Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11554 odpowiedzi na ten temat

#5061 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1354 postów

Napisany 14 luty 2014 - 20:18

Rzepak i nawożenie [połączone] nie azot tylko nawozy naturalne... azot możesz śmiało stosować pod warunkiem że ziemia nie jest zamarznięta głębiej niż 30 cm i nie ma śniegu.

Z tą temp ziemi 15 stopni i rozkładem mocznika to prawda nie jest.

Przy 150 stopniodniach mocznik jest dostępny w połowie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:47
  •  

#5062 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 14 luty 2014 - 20:28

Mocznik zaczyna sie przekształcać kiedy temperatura ziemi jest około 15 stopni ..

nie jest tak jak piszesz bo mocznik przekształca sie w formę dostępną nawet w temperaturze 2st tylko wolniej

Thug

#5063 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 luty 2014 - 21:12

Rzepak i nawożenie [połączone] jak posieje polifoskę 21 w ilości 200 kg/ha to mam dać tylko raz RSM czy 2 razy i w jakiej ilości ? Planuje polecieć 2 razy mocznikiem w opryskiwaczu 25kg/ha tylko też dokładnie nie wiem kiedy raz to chyba z Toprexem zaraz po dobrze ruszeniu wegetacji

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5064 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 14 luty 2014 - 22:13

Rzepak i nawożenie [połączone] Mocznik dzieła najlepiej jak temp. Powietrza jest ok 15 stopni i to jest prawda . Temp. Ziemi to wydaje mi sie ze jest to przejęzyczenie w wydaniu meer

#5065 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 534 postów

Napisany 14 luty 2014 - 23:25

Rzepak i nawożenie [połączone] Rozumiem że w przeliczeniu na czysty składnik mocznik wychodzi najtaniej. Jednak niepolecam na pierwszy zabieg, nawet jako dodatek. Pamiętajmy że pierwsza dawka azotu ma na celu pobudzenie roslin do wzrostu i zregenerowanie uszkodzen pozimowych, a nie ma lepszej formy azotu do tego celu niż azotanowa (NO3-)

#5066 Share Meer

Meer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Interesuje sie wszystkim .. dosłownie .

Napisany 15 luty 2014 - 08:46

Rzepak i nawożenie [połączone] he ludzie to siejecie nawóz po to żeby czekać miesiąc zeby zaczoł działać . mówie o zasadach z życia a nie , no działa tylko wolniej nawet w temp. 2 stopni .. i co mi po nim jak azot na wiosne jest potrzebny szybko działajacy ?

#5067 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7888 postów

Napisany 15 luty 2014 - 09:28

Rzepak i nawożenie [połączone] Jednak jest to niekiedy uzasadnione, powiedzmy że sijąć mocznik można wygrać, bo jak teraz przyjdą mrozy, to mocznik po mrozach zacznie działać i ci co go dali wygrają, tak było w tamtym roku.

#5068 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo , off road:)

Napisany 15 luty 2014 - 10:14

Rzepak i nawożenie [połączone] no tak tylko po co teraz rozsiewać mocznik skoro po tych mrozach wjade z RSM który i tak zadziała lepiej jak ten mocznik .....

#5069 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2476 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 15 luty 2014 - 11:49

Mocznik dzieła najlepiej jak temp. Powietrza jest ok 15 stopni i to jest prawda . Temp. Ziemi to wydaje mi sie ze jest to przejęzyczenie w wydaniu meer

Mocznik działa w ten sposób ze azot amidowy musi zostać przekształcony w amonowy w procecie hydrolizy. Proces ten jest zależny od temperatury i trwa:
w temp. 30 C - ok. 2 dni
w temp. 20 C - 7 dni
w temp. 10 C - 21 dni
w temp. 5 C - >21 dni
Dopiero po przekształceniu azotu jest on pobierany przez rośliny. Tyle w tym temacie

Edytowany przez losktos, 15 luty 2014 - 11:50.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5070 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisany 15 luty 2014 - 12:53

Rzepak i nawożenie [połączone] Sugerując się tym co podałeś mozna zauważyć że mocznik wiosna zastosowany pogłównie w zbożach jarych zadziała szybciej niż doglebowo ponieważ temp gleby jest raczej niższa niż śrenia temperatura dobowa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5071 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 15 luty 2014 - 18:19

Rzepak i nawożenie [połączone] dziwne ze juz sieja nawozy przeciez jest polowa lutego dopiero....nie za wczesnie?? a jak bedzie tydzien ciepla lub nawet do konca lutego posiali nawozy i przyjdzie mroz
to czy efekt nie bedzie odwrotny? rzepak pociągnie juz cos pojdzie wiecej soków i moze go rozsadzić...u mnie nikomu do glowy nie przychodzi zeby w pole jechac juz jakby byl 15 marca to ok bym jechal cos siać ale nie w polowie lutego....chociaz nie wiadomo co rozsiewaja moze sol a nie azot?

#5072 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 15 luty 2014 - 18:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Na rzepak ci "wielcy" siali u mnie nawozy w zeszłym tygodniu i dwa tygodnie do tyłu. Jaki nawóz nie wiem bo co mnie to obchodzi niech sieją. Wtym tygodniu zaczęli sadzić ziemniaki, ale nie dało rady bo mokro, a od wczoraj już sadzą bez problemu. Dziś jeden przez drugiego sadzą ziemniaki. Co z tego będzie no ciekawe.

#5073 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1354 postów

Napisany 15 luty 2014 - 20:04

Rzepak i nawożenie [połączone] A ja bym się zainteresował co siali choć by po to żeby zobaczyć w przyszłości czy to było dobre posunięcie czy złe.

#5074 Share szczepan84

szczepan84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 15 luty 2014 - 20:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Patrząc na pogodę długo terminową to raczej idzie nam do wiosny sam nie mogę w to uwierzyć ale jak będzie to będzie sprzęt trzeba szykować i koleiny rżnąć azot to raczej nie sieją ale siarczan w marcu to pewnie sam rozsieje

#5075 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 753 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 15 luty 2014 - 20:52

Rzepak i nawożenie [połączone] My za tydzień, góra 2 jedziemy z nawozami na wszystkie pola.. U nas już wiosna praktycznie. śniegu prawie nie było, nie ma co topnieć, na polu trochę mokro jest, ale to i tak od 6 rano jazda póki ziema zmarznieta.

Tak z ciekawości.. Jakie nawozy stosujecie i w jakich ilościach na ha?

Edytowany przez Famer21, 15 luty 2014 - 20:53.

#5076 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 15 luty 2014 - 21:08

Rzepak i nawożenie [połączone] z prognoz idzie ku wiosnie i trzeba juz myslec pomalu o nawozie , ja planuje na rzepak saletrosan i saletra i na zboza saletra a dawki to 200-300kg/ha

#5077 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 15 luty 2014 - 21:56

Rzepak i nawożenie [połączone] a ja wam mowie ze jeszcze zapitoli po fajki i w pole pojedziemy za miesiac.... pogoda oszalala troche ale ndal jest zima i watpie ze 1 marca bedziemy juz siac zboze po prostu chwile zawirowanie pogodowe i tyle u nas wszytki wyglada tak jakby zimy nie bylo pszenica zieloa rzepak elegancji jakby ze 3 tygodni wegetacja szla o wiele lepiej wyglada niz rok wczesniej wiec mozna poczekac ja nie zaryzykuje tak wczesnie siac nawoz drogi do tego moim zdaniem jakby sie zima zrobila i mroz to moze zaszkodzic ale to tylko moje zdanie....

u mnie to mokro a mrozu rano praktycznie nie ma sniegu jeszcze troche lezy wiec predko sie w pole nie wjedzie nawet jak juz zimy nie bedzie
ja mam plan siac saletrosan po calym areale w dawce 250 kg na ha a jak ruszy juz wegetacja to rsm z tym ze tam gdzie w pszenicy jest samosiew rzepaku saletra a pozniej rsm po opryskaniu lancetem...ile rsmu jeszcze nie wiem stosuje pierwszy raz do tego zobaczymy jak roslinki beda wygladac...

#5078 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 15 luty 2014 - 23:03

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja też się wstrzymuje do rozsiewania azotu do początku marca ponieważ jest to zbyt ryzykowne, żeby go siać teraz. Zbyt duże straty azotu i w przypadku mrozu bardziej prawdopodobne wymarźnięcie ze względu na rozhartowanie rośliny. Wstrzymuje się do marca słucham długoterminowej pogody i jak będą prognozować wiosnę to ruszam z saletrosanem 250 kg na ha, a później za 20 dni po 1 dawce z saletrą też ok 250 kg.

#5079 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 16 luty 2014 - 07:59

Rzepak i nawożenie [połączone] a u nas na roztoczu, Lubelskie, rano przymrozek ,śnieg przy wysokich miedzach i w wąwozach ma się całkiem dobrze ,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5080 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 835 postów

Napisany 16 luty 2014 - 08:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Na wiosne musze poprawić oprysk na miotłę bo po jesiennym oprysku puściło, co polecacie? Pryskałem na jesieni 0,15 Command, później 0,17 Navigator+0,8 Fusilade Forte.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW