Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#221 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 20:27

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie ma problemu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 00:05
  •  

#222 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 20:32

Rzepak i nawożenie [połączone] to pasuje, a orientujesz się ile bedzie miał siarki taki rsm32 z siarką?

#223 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 styczeń 2011 - 21:00

Hmm..Siarkę stosuje się najczęściej w pierwszej dawce w formie siarczanu amonu. Słyszałem jednak o lepszym zamienniku, czyli saletrosanie z tarnowa, zawiera 26%N(azotanowego- 7% i amonowego- 19%) i siarki 13%

W latach 80 do nawożenia rzepaku siarką zalecano między innymi najzwyklejszy gips.
Ten popularny i łatwo dostępny materiał budowlany zawiera 18% S.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 00:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Mnie się podoba ostatnio Polifoska 21 a mało się o niej mówi Ma 21%N w sumie to nie tak dużo ale za to 35%S oraz chyba 5%Mg więc więcej niż w saletrosanie. Wcześniej cięzko było go dostać ale teraz już raczej nie ma problemu. To 200kg na pierwszą dawke dać i będzie wystarczająco. No i oczywiście saletre ze 200kg do tego by nie zaszkodziło. Ale nie zapominajcie przy liczeniu że niektóre Polifoski itp również mają Siarkę.

#225 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 07:41

Rzepak i nawożenie [połączone] @silva, ta Polifoska 21 jest bardzo ciekawa. Tylko pewnie cena już mniej...

#226 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 31 styczeń 2011 - 08:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeżeli chodzi o Polifoskę 21 to zawartość siarki przeliczona na czysty składnik to 14%S(35%SO3),saletrosan ma 13%S,polifoska 21 nie jest idealna pod rzepak w pierwszym zabiegu bo część N jest w formie amidowej (wolno działającej),natomiast saletrosan ma N w formie amonowej i saletrzanej. Moim zdaniem jest to w tej chwili zdecydowanie najlepszy nawóz do pierwszej wczesnowiosennej dawki pod rzepak.Choć bardzo ciekawym rozwiązaniem byłby też RSM z siarką.

#227 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1685 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 08:51

Rzepak i nawożenie [połączone] ta polifoska 21 to trochę zmodernizowany siarczan amonu, dostępny od baaardzo dawna, nic szczególnego, a poza tym strasznie zakwasza

#228 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 09:03

Rzepak i nawożenie [połączone] Dlatego właśnie napisałem, że Polifoska 21 jest ciekawa, ale wspomniałem też o Saletrosanie i siarczanie amonu. Aczkolwiek pod względem formy azotu Saletrosan jest najbardziej odpowiedni

#229 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 10:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie wiem jaki jest sens siania nawozów z siarką, kosztem azotu. Jeśli na roślinach nie występują objawy niedoboru siarki to głupotą jest jej pchanie na zapas, lepiej za te same pieniądze dać więcej azotu.

Ja nigdy nie dawałem nawozów siarkowych i nigdy na roślinach nie było objawów niedoboru tego pierwiastka, daję profilaktycznie po 10kg siarczanu magnezu do oprysków na słodyszka i pryszczarka i tyle.

#230 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 10:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Marekgizo, jednorazowo rozpuszczasz 10kg siarczanu w np.200l wody?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 10:36

Rzepak i nawożenie [połączone] W 300l.

Niby wystarczyło by 200l, ale w odżywkach wody nie żałuję.

Edytowany przez marekgizio, 31 styczeń 2011 - 10:40.

#232 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 31 styczeń 2011 - 10:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Marek to po co pchać się w azot skoro roślina nie pokazuje, że go bezwzględnie natychmiastowo potrzebuje?
Po co dawać 200kg jak można być dać ze 30-40kg i też by było?

Edytowany przez yacenty, 31 styczeń 2011 - 10:55.

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#233 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne rolnictwo, technika rolnicza.

Napisany 31 styczeń 2011 - 11:14

Nie wiem jaki jest sens siania nawozów z siarką, kosztem azotu. Jeśli na roślinach nie występują objawy niedoboru siarki to głupotą jest jej pchanie na zapas, lepiej za te same pieniądze dać więcej azotu.

Ja nigdy nie dawałem nawozów siarkowych i nigdy na roślinach nie było objawów niedoboru tego pierwiastka, daję profilaktycznie po 10kg siarczanu magnezu do oprysków na słodyszka i pryszczarka i tyle.

No nie dziwie się że nie zaobserwowałeś niedoborów siarki bo w zbożach można to stwierdzić jedynie poprzez analize chemiczna jedynie w rzepaku można zauważyć że po nawożeniu siarką mamy lepsze wybarwienie roślin i pszczoły chętniej oblatują takie plantacje. Choć i to jest tylko względną obserwacją.

Edytowany przez GoodFarmer, 31 styczeń 2011 - 11:16.

#234 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 31 styczeń 2011 - 11:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Koszt 1 kg N w saletrze amonowej to ok. 3,5zł, a w saletrosanie ok 4,1 zł,zakładając ,że w formie saletrosanu wysiejemy 65kg N(250 kg saletrosanu)to różnica wynosi ok.40zł.Za te 40 zł wprowadzamy do gleby 32 kg siarki w najlepszej formie siarczanowej szybko dostępnej dla roślin.Idąc tokiem rozumowania jednego z przedmówców, po co stosować fosfor i potas jak nie występują objawy jego niedoboru.

#235 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 12:08

Rzepak i nawożenie [połączone] W zeszłym roku obok mnie miało dwóch sąsiadów rzepak - jeden nawożony siarczanem amonu i saletrą, drugi stosował saletrę w każdej dawce. Kolor dużo lepszy zarówno liści, jak i kwiatów po zastosowaniu siarki. A rzepak przecież pobiera wiele kg siarki, której dolistnie nie jesteśmy w stanie podać w takiej ilości. Owszem, zdarzają się pola, gdzie wystarczy zastosować dolistnie w formie siarczanu magnezu, ale to są wyjątki

#236 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 31 styczeń 2011 - 12:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie - analizy gleb są potrzebne - tyle tylko ze w przypadku siarki to już takie bardziej zaawansowane, nie mniej przemysł ciężki już się w Polsce dawno skończył, rośliny pobierają dużo siarki a powietrzu już jej tyle nie ma, tak więc powinniśmy ją jakoś dostarczać :-)

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#237 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 16:11

No nie dziwie się że nie zaobserwowałeś niedoborów siarki bo w zbożach można to stwierdzić jedynie poprzez analize chemiczna

A to sorry musałem pomylić tematy bo myślałem że pisze w temacie o rzepaku. Sorry mój błąd.

Skoro na liściach czy płatkach nie występują niedobory siarki to jaki jest cel jej stosowania?
Jak ktoś chce stosować dla swojego lepszego samopoczucia to proszę bardzo, ja wolę stosować według potrzeb.
I wolę dać więcej azotu który jest podstawowym pierwiastkiem decydującym o plonie, potem potas i fosfor których niedobory też się silnie odbijają na plonie, siarka nie jest takim pierwiastkiem i ewentualne objawy niedoboru można z powodzeniem pokryć nawozami dolistnymi.
Poza tym wile nawozów zawiera siarkę i nie jest to pisane na workach. Na przykład jest w polifosce, fosforanie amonu i niektórych nawozach azotowych, więc nie jest tak że na pole nie trafi ani kilogram siarki.

Po co dawać 200kg jak można być dać ze 30-40kg i też by było?

Jak cię nie interesuje rzeczowa rozmowa o nawożeniu tylko takie przekomażanie to rozmawiaj z kimś innym bo ja na jałowe gadki nie mam czasu.

Edytowany przez marekgizio, 31 styczeń 2011 - 16:24.

#238 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 16:13

Rzepak i nawożenie [połączone] Torez, faktycznie jest rsm z siarką, ale jest jej tylko 3% w rsm26N i tylko do dostania w Szczecinie. Także pójdzie tylko nalistnie. Przydałaby się jakaś siarka w płynie, ale na razie chyba nie jest to dostępne.

#239 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne rolnictwo, technika rolnicza.

Napisany 31 styczeń 2011 - 16:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Może zle trochę napisałem ponieważ miałem na myśli ogolnie jak możesz zobaczyć na roślinach niedobory siarki? Wspomnniałem o zbożach wiedząc iż jest to temat o rzepaku. Pobranie azotu akurat w rzepaku jest dość zależne od pobrania siarki szczególnie przy większych plonach a nie tylko od fosforu i potasu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 16:41

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeśli rzepakowi nie barkuje siarki to pobieranie azotu nie jest utrudnione. Jeśli na lisciach nie ma objawów niedoboru siarki to w czym jest problem? Po co w takim razie pchać siarkę kosztem azotu albo przy takiej samej dawce azotu po co wydać więcej pieniędzy?
Przy pierwszych objawach niedoboru można pokryć zapotrzebowanie z powodzeniem nawozami doslistnymi gdzie jest to o wiele tańsze.