Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#2201 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 19 styczeń 2013 - 19:37

Rzepak i nawożenie [połączone] śmieszna sprawa przy tym poście jest 110 stron, o nawożeniu już prawie wszystko napisane, nawozów nowych jakoś nie wymyślono, i ktoś zawsze wchodzi z tekstem posiałem rzepak i co dalej i wszyscy odpisują , ale wystarczy wziąśc przeczytać posty kilka stron wcześniej i wszystko jasne. ale może to tylko moje spotrzeżenie. jak się myle wybaczcie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 08:51
  •  

#2202 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 20:57

Rzepak i nawożenie [połączone] ja bede robil tyle przejzadu poniewaz saletry za malo mam kupione chyba ze zamiast saletry pojade samym RSM a saletry dam na pszenice a poli daje bo chhce siarki dac troche

#2203 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 19 styczeń 2013 - 21:14

Rzepak i nawożenie [połączone] kupiłem kizeryt zamiast polifoski

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2204 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 21:20

Rzepak i nawożenie [połączone] a nie siarka wpływa na przysfajanie azotu w rzepaku?

#2205 Share waldek25

waldek25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 15:22

Rzepak i nawożenie [połączone] a co sądzicie o daniu 300 kg polifoska 21 na zamarźniętą glebę następnie po ok tygodniu 200 kg saletry i po 3 tygodniach 200 kg saletrosanu . do tego jeszcze jakieś drobne dokarmianie dolistne ?

#2206 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 15:35

Rzepak i nawożenie [połączone] @waldek25 Ja bym dał polifoskę razem z saletrosanem za 2-3 tyg saletrę .

Edytowany przez rafto, 20 styczeń 2013 - 15:36.

#2207 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 15:54

wszyscy chyba zapomnieli o soli? jak sie nie posoli to nie roslnie :) wg mnie ile dostaje N tyle musi dostac K bo inaczej nie wykorzysta N ale jak ktos wyzej napisal nasze staranie to jakies 50 % reszta to pogoda mozna sobie zaplanowac majowy wyjazd a nie plon rzepaku.... :)

Heh pomyliłeś K z S :)

@waldek25 zamiast polifoski to saletrosan.

#2208 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 20 styczeń 2013 - 16:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie jak wyglada sprawa prównania ekononicznego siania:
1. saletrosan/polifoska w dawce ok 400kg
2. saletra 300kg

a
1. Siarczan amonu - 200kg
2. Saletra 250kg
3. Saletra 300kg

Ile trzeba odczekać pomiędzy 1 i 2?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#2209 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 20 styczeń 2013 - 16:15

Rzepak i nawożenie [połączone] szefie a kiedy planujesz dać tą pierwszą dawkę? W pierwszym wariancie jeżeli saletrosan na zamarzniętą glebę to saletra za ok. 3 tygodnie. W drugim wariancie gdy siarczan na zamarzniętą glebę to saletra jak tylko na dobre ruszy wegetacja (gdy nie będzie juz większych spadków temperatur, ok tygodnia do maksymalnie 2), a 3 dawka do maksymalnie 4 tygodni przed kwitnieniem.
U mnie w ubiegłym roku 2 dawka poszła tydzień po pierwszej.
@Waldek25 saletrosan daj wcześniej a saletre zostaw na później. A jeżeli masz saletrosan to daj 2 dawki. Np. 300 saletrosanu i 300 saletry
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2210 Share icek114

icek114

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 16:22

Rzepak i nawożenie [połączone] A ja bym tak nie szalał z takimi dawkami na rzepak na pierwszy rzut 300 kilo to trochę dużo max 250 ponieważ tak mała roślina po zimie nie przyswoi tak dużej ilości n i dużo azotu pójdzie w chumrki <_< Lepiej trochę mniej i za ok tydzień dwa druga dawka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2211 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 20 styczeń 2013 - 16:29

Rzepak i nawożenie [połączone] do tej pory z 1. dawką saletry czy też polifoski/saletrosanu wjeżdżaliśmy w ostatnim dniu kiedy temp rano była -5. zwykle to wychodziło w 1. tygodniu marca.
2. dawka zwykle szła w 3 tygodniu po pierwszej
co do mocnej dawki azotu na początek - tak się zwykle robiło i jakoś ten rzepak dobrze wyglądał.
zakładając ze na początek da się 60kg N, to później w 2. dawce trzeba by było dać 140 aby dojechać do 200kg - mysle ze 140kg na raz to jest przesada, a 3 raz to juz nie wiem kiedy miałbym w ten rzepak wjeżdzać aby go nie poniszyczyć i aby ten azot został wykorzystany.

losktos - co do terminów to ok, wiemy co i jak a jak to wygląda ekonomicznie czy jest sens wjeżdzać 3 razy czy taniej wyjdzie 2. biore pod uwage eksploatacje maszyn i krzywde jaką wyrządze rzepakowi każdym dodatkowym przejazdem, ścieżki ścieżkami ale i tak troche sie go gniecie nie mówiąc już o nawrotkach

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#2212 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 17:00

Rzepak i nawożenie [połączone] ja jestem zwolennikiem trzech dawek azotu.ostatni przejazd z azotem to pikus w porownaniu z zabiegiem na płatek.wtedy to zgodze się ze rzepak mozna uszkodzić.sypanie duzej dawki azotu na zamarznietą glebe tez nie dokońca jest dobre.

#2213 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 17:10

Rzepak i nawożenie [połączone] Przeciez normalne że 2 przejazdy to ekonomiczniej zostaje kwestia ceny nawozu. Niszczenie roślin i tak bedzie później przy opryskach więc na to zabardzo nie zwracajmy uwagi bo tego nieda się wyrzucić chyba że samolotem :D. A o terminach zabardzo niema co gadać bo np u mnie 2 dawka gdzieś w kwietniu idzie, do tego tydzien tygodniowi nie jest równy przecież niema co porównywać tygodnia suchego i zimnego do ciepłego i wilgotnego :), Pierwsza to jak ostatnie przymrozki, wstajemy w nocy i heja w pole :)

slawek a w kiedy ta 3 dawka i w jakim celu?? Na rzepak jak mówiłem to tylko na zamarznietą walić bo ta roślinga szybciej rusza w porównaniu do zboża, a druga sprawa to nie każdy wjedzie w pole jak ziemia puści.

Edytowany przez Tomek90, 20 styczeń 2013 - 17:13.

#2214 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 20 styczeń 2013 - 17:12

Rzepak i nawożenie [połączone] @yacenty ja w tamtym roku stosowałem 3 dawki, w tym roku przechodzę na dwie + większe nawożenie dolistne.
Efeky po trzech dawkach niby nie był zły ale spróbuje tym razem rozłożyć to na 2 razy. na Pierwszą dawkę ok. 80 kgN/ha i na drugą 80-100 kgN/ha
Zobaczymy która technika będzie lepsza

Icek114 w 300 kg saletrosanu będzie 81 kg N więc to nie jest jakaś nie wiadomo jaka dawka.
w 300 kg saletry bedzie 102 kg N a stosując ją juz po ruszeniu wegetacji rośliny spokojnie dadzą radę pobrać taką ilość.
Co innego gdy dawki sięgają ponad 100 kg N, wtedy może już być ciężko.
Ale pamiętajmy że pobranie azotu zależy w znaczącym stopniu od pogody. W jednych warunkach roślina pobierze duże ilości a gdy np. zrobi się zimno lub zbyt mokro już pobieranie spadnie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2215 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 20 styczeń 2013 - 20:00

Rzepak i nawożenie [połączone] a czy ktoś miał styczność z granulowanym siarczanem magnezu? to byłby nawóz idealny?

#2216 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 20:13

Przeciez normalne że 2 przejazdy to ekonomiczniej zostaje kwestia ceny nawozu. Niszczenie roślin i tak bedzie później przy opryskach więc na to zabardzo nie zwracajmy uwagi bo tego nieda się wyrzucić chyba że samolotem :D. A o terminach zabardzo niema co gadać bo np u mnie 2 dawka gdzieś w kwietniu idzie, do tego tydzien tygodniowi nie jest równy przecież niema co porównywać tygodnia suchego i zimnego do ciepłego i wilgotnego :), Pierwsza to jak ostatnie przymrozki, wstajemy w nocy i heja w pole :)

slawek a w kiedy ta 3 dawka i w jakim celu?? Na rzepak jak mówiłem to tylko na zamarznietą walić bo ta roślinga szybciej rusza w porównaniu do zboża, a druga sprawa to nie każdy wjedzie w pole jak ziemia puści.

trzecia dawke daje zawsze po zabiegu skracania.odstep pomiedzy poszczegolnymi dawkami 10-14 dni.w tamtym roku udalo mi sie wjechac 10 marca.nawozenie zakonczylem 3 tygodnie przed kwitnieniem.u nas rzepaki kwitnac zaczynaja koniec kwietnia.dodam jeszcze ze rzepak od momentu wznowienia wegetacji do fazy pakowania pobiera 40 procent azotu.od fazy pakowania do pierwszych luszczyn 30 procent.formowanie luszczyny i dojrzewanie 20 procent

Edytowany przez slawek2209, 20 styczeń 2013 - 20:22.

#2217 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 20:20

Rzepak i nawożenie [połączone] Pewnie dobra sprawa tylko jaka cena względem tego "pylistego"?

sławek to jak u ciebie te dawki 3 wyglądają?? N,N,N??

Edytowany przez Tomek90, 20 styczeń 2013 - 20:27.

#2218 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 20:40

Rzepak i nawożenie [połączone] pierwsza dawka 65 ,druga 85 i ostatnia 50 czystego azotu.poczatek saletrosan pozniej saletra

#2219 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 20:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie lepiej 100Nx2?? Ostatnia dawka jak rzepak jest już wysoki, i ciężko precyzyjnie rozsiać nawóz rosiewaczem rzutowym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2220 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 21:05

Rzepak i nawożenie [połączone] rzepak skracam na poczatku wybijania w ped wiec nawoz swobodnie doleci.czas pokaze jak ulozy sie zima .jesli bedzie dluga to dwa razy tak jak piszesz.jak zrobi sie wczesna wiosna to trzy razy.jeszcze kwiecien nie wiadomo co przyniesie