tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaco25    300

@ktomek8

W zeszłym roku miałem podobna sytuację do Twojej tylko u mnie nie powschodziły z powodu suszy. Na wiosnę późno dałem saletrę po gdzieś koło 20 marca, więc dałem jednorazowo 300kg saletry a potem odżywkę Fertiagro. Średni zbiór wyszedł mi 2t/ha więc wydaję mi się, że warto to zostawić :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

@ktomek8 najważniejsze to ile rzepak miał liści przed mrozami/śniegiem ?? jakaś ochrona jesienią była ?? i co to za odmiana ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

planuje rzucić na rzepak 150kg soli potasowej i 100kg kizerytu, no i oczywiscie azot, teraz pytnie; czy zamiast soli i kizerytu nie lepiej rzucic korn kali? macie porownanie jakie sa efekty obu tych kombinacji? Moze ktos stosowal i to i to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktomek8    5

odmiana Visby, na jesieni Caryx + bor. Pole ma 2,7 ha z czego ~0,5ha napewno likwiduję, 1 ha jest ok ( ziemia bardziej gruzowata) oraz 1 ha gdzie obsada jest ~ 20 szt/ m2 i wzwyż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

planuje rzucić na rzepak 150kg soli potasowej i 100kg kizerytu, no i oczywiscie azot, teraz pytnie; czy zamiast soli i kizerytu nie lepiej rzucic korn kali? macie porownanie jakie sa efekty obu tych kombinacji? Moze ktos stosowal i to i to

 

zasadniczo ze 150kg soli i 100kg kizerytu (ok 410zł) wniesiesz 90kg K, 27kg Mg i 50kg S,

natomiast z korn Kali 225kg (315 zł) wniesiesz 90kg K, 13kg Mg, 27kg S, pytanie brzmi czy warto za 14kg Mg i 23kg S zapłacić 95zł i jeszcze dwa razy jechać rozsiewaczem, moim zdaniem korzystniej będzie zaaplikować korn kali i za zaoszczędzone środki dokupić siarczan magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w soli potasowej też są te dodatkowe sole, tylko w mniejszej ilości (korn kali jest po prostu "słabiej oczyszczonym" nawozem), sód występuje prawdopodobnie w postaci chlorku sodu, więc można sobie ewentualnie dosypać soli kuchennej, czy przemysłowej, nie wiem jak wygląda kwestia rzepaku, ale grupa roślin pobierająca duże ilości sodu mimo dostatecznego poziomu potasu (sodolubne) to buraki, seler, szpinak, rzepa, kapusta i bawełna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

@kissmy dziekuję za konkretną odpowiedź, jeszcze mam pytanie, Korn Kali sypiemy tak jak sól, jakies 1-2tyg przed azotem?

miałem również w planie posypać sól potasową po pszenicy sianej na 4-5 klasie bez nawozenia przedsiewnego, aby zatrzymać troche wody poprzez potas.

Zamiast soli tez tam polecieć Korn Kali?

Edytowano przez goodkat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Potas dajesz nie 1-2tygodni przed azotem tylko 2-4 tyg. przed ruszeniem wegetacji, ale często przez długie zaleganie śniegu na polu wychodzi jakiś tydzień, dwa tak jak mówisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Ile dać wigoru s 50kg czy 75 kg na ha. Pierwszy raz będe go siał i chciałem sie zapytać czy może poparzyć rzepak jak będzie trochę wilgotny, bo rzepak jest piękny i dużo nawozu napewno zostanie na liściach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30

Co lepiej rzucić na pierwszą dawkę, saletrę czy siarczan magnezu? Może lepiej siarczan zastąpić saletrosanem?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2053

gdy stosujecie superfosfat wzbogacony to ile liczycie fosforu: 40% calkowitego czy 25% fosforanów rozpuszczalnych w obojętnym roztworze cytrynianu amonu, w tym minimum 93% fosforanów rozpuszczalnych w wodzie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Można, tylko zaistnieje problem z równomiernym wysianiu obu nawozów, no chyba że masz rozsiewacz z prawdziwego zdarzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

co ma rozsiewacz do rzeczy, skoro nawóz jest o innej granulacji? choćby rozsiewacz był złoty to i tak pewnie jeden nawóz poleci np na 18m a drugi na 15m


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

witam. ja mam zasiane 6,5 ha californii przedsiewnie dałem 300 kg polifoski 6 na ha . wszystko jest na 3 kawałkach i kazdy siany inaczej tzn inna obsada ale nawozic będe jednakowo i zobacze co wyjdzie . Jesienia obsady roslin wynosiły od 25 r/m2 30-35 r/m2 oraz 40 wzwyż . planowałem wiecej ale susza zrobiła swoje nie wyglada to zle. poszły herbicydy na 1 i 2 liscienne oraz toprex. czekamy wiosny. celuje w 3t/ha byłby to sukces w porównaniu z 1t jak było do tej pory. rzepak soiany po pszenicy ozimej która plonowała od 4,5 do 5,5t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

BENNY82 taka obsada wystarczy. Jaka jest średnica szyjki korzeniowej rzepaku?

Edytowano przez Pawel1990

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Pawel1990 no w wiekszosci około 1cm. pogoda daje we znaki po co ta odwilż ????? :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Koledzy mam pytanie tak troche z innej beczki mianowziicie chodzi mi o sarny które całymi dniami przesiadują na rzepaku i obgryzają wszystko co widzą jak to jest u was? jak one tak to jedza to co bedzie na wiosne z tego?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

u mnie w okolicy też ponoć były na rzepaku ale teraz jeszcze mam śnieg na polu i jak zginie to aż boję się pojechać na pole i sprawdzić w jakim stanie jest rzepak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Problem w tym ze śnieg w niczym im nie przeszkadza bo i tak go sobie odgrzebują i wpierniczają aż uszy im sie trzęsą


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian777    30

Ja co roku mam ten problem w tamtym roku tak mi go obgryzały że nie wiedziałem co z nim zrobić ale go zostawiłem , odbił tylko co z tego jak podczas żniw jeden był dobry do koszenia a drugi zielony, a wczoraj byłem na polu i historia się powtarza na działce porozkopywany śnieg i popodgryzany rzepak a co będzie jak mróz odpuści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj