Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#2241 Share jasiu12347

jasiu12347

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 12:51

Rzepak i nawożenie [połączone] Dawka startowa dopiero w III dekadzie marca? nie za pózno?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 13:23
  •  

#2242 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 15:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Pierwsza dekada marca to się z tobą zgodzę ale nie koniec marca!!!. Kiedy zamierzałbyś dać drugą dawkę, w fazie kwitnienia?
Pierwsza dawka powinna być wysiana jeszcze na zmarznięto ziemię. Ja w 2012 r. siałem 28 lutego saletrosan z saletro amonowo druga dawka 14 marca, efekt był bardzo zadowalający.

Edytowany przez major_89, 22 styczeń 2013 - 15:09.

#2243 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 18:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Z pierwszą dawką najlepiej trawić na ostatni przymrozek.. Ja daje na pierwszy rzut 280kg saletry i na drugi dzień 200kg siarki potem jak wegetacjia dobrze ruszy to kolejne 250kg N jak temp osiąga okło 12 stopni to i dolistnie sie dokarmia

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2244 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 18:21

Rzepak i nawożenie [połączone] te 200 kg siarki i 250 N to chyba nie w czystym składniku??

#2245 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 18:35

Rzepak i nawożenie [połączone] nie jest w czystym składniku, zapomniałem napisać...

#2246 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 23 styczeń 2013 - 09:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Chłopaki pierwszą dawkę dam kiedy da się w pole wjechać, w tamtym roku dało się koło 20 marca <_< mieszkam w Podkarpackim a u nas dużo śniegu zalegało i późno zeszedł potem czekałem aż da się siać, więc siałem na równi z owsem. Po za tym miałem po zimie dramatycznie kiepski rzepak i to nie od wymarznięcia, tylko od suszy cały wrzesień i pół października nic nie padało, obsada jaka była to 20 roś na m2, z jednej strony szkoda było wyorywać a z drugiej szkoda było dawać nie wiadomo ile nawozu. Miałem 2 t/ha. Ale w tym roku jak będzie jako tako na świecie to postaram się przed 15 marca dać pierwszą dawkę a drugą gdzieś w kwietniu :D wielkie dzięki za odpowiedzi :)

Po za tym z tym saletrosanem to nie taki zły pomysł :) myślę na pierwszą dawkę jak dam rady tylko w pole wjechać 200kg/ha normalnie nie w czystym składniku a potem 200 saletry 34% a jak bym pryskał na słodyszka to wtedy dam jeszcze jakąś odżywkę.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2247 Share ktomek8

ktomek8

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 10:04

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie mam pytanko

Na jednym kawałku następnego dnia po zasiewie rzepaku przyszła ulewa przez co wschody sie nie udały. Są miejsca gdzie jest ok 20 szt na m2 i poniżej. Te poniżej 20 likwiduję. CZy warto zosawiać? Planowane nawożenie 300 kg saletrosanu na I rzut, na II 300 kg saletry i później coś dolistne. JAka najmniejsza obsada na m2 da przyzwoity plon przy tym nawożeniu i oczywiście sprzyjających warunkach pogodowych.

#2248 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 10:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Kolego @ktomek8 Moim zdaniem warto zostawić. Może nie masz co liczyć na 4 tony ale dobrze poprowadzony łan o takim zagęszczeniu może wygenerować ok 3 ton. To wszystko zależy jaka to odmiana, na jakiel klasie zasiana, oraz jak kształtują się opady w twoim regionie, o ochronie nie wspominając. Przy odmianach mieszańcowych (hybrydowych) obsada 9-11 roślin na m2 pozwala wygenerować plon w granicy 2,5 - 3 tony. Nawożenie azotowe może być może nawet zasilne na tak słaby łan. W fazie wydłużania pędu głównego razem z regulatorem wzrostu zastosuj siarczan magnezu z odrzywką borową. Ewentualnie zabieg nalistnego dożywiania możesz powturzyć w czasie ochrony fungicydowej dodając odrzywkę wieloelemętową.
Narazie nie ma co gdybać ponieważ zima się jeszcze nie skończyła i nie wiesz w jakiej kondycji wyjdą z niej rośliny. Może się w rezultacie okazać że obsada wszędzie będzie na tyle niska by zakwalifikować plantację do przesiania.

#2249 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 23 styczeń 2013 - 13:09

Rzepak i nawożenie [połączone] jak jest ok 20 roślin to można śmiało zostawić. Tak jak napisał kolega wyżej na 4 t nie ma co liczyć ale te 2-3 przy dobrej agrotechnice uzyskasz. A napewno lepiej wyjdziesz na tym gdy zostawisz rzepak i zbierzesz nawet ok 2-2,5 t/ha, niż przesiewać np. pszenicą czy jęczmieniem
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2250 Share nagrol

nagrol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 13:10

Rzepak i nawożenie [połączone] witam, co powiecie na temat Wigor S ?,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2251 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 23 styczeń 2013 - 13:27

Rzepak i nawożenie [połączone] @ktomek8
W zeszłym roku miałem podobna sytuację do Twojej tylko u mnie nie powschodziły z powodu suszy. Na wiosnę późno dałem saletrę po gdzieś koło 20 marca, więc dałem jednorazowo 300kg saletry a potem odżywkę Fertiagro. Średni zbiór wyszedł mi 2t/ha więc wydaję mi się, że warto to zostawić :)

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2252 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 14:18

Rzepak i nawożenie [połączone] @ktomek8 najważniejsze to ile rzepak miał liści przed mrozami/śniegiem ?? jakaś ochrona jesienią była ?? i co to za odmiana ;)

#2253 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 22:57

Rzepak i nawożenie [połączone] planuje rzucić na rzepak 150kg soli potasowej i 100kg kizerytu, no i oczywiscie azot, teraz pytnie; czy zamiast soli i kizerytu nie lepiej rzucic korn kali? macie porownanie jakie sa efekty obu tych kombinacji? Moze ktos stosowal i to i to

#2254 Share ktomek8

ktomek8

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 07:20

Rzepak i nawożenie [połączone] odmiana Visby, na jesieni Caryx + bor. Pole ma 2,7 ha z czego ~0,5ha napewno likwiduję, 1 ha jest ok ( ziemia bardziej gruzowata) oraz 1 ha gdzie obsada jest ~ 20 szt/ m2 i wzwyż.

#2255 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 10:41

Rzepak i nawożenie [połączone]

planuje rzucić na rzepak 150kg soli potasowej i 100kg kizerytu, no i oczywiscie azot, teraz pytnie; czy zamiast soli i kizerytu nie lepiej rzucic korn kali? macie porownanie jakie sa efekty obu tych kombinacji? Moze ktos stosowal i to i to

zasadniczo ze 150kg soli i 100kg kizerytu (ok 410zł) wniesiesz 90kg K, 27kg Mg i 50kg S,
natomiast z korn Kali 225kg (315 zł) wniesiesz 90kg K, 13kg Mg, 27kg S, pytanie brzmi czy warto za 14kg Mg i 23kg S zapłacić 95zł i jeszcze dwa razy jechać rozsiewaczem, moim zdaniem korzystniej będzie zaaplikować korn kali i za zaoszczędzone środki dokupić siarczan magnezu

#2256 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 24 styczeń 2013 - 13:27

Rzepak i nawożenie [połączone] a co z sodem w rzepaku?w korn-kali jest go trochę.

#2257 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 15:04

Rzepak i nawożenie [połączone] w soli potasowej też są te dodatkowe sole, tylko w mniejszej ilości (korn kali jest po prostu "słabiej oczyszczonym" nawozem), sód występuje prawdopodobnie w postaci chlorku sodu, więc można sobie ewentualnie dosypać soli kuchennej, czy przemysłowej, nie wiem jak wygląda kwestia rzepaku, ale grupa roślin pobierająca duże ilości sodu mimo dostatecznego poziomu potasu (sodolubne) to buraki, seler, szpinak, rzepa, kapusta i bawełna

#2258 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 16:49

Rzepak i nawożenie [połączone] @kissmy dziekuję za konkretną odpowiedź, jeszcze mam pytanie, Korn Kali sypiemy tak jak sól, jakies 1-2tyg przed azotem?
miałem również w planie posypać sól potasową po pszenicy sianej na 4-5 klasie bez nawozenia przedsiewnego, aby zatrzymać troche wody poprzez potas.
Zamiast soli tez tam polecieć Korn Kali?

Edytowany przez goodkat, 24 styczeń 2013 - 16:54.

#2259 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 17:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Potas dajesz nie 1-2tygodni przed azotem tylko 2-4 tyg. przed ruszeniem wegetacji, ale często przez długie zaleganie śniegu na polu wychodzi jakiś tydzień, dwa tak jak mówisz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2260 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 17:45

Rzepak i nawożenie [połączone] Ile dać wigoru s 50kg czy 75 kg na ha. Pierwszy raz będe go siał i chciałem sie zapytać czy może poparzyć rzepak jak będzie trochę wilgotny, bo rzepak jest piękny i dużo nawozu napewno zostanie na liściach.