mamy gleby zdegradowane.

Ja piłeczkę odbiłem, ale widzę, że gram ze ścianą, więc należy poprawnie przyznać Ci rację i usunąć się w cień, bo szkoda moich nerwów.

Aaaa i przepraszam szanowną resztę czytających, miało być grzecznie, ale nie wyszło. Jakoś nie lubię jak ktoś pisze, że postępowanie inne od jego jest głupotą.

Edytowany przez majranjd, 31 styczeń 2011 - 21:30.

DEZERTER