Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#2121 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 10:22

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie nie ma problemu z zakwaszaniem bo co 2 lata daje wapno z cukrowni i jeszcze co pare lat dolomit. Nie mialem stycznosci z saletrosanem wiec nie wiem co lepsze. Siarczan ma 21N i 24S.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 23:27
  •  

#2122 Share maromaro

maromaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 12:09

Rzepak i nawożenie [połączone] to mówicie żeby nie stosować mocznika w drugiej dawce na rzepak bo zbyt długo przytrzyma rzepak zielony ? może być tak nawet że nie zakwitnie?

#2123 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 03 styczeń 2013 - 12:23

Rzepak i nawożenie [połączone] u nas zakwitł, ale później ludzie już dawno pszenice kosili a u nas było zielono, na tyle zielono ze ok 1/3 plonu poszła przez kombajn. dodam nie był desykowany

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2124 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 12:35

Rzepak i nawożenie [połączone] @maromaro nie że nie zakwitnie tylko będzie kwitł bardzo długo bądź kilka razy ;) Gdy na jednej roslinie będą sie już formowały łuszczyny drugi będzie zaczynał kwitnąć i później nawet jest problem z pryszczakiem :/
@yacenty dlaczego nie "dosuszacie" rzepaku na polu ??

Edytowany przez rafto, 03 styczeń 2013 - 12:40.

#2125 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 12:57

Rzepak i nawożenie [połączone] W celu zapobiegania temu zjawizku poprostu prawidłowo wyregulujcie łan regulatorami wzrostu w tedy okres kwitnienia przebiegać będzie szybko i równomiernie. Pamiętajcie że 2 dawka wysiana powinna być na 3-4 tygonie przed początkiem kwitnienia. Jak dacie póżniej to możecie mieć właśnie takie efekty jak opisujecie a sam azot nie będzie wykorzystywany do genaracji plonu nasion. Desykacja swoją drogą z sklejaczem łuszczyn na 14 dni przed zbiorami, ułatwia to zbiór i pozwala uzyskać wilgotnośc na poziomie wystarczającym do któtkotrwałego przechowywania nasion.

#2126 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 13:13

Rzepak i nawożenie [połączone] 2 razy dosuszaliśmy i mam wrażenie ze strata plonu jest duża, najgorsze to ze na razie nie miałem możliwości przeprowadzenia dokładnego testu - na tym samym polu, tak samo prowadzonej odmiany.

W tym roku plon nam bardzo szalał - od 3.3 tony do 5.2 tony.
Ten najniższy był na polu własnie desykowanym, nie wiem czy ze szybko desykowaliśmy czy po prostu łan tak mocno odchorował zimę. Mogę sobie tylko gdybać.
Mając własny kombajn ze stołem do rzepaku wydaje mi sie ze nie ma się co spiesszyć. W tym roku na kawałkach nie desykowanych i tak mieliśmy wilgotność na poziomie 8-8.5 czyli niemal idealnie, bo nie traci się nie potrzebnie plonu a jest już na tyle dobrze ze idzie jako technologiczny

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#2127 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 14:13

Rzepak i nawożenie [połączone] Wydaje mi się że desykacje przeprowadziłeś za wcześnie. Co doprowadziło do wykształcenia wielu nasion poślednich. Mogło to być również winna osypywania się nasion jeśli wystąpiły niesprzyjajaće warunki atmosferyczne. Łuszczyny po desykacji są na to bardziej podatne bo zasychają w nienaturalny sposób, dlatego wymyśleli te sklejacze na bazie syntetycznych polimerów.

#2128 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 14:13

Rzepak i nawożenie [połączone] chodzi mi o to, że chce dać na pierwszą dawkę 250 kg saletrosanu tj 65 N a to jest za mała dawka czystego składnika i chce jeszcze saletrą poprawić aby razem w pierwszej dawce było ok 100N/ha.

#2129 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 15:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Wymieszaj 2 nawozyi wysiej je jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Nie przekraczaj 100kg N bo azot popłynie z wodami powierzchniowymi tym bardziej jeśli gospodarujesz na gorszych glebach!

#2130 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 15:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Ile dajecie siarki a ile azotu w czystym skladniku na 1 dawke ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2131 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 15:19

Rzepak i nawożenie [połączone] a jak wymieszać 2 nawozy?
Kiedyś próbowaliśmy z ojcem sypać w małych workach (50kg) raz jeden raz drugi, owszem w rozsiewaczu było po równo, ale na polu cześć azot a część pk.
Teraz już siejemy tylko 1 rodzaj nawozu aby rozkład na polu był równomierny

#2132 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 03 styczeń 2013 - 16:09

Rzepak i nawożenie [połączone] a mnie zawsze uczyli ze wszystko powyżej 70kg czystego N to idzie w powietrze więc nie wiem czemu akurat chcesz dać 100 ja daje w pierwszej dawce 300 kg saletrosanu co i tak przewyższa 70 kg czystego N ha i nie kombinuje a wymieszać sie nie da idealnie inna granulacja itd poza tym saletra wiadomo jak sie zachowuje jak dostanie powietrza trzeba szybko siać a co do desykacji moim zdaniem za szybko wjechałeś z opryskiwaczem w pole ale to moja subiektywna ocena

Edytowany przez thug, 03 styczeń 2013 - 16:10.

Thug

#2133 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 16:15

Rzepak i nawożenie [połączone]

Ile dajecie siarki a ile azotu w czystym skladniku na 1 dawke ??

Optymalnie 45kg SO3 oraz 90kg N powinno w zupełności wystarczeć na pierwszy rzut. Ale to wszystko zależy na jaki plon oscylujesz. Wylicz sobie wszystko inwidualnie zgodnie z potszebami pokarmowymi. To najlepsze rozwiązanie

@ Yacenty : Zawsze mówie że formulacja również ma znaczenie. Z saletrą znakomicie miesza się i rozprowadza po polu polifoska 21. Co więcej można ją mieszać z solą potasową co często sam robię. Dlatego też wolę polifoskę niż siarczan amonu czy saletrosan przecierz to różnica w cenie 50-100zł/ ton.

#2134 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 19:10

Rzepak i nawożenie [połączone] @major_89 czyli według Ciebie 350 kg saletrosanu na 1 dawke wystarczy ??
Ile i jakich skladnikow rzepak potrzebuje na wyprodukowanie 1 tony na 3-4 klasie(wiem ze ktos, kiedys pisal cos na ten temat na forum ale nie moge tego znalezc).

Edytowany przez mathewc385, 03 styczeń 2013 - 19:19.

#2135 Share tomek26

tomek26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze,

Napisany 03 styczeń 2013 - 19:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie a co powiecie na taką mieszankie 150kg polifoski i 150 saletry amonowej na pierwszą dawkie??? Wystarczy?? prosze o opinnie

#2136 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 19:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Na wygenerowanie 1 tony nasion i odpowiedniej ilości slomu rzepak potszebuje
N 50-60kg
P2O5 11-15 kg
K2O 50-58kg
Ca 28-50kg
Mg 4-7 kg
SO3 18-22 kg

Edytowany przez major_89, 03 styczeń 2013 - 19:59.

#2137 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 19:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzepak przy plonie 4t/ha pobiera średnio 240kg N, 100 kg P, 320 kg K-tak pisze teoria. Oczywiście jakieś zasoby są już w glebie ale na pewno te 200 N trzeba dać. Kolega wcześniej pisze, że rzepak przyjmie 70 N w jednorazowej dawce, to praktycznie 3 dawki by musiał dać.

#2138 Share lukasz612

lukasz612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie zastosowałem w tamtym roku 2012, Saletrosan na pierwszą dawkę w ilości 400kg/ha, natomiast na drugą dawkę poszła saletra Can w ilości 380 kg/ha plon osiągnąłem średni z powierzchni 25 ha 5,2t/ha. Natomiast w tym roku zastosuje tylko nawóz Sulfan 24N i 6S w ilości 800-850 kg/ha. Moje pola są wapnowane co 2-3 lata

#2139 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:33

Rzepak i nawożenie [połączone] major co z tego że dasz polifoske 21 jak bedzie leżeć bezaktywnie na ziemi bo ma taką forme azotu a nie inna, chyba że dasz saletre ale to trzeba znowu 2 razy jezdzić, można też wymieszać ale to jest po pierwsze czas, a po drugie jak to zrobić dokładnie>?
Teoria teorią każdy wie jakie ma ziemie i jaką zasobność w dany składnik niekiedy jest tak że teoria się ma nijak to praktyki. Ja tak samo 300kg/ha saletrosanu wystarczająco.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2140 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:42

Rzepak i nawożenie [połączone] zawsze trzeba uwzglednić jeszcze ilość azotu w glebie dopiero ustala się dawkę azotu do wysiewu z nawozami mineralnymi a co polifoski i saletry hmm mozesz sobie mieszać polifoska w końcu zacznie działać ale jak już chcesz dawać tą poli to dodaj jeszcze 100 kg saletry wtedy be dzie pierwszy kop na rzepaku satysfakcjonujący

Edytowany przez thug, 03 styczeń 2013 - 20:46.

Thug