Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#2421 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 19 luty 2013 - 21:12

Rzepak i nawożenie [połączone] Zgadza sie też byśmy nie rzucali ale tak podają te długoterminowe ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 22:16
  •  

#2422 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 19 luty 2013 - 23:27

Polifoska 21 jest nawozem uniwersalnym ;) ma mniej formy azotanowej a więcej amonowej. Co nie zmienia faktu że saletrosan jest lepszy :)

@Bambi24
Azot zależnie od plonu w jaki celujesz, 150-160 kg N/ha minimum
Siarka - 8-12 kgS / 1 tone zakładanego plonu
No i dolistnie oczywiście bor, molibden mangan.
P i K jeżeli dostał mało na jesieni lub uboga gleba też warto podać.

Jak czegoś zapomniałem to koledzy dopiszą ;)

Panie chyba się przespało lekcję w szkole:), P jest nie mobilny w glebie tylko przez uprawę się porusza więc nic nie da proszek, a na liścia to co położysz to jak umarłemu kadzidło. Ja na wiosnę daje tak: 100 kg soli potasowej jak najwcześniej, 1 dawka azot saletrosan 2 saletra i do przodu potem bor i inne gadźety :)
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#2423 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 20 luty 2013 - 08:48

Rzepak i nawożenie [połączone] A takie Pytanie kiedy najlepiej mocznik na rzepak stosowac??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2424 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 20 luty 2013 - 09:46

Rzepak i nawożenie [połączone] ja bym dał na drugą dawkę tylko żeby było dostatecznie wilgoci. wiadomo że długo się uwalnia
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#2425 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 20 luty 2013 - 10:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Sypiecie nawóz w ostatnie mrozy czy jeszcze z tydzien dwa przed ostatnimi mrozami? Bo czytajac posty z tamtego roku widzialem ze wiekszosc zaczynała sypac przed 10 marca.. U mnie ostatnie przymrozki byly koło 20 marca nawet po jestem z Podlaskiego. Dlatego nie wiem jaka strategie obrac sypac w ostatnie mrozy (bo tak napewno bede sypał pod zboża) czy z tydzien wczesniej.

#2426 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 20 luty 2013 - 12:46

Rzepak i nawożenie [połączone] My mieliśmy w tym tyg. sypać na rzepak ale śniegu jest z 10 cm a ostatni większy mróz niby pod koniec tygodnia. Siał ktoś kiedyś nawozy na ok 5 cm śniegu ??? chodzi mi o polifoskę oraz siarczan amonu

#2427 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 20 luty 2013 - 13:16

Sypiecie nawóz w ostatnie mrozy czy jeszcze z tydzien dwa przed ostatnimi mrozami? Bo czytajac posty z tamtego roku widzialem ze wiekszosc zaczynała sypac przed 10 marca.. U mnie ostatnie przymrozki byly koło 20 marca nawet po jestem z Podlaskiego. Dlatego nie wiem jaka strategie obrac sypac w ostatnie mrozy (bo tak napewno bede sypał pod zboża) czy z tydzien wczesniej.

Zależy co chcesz sypać. Saltrę będe sypał na ostatnie mrozy, o ile uda się trafić. Saletrosan tak samo.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#2428 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 20 luty 2013 - 14:36

Rzepak i nawożenie [połączone] Nawozy jeszcze nie kupione ale napewno bedzie to saletrosan a jak nie dostane to saletra z siarczanem amonu ale tego siarczanu mysle nie duzo dać ponieważ rzepak pierwszy raz na tym polu bedzie rosnac po za tym siraczan zakwasza glebe bardzo

#2429 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 20 luty 2013 - 15:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam Panowie jestem nowy na forum. pierwszy raz posiałem rzepak odmiana hybrydowa. zasiany na 1 klasie gleby, grubość korzenia przed zimą 1,5 do ponad 2cm. moje pytanie jest takie czy wystarczy na start 80kg kizerytu, 100kg saletrzaku i 200kg saletry a na drugą dawkę 100kg saletry i 100 mocznika. proszę o porady. :blink:

#2430 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 20 luty 2013 - 16:20

aha no właśnie ja jestem z mazowieckiego okolice siedlec

Z której strony siedlec jesteś? U mnie śniegu ze 30 cm i w rzepaki wjadą... w marcu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2431 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 20 luty 2013 - 16:31

Panie chyba się przespało lekcję w szkole:), P jest nie mobilny w glebie tylko przez uprawę się porusza więc nic nie da proszek, a na liścia to co położysz to jak umarłemu kadzidło. Ja na wiosnę daje tak: 100 kg soli potasowej jak najwcześniej, 1 dawka azot saletrosan 2 saletra i do przodu potem bor i inne gadźety :)

K również słabo przemieszcza się w glebie, i nigdzie nie napisałem żeby sypac fosfor w nawozie pogłównie :)
Jeżeli nawożenie P i K było skromne przedsiewnie to napewno dolistnie się przyda :)

A z tą Polifoską to faktycznie po**bałem z tymi formami :P
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2432 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 20 luty 2013 - 17:52

Witam Panowie jestem nowy na forum. pierwszy raz posiałem rzepak odmiana hybrydowa. zasiany na 1 klasie gleby, grubość korzenia przed zimą 1,5 do ponad 2cm. moje pytanie jest takie czy wystarczy na start 80kg kizerytu, 100kg saletrzaku i 200kg saletry a na drugą dawkę 100kg saletry i 100 mocznika. proszę o porady. :blink:

N 27 + 68 + 34 + 46 = 175 kg według mnie starczy i 4 t przy dobrych wiatrach można wyciągnąć

@losktos fosfor rocznie sam może 1-2 cm się przemieści, potas porównywalnie z azotem się przemieszcza

#2433 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 luty 2013 - 18:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Az tak to nie. Azot tylko w formie amonowej jest wiązany przez kompleks sorpcyjny, w azotanowej łatwo się wymywa, w formie amidowej także. A Potas jednak jest wiązany przez kompleks sorpcyjny. Gleby lepsze maja większy kompleks sorpcyjny więc nie tak łatwo ulegnie wypłukaniu jak ma to miejsce na glebach lekkich gdzie pojemność kompleksu sorpcyjnego są znacznie ograniczone. Poza tym koloidy glebowe w ponad 90% maja ładunek ujemny przez co łatwo przyciągają kationy jak np potas.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2434 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 20 luty 2013 - 18:57

Rzepak i nawożenie [połączone] Dzięki za info dodam że pod korzeń dostał 100kg fosforani i 100kg soli potasowej i 200kg tarnogranu z borem. Także na jesień dostał 24N. :huh:. na jesień skróciłem go tebu+ topsin
+ stabilan + 60l gnojówki i po dwóch tygodniach wyglądał jakby go ktoś wałem przejechał.Liczę żę spokojnie minie 4 tony tylko żeby pogoda sprzyjała. B)

#2435 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 20 luty 2013 - 18:57

Rzepak i nawożenie [połączone] A po polsku ? :D

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#2436 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 20 luty 2013 - 19:07

Rzepak i nawożenie [połączone] A z tą gnojówką to masz sprawdzone czy poprostu w ramach oszczędności. Słyszałem już o takich praktykach w zbożu, ale chyba potem to trzeba tydzień w wannie siedzieć i niewiadomo czy pomoże. Wolę już odżywkę i mocznik nie wspominając już o nastrojach ludzi/sąsiadów po takim zabiegu w pobliżu zabudowań

#2437 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 20 luty 2013 - 19:20

Rzepak i nawożenie [połączone] Ojciec mój kiedyś pszenice gnojówką pryskał przy zabiegach z jakimś opryskiem. teraz ja dbam i bawię się w tym roku stosowałem w pszenicy na liść flagowy acanto+tebu+ 40l gnojówki plon 7,5t ha gdzie stosowałem sam Falcon bez gnojówki plon 6t z ha ale kawałek kawałkowi nie równy rok był słaby i tyle. a co do smrodu to czysta gnojówka śmierdzi alr rozcieńczona już nie. A odżywek nie stosuję bo szkoda na to kasy.

#2438 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 20 luty 2013 - 19:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie Gnojowica najtanszy nawóz ja leje ja w rzepak i zboza w ściezki po 50 tys litro( lance rzucaja ja Na 24 metry). na Ha w 3 dawkach i efekty piorunujace a nowozu nie stosuje nic od paru lat tylko troche RSM na start i wapno co roku .

A stosuje ktos NutriBor??i ile daje rocznie na Ha

#2439 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 21 luty 2013 - 12:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Czym rozlewasz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2440 Share d4r4s

d4r4s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 luty 2013 - 13:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Właśnie czym rozlewasz ? Ja planuje zakup rozlewacza do mojej beczki tzw. rozlewacz wleczony o szerokości 24m ale wiadomo koszt takiego urządzenia nie jest mały ;/ ale wtedy mógłbym nawozić również młode rośliny na wiosnę.