Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

13958 odpowiedzi na ten temat

#9501 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4450 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 27 luty 2016 - 23:58

ja tez dzis rozsiałe msaltrosan na rzepaki i  co zostało po pszenicy.  Na reszte ozimin planuje za tydzien  w postaci saletry. dzis bylo fajnie rano z przymrozkiem pózniej troszke sie mazało ale ogólnie na polach sucho.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 22:10
  •  

#9502 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 28 luty 2016 - 00:06

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie tak do 8 rano dalo rade siac.. Pozniej slonce blyskawicznie rozpuszczalo wierzchnią warstwę i na ilastej glebie ni chu... chu...

#9503 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1526 postów

Napisany 28 luty 2016 - 08:54

2 dawka na Dś powinna przypadać gdzieś między 20 -31 marzec

Mój dostał 70 N ,10 luty, koło piątku pójdzie nastepne  70 N i pod konieć marca reszta,ten co zostanie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9504 Share ManiakUrsus

ManiakUrsus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 28 luty 2016 - 13:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Wczoraj dałem siarczan na rzepak jak mówicie sypać jeszcze saletrosan czy wystarczy jak rozleje rsm za jakieś 2-3 tygodnie?

#9505 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1972 postów

Napisany 28 luty 2016 - 15:17

tragedia z rzepakiem co neiktory sam wychodzi z ziemi jak sie lekko pociagnie korzen wychodzi zgnity najgorrsze ze sporto takeig orzepaku pewnie trza bedzie przesiac . a iel musi byc roslin na metrze kwadratowym mieszancoweg orzepaku zeby g ozostawic ? najgorsze ze sa tez place calkeim puste

#9506 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 28 luty 2016 - 15:37

Co myślicie o Polifosce 21 w rzepak na pierwszy wjazd? A później saletra.

#9507 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2663 postów

Napisany 28 luty 2016 - 15:54

wolniejsze działanie ma niż saletrosan.

#9508 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 28 luty 2016 - 15:55

tragedia z rzepakiem co neiktory sam wychodzi z ziemi jak sie lekko pociagnie korzen wychodzi zgnity najgorrsze ze sporto takeig orzepaku pewnie trza bedzie przesiac . a iel musi byc roslin na metrze kwadratowym mieszancoweg orzepaku zeby g ozostawic ? najgorsze ze sa tez place calkeim puste

Tego nie da się tak w prosty sposób określić. 

Rośliny które przeżyły , mają uszkodzony korzeń oraz część nadziemną odpowiedzialną za asymilację. Istnieje przypuszczenie , ze już jesienią ich pokrój był gorszy niż roślin z lat o normalnej wegetacji jesiennej.

Stąd opinie że 10 czy tez 15 roślin/m2 może wydać przyzwoity , mogą się sprawdzić , ale gdy taka obsada jest np skutkiem zbyt rzadkiego siewu , lub zaskorupienia gleby po zasiewie i związanej z tym niskiej obsadzie.

Takie plantacje maja wtedy małą obsadę, ale doskonale wyrośniętych roślin , o grubym korzeniu , duzej liczbie liści i świetnym wigorze.

Niestety w tym sezonie nawet pełna obsada  , w wypadku uszkodzenia roślin nie gwarantuje dobrego plonu.

Rośliny będą tracić czas na regenerację , część z tych roślin nie wyda nasion , a cześć będzie kwitła w nieskończoność , zaśmiecając zbiór.

Przecież natura nie da temu rzepakowi dodatkowego czasu , tylko podobnie jak normalnie , dojrzeje on , a w zasadzie najmniej uszkodzone rośliny w okolicach 20 lipca .

Przy redukcji do 20-30 % stanu początkowego , oraz placowych wypadach , szanse na uzyskanie rozsądnego plonu maleją dramatycznie.

W 2012 , takie plantacje potrafiły plonować na poziomie 3-5q . a bywało ze i nie warto ich było zbierać.

Moim zdaniem jeśli plantacja nie rokuje zbioru min 15 q/ha , należy ją przesiać , jeśli jest na to szansa , zostawić , jednak pamiętając że nawożenie i ochrona jak dla super rzepaku jest w tym wypadku niecelowa.

#9509 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 28 luty 2016 - 17:09

Rzepak i nawożenie [połączone] Oh mein Gott... !

#9510 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 28 luty 2016 - 18:27

Co myślicie o Polifosce 21 w rzepak na pierwszy wjazd? A później saletra.

na Polifoske robi się już troche za późno

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9511 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 28 luty 2016 - 18:43

Jakoś nie było jak wcześniej a planowałem ,

Polifoska 21 - 300kh/ha ---> 10-14 dni Saletra, 250kg/ha ----> 10-14dni 100kg/ha saletra.

A teraz to sam już nie wiem. 

#9512 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1526 postów

Napisany 28 luty 2016 - 18:51

Siej jak najszybciej i nie zastanawiaj się

#9513 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 28 luty 2016 - 19:02

Na część wjadę jutro bo nie jest strasznie mokro a resztę we wtorek , oczywiście jak nie będzie padać. lubelskie

#9514 Share piotr1201

piotr1201

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 luty 2016 - 19:45

witam co radzicie na pierwsza dawkę pod rzepak podkarpaciu  1 2 klasa ziemi ?

200kg/h polifoska 21

250 kg/h siarczan amonu

150kg/h mocznika i 150kg/h saletry

co najlepiej zastosować z tych trzech pozdrawiam

#9515 Share kamils

kamils

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 28 luty 2016 - 20:14

Na część wjadę jutro bo nie jest strasznie mokro a resztę we wtorek , oczywiście jak nie będzie padać. lubelskie

Ja też jestem z lubelskiego i chciałem siać w sobotę ale nie szło wiechać bo pole nie równe i glinka to jak na lodzie myślałem że w poniedziałek wjadę a tu znowu pada ! Już nie wspomnę że na jednym kawałku na 3ha to dobre 2 sarny zeżarły że gołe pole !!! cały czas pd górkę !!!

#9516 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1972 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:00

Tego nie da się tak w prosty sposób określić. 

Rośliny które przeżyły , mają uszkodzony korzeń oraz część nadziemną odpowiedzialną za asymilację. Istnieje przypuszczenie , ze już jesienią ich pokrój był gorszy niż roślin z lat o normalnej wegetacji jesiennej.

Stąd opinie że 10 czy tez 15 roślin/m2 może wydać przyzwoity , mogą się sprawdzić , ale gdy taka obsada jest np skutkiem zbyt rzadkiego siewu , lub zaskorupienia gleby po zasiewie i związanej z tym niskiej obsadzie.

Takie plantacje maja wtedy małą obsadę, ale doskonale wyrośniętych roślin , o grubym korzeniu , duzej liczbie liści i świetnym wigorze.

Niestety w tym sezonie nawet pełna obsada  , w wypadku uszkodzenia roślin nie gwarantuje dobrego plonu.

Rośliny będą tracić czas na regenerację , część z tych roślin nie wyda nasion , a cześć będzie kwitła w nieskończoność , zaśmiecając zbiór.

Przecież natura nie da temu rzepakowi dodatkowego czasu , tylko podobnie jak normalnie , dojrzeje on , a w zasadzie najmniej uszkodzone rośliny w okolicach 20 lipca .

Przy redukcji do 20-30 % stanu początkowego , oraz placowych wypadach , szanse na uzyskanie rozsądnego plonu maleją dramatycznie.

W 2012 , takie plantacje potrafiły plonować na poziomie 3-5q . a bywało ze i nie warto ich było zbierać.

Moim zdaniem jeśli plantacja nie rokuje zbioru min 15 q/ha , należy ją przesiać , jeśli jest na to szansa , zostawić , jednak pamiętając że nawożenie i ochrona jak dla super rzepaku jest w tym wypadku niecelowa.

czyli c otrzeba bedzie pewnie przesiewac ? bo jak wychodzi korzen to jzu nic z tego nie bedzie ?

#9517 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1493 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:25

U mnie też raczej rzepak do przesiania wydawało mi się że coś z niego będzie ale dzisiaj byłem patrzeć i co drugi rzepak wychodzi z ziemi ze zgnitym korzeniem, ten co był większy i lepszy korzeń przetrwał ten co był mały zmarzł i raczej plantacja do przesiania nie będzie rzepaku w tym roku u mnie  ;[.

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#9518 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:39

Ja też jestem z lubelskiego i chciałem siać w sobotę ale nie szło wiechać bo pole nie równe i glinka to jak na lodzie myślałem że w poniedziałek wjadę a tu znowu pada ! Już nie wspomnę że na jednym kawałku na 3ha to dobre 2 sarny zeżarły że gołe pole !!! cały czas pd górkę !!!

U mnie też wyleciało ponad 3ha rzepaku, część w ogóle nie wzeszła w wystarczającej ilości na jesieni (za sucho) a na drugim kawałku na jesieni do pewnego momentu szło ok a później nagle staną i mróz zrobił swoje. pozostałe 8ha wygląda nie najgorzej ale że było trochę eksperymentów z siewem i widzę że ten który poszedł z nawozem dosiewnym był rzadko posiany ale iwdać w nim "moc" ;).

#9519 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Jaki nawoz donasienny stosowales? Granulat, a moze jakis plynny?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9520 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:48

czyli c otrzeba bedzie pewnie przesiewac ? bo jak wychodzi korzen to jzu nic z tego nie bedzie ?

Nie żałuj , z dnia na dzień będzie tylko gorzej . . Jak to napisał Dołęga-Mostowicz w słynnym powiedzeniu Dyzmy zasłyszanym od Kunickiego 

"umiejętność kierowania polega na umiejętności natychmiastowej decyzji "

Choć przykro , że w tak ciężkich czasach dopadła Cię strata.