Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

12304 odpowiedzi na ten temat

#6261 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 991 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 26 listopad 2014 - 21:33

Rzepak i nawożenie [połączone] I takich właśnie odpowiedzi oczekiwałem...
Nigdy nie interesowałem się tym Salmagiem ani saletrzakiem ponieważ nie miałem tego w ofercie nawozów mojego dostawcy... Teraz się to pojawiło więc pytam...
Tak więc nie będę sobie głowy zaprzątać tym wynalazkiem i stawiam na saletre...

@milanreal - Nie wiedziałem o tym że saletra zawiera jakikolwiek magnez...
Chyba obniże docelową dawkę azotu do 170kg(planowałem 200kg) na rzecz Kizerytu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 22:07
  •  

#6262 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 listopad 2014 - 20:32

Chce ktoś dać  azot w dobrej formie a do tego wnieść wapn i magnez to nic innego jak wiosną saletra, a po żniwach wapno. Ewentualnie odzywki z wapniem i magnezem, dadzą więcej niż saletrzak, przynajmniej rośliny z tego wapnia i magnezu skorzystają.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6263 Share agroner

agroner

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 21:48

Cześć, 

po kilku rozmowach stwierdziliśmy z @Yacentym, że chcemy ruszyć z cyklem takich seminariów agrotechnicznych pod ogólnym hasłem  POTRZEBNA RADA - WIEDZA Z DOŚWIADCZENIA. Będą to seminaria prowadzone w sieci na agrofoto.pl, czyli webinaria. Myślimy o realizacji dwóch spotkań na przełomie stycznia/lutego poświęconych rzepakowi na wiosnę. Spotkania będą podzielone, tak aby na jednym maksymalnie omówić jeden konkretny temat związany z rzepakiem ozimym. Webinaria będą prowadzone przez ekspertów agrotechnicznych, którzy są niezależni, tzn. nie będą reprezentować żadnej firmy.Postaramy się dostarczyć wiedzę w jaki sposób zadbać o rzepak wiosną, aby dostarczył możliwie duży plon. Najważniejsze seminaria są darmowe i dostępne na agrofoto.pl bez wychodzenia z domu. Prośba do Was o wpisywanie ewentualnych tematów, które chcielibyśmy omówić - teraz jest na to jeszcze czas. Eksperta zamówimy z najwyższej półki. Totalna wiedza, żadnej ściemy.

pozdrawiam

Edytowany przez agroner, 27 listopad 2014 - 22:29.

@agroner-AF

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6264 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 839 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 05:48

Rzepak i nawożenie [połączone] Które formy nawozów stosować w konkretnych terminach i stanie plantacji? Jak możliwie dokładnie określić termin stosowania insektycydow i jego zasadność w określonych fazach rozwojowych? Prezentacje dobrze jak by były poparte prawdziwymi zdjęciami z upraw a nie teoretycznymi rysunkami. Wszystko to z uwzględnieniem ekonomicznej strony bo przy cenie 1300 zł trudno o rozrzutnosc a nic nie wskazuje na to że w perspektywie kilku lat rzepak podrożeje.

A poza tym to super inicjatywa.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#6265 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1503 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 18:52

A ja bym poruszył temat odnośnie mieszania środków. Chodzi mi tutaj o różnego rodzaju odżywki z regulatorami wzorostu siarczanem magnezu mocznikiem. Ogólnie co z czym można a czego z czym sie nie zaleca. A proponuje poruszyć ten temat bo to sie co roku powtarza jeden przed drugim pytają co z czym można a czego z czym nie można mieszać.

#6266 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1610 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 13:36

Cześć, 

po kilku rozmowach stwierdziliśmy z @Yacentym, że chcemy ruszyć z cyklem takich seminariów agrotechnicznych pod ogólnym hasłem  POTRZEBNA RADA - WIEDZA Z DOŚWIADCZENIA. Będą to seminaria prowadzone w sieci na agrofoto.pl, czyli webinaria. Myślimy o realizacji dwóch spotkań na przełomie stycznia/lutego poświęconych rzepakowi na wiosnę. Spotkania będą podzielone, tak aby na jednym maksymalnie omówić jeden konkretny temat związany z rzepakiem ozimym. Webinaria będą prowadzone przez ekspertów agrotechnicznych, którzy są niezależni, tzn. nie będą reprezentować żadnej firmy.Postaramy się dostarczyć wiedzę w jaki sposób zadbać o rzepak wiosną, aby dostarczył możliwie duży plon. Najważniejsze seminaria są darmowe i dostępne na agrofoto.pl bez wychodzenia z domu. Prośba do Was o wpisywanie ewentualnych tematów, które chcielibyśmy omówić - teraz jest na to jeszcze czas. Eksperta zamówimy z najwyższej półki. Totalna wiedza, żadnej ściemy.

pozdrawiam

super pomysł tylko kiedy by to mialo byc ?

#6267 Share agroner

agroner

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 20:41

Seminaria chcemy rozpocząć w drugiej połowie stycznia i poprowadzić gdzieś do marca. Podobnie jak te, które kiedyś odbywały się w ODR czy teraz w sieciach dystrybucyjnych. Dokładnych dat jeszcze nie mamy, w grudniu będziemy dogadywać szczegóły z kluczowymi fachowcami i wtedy podamy listy i terminy. Teraz prosimy o tematy i problemy. pzdr agroner

@agroner-AF

#6268 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1610 postów

Napisany 03 grudzień 2014 - 19:35

a wiec tak mam zasiany rzepak dk exstorm z monsanto i w zaleceniach na ich stronie pisze :

Nawożenie – wiosenne nawożenie N w dwóch dawkach: pierwsza dawka w wysokości 80 kg/ha, druga dawka nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia. Odmiana umożliwia osiągnięcie bardzo wysokich plonów przy wiosennym nawożeniu azotowym od 120 do 160 kg/ha.

i tak na jesieni poszlo pod korzen 150 soli potasowej i 150 fosforanu amonu  a teraz na wiosne chce dac 300 kg saletrosanu tj 78 kg azotu i 200 moze 250 kg saletry tj 68 -85 kg azotu na  2 dawke czy to by wystarczylo wedlug zalecen i pozwoli osiagnac w miare jakis plon  ?

#6269 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 grudzień 2014 - 19:57

Na 3-3,5t powinno teoretycznie wystarczyć.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6270 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 03 grudzień 2014 - 20:08

zależy jaka ziemia, ja na swoich w miarę dobrych ziemiach na podobnym nawożeniu (tylko pod korzeń 400kg poli 6) osiągam 3,5-4,5t..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6271 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1101 postów

Napisany 03 grudzień 2014 - 20:23

Ja w tym roku przy 170N 4,7t/ha miałem, sąsiad dał coś ponad 180N w czystym i 5t/ha miał.  na wiosnę  już zaplanowane 184kg w czystym.

Edytowany przez Zenonim, 03 grudzień 2014 - 20:25.

#6272 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 991 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 03 grudzień 2014 - 21:07

Rzepak i nawożenie [połączone] A ja dałem ponad 190kg N/ha i plon ok 4ton... Dodam tylko że połowa pola leżała plackiem... Monolit...

#6273 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 05 grudzień 2014 - 19:05

Rzepak i nawożenie [połączone] dołączam się do wypowiedzi  knoro93 i poruszył bym temat mieszania się śor co i w jakich dawkach można ze sobą łączyćłączyć?

dołączam się do wypowiedzi knoro93 i poruszył bym temat mieszania się ze sobą śor. Co można łączyć i w jakich dawkach?

#6274 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 22:48

ja mieszam wszystko prawie i nigdy nic sie nie dzieje

#6275 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2513 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 grudzień 2014 - 15:57

oby tak dalej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6276 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1610 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 18:23

Ja w tym roku przy 170N 4,7t/ha miałem, sąsiad dał coś ponad 180N w czystym i 5t/ha miał.  na wiosnę  już zaplanowane 184kg w czystym.

ale tam tak podawali w zaleceniach to po c opodawac zanizone zalecenia ? to co dajesz i w jakich dawkach ? i czy pierwsza dawka musi byc koniecznie wieksza od 2 dawki azotu ? i czy lepiej na rzepak saletrosan czy saletre bo mi mowiono ze saletrosan lepiej bo ma jeszcze siarke a rzepak ponoc potrzebuje siarki to co w koncu na wiosne na rzepak najlepiej dac czy saletre dawac czy saletrosan czy co innego ?

#6277 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2513 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 19:07

nie ma jednej stale określonej reguły, wszystko zależy od panujących warunków

jeżeli masz słabą plantacje potrzebującą przysłowiowego "kopa azotowego" lub późno na wiosnę wejdziesz w pole to ze względu na azot lepsza będzie saletra, siarke można dostarczyć w innych nawozach lub dolistnie (część)

jeżeli zaś masz plantacje optymalnie rozwiniętą i wejdziesz z rozsiewaczem w optymalnym terminie to wtedy jak najbardziej saletrosan

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6278 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1610 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 19:30

aha a pierwsza dawka powinna byc wieksza a ja planuje dac 300 kg saletrosanu tj 78 n juz kupiony i 200 lub 250 kg saletry 68 85 kg azotu to tak by moglo byc ze 2 dawka wieksza ? no rzepak za pieknie nie powscodzil ale zle nie jest bo to mieszaniec 1 dawke juz w lutym mozna dawac ? a druga kiedy ?

a saletrosanu z saletra nie mozna mieszac ? ?

ja mam dk extorm rzepak i http://www.monsanto....cowe/dk-exstorm tu pisza w rekomendacjach ze pierwsza dawka 80 kg a najlepiej plonuje od 120 do 160 kg azotu to po co niby by mieli zanizac akurat u tej odmiany azot  u innych jest do 180 kg wiec hyba powinno byc dobrze bardzo bym chcial plon uzyskac choc zblizony do 4 ton

Edytowany przez warchest, 06 grudzień 2014 - 19:25.

#6279 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2513 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 19:33

nie wiem czy jest reguła na to czy pierwsza dawka ma być wyższa.. u mnie z reguły obie dawki są zbliżone a nawet druga trochę wyzsza, chyba ze słaba plantacja po zimie to wtedy pierwsza dawka wysoka.

ja pierwszą dawkę daje w pierwszych dniach marca a drugą ok. 2 tyg. po pierwszej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6280 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1610 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 19:52

ok dzieki a jeszcze jakies odzywki powinno sie dac czyli mikroelementy i to mozna dac z np grzybowka na opadanie platkow czy wczesniej pytam sie tak bo rzepak mieszancowy uprawiamy po raz pierwszy a zwykly to mielismy z 5 lat temu i slabo wtedy nam wychodzil