Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11309 odpowiedzi na ten temat

#2041 Share hardkor113

hardkor113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 438 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 19:09

Rzepak i nawożenie [połączone] ja przedsiewnie dałem 500kg lubofoski po rzepak i 100kg saletrzaku ..a na wiosnę planuje dać 250kg saletrzak w 1 dawce a w 2 dawce 200kg saletry i oczywiście jakieś nawozy dolistne myślę że to wystarczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 11:26
  •  

#2042 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 21 grudzień 2012 - 19:22

Rzepak i nawożenie [połączone] ja tradycyjnie, 400 kg polifoski 6, na póżniej posianych dodatkowo 100 kg saletry w fazie 4 liści, na wiosnę 400 kg saletrosanu na ruszenie wegetacji + 200 kg saletry amonowej w fazie pąkowania, i tak max 4 tony ze swoich gleb wyciągne tzn IVa i IVb

#2043 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 12:44

ja w tamtym roku azot dawałem na 3 dawki. I - Polifoska 21 200 kg/ha, II - Saletra amonowa 250 kg/ha, III - Mocznik ok. 200 kg/ha. I na słabszych kawałkach pryskałem raz Mikrokomplexem + Mocznikiem. Oczywiście wszystkie pola były nawożone dolistnie borem.
Plony średnio 3,7 t/ha, na najlepszym kawałku ponad 4 t.
W tym roku poszło pod korzeń na 1 kawałku 600 kg/ha Amofoski (4-16-18) a na drugim 500 kg/ha.
Na jesieni nawożony raz Kristalonem w dawce 5 kg/ha i skrócony Toprexem w dawce 0,5 l/ha.
Na wiosne planuje 2 dawki. Jeżeli dostane Saletrosan to będzie to 300 kg/ha Saletrosanu na pierwszy rzut, i ok. 300 kg/ha Saletry amonowej na drugi raz. No i do tego planuje przynajmniej 2 zabiegi Mikrokomplex + Mocznik
Przed śniegami rzepak wyglądał tak http://www.agrofoto....k-ozimy-casoar/

Po tej ostatniej dawce mocznika nie był zielony w porównaniu do innch rzepaków gdzie był na samej saletrze gdy przyszło do zbioru?? Umnie raz było tak że pszenice kosiłem a rzepak stał jeszcze na polu bo miał zielone plamy i wtedy było właśnie po moczniku.

planuję w najbliższym sezonie przejść wyłącznie na azot w formie RSM oraz mocznika, jaka kombinacja wiosennego nawożenia azotem będzie z tymi nawozami najlepsza?

Po co ten mocznik?? Sam RSM albo saletrosan ewentualnie saletra. Jak niemasz RSM z siarką to na pierwszy rzut saletrosan i gitara, a mocznik w rzepaku to pomyłka jest chyba że desykacja za każdym razem.

ja przedsiewnie dałem 500kg lubofoski po rzepak i 100kg saletrzaku ..a na wiosnę planuje dać 250kg saletrzak w 1 dawce a w 2 dawce 200kg saletry i oczywiście jakieś nawozy dolistne myślę że to wystarczy

Czemu tak?? Odwrotnie na I saletra na II salerzak. Na początek rzepak potrzebuje kopa i szybkiej regeneracji po zimie więc saletra bedzie bardzo dobra przy 3C juz bedzie działać, obserwuj pogode to rzucisz na zmarzniętą ziemie jeszcze :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2044 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 22 grudzień 2012 - 13:05

Rzepak i nawożenie [połączone] @Tomek90 nie był zielony w porównaniu z innymi. Kosiłem podobnie jak inni, dzień może 2 dni później ale ze względu na to że nie dosuszałem. Mocznik był podany dosyć wcześnie, przed pąkowaniem.
Apropo tych 2 dawek. Jeżeli I dawke stosuje się jeszcze pod koniec lutego lub początek marca to ja bym był ostrożny z saletrą - działa szybko i może rozchartować rzepak. Co innego gdy wegetacja ruszy na dobre i nie występują już większe przymrozki wtedy zdecydowanie saletra na pierwszy rzut.
Aczkolwiek saletrzak zawiera taką samą formę azotu więc powinien działać tak samo, ale chyba jednak działa wolniej..

Edytowany przez losktos, 22 grudzień 2012 - 13:06.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2045 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 15:03

Rzepak i nawożenie [połączone] @Tomek90

Zawaliłem, bo mocznik mogłem dać na ściernisko, przed podorywką. Jeśli przedsiewnie, to jednak max 50N/ha. W zeszłym roku poszło tylko 15N i rzepak wyglądał jesienią słabo, w dodatku był kolorowy, a jednak plon bardzo ładny jak na pierwszy raz. Azot w saletrze myślałem dawać tak co ok. 2 tygodnie, począwszy od 1 startowej dawki.

Ładny był, bo dostał. Zobaczymy co będzie wiosną. Śnieg zszedł, było ciepło, ale teraz kilka dni przymrozki -5 do -9 nocą. Nic nie było czuć, a liście lekko się połamały. I tak wiosną będą rosły od nowa.

Na zdjęciu akurat Artoga, ale mam też Adriane.

A czy był aż tak duży?-nie, raczej nie. W okolicy takie same.

Teraz tylko czekać, co będzie dalej...

Edytowany przez MarcinPykuS, 22 grudzień 2012 - 15:04.

#2046 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 16:04

Rzepak i nawożenie [połączone] RSM z siarką to dodatek siarczanu magnezu? czy dla drugiej dawki azotu w postaci RSM nie ma problemów z uszkodzeniami roślini?

#2047 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 16:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie jest to chyba sama siarka 27N i 3N, ale może mozna mieszać z siarczanem magnezu musiał byś popytać się użytkowaników tak samo jak z tą drugą dawka RSM my stosujemy granulaty ale Barabus i farmermf leja RSM i chyba niema żadnych przeciwskazań :)

#2048 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 17:47

Rzepak i nawożenie [połączone] a w jakiej formie jest ta siarka w tym nawozie?
siarczanu magnezu siedmiowodnego musiałbym dorzucić ponad 100kg na tonę RSM, aby uzyskać 3% stężenie S,

#2049 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 21:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Ludzie jak zmieszacie RSM i siarczan amonu w takich stężeniach to wszystko popalićie!!! Czysty RSM to rozumiem ale to na pierwszą dawkę. Pamiętajmy że RSM to nawóz doglebowy. Jeżeli nie ścieknie z liści to powypala dziury. I tak zrobicie co chcecie ale to igranie z ogniem.

#2050 Share ozik

ozik

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 21:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Witajcie
RSM z siarką to zwykły RSM z Puław + płynna siarka (chyba z Niemiec) robi to firma Unibaltic (poszukajcie jej sobie) i podobno teraz będą robić Puławy. To jest roztwór minimalny poniżej 27% N można popalić rośliny gdyż kropla jest lżejsza. Tak więc proszę nie kombinujcie z mieszaniem RSM z siarczanem Mg bo obniżycie zawartość N i po kwiatkach. Lepiej dać troszkę więcej i kupić gotowca o którym powyżej.
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2051 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:03

Ludzie jak zmieszacie RSM i siarczan amonu w takich stężeniach to wszystko popalićie!!! Czysty RSM to rozumiem ale to na pierwszą dawkę. Pamiętajmy że RSM to nawóz doglebowy. Jeżeli nie ścieknie z liści to powypala dziury. I tak zrobicie co chcecie ale to igranie z ogniem.

Ty weź przeczytaj jeszcze raz posty i powiedz gdzie tam pisze siarczanie amonu?? Stosujesz RSM, że wiesz czy popali bo ja nie więć napisałem żeby się zapytał użytkowników którzy stosują RSM. Wiem tyle że userzy Barabus i farmermf leja i jakoś nie pali im. Może przeż węże leja?? Ale to chyba na kłos w zbożach i w kukurydzy, a może i w rzepaku?

kissmy- niepowiem tobie jaka forma musiałbyś poszukać. Chyba tylko jedna firma w Polsce jest dystrybutorem RSM+S

#2052 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Po pierwsze kto napisał o siarczanie amonu?
Stosowałeś RSM?
Ja raz zrobiłem próbę na kwitnącym rzepaku i nic mu nie było.

#2053 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 23:10

Rzepak i nawożenie [połączone] major_89 coś wspominał o siarczanie amonu po moim pytaniu o siarczan magnezu, jakie jest inne tanie źródło siarki poza gotowymi nawozami (saletrosan, rsm 27/3 itp)? kizeryt też jest drogi, SulCa jest tania ale nic nie warta, macie jakieś ciekawe propozycje? ile kosztuje siarczan amonu?

#2054 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 09:44

Rzepak i nawożenie [połączone] http://allegro.pl/si...2876977121.html

#2055 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 23 grudzień 2012 - 11:15

Rzepak i nawożenie [połączone] 2SO2+2 H20=2 H2SO4 czyli kwas siarkowy , fajne te wasze eksperymenty, tylko należy znac proporcje i próbke na mniejszy areale zrobic. w sumie siarczan amonu też przy udziale kwasu siarkowego powstaje.

#2056 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 13:32

Rzepak i nawożenie [połączone] nie jestem alchemikiem ale z mojego matematycznego punktu widzenia 2SO2+2 H20 nie jest równe 2 H2SO4, i skąd wziąłeś SO2?

#2057 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 13:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak już to
SO2 + H2O -> H2SO3
SO2 otrzymał ze spalenia siarki oczywiście
tylko trzeba uwzględnić jeszcze jeden etap, utlenianie SO2 do SO3

#2058 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 14:31

Rzepak i nawożenie [połączone] ale w jaki sposób siarka ma się spalić w glebie, bo rozumiem, iż to komentarz to aukcji siarki z allegro

#2059 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 19:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Poprawiłem poprzednią reakcję, dotyczy ona otrzymywania kwasu siarkowego z którego powstają sole amonowe, magnezowe czy chociażby superfosfat prosty. Siarka w glebie jest utleniana przez bakterie, czego produktem końcowym jest SO42-. Mogą też powstawać siarczki które również są przekształcane w siarczany, podobnie jak w przypadku azotu amonowego który przechodzi w azotanowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2060 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 19:45

Rzepak i nawożenie [połączone] żarty żartami, bo zaraz zaczniemy skrobać zapałki,
wskażcie lepiej gdzie szukać najtańszej i dostępnej dla roślin siarki?