Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

12353 odpowiedzi na ten temat

#981 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 23 luty 2012 - 16:59

Tak, dałem 200kg mocznika. Oglądałem i nic szczególnego nie zauważyłem. Zawsze tak robię. Ja po prostu nie prowadzę żadnej hodowli, więc moje pola nie widziały obornika co najmniej 15 lat.

Jeszcze nigdy nie dawałem azotu na jesień w firmie nawozowej pogłównie, tylko pod korzeń w postaci nawozów NPK oraz mocznik w oprysku, I na plony jeszcze nigdy nie narzekałem i dlatego sie dziwie niektórym dlaczego tak dużu na jesień. Rzepak na jesień potrzebuje od 30 do 100N kg/ha i jest tego troche w ziemi, wiec nie warto aż tyle dawać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 08:25
  •  

#982 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1242 postów

Napisany 23 luty 2012 - 20:00

Ja planuje dać w pierwszej dawce 150 kg kizerytu plus 300 kg saletry. Byłem ostatnio na szkoleniu Chemirolu i omawiali tam wpływ niedoboru magnezu w roślinach. A przy okazji załatwię sobie sprawę siarki, bo jej w kizerycie też nie brakuje.

po wiela ten kizeryt???
Rolnik z powołania :-)

#983 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 23 luty 2012 - 20:54

Jeszcze nigdy nie dawałem azotu na jesień w firmie nawozowej pogłównie, tylko pod korzeń w postaci nawozów NPK oraz mocznik w oprysku, I na plony jeszcze nigdy nie narzekałem i dlatego sie dziwie niektórym dlaczego tak dużu na jesień. Rzepak na jesień potrzebuje od 30 do 100N kg/ha i jest tego troche w ziemi, wiec nie warto aż tyle dawać.

ale trzeba pamiętać o słomie, jeżeli zostaje na polu, bo potrzebuje N.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#984 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 23 luty 2012 - 21:51

Rzepak i nawożenie [połączone] @Pajej za kizeryt z K+S płaciłem 1538 brutto/tona.

W tym roku na pociętą słomę po pszenżycie i pszenicy nie dawałem N, posiałem kredę granulowaną. Rzepak nie pokazał niedoborów tego składnika, może dlatego że na zboża siałem za dużo bo aż 190-200 N/ha i były zapasy w glebie.

Też gdzieś czytałem, że rzepak na jesieni weźmie trochę azotu, w końcu masę zieloną ma większą niż zboża.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#985 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 luty 2012 - 22:20

Rzepak i nawożenie [połączone] rzepak na jesieni może pobrać z gleby te nawet 80kg N ale przy bardzo dużej obsadzie, natomiast przy optymalnej obsadzie ok. 40-50 roślin to w zależnośći od warunków te ok. 30kg moze pobrać.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#986 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 23 luty 2012 - 22:39

Rzepak i nawożenie [połączone] ejeżeli 40 pobierze bo musi, a drugie 40-50 na słome dać trzeba, i to co na słomę się da i uwolni się na wiosnę to ok. no to macie 200 kg mocznika, osobiście też tak nie stosuje, ale dać 400 kg polifoski 6 i te 100 kg mocznika na słomę to wyjdzie 70 kg.

#987 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 24 luty 2012 - 11:19

Rzepak i nawożenie [połączone] odnośnie tematu 200 kg mocznika pod rzepak jesienią-coś było pisane w topagrar w reszlym roku na ten temat i poszukałem tego artykólu -przy dużej obsadzie i wybujałości rzepak potrafi zjeść 200 kg N minus zawartość w glebie to wychodzi 150 kg N do zastosowania.Ale tak prowadzona plantacja jest zbyt wybujała.W normalnym roku wystarczy zastosować 60 kg N.Trzeba też pamiętać o pozostawionej słomie i o opadach przed żniwami.Myślę ,że kto zastosował wysokie nawożenie na jesien ten wygrał(ale to loteria).Sam miałem niedożywiony rzepak (czerwonofioletowy) bo za szybko rósł i wyczerpał ziemię.
Apel do kolegi-napisz za dwa tygodnie czy rzepak przetrzymał zimę z takim nawożeniem ,i czy rzepak to mieszaniec czy liniówka?

#988 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 25 luty 2012 - 07:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Koledzy planuje 3 razy zastosować nawożenie dolistne: mocznik + siarczan magnezu+ insol 1 przy starcie wegetacji 2 dziesięć dni później 3 na pąk czyli według schematu nawożenia dolistnego rzepaku firmy insol. Jak myślicie czy to dobre rozwiązanie? Mam jeszcze jedno pytanie ile kilo na 1 ha rzepaku dajecie jednorazowo dolistnie siarczanu magnezu i moczniku?Ok 15 kg?

#989 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 25 luty 2012 - 09:44

Rzepak i nawożenie [połączone] Kiedy ruszacie z nawozem? Powoli chyba trzeba było by się ruszać na przyszły tydzień do 13 stopni w nocy na plusie, moznabyłoby poniedziałek wykorzystać do rozsiewu w płd PL ma być -8 w nocy o dziwo, następne juz powyżej zera, niewiadomo ryzyko zawsze będzie. Mam zamiar dać na I dawkę Siarkę i Azot (Siarczan Amonu + Saletra).

#990 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 25 luty 2012 - 10:01

Rzepak i nawożenie [połączone] i to jest pytanie... też się zastanawiam czy w poniedziałek nie zasilić rzepaku pierwsza dawką, u nas pokazują niby -4 a potem to już nie wiadomo co będzie, jak teraz nie wysiejemy to potem być może będzie trzeba czekać aż ziemia obeschnie i pójdzie w miarę bezboleśnie wjechać... i co tu robć, czy ktoś z WLKP juz wysiewał nawozy ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#991 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 774 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 25 luty 2012 - 11:33

Rzepak i nawożenie [połączone] sam bym zasilił rzepak w formie 200kg/ha saletry ale musże poczekać na przymrozek jak kto ma okazję to niech sieje nawóż bo już pora

#992 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2513 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 25 luty 2012 - 12:11

Rzepak i nawożenie [połączone] ja jak tylko będzie się dało wejść w pole to ruszam.. może tak za tydzień.. na 1 rzut Polifoska M (200 kg/ha) następnie w niewielkim odstępie czasowym saletra (200 kg/ha) a dalej pójdzie mocznik i zapewne coś w płynie ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#993 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 25 luty 2012 - 12:16

Rzepak i nawożenie [połączone] to mamy dylemat, niewiadomo czy ruszać w poniedziałek, to juz może być ostatni większy mrozik nocny, chyba że będzie głodował do czasu wjazdu w pole.

#994 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 416 postów

Napisany 25 luty 2012 - 12:17

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie też na - w poniedziałek w nocy i będe startował z saletrą, dzisiaj byłem na polach to ścieżkami nawet idzie przejechać gdzie suchsze pole, także z rana tam gdzie woda obsieje a do południa jeszcze po tych suchszych kawałkach polece.
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#995 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 25 luty 2012 - 15:36

Rzepak i nawożenie [połączone] W kujawsko pomorskim też na poniedziałek zapowiadany przymrozek. O dziwo pogoda jeszcze wyskoczyła mi z nocnymi przymrozkami na 5-6 marca. Ale to ma się wszystko zmienić. Jak na razie to w dzień ma być po 9 C , 10 C stopni.
Na 100% w ten poniedziałek (27.02) jadę z solą. Kizeryt już posiałem i jestem zadowolony z terminy, lekki deszczyk, gleba rozmarznięta i ładnie się nawóz wchłonął.
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#996 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2513 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 25 luty 2012 - 16:44

Rzepak i nawożenie [połączone] dzisiaj byłem na polu.. u mnie nie ma mowy z wjechaniem na pole :/
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#997 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 25 luty 2012 - 18:26

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie szkoda Wam nawozu? Napewno będą straty. Chyba że jakiś wieloskładnik. No chyba że później przez długi czas nie wjedziecie.

#998 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisany 25 luty 2012 - 18:31

Rzepak i nawożenie [połączone] no u nas ziemia puściła już ale wjechać na pewno się nie da czekamy na trochę mrozu i z rana od razu w pole

#999 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 25 luty 2012 - 18:59

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie gleba rozmarzła tylko na głębokość ok. 15cm, dalej skała. Chyba dam spokój z tym nawozem zobaczymy, może pogoda i później dopisze, oby.

Ile kosztuje 1rbh traktorzysty?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1000 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 25 luty 2012 - 20:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Rok temu po tym jak w lutym przyszły silne mrozy bez okrywy śnieżnej wjechałem z azotem 9 marca. Ten dzień był jednym z ostatnich z nocnymi przymrozkami, wtedy sąsiady siali po rzepakach i oziminach. Widać było traktory na polach. Też nie wiedziałem czy robię do końca dobrze bo kto zgadnie przebieg pogody na następne dni w 100%. Wtedy akurat się udało bo druga dawka posiana była dopiero 4 kwietnia (nie szło wcześniej wjechać).

Teraz po przeczytaniu kilku artykułów prasowych (nie wiem czy nie są sponsorowane przez producentów nawozów lub pisane tylko przez teoretyków) jestem skłonny dać N po najbliższym nocnym przymrozku.
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus