Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]


14441 odpowiedzi na ten temat

#621 Share rafto

rafto

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 746 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 11 grudzień 2011 - 16:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Hmm ciekawe rozwiązanie ;) Czy siarczan amonu można dawać na zamrożoną glebę ?? pytam bo słyszałem że można łatwo nim rzepak poparzyć ;) a co myślisz na mój plan jesienią było dane 400 kg pol Maks na wiosnę myslałem dać 4 m i 2 m za jakieś 2-3 tyg saletrosanu ? może jednak dać w drugiej dawce saletrzak zamiast saletrosanu ?;) odmiana Monolit ;) rzepak mam pierwszy rok <_<

Edytowany przez rafto, 11 grudzień 2011 - 16:56.


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:51
 •  

#622 Share kryssr

kryssr

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 681 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 12 grudzień 2011 - 21:37

Rzepak i nawożenie [połączone]

W przypadku odmiany mieszańcowej wzrost plonu pomiędzy brakiem nawożenia siarką a dawką 90kg S to przyrost całych 30kg rzepaku. Nie ma co wynik robi wrażenie.
Co ciekawe przy wzroście nawożenia z 30 do 60kg następuje spadek plonu.

Jak już kiedyś pisałem ja całkowicie olewam siarkę i daję jej tyle ile gratisowo jest w nawozach. W tym roku będzie 30kg S + dolistnie.

kurcze przecież tu nie ma zasobności gleby na której były robione badania, więc ten wykres mało mówi.

#623 Share silva

silva

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1498 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 12 grudzień 2011 - 23:16

Rzepak i nawożenie [połączone] Robiłem wiele symulacji i po prostu tak mi wyszło najtaniej przy zachowaniu ilości składników N,P,K,Mg,S i oczywiście minimalnej ilości wjazdów w pole. Jedynie co mnie boli to to że siarczan zakwasza ziemie. Pod korzeń poszedł Wap-mag 150kg więc troche magnezu też jest i poli 8 300-350kg zależnie od kawałka. Nawóz raczej przy ruszeniu wegetacji na wiosne. A i do oprysków z 5kg siarczanu magnezu 2 razy profilaktycznie.
U mnie nie badaliśmy gleby na siarke ale po siarce widać różnice więc raczej niedobory są.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:51
 •  

#624 Share Senator

Senator

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 506 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 grudzień 2011 - 15:44

Rzepak i nawożenie [połączone] Co do tej spornej siarki, to mam tu coś takiego, może się komuś przyda :)

"Siarka. W glebach Polski zawartość różnych form siarki jest bardzo zróżnicowana. Forma siarczanowa, najważniejsza w poziomie ornym, waha się od 2 do 63 mg/1 kg gleby, natomiast zawartość siarki ogólnej to od 7 do 107 g/1 kg gleby. Znaczna część gleb, szczególnie lżejsze i średnie, wykazuje małą zasobność w siarkę przyswajalną, tj. poniżej 1 g na 1 kg gleby, czyli około 30 kg•ha-1 (Terelak i in. 1988). Generalnie, 75-95% siarki w wierzchniej warstwie gleby zawarte jest w substancji organicznej. Mineralizacja tej substancji jest głównym źródłem S dla roślin. Wiadomo, że dynamika mineralizacji zależy od temperatury i wilgotności, a te są wiosną bardzo zmienne (Wielebski, Wojtowicz 2000). Zawartość powyżej 0,7% s.m. jest najczęściej toksyczna dla roślin, z wyjątkiem oczywiście kapustowatych. W liściach rzepaku optymalna zawartość wynosi 0,56-0,65% s.m. (Heneklaus i Sznug 1991). Zawartość siarki ogólnej i siarczanowej w roślinach jest warunkowana również genotypem – odmiany wysokoglukozynolanowe zawierają więcej S od niskoglukozynolanowych (Zadernowski i Nowak 1991). Wiązania dwusiarczkowe nadają białkom odpowiednią strukturę wtórną, wzmacniając stabilność łańcuchów polipeptydowych. Siarka bierze udział w procesach oksydoredukcyjnych w komórce, enzymatycznych, a także w syntezie chlorofilu i ligniny. Jest ona składnikiem glukozynolanów, a niektóre z nich (tzw. alkenowe) łatwo przekształcają się w substancje o dużej toksyczności dla zwierząt i ludzi, inne natomiast (tzw. indolowe) mają znaczenie antyrakowe (Rakowska 1997).
Siarka pobierana jest głównie przez korzenie w sposób aktywny, zazwyczaj w formie utlenionej w postaci jonu siarczanowego S042-. Pobieranie przez liście S02, choć następuje, nie ma w warunkach polowych znaczenia praktycznego. Wzmożone zapotrzebowanie na siarkę występuje od początku formowania łodygi do początku zawiązywania łuszczyn. Symptomy niedoboru siarki to głównie chloroza międzynerwowa przechodząca na całą blaszkę liści młodszych w stadium wydłużania pędu. Nieco później (pąkowanie, kwitnienie) następuje łyżeczkowatość liści, jaśniejszy – bladożółty kolor płatków kwiatów i krótkie niekształtne łuszczyny zawierające mało nasion. Obecnie zainteresowanie siarką jako składnikiem nawozowym wzrasta. Wynika to z dużych ubytków siarki z gleby (17-50 kg•ha-1 rocznie) (Pałosz 1995), wzrostu udziału roślin kapustnych w agroekosystemach oraz z istotnego (6-10-krotnego) zmniejszenia rocznej siarki w kwaśnym i suchym opadzie, nawet do 10-13 kg S•ha (Wielebski, Wojtowicz 2000).

Dodany obrazek

Większość badań wykazuje, że wystarczająca do uzyskania optymalnego plonu jest dawka około 20-30 kg S•ha (Wielebski i Muśnicki 1998), tylko w stanowiskach ze szczególnie dużymi niedoborami składnika w glebie straty plonu były wyższe, a optymalną dawkę należało zwiększyć do poziomu 70 kg S•ha. W warunkach glebowo-klimatycznych Polski, na terenach, gdzie obserwuje się niedobory siarki, dawka składnika powinna wynosić 1/3-1/4 dawki azotu, czyli 30-50 kg S•ha (Grzebisz, Gaj 2000). W badaniach Szymanowskiego (2005) krzywa funkcji produkcji wzrastających co 15 kg dawek siarki aż do 120 kg miała przebieg równania kwadratowego, a wyliczona z niej dawka wynosiła ~70 kg S•ha przy plonie 53 dt•ha. Reakcja na siarkę może zależeć także od odmiany. W badaniach Szymanowskiego (2005) udowodniono, że odmiana mieszańcowa o niższej zawartości glukozynolanów nie reagowała przyrostem plonu nasion na doglebowe nawożenie siarką. U odmiany populacyjnej charakteryzującej się wyższą zawartością GLS, a więc także wyższym zapotrzebowaniem na budulcową siarkę glukozynolanów, jej nawozowa aplikacja wywoływała udowodniony przyrost plonu.
Fotyma i wsp. (2000) udowodnili, że w miarę wzrostu dawek N (0-200 kg N) zwiększa się pobranie S odpowiednio do 22-46 kg w stosunku do 20-38 kg. Wzajemne oddziaływanie azotu z siarką w nawożeniu może się realizować przez efekt tzw. rozcieńczenia. Duże dawki N powodują nadmierny wzrost masy wegetatywnej roślin, co przy małym zaopatrzeniu w siarkę wywołuje efekt rozcieńczenia tego składnika poniżej poziomu krytycznego. Synergizm N i S
nie został raczej udowodniony, także wynikami przedstawionymi w cytowanej tu pracy Fotymy i wsp. (2000). Niemniej jednak wysokie dawki jednego składnika powodują jednoczesne zwiększenie pobrania innych, w tym siarki. Dlatego też pomimo formalnego braku dowodu na synergizm interakcja N i S w masie plonu wydaje się wyraźna. Po pierwsze, jedynie siarka z siarczanu (S042-) może być bezpośrednio pobierana przez rzepak. Pierwiastkowa, elementarna siarka nie może być przyswojona przez rośliny przed utlenieniem przez thiobakterie (długim i zakwaszającym procesem). Po wtóre – ostry niedobór leczą (w tydzień) przede wszystkim siarczan amonu i siarczan magnezu (sól gorzka). Po trzecie – w nawozach zawierających azot (siarczan amonu) następuje zakwaszające działanie kationu amonowego (nie pokrywać w tej formie całej dawki azotu). Po czwarte – w nawożeniu dolistnym preferować sól gorzką. Siarkę elementarną, gips, superfosfat prosty, które działają wolno, można aplikować jesienią (Grzebisz i in. 2005), choć nie jest to najlepszy termin nawożenia rzepaku tym składnikiem. W przypadku potrzeby oddziaływania na zimotrwałość skuteczniej i efektywniej na tę cechę można wpływać dolistnym nawożeniem rozet w fazie 4-5 liści w formie płynnych nawozów makroelementowych z S lub samym
siarczanem magnezu. Bardzo wczesną wiosną można stosować kizeryt, siarczan amonu, siarczan potasu, sól gorzką, a w późniejszej fazie (do kwitnienia) siedmiowodny siarczan magnezu. Trzeba jednak zastrzec, że za pomocą aplikacji dolistnej można wnieść tylko małe dawki składnika. Ponadto siarka trudno przemieszcza się z liści, dlatego np. jej wczesne (faza wydłużania pędu, pąkowania) dostarczenie może mieć małe znaczenie w odżywianiu łuszczyn, a tym samym ma mniejszy wpływ na plon.
Wpływ siarki na plon może mieć charakter niejako pośredni poprzez poprawę kondycji roślin i łuszczyn. Aplikacja siarki nawozowej może bowiem oddziaływać na zdrowotność roślin.
Według Jędryczki i in. (2002) oraz Szulca (2002) nawożenie siarką może wpływać ochronnie w przypadku czerni krzyżowych, mączniaka prawdziwego i jasnej plamistości liści rzepaku. Nawożenie siarką wpływa zasadniczo na jakość nasion i odtłuszczonej reszty, czyli śruty poekstrakcyjnej lub wytłoków. Powoduje ono także wzrost zawar tości glukozynolanów, co potwierdzają wszystkie badania naukowe. Nawożenie siarką wpływa istotnie na zwiększenie sumy glukozynolanów alkenowych w nasionach (poprzez stymulowanie syntezy metioniny, która jest ich prekursorem), nie wpływa (lub wpływa w mniejszym stopniu) na zawartość form indolowych. Nowsze wyniki na ten temat uzyskali w Polsce Wielebski i Wojtowicz (1993), Wielebski (1997), Wielebski, Wojtowicz (2003), Jankowski (2007) i inni. Należy jednak zaznaczyć, że im wyższe jest zaopatrzenie roślin w siarkę, tym jednostkowy przyrost glukozynolanów spowodowany zastosowaną dawką S jest mniejszy. Słusznie więc Rotkiewicz i wsp. (1996) podkreślają, że zwiększanie wydajności rzepaku poprzez nawożenie wymaga wyznaczenia wyraźnego obszaru kompromisu pomiędzy ilością a jakością plonu."

Źródło: Technologia Produkcji Surowca Tom III cz.2, prof. dr hab. Wojciech Budzyński, prof. dr hab. Andr zej Kotecki, prof. dr hab. Jerzy Tys, dr hab. Ewa Adamiak, prof. dr hab. Marek Mrówczyński, doc. dr hab. Marek Korbas, dr inż. Wojciech Truszkowski, mgr inż. Stefan Heimann, mgr inż. Jacek Broniarz

#625 Share farmermf

farmermf

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2170 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlasie

Napisany 13 grudzień 2011 - 16:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy ktos siał siarczan amonu z Tarnowa? Jaki ma granulat, i czy 200kg to styknie na zapotrzebowanie w siarkę? Cena 1040brutto w mairę czy szukac taniej?

#626 Share Senator

Senator

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 506 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 grudzień 2011 - 16:38

Rzepak i nawożenie [połączone] My mieliśmy w tym roku na wiosnę, na bigach pisało "krystaliczny" chyba, takie kryształki, dobrze się rozsiewał.

#627 Share silva

silva

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1498 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 13 grudzień 2011 - 17:18

Rzepak i nawożenie [połączone] My niedawno kupowaliśmy choć jeszcze nie przyszedł po 750 z puław

#628 Share farmermf

farmermf

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2170 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlasie

Napisany 13 grudzień 2011 - 17:25

Rzepak i nawożenie [połączone] ale to ten drobny miał @silva, ja chcę granulat

#629 Share kumurunista

kumurunista

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 9 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 grudzień 2011 - 17:39

Rzepak i nawożenie [połączone] O siarce tyle się teraz mówi ponieważ kiedyś siarka spadała z nieba razem z deszczem. Z racji ekologicznych zapędów eurokołhozu wprowadzono normy, które w znacznym stopniu ograniczyły odprowadzanie przez człowieka siarki w powietrze. Chociażby za sprawą odsiarczanego OO i ON oraz wielu innych. Wystarczy, że ktoś mieszka blisko przemysłu i może dzięki temu siać mniej siarki.

W czasach intensyfikacji produkcji człowiek chwyta się każdego możliwego korzenia broniąc się przed spadkiem z urwiska. Oczywiście polecam rozwagę i nie zapominanie, że na plon największy wpływ na matka natura, czyli władza najwyższa oraz obecnośc na niedzielniej sumie. :D

#630 Share silva

silva

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1498 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 13 grudzień 2011 - 17:43

Rzepak i nawożenie [połączone] http://www.blending.pl/oferta.pdf tu masz taniej nawet. Wg mnie powinno wystarczyć choć u nas łącznie chyba z 90kg będzie. W tym roku mieliśmy z puław i na 18m szło, taki troszke grubszy cukier, tyle że trzeba było troszke wyżej rozsiewacz podnieść. Ja patrzyłem w dużej mierze na cene. Bo nie trzeba dużo liczyć żeby zobaczyć że w siarczanie azot jest tańszy niż w saletrze czy moczniku i dodatkowo mam siarke. Największy minud to to że zakwasza ziemie. Policzcie co Wam najtaniej wyjdzie. Bo gdybym nie patrzył na cene dałbym najprędzej jakiś saletrzak z patentkali.

Edytowany przez silva, 13 grudzień 2011 - 17:53.


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:51
 •  

#631 Share kumurunista

kumurunista

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 9 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 grudzień 2011 - 17:47

Rzepak i nawożenie [połączone] @farmermf kup od razu saletrosan i posiej jak najwcześniej, potem jedź już RSM-em będzie najprościej. :)

#632 Share farmermf

farmermf

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2170 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlasie

Napisany 13 grudzień 2011 - 17:53

Rzepak i nawożenie [połączone]

O siarce tyle się teraz mówi ponieważ kiedyś siarka spadała z nieba razem z deszczem. Z racji ekologicznych zapędów eurokołhozu wprowadzono normy, które w znacznym stopniu ograniczyły odprowadzanie przez człowieka siarki w powietrze. Chociażby za sprawą odsiarczanego OO i ON oraz wielu innych. Wystarczy, że ktoś mieszka blisko przemysłu i może dzięki temu siać mniej siarki.

W czasach intensyfikacji produkcji człowiek chwyta się każdego możliwego korzenia broniąc się przed spadkiem z urwiska. Oczywiście polecam rozwagę i nie zapominanie, że na plon największy wpływ na matka natura, czyli władza najwyższa oraz obecnośc na niedzielniej sumie. :D

Ja to wiem, ale już każdy sypie tą siarke to i ja się zmuszę. :D Trzeba w końcu dbać o przemysł, kupować więcej nawozów, zwiększy się produkcja, a co za tym idzie będzie więcej siarki w powietrzu. :D

#633 Share roltech

roltech

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 320 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 13 grudzień 2011 - 20:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Z tą siarką macie rację, efekty jej zastosowania są widoczne. W ramach doświadczeń wysiewałem różne nawozy wąskimi pasami po skosie pola. Najbardziej widoczne efekty były po zastosowaniu siarczanu amonu. Doświadczenia prowadziłem w pszenicy, ci co o tym nie wiedzieli idąc po polu pytali, "co ty tu masz jakieś kable". Od tego czasu coraz więcej kolegów przekonuje się do siarczanu. Żeby zapobiec nadmiernemu zakwaszeniu gleby, zamiast saletry stosuję saletrzak, niestety drożej to wychodzi.

#634 Share silva

silva

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1498 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 13 grudzień 2011 - 20:39

Rzepak i nawożenie [połączone] No to to co u mnie. Tyle że u mnie pod korzeń poszło 150kg Wap-Magu żeby troszke jeszcze dołożyć wapnia i oczywiście wnieśc magnez którego mam duże niedobory. Ale i tak pH trzeba odnieść i jakieś wapno zastosować.

#635 Share roltech

roltech

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 320 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 13 grudzień 2011 - 20:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja zastanawiam się nad zastosowaniem zamiast saletrzaku wapna magnezowego, tylko nie wiem czy ten "popiół" można stosować pogłównie, np. na wiosnę na pszenicę czy też rzepak.

#636 Share silva

silva

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1498 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 13 grudzień 2011 - 20:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Napewno będzie taniej tylko właśnie czy nie wypali. Choć zależy ile go sie da pewnie. Oraz nie byłbym pewny czy zdąży zadziałać. Bardziej kreda bo ona szybko działa ale ona tym bardziej może popalić. Do tego dodatkowy koszt wjazdu. I nie ma bardzo jak go rozrzucać

#637 Share roltech

roltech

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 320 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 13 grudzień 2011 - 21:09

Rzepak i nawożenie [połączone] Właśnie ryzyko wypalenia, saletrzak sypie zawsze pogłównie ale wiadomo granule się stoczą na ziemię, trochę te granulki leżą ale skrzyp powoli znika. To może ten "popiół" też zadziała w podobnym czasie.

#638 Share silva

silva

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1498 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 13 grudzień 2011 - 21:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Może. Ale czym go rozsiac? Jeździć gęsto tak?

#639 Share roltech

roltech

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 320 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 13 grudzień 2011 - 22:05

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja jestem zdecydowany na gęściejsze jeżdżenie, niestety. Tylko kwestia ewentualnych poparzeń, głównie rzepaku. Chyba w tym roku trzeba spróbować (pod kątem poparzeń) po przekątnej jak z siarczanem, zawsze to mniejsze ryzyko.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:51
 •  

#640 Share silva

silva

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1498 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 13 grudzień 2011 - 22:18

Rzepak i nawożenie [połączone] I jaka dawka. Ja bym na całym areale nie siał. No ale cenowo powinno ładnie wyjść. Tylko trzeba było go przed siewem. No to czekam z niecierpliwością na efekty

Podobne tematy nawoz nawozenia poglownego rzepaku

Tylko na agroFakt.pl: Rzepak: sprawdź jego kondycję zobacz »