tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

proxy8441    245

na przymarznietą glębę to napewno. Planuję dać w pierwszej dawce 100kg siarczanu i 150 saletry, bedę mieszał. Dzis przyszła dostawa siarczanu i saletry. Oba nawozy Puławskie. Fioletowe liście po paru dniach ciepła zrobiły się ciemno zielone. TOREZ zbytnio nie chce wchodzic w koszty bo zasiany na IV i V klasach ale wiadomo jak się nie da to nie ma co liczyć na plon. Kolega przy intensywnej uprawie na tych klasach z wydajnościa dochodzi do 3t/ha przy dobrych warunkach pogodowych bo w tym roku mieliśmy po 1,5t z ha.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

U mnie w okolicy nikt nie używa siarczanu. Ja na wiosnę w momęcie ruszenia wegetacji daję 300kg saletry a po ok 14 dniach ponownie 300kg saletry lub 200kg mocznika i jest OK. W tym roku na IV klasie dał 3,7t/ha a tamtym 4,4t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale rzepak potrzebuje siarkę aby wydać dobry plon. Jeśli u Ciebie są takie plony to możliwe że masz glebę zasobną w ten składnik, ale inni mogą nie mieć. Sam przekonałem się ile daje siarka, bo miałem porównanie. Szczególnie więcej pszczół było ze względu na wybarwienie kwiatów rzepaku. A po drugie bez siarki azot nie jest wykorzystany w roslinie jak z siarką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Po co bawić się w mieszanie nawozów jest gotowy nazywa się Saletrosan zawiera 26 %N w formie amonowej oraz azotanowej oraz duuużo siarki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

zgadzam się z marekpieg1234 rzepak niedość że potrzebuje siarki to równiez wpływa ona na wiele czynników plonotwórczych. Vitasem trudno nawóz juz w magazynie, jakoś to będzie. A jak u Was rzepaki zazieleniły się po tych przymrozkach koncowo październikowych?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Warto pamiętać o siarce ja też w tym roku w I rzucie daje Sletrosan w dawce 4q/ha oraz sól potasowa 1,5q/ha, druga dawka 3q saletry 32N z Tarnowa.

W poprzednich latach jechałem I rzut saletra 32N 3q/ha, kizeryt 2,5q/ha i sól 1,5 q/ha i druga dawka 3q/ha saletry 32.

Dzięki Saletrosanowi jeden przejazd zaoszczędze, zobaczymy jaki będzie efekt.

Natomiast stosowania siarczanu amonu zdecydowanie nie polecam jest to nawóz wybitnie zakwaszający glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

właśnie mam to na uwadze że zakwasza, stosować nalezy go na glebach o odczynie zasadowym i obojetnym, to oczywiste, wogóle rzepak kwasnych gleb nie toleruje.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

nie ma znaczenia, czy zastosuje się saletrosan, czy saletrę i siarczan amonu osobno, zakwaszenie ziemi będzie takie same, przy wniesionych takich samych dawkach N i S

jedyną korzyścią jest ograniczenie ilości przejazdów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

chłopaki podpowiedzcie jak sobie radzicie z siarką w rzepaku?

wiem ze mam marniutki rzepak więc na wiosnę będziemy starali się zrobić wszystko aby go odratować - w związku z tym jest pomysł aby go odratować.

Na jesieni dostał około 6q nawozu PK czyli około 120kg P i 180kg K, do tego pare kilo N

czym najefektywniej lecieć na wiosnę aby dać 200k czystego N i przy tym dużo siarki.

Pod uwage bierzemy siarke w oprysku czyli w siarczanie magnezu i też w jakimś nawozie - zastanawiamy się tutaj czy na 2. dawke nie dać czasem zamiast samego azotu właśnie siarke z azotem

 

Co o tym myślicie? Jakie macie doświadczenia?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm..Siarkę stosuje się najczęściej w pierwszej dawce w formie siarczanu amonu. Słyszałem jednak o lepszym zamienniku, czyli saletrosanie z tarnowa, zawiera 26%N(azotanowego- 7% i amonowego- 19%) i siarki 13%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

w 1 czy w drugiej dawce? możesz to jakoś uzasadnić?

do tej pory siarka szła tylko przy okazji nawozów płynnych - zawsze właśnie w postaci siarczanu magnezu


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siarczan amonu stosuje się w większości przypadków w pierwszej dawce, np. 2\3 dawki saletra, 1\3 dawki siarczan(może w drugiej dawce tez by zadziałał, nie wiem niestety). Ten saletrosan jest dość nowy i nie wiem, czy ktoś już go stosował na 1 czy 2 dawkę. Dolistnie to też dobry sposób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Azot idzie w cenę, należy zadbać o zawartość siarki, by efektywnie ten azocik wykorzystać. Stosunek N do S ma się 4:1.

 

Do standardowych należą Canwill z siarką oraz siarczan amonu zarówno w pierwszej jak i drugiej dawce. 250 siarczanu (I) oraz 350 cawill (II) powinno wystarczyć (chodzi o siarkę). Plus z 200-250 saletry i jest git.

 

Prosan 16:40 (NS) słyszałem o nim, ale nie stosowałem.

Podobno dobry nawóz.

Spróbuje w tym roku.

 

Dokarmianie siarką owszem, jednakże nawożenie to podstawa. Nie można o tym zapomnieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Zapotrzebowanie na siarkę dla 1 tony nasion rzepaku (+ słoma )wynosi 18-22kg/ha,jest to więc makroskładnik .Przy plonie 3 tony mamy ok.60 kg/ha,jak to dostarczyć poprzez "dokarmianie"?Zastosowanie siarczanu amonu wczesną wiosną przed 1 dawką saletry jest najprostszą metodą .Wielu rolników powtarza,że zakwasza .Moim zdaniem zakwaszała siarka (so3)gdy nie była pobierana przez rzepak w czasach dużej emisji siarki przez przemysł,teraz mówi się ojej deficycie w kontekście nawożenia .Nawozimy siarczanem gdy rzepak jest suchy ,żeby uniknąć poparzeń .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

jasne, ale czy jak wezme cysternę rsmu z siarką to moge lać go w każdej fazie i na zboże również?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hmm..Siarkę stosuje się najczęściej w pierwszej dawce w formie siarczanu amonu. Słyszałem jednak o lepszym zamienniku, czyli saletrosanie z tarnowa, zawiera 26%N(azotanowego- 7% i amonowego- 19%) i siarki 13%

 

W latach 80 do nawożenia rzepaku siarką zalecano między innymi najzwyklejszy gips.

Ten popularny i łatwo dostępny materiał budowlany zawiera 18% S.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Mnie się podoba ostatnio Polifoska 21 a mało się o niej mówi Ma 21%N w sumie to nie tak dużo ale za to 35%S oraz chyba 5%Mg więc więcej niż w saletrosanie. Wcześniej cięzko było go dostać ale teraz już raczej nie ma problemu. To 200kg na pierwszą dawke dać i będzie wystarczająco. No i oczywiście saletre ze 200kg do tego by nie zaszkodziło. Ale nie zapominajcie przy liczeniu że niektóre Polifoski itp również mają Siarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj