Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#201 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 listopad 2010 - 22:30

Rzepak i nawożenie [połączone] na przymarznietą glębę to napewno. Planuję dać w pierwszej dawce 100kg siarczanu i 150 saletry, bedę mieszał. Dzis przyszła dostawa siarczanu i saletry. Oba nawozy Puławskie. Fioletowe liście po paru dniach ciepła zrobiły się ciemno zielone. TOREZ zbytnio nie chce wchodzic w koszty bo zasiany na IV i V klasach ale wiadomo jak się nie da to nie ma co liczyć na plon. Kolega przy intensywnej uprawie na tych klasach z wydajnościa dochodzi do 3t/ha przy dobrych warunkach pogodowych bo w tym roku mieliśmy po 1,5t z ha.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 11:55
  •  

#202 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 03 listopad 2010 - 23:09

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie w okolicy nikt nie używa siarczanu. Ja na wiosnę w momęcie ruszenia wegetacji daję 300kg saletry a po ok 14 dniach ponownie 300kg saletry lub 200kg mocznika i jest OK. W tym roku na IV klasie dał 3,7t/ha a tamtym 4,4t/ha

#203 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 04 listopad 2010 - 07:25

Rzepak i nawożenie [połączone] Ale rzepak potrzebuje siarkę aby wydać dobry plon. Jeśli u Ciebie są takie plony to możliwe że masz glebę zasobną w ten składnik, ale inni mogą nie mieć. Sam przekonałem się ile daje siarka, bo miałem porównanie. Szczególnie więcej pszczół było ze względu na wybarwienie kwiatów rzepaku. A po drugie bez siarki azot nie jest wykorzystany w roslinie jak z siarką.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#204 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 04 listopad 2010 - 08:26

Rzepak i nawożenie [połączone] Po co bawić się w mieszanie nawozów jest gotowy nazywa się Saletrosan zawiera 26 %N w formie amonowej oraz azotanowej oraz duuużo siarki.

#205 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 04 listopad 2010 - 19:58

Rzepak i nawożenie [połączone] zgadzam się z marekpieg1234 rzepak niedość że potrzebuje siarki to równiez wpływa ona na wiele czynników plonotwórczych. Vitasem trudno nawóz juz w magazynie, jakoś to będzie. A jak u Was rzepaki zazieleniły się po tych przymrozkach koncowo październikowych?

#206 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 04 listopad 2010 - 20:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Warto pamiętać o siarce ja też w tym roku w I rzucie daje Sletrosan w dawce 4q/ha oraz sól potasowa 1,5q/ha, druga dawka 3q saletry 32N z Tarnowa.
W poprzednich latach jechałem I rzut saletra 32N 3q/ha, kizeryt 2,5q/ha i sól 1,5 q/ha i druga dawka 3q/ha saletry 32.
Dzięki Saletrosanowi jeden przejazd zaoszczędze, zobaczymy jaki będzie efekt.
Natomiast stosowania siarczanu amonu zdecydowanie nie polecam jest to nawóz wybitnie zakwaszający glebę

#207 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 08:33

Rzepak i nawożenie [połączone] właśnie mam to na uwadze że zakwasza, stosować nalezy go na glebach o odczynie zasadowym i obojetnym, to oczywiste, wogóle rzepak kwasnych gleb nie toleruje.

#208 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 11:14

Rzepak i nawożenie [połączone] nie ma znaczenia, czy zastosuje się saletrosan, czy saletrę i siarczan amonu osobno, zakwaszenie ziemi będzie takie same, przy wniesionych takich samych dawkach N i S
jedyną korzyścią jest ograniczenie ilości przejazdów

#209 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 12:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak każdy z nas wie sposobem na zakwaszenie jest wapnowanie(regularne)

#210 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 30 styczeń 2011 - 17:23

Rzepak i nawożenie [połączone] chłopaki podpowiedzcie jak sobie radzicie z siarką w rzepaku?
wiem ze mam marniutki rzepak więc na wiosnę będziemy starali się zrobić wszystko aby go odratować - w związku z tym jest pomysł aby go odratować.
Na jesieni dostał około 6q nawozu PK czyli około 120kg P i 180kg K, do tego pare kilo N
czym najefektywniej lecieć na wiosnę aby dać 200k czystego N i przy tym dużo siarki.
Pod uwage bierzemy siarke w oprysku czyli w siarczanie magnezu i też w jakimś nawozie - zastanawiamy się tutaj czy na 2. dawke nie dać czasem zamiast samego azotu właśnie siarke z azotem

Co o tym myślicie? Jakie macie doświadczenia?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 17:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Hmm..Siarkę stosuje się najczęściej w pierwszej dawce w formie siarczanu amonu. Słyszałem jednak o lepszym zamienniku, czyli saletrosanie z tarnowa, zawiera 26%N(azotanowego- 7% i amonowego- 19%) i siarki 13%

#212 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 30 styczeń 2011 - 17:36

Rzepak i nawożenie [połączone] w 1 czy w drugiej dawce? możesz to jakoś uzasadnić?
do tej pory siarka szła tylko przy okazji nawozów płynnych - zawsze właśnie w postaci siarczanu magnezu

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#213 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 17:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Siarczan amonu stosuje się w większości przypadków w pierwszej dawce, np. 2\3 dawki saletra, 1\3 dawki siarczan(może w drugiej dawce tez by zadziałał, nie wiem niestety). Ten saletrosan jest dość nowy i nie wiem, czy ktoś już go stosował na 1 czy 2 dawkę. Dolistnie to też dobry sposób

#214 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Azot idzie w cenę, należy zadbać o zawartość siarki, by efektywnie ten azocik wykorzystać. Stosunek N do S ma się 4:1.

Do standardowych należą Canwill z siarką oraz siarczan amonu zarówno w pierwszej jak i drugiej dawce. 250 siarczanu (I) oraz 350 cawill (II) powinno wystarczyć (chodzi o siarkę). Plus z 200-250 saletry i jest git.

Prosan 16:40 (NS) słyszałem o nim, ale nie stosowałem.
Podobno dobry nawóz.
Spróbuje w tym roku.

Dokarmianie siarką owszem, jednakże nawożenie to podstawa. Nie można o tym zapomnieć.

#215 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:24

Rzepak i nawożenie [połączone] Zapotrzebowanie na siarkę dla 1 tony nasion rzepaku (+ słoma )wynosi 18-22kg/ha,jest to więc makroskładnik .Przy plonie 3 tony mamy ok.60 kg/ha,jak to dostarczyć poprzez "dokarmianie"?Zastosowanie siarczanu amonu wczesną wiosną przed 1 dawką saletry jest najprostszą metodą .Wielu rolników powtarza,że zakwasza .Moim zdaniem zakwaszała siarka (so3)gdy nie była pobierana przez rzepak w czasach dużej emisji siarki przez przemysł,teraz mówi się ojej deficycie w kontekście nawożenia .Nawozimy siarczanem gdy rzepak jest suchy ,żeby uniknąć poparzeń .

Edytowany przez fezoi, 30 styczeń 2011 - 19:38.

#216 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:27

Rzepak i nawożenie [połączone] ma ktoś pomysła jak połączyć rsm z siarką?

#217 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:49

Rzepak i nawożenie [połączone] No przecież jest RSM z siarką ;)

#218 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:58

Rzepak i nawożenie [połączone] to znaczy sam w sobie ma siarkę czy trzeba zamówić z siarką?

#219 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:59

Rzepak i nawożenie [połączone] Zamówić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 20:14

Rzepak i nawożenie [połączone] jasne, ale czy jak wezme cysternę rsmu z siarką to moge lać go w każdej fazie i na zboże również?