Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

12356 odpowiedzi na ten temat

#4461 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8030 postów

Napisany 10 październik 2013 - 07:35

Rzepak i nawożenie [połączone] No może i jest bardzo mała powierzchnie wchłanianie odżywek w fazie pierwszej pary liści rzepaku, ale ile wchłonie ten rzepak to da mu takiego kopa że nic potem już tego nie doścignie. Fakt że dużo idzie na ziemie, ale potem mikro i makro z ziemi rzepak też ciągnie.
Więc tylko się zdaje że pieniądze są wyrzucone w ziemie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 10:04
  •  

#4462 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 839 postów

Napisany 10 październik 2013 - 07:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Powtórzę pytanie, po jakim czasie od oprysku fusilade + navigator mogę pojechać z toprexem + mocznik + bor + siarczan magnezu.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#4463 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1277 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 10 październik 2013 - 11:53

Rzepak i nawożenie [połączone] jak by popadał deszcz to za trzy dni, gdy jest such to 5-7 dni trzeba odczekać,
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4464 Share jakub2812

jakub2812

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 10 październik 2013 - 15:09

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam.
Jako że stało się ciepło (w końcu) chciałbym spytać czym polecacie pryskać rzepak od robaczka oraz zarazy?? oraz czy warto skracać o tej porze rzepak chodzi o datę.... Bo widzę ze opinie są różne :D

#4465 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 10 październik 2013 - 16:30

No może i jest bardzo mała powierzchnie wchłanianie odżywek w fazie pierwszej pary liści rzepaku, ale ile wchłonie ten rzepak to da mu takiego kopa że nic potem już tego nie doścignie. Fakt że dużo idzie na ziemie, ale potem mikro i makro z ziemi rzepak też ciągnie.

może i dobrze mówisz kolego ;) Dzisiaj poleciałem samym mocznikiem o stężeniu ok 3%, myślę, że nie za mocne i myślę, że poczekam do przynajmniej poniedziałku, jeśli coś się ruszy to jadę z odżywką i może na jednoliścienne bo niektóre gęste takie pasy samosiewów pszenicy ponarastały.. ;/ Czy może już w sobotę coś takiego spróbować np ten wuxal top n 3l/ha+ tytanit 0,2l/ha?

#4466 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisany 10 październik 2013 - 18:01

Rzepak i nawożenie [połączone] co może być przyczyną żółknięcia niektórych dolnych liści rzepaku, po czym oklapują na ziemie i giną ? Na niektórych polach występuje to pasami wzdłuż, z tego co pamiętam to już nie pierwszy raz mam takie coś. W tym roku dawałem Lubofos pod rzepak, poszedł już tebukonazol (2 tyg temu) + starter 10-52-10 + mikro. Rzepak ma ok 7 liści

#4467 Share kondek

kondek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 10 październik 2013 - 19:35

Rzepak i nawożenie [połączone] można dawać jeszcze navigator rzepak ma 4-6 liści

#4468 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8030 postów

Napisany 10 październik 2013 - 19:51

Rzepak i nawożenie [połączone] Niedobór azotu.

#4469 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 839 postów

Napisany 10 październik 2013 - 20:37

jak by popadał deszcz to za trzy dni, gdy jest such to 5-7 dni trzeba odczekać,

W takim razie jutro jadę z samym mocznikiem, bo późno już strasznie. Piszą że 8-10% można dac i tyle chyba zastosuje żeby go trochę podciagnac. A na początku tyg pójdzie reszta środków.

#4470 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 październik 2013 - 22:21

No może i jest bardzo mała powierzchnie wchłanianie odżywek w fazie pierwszej pary liści rzepaku, ale ile wchłonie ten rzepak to da mu takiego kopa że nic potem już tego nie doścignie. Fakt że dużo idzie na ziemie, ale potem mikro i makro z ziemi rzepak też ciągnie.

Zgadzam się. Np w kukurydzy w młodych fazach też zazwyczaj warto dać odzywki mimo że liście mają mała powierzchnię asymilacyjną to daje im to to dużego kopa.

Powtórzę pytanie, po jakim czasie od oprysku fusilade + navigator mogę pojechać z toprexem + mocznik + bor + siarczan magnezu.

Na etykiecie fusilade o ile dobrze pamiętam jest zapis że nie powinno się nic robić 7 dni przed i 7 dni po zabiegu. W sprzyjających warunkach po 4 dniach bym już jechał.

Witam.
Jako że stało się ciepło (w końcu) chciałbym spytać czym polecacie pryskać rzepak od robaczka oraz zarazy?? oraz czy warto skracać o tej porze rzepak chodzi o datę.... Bo widzę ze opinie są różne :D

A te insekty masz? A skracać zawsze warto jak są dobre warunki do oprysku a teraz takie są. W jakiej fazie masz rzepak i ile możesz wydać na skracanie?

co może być przyczyną żółknięcia niektórych dolnych liści rzepaku, po czym oklapują na ziemie i giną ? Na niektórych polach występuje to pasami wzdłuż, z tego co pamiętam to już nie pierwszy raz mam takie coś. W tym roku dawałem Lubofos pod rzepak, poszedł już tebukonazol (2 tyg temu) + starter 10-52-10 + mikro. Rzepak ma ok 7 liści

Zgadzam się z tomek73, to niedobory azotu i zazwyczaj w takiej sytuacji rzepak redukuje najstarsze liście, a wypuszcza młode które nie wymagają tyle azotu do przetrwania rośliny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4471 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3215 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 10 październik 2013 - 23:01

można dawać jeszcze navigator rzepak ma 4-6 liści

można bezproblemowo warunek jest taki niezaduża rozeta liściowa żeby środek doleciał do chwastów navigator ma działanie typowo nalistne , dawka 0.3

Thug

#4472 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 839 postów

Napisany 11 październik 2013 - 05:17

Rzepak i nawożenie [połączone] @milanreal
Jest napisane "dla herbicydow których nie wolno mieszać z fusilade minimalny odstep pomiędzy zabiegami 7 dni" a toprex i nawozy można z fusilade mieszać.

W ostatnim ta piszą że siarczan amonu nie wpływa negatywnie na przezimowanie i można go dawać nawet na koniec wegetacji. Może lepiej posyłać siarczan niż jechać z mocznikiem?

Edytowany przez majes, 11 październik 2013 - 05:23.

#4473 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisany 11 październik 2013 - 06:39

Niedobór azotu.

Coś w tym może być co piszesz bo podobną sytuacje mam ze zbożami mimo stosowania 150-160kg N często widać niedobory azotu, nawet zbóż nie potrzebuje skracać przy takim nawożeniu. Nie wiem czemu tak się dzieje. Rzepak dostał 100kg saletry na słome + to co w NPK i dalej mu brakuje albo nie może go pobrać. Jedne rośliny są ciemno zielone inne jasne, w tamtym roku było podobnie + słabo sie jesienią rozrósł się, a wiosną dość szybko poszedł w pęd, tyle że wiosna dość specyficzna była.
Jakieś sugestie co może być z tymi polami nie tak mimo stosowania wydaje mi się sporo azotu widac jego braki, PH od 5,5 do 6,5; Mg średnio-wysokiego K tak samo, jedynie Fosfor niski jednak jego niedoboru nie widze.

Hmm czyli dobrze by było polecieć jeszcze mocznikiem nalistnie?

#4474 Share baksik

baksik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 11 październik 2013 - 14:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy ktoś próbował rozpuścić fosforan amonu w wodzie i w oprysku dolistnie zasilić rzepak przy niedoborach fosforu, przy okazji oprysku tebukonazolem ?

#4475 Share jakub2812

jakub2812

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 11 październik 2013 - 17:16

A te insekty masz? A skracać zawsze warto jak są dobre warunki do oprysku a teraz takie są. W jakiej fazie masz rzepak i ile możesz wydać na skracanie?

Insektów narazie nie ma, u mnie wszyscy w okolicy pryskają mówią ze wchodzi na jesieni i siedzi w łodydze/korzeniu do wiosny ale wydaje mi się to lekko naciągnięte chociaż nie wiem...
rzepak ma 5-8 liści a skracanie hmm chce aby było dobrze w tamtym roku skracałem Tebu rezultatów nie widziałem za bardzo, a i grzyb był wiec szukam czegoś lepszego...

#4476 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 11 październik 2013 - 18:12

Rzepak i nawożenie [połączone] Do nawożenia dolistnego fosforem służy fosforan monoamonowy, fosforan monopotasowy lub też fosforan mocznika. Nawozy rozpuszczalne które kupujecie zawierają w zależności od stosunku NPK zawierają fosfor w postaci powyższych związków lub ich kombinacji.

#4477 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3044 postów

Napisany 11 październik 2013 - 18:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Jakie jest bezpieczne stężenie mocznika w dokarmianiu rzepaku( faza 4 liści)?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#4478 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Zainteresowania:Części samochodowe.

Napisany 11 październik 2013 - 20:41

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzepak Najpierw opryskać samosiewy czy odżywką? A może można połączyć te dwa opryski? Forum czytam już jakiś czas ale nie mogę do końca zrozumieć, ponieważ piszecie Panowie nazwy oprysków a nie wiem który od czego :) Pierwszy raz siałem rzepak (dosyć późno). Po zasianiu opryskany został Reaktorem+Rapsan(jeden z nich jest zamiennikiem metazanexu)

#4479 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 11 październik 2013 - 21:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Koledzy jaki sens ma dopieszczanie rzepaku na jesieni wydajecie nie małą kasę moim zdaniem nie ma to sensu 2 lata temu mrozy wycieły 100%plantacji w naszym rejonie i nie miało to znaczenia czy był skracany opryskany od grzyba wszystko było zaorane .Osobiście pod korzeń dałem po 250kg soli i fosforanu pole opryskałem od chwastów zaraz po siewie fym comand ito wszystko na ten rok jak przeżyje zimę to będę go rozpieszczał wiosną nadmienię że rzepak sieję od 15 lat i plon rzadko kiedy jest poniżej 4 t

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4480 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 październik 2013 - 22:19

@milanreal
Jest napisane "dla herbicydow których nie wolno mieszać z fusilade minimalny odstep pomiędzy zabiegami 7 dni" a toprex i nawozy można z fusilade mieszać.

W ostatnim ta piszą że siarczan amonu nie wpływa negatywnie na przezimowanie i można go dawać nawet na koniec wegetacji. Może lepiej posyłać siarczan niż jechać z mocznikiem?

A rzeczywiście, więc sorry za błędna informację.
Chcesz sypać siarczan amonu? To bez sensu. Zdecydowanie lepiej podać mocznik dolistnie.

Insektów narazie nie ma, u mnie wszyscy w okolicy pryskają mówią ze wchodzi na jesieni i siedzi w łodydze/korzeniu do wiosny ale wydaje mi się to lekko naciągnięte chociaż nie wiem...
rzepak ma 5-8 liści a skracanie hmm chce aby było dobrze w tamtym roku skracałem Tebu rezultatów nie widziałem za bardzo, a i grzyb był wiec szukam czegoś lepszego...

No to ostatni moment na skracanie jeżeli zamierzasz zastosować preparat oparty na triazolach. Trochę drożej od tebu wychodzi toprex oparty na 2 triazolach, znacznie drożej tilmor również na 2 triazolach i najdroższy ok 115zł/ha caryx 1 triazol+regulator wzrostu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)