tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Bartek933    5369

Mi brali próbki na GMO i patrze na ten protokół i mówię że zapomnieli o wpisaniu herbicydów których użyłem. Panowie że dobrze że przypomniałem bo mogły by czasami wyjść i może ktoś by się czepiał. Dotyczy rzepaku


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

U nas Ukraińcy próbują czasem sprzedać Nasiona rzepaku GMO. Osobiście miałem przypadek oferty od kierowcy TIR. Po sprawdzeniu nazwy odmiany jakiś kanadyjski GMO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel213333    23

Nie w zadnym pakiecie rs nie jestem. Poprostu wylosowali moje gospodarstwo i brali klosy ale tylko z pszenzyta. Mowili ze duzo osob pryska pszenzyta srodkami zarejestrowanymi dla pszenicy ktore nie maja rejestracji w pszenzycie lub zawyzaja dawki srodkow.

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39

Panowie, wracając do tematu związanego z czerwono-fioletowymi przebarwieniami chciałbym też zauważyć, że większość plantacji na których występują nie tylko zmieniła kolor ale i pokrój. Do czego zmierzam, raczej wykluczyłbym za mocna regulacje (później wspomnę dlaczego) a postawiłbym na skrajne braki N. Rośliny zagłodzone azotem początkowo wykazują podobne objawy do niedoborów fosforu czy boru, jednak kiedy rośliny nam karłowacieją świadczy to o dosyć dużych niedoborach N. Do tego, bynajmniej u mnie na zamojszczyźnie ogromna susza, jak ktoś wcześniej napisał pagórki najbardziej oberwały. 

Mam 2 rzepaki siane bez orki po rzepaku i po fasoli. Wysiane około 20 sierpnia, nie ma na nich żadnych przebarwień. Przed siewem 400 kg polifoski 6. Oczywiście dobre stanowiska. Natomiast mam 3 ha po pszenicy jarej, również bez orki gdzie także poszło 400 kg polifoski ale na tym polu przebarwień mam już sporo. Podejrzewam, że gdybym sypnął chociaż 100 kg mocznika to nie byłoby problemu. 

Mówienie, że lepiej opóźnić siew niż robić koszty w postaci dodatkowego azotu lub dodatkowego skracania spowodowanego zbyt wczesnym siewem bynajmniej w moim przypadku to bzdura. Dlaczego ? Bo w moim rejonie, choć sądzę że znajdą się inni rzepak sieje się wtedy kiedy MOŻNA. W tym roku gdybym opóźnił siew o tydzień to miałbym z 10 roślin na metrze gdzie docelowo sieję do 45. 

Wracając do mojego wcześniejszego stwierdzenia dlaczego odrzuciłbym zbyt mocna regulację... Obserwuję pole znajomego, który siał rzepaki w podobnym okresie co ja jednak jeden kawałek posiał chyba tydzień później od reszty. Nie chciało mu się skracać go oddzielnie tak więc został skrócony taką sama dawką jak reszta 0,5 l/ha CCC + 200g tebukonazolu w fazie 2 liści. Rzepak po tygodniu przykleił się do ziemi, byłem w szoku, że tak fajnie się to zachowało. Mało tego, na uwrociach były rośliny które miały tylko jeden liść, nic im się nie stało. Rezultat... ? Kilka dni temu byłem na tym rzepaku, przyklejony do ziemi, rozeta spora jednak nie tak bardzo jak te rzepaki które obserwujemy. 10 liści, szeroka szyjka. Zero przebarwień na całej plantacji. 

Podsumowując, siać kiedy są optymalne warunki, na pewno sypnąć N pod korzeń i w porę (wcześniej niż nam się wydaje) skrócić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338

Kamil mądrze prawisz 

tylko wg mnie ta regulacja jego nie była mocna, dość delikatna.

najwiecej krzywdy może zroboc 1 l caryxu. Takie mam odczucia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
18 minut temu, masa24 napisał:

Kamil mądrze prawisz 

tylko wg mnie ta regulacja jego nie była mocna, dość delikatna.

najwiecej krzywdy może zroboc 1 l caryxu. Takie mam odczucia 

Robiłem regulację Caryxem, Toprexem, kiedyś mieszałem też z czymś Tilmor i powiem ci szczerze, że CCC + triazol podoba mi się najbardziej. I nie kieruje się tu przesłankami finansowymi gdzie CCC jest prawie za darmo. CCC z tebukonazolem zastosowane w porę daje bardzo dobre efekty, nie rozumiem więc też dlaczego ludzie stosują np. Caryx (niby niebezpieczny) zwłaszcza jeśli ktoś chce obniżyć koszta. 

Stosowałem kiedyś Caryx w dawce 1l/ha na odmianie dosyć sporej, z tego co pamiętam DK Exprit i nie zauważyłem, żeby skracał wtedy mocniej od innych. Nie zmienia to jednak faktu w mojej ocenie, że produkt bardzo dobry. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338

Ja 1 l caryxu na moje 4 klasy z kiepskim pH już nie zaryzykuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2278

ja dawałem  1 litr caryxu na rzepak  6 lisci  i trafiały sie tez male rzepaki 2-3 liście i mniejsze i nie widziałem żadnego negatywnego efektu ładnie wyregulował  powciągały szyjki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja od kilku lat robię raps. Zawsze stosowałem CCC z Tebu - było ok.  W tym roku zrobiłem troszkę inaczej, Rzepak siany 22.08. na 6-7 liść dałem 0,7 l Caryx i za 3 dni poszło 0,3 Caryx + 0,3 CCC. Taki ruch ze względu na wtórne wschody (były takie sztuki co miały po 2 liście). Nie widziałem żadnych negatywnych skutków. Ze względu na ciepłą pogode i uciekający stożek 18.10. dostał jeszcze raz po głowie: Tebu 1l+0,2 CCC - jak stanął tak stoi :)

Po żniwach na ściętą słomę poszło 100 l RSM 32 i talerzówka. Pod korzeń 350 kg Yara 7-20-30. Bałem się już dawać azot pod korzeń bo mówię sobie za dużo będzie ! - tu był błąd, bo rzepak zaczął zmieniać kolory i się przebarwia - głoduje! Strach teraz już z azotem jechać- bynajmniej u mnie na wschodzie

Edytowano przez Gość
dołożenie myśli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

ja w tym roku troche miałem zadymy, troche czekałem na wapno i finalnie posiałem wapno i już żadnego nawozu nie dawałem na słomę. Słoma była bardzo duża, ale udało się przyzwoicie zaorać - tak na 4+, bo jednak były miejsca gdzie pszenica wyległa, kombajn nie zebrał, talerzówka nie pocieła - finalnie pług nie zaorał jak trzeba.

Jak tylko rzepak miał 2 liście zastosowałem 80l RSMu, troche się bałem ze spale bo już bardzo dawno nie miałem RSMu.

Po dziś dzień rzepak zielony, tam gdzie ktoś rzucił jakiś azot rzepak ma zielony, tam gdzie nie rzucił - a kilku takich jest w okolicy rzepak nabiera kolorów :P

1 godzinę temu, masa24 napisał:

Ja 1 l caryxu na moje 4 klasy z kiepskim pH już nie zaryzykuje. 

czy aby na pewno caryx zepsuł ci rzepak? jakby nie patrzec jeden z popularniejszych srodków do regulacji - jakby był taki do dupy to nikt by go nie używał.

Temat zamykam,

zapraszam do jego kontynuacji: 

 


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj