tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

milanreal1    319

Jak dal mnie to tego potasu to nie jest ani dużo ani mało wszystko zależy co jest w glebie. Co do tej kredy straty wapnia przez wymywanie dochodzą do 350 kg CaO (w zależności od gleby) dodając pobranie przez rzepak 50 kg/t i równoważnik na zakwaszenie przez stosowane nawozy itp to robi się delikatny deficyt.

Bardziej mnie zastanawia czemu was w oczy nie kuje ta polifoska połączona z kredą...  

Dokładnie, i jeszcze nikt nie napisał czy daje obornik i zostawia słomę. Rzepak większość potasu zostawi w słomie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Węglan wapna ma dokładnie taki sam wzór chemiczny jak kreda to nie wiem dlaczego miała by nie powodować uwsteczniania fosforu. Ja bym zrobił tak: na ściernisko solidnie zwapnować podorać po min miesiącu orka i pod siew jak dasz poli to nic nie powinno się stać. 

 

Ile tej kredy chcesz dać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

miedzy wapnowaniem a nawożenie npk najlepiej 4 tygodnie odstępu ale ja dobrze pada to i po 2 tygodniach można wjeżdżać. najbardziej to azot gryzie się z wapniem aż ziemia się grzeje


Ja sypie 300 polifoski 6. 100 kizerytu i 100 saletrzaku. WioSną po 100 soli potasowej i kizeryt i 500 saletry w dwóch dawkach. Plus ze trzy zabiegi mikro dokładnie. Plon od 3,5 do 4 ton. Tylko ubiegły rok 2,4

 

czytacie ale bez zrozumienia... przy takim nawożeniu jak pisze kolega to w optymalnym pogodowo roku minimum na 3,5-4t/ha nasion rzepaku i na pewno coś z gleby pociągnie czyli z zasobności. z doświadzczenia wiem że sypanie na plon powyżej 5t to głupota nie uzasadniona ekonomicznie nawet na te 4 tony aby zaspokoić potrzeby pokarmowe rośliny tylko i wyłącznie nawozami to tu nawet nic minimum ilości nie jest podane. a przychodzi rok taki jak 2016 i większość składników idzie wkanał pieniądze w błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

Ja mam w planie po żniwach od razu wapno węglanowo-magnezowe w ilości około 3t/ha i od razu to talerzówka przejade a pózniej orka i wysieje polifoska6 300kg/ha + 100kg saletry  . Między wapnowaniem a npk myśle że będzie te okolo 3 tygodni przerwy . I chyba nic więcej nie będe kombinował z nawożeniem  na jesień . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

czytacie ale bez zrozumienia... przy takim nawożeniu jak pisze kolega to w optymalnym pogodowo roku minimum na 3,5-4t/ha nasion rzepaku i na pewno coś z gleby pociągnie czyli z zasobności. z doświadzczenia wiem że sypanie na plon powyżej 5t to głupota nie uzasadniona ekonomicznie nawet na te 4 tony aby zaspokoić potrzeby pokarmowe rośliny tylko i wyłącznie nawozami to tu nawet nic minimum ilości nie jest podane. a przychodzi rok taki jak 2016 i większość składników idzie wkanał pieniądze w błoto.


mądre słowa kolego Edytowano przez piotr4255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak już tak o wapnowaniu mowa, to czy wapno jakiegokolwiek rodzaju nie będzie się gryzło w połączeniu z rozdrobniona słomą i przejechaniu talerzówka? Co w przypadku jak przed orka (ok 3 tyg później) rozrzucony będzie obornik? Albo opcja NPK przed orką, a bezpośrednio przed siewem wapno granulowane?
Będę wdzięczny za komentarz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

u mnie obornik to rzadkość na razie, ale jak ph niskie to lepiej wapno na słome i talerzówka i po 3-4 tygodniach lepiej npk niż obornik pod orke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

mączka fosforytowa się nie pogryzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Węglan wapna ma dokładnie taki sam wzór chemiczny jak kreda to nie wiem dlaczego miała by nie powodować uwsteczniania fosforu. Ja bym zrobił tak: na ściernisko solidnie zwapnować podorać po min miesiącu orka i pod siew jak dasz poli to nic nie powinno się stać.

 

Ile tej kredy chcesz dać?

Ok 4 tony. Dam krede talerzowka 2 tygodnie przerwy mocznik orka polifoska i siew rzepaku inaczej się w terminach nie wyrobie. Pod pszenice tej przerwy bedzie więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Stosowal ktos wapno Atrigran Nardkalku lub Orcalc. i co o tym sadzicie Szukam dobrego wapna granulowanego abym mógł sam rozsiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalinaa    14

Panowie a co sadzicie o stosowaniu Nawozu Granulowanego Jurak Kreda ? zamiast wapna weglanowego standardowego sypkiego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmieniaja juz Wasze rzepaki powoli kolor?

Mój cały czas zielony i nawet nie myśli żółknąć. Jednak azoskrobina też ładnie trzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

U mnie podobnie, łuszczyny pięknie naciągają. Przebarwia się tylko gdzies na rogach działki gdzie nie doleciał oprysk.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

tak samo i u mnie... natomiast wczoraj lustrując plantację, na jednej odmianie zauważyłem, że w łuszczynach zdarzają się takie pojedyncze jakby czarne zgniłe ziarenka...

inna odmiana tego nie ma ale ta z kolei zaczyna się mocno pokładać... ehh dziwne to wszystko...

zobaczymy jak będzie sypać.

kontrakt na część zbiorów już podpisany i patrząc na ostatnie odbicie ceny oczywiście wdupiony o 25zł/t....:/:/ ehhh życie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

trochę mało potasu a tak to wszystko ok

 

 

taka ilość wapnia  to śladowe ilości.

Panowie powiem tak nie żeby się chwalił albo coś tylko tyle powiem że cześć ludzi ma pojęcie o rzepakach już a nie którzy tylko myślą że wiedzą a nie wiedzą za dużo :) <bez obrazy > w tym roku  40 ha rzepaczku i napisałem o dawkowaniu które stosuje od 5 lat i tak dla tych mniejszysz i wiekszych po to aby mogli tak samo to zastosować co polecam i u mnie jest ok to nie świadczy że u kogoś też będzie ok heheh ilość 400 kg kredy to jest po to aby zrobić koło rośliny powiedzmy ciut lepsze warunki do przyswojenia nawozów a następnie też żeby to jakoś jak sobie to tłumaczę nie obniżac ph .. do wapnowanie ogólnie fajna sprawa wapno tlenkowe (gleby do 3 klasy) a reszta węglanowe ilość 3 tony na ha . na 200 ha co gospodaruję to zdażają się grunty co ph mam 5.1 lub 5.4 co jest ich bardzo mało ale średnia gruntów wychodzi 4.5 do 5 . A dla rzepaku ph jest bardzo ważne dlatego ta kreda i każdemu polecam dawka od 400 do 500 jest wystarczająca tym ph nie podniesiesz tylko jak mówie zrobisz wokół rośliny warunki pobrania składników. Czyli reasumując dla rzepaku najważniejsze to ph a potem potas ,fosfor, a następnie siarka i azot i jak to przeliczymy to co w glebie zostało po przedplonie i to co musimy dać aby jedno i drugie ze sobą współdziałało to przyznacie że nawożenie jest racjolalne .:) 

Edytowano przez And2ej1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Za te 500 kg granulowanego kupisz 2 tony sypkiego i ph coś się podniesie,nigdy granulowanego za drogo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jakie odmiany mieszancowe rzepaku można kupić w jednostkach siewnych na 2ha lub 4ha? Pytam ponieważ na 3,5ha jedna jednostka przeznaczona na 3 ha może być chyba trochę mało, czy wystarczy?

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

W zupełności.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Moim zdaniem te ilości jakie producent zaleca są trochę wygórowane taka jednostka która jest na 3ha spokojnie starczy na 4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jakie odmiany mieszancowe rzepaku można kupić w jednostkach siewnych na 2ha lub 4ha? Pytam ponieważ na 3,5ha jedna jednostka przeznaczona na 3 ha może być chyba trochę mało, czy wystarczy?

Nie wiem jaki masz siewnik ale u mnie musi być ze 2 kg ziarna w siewniku żeby równo wysiewal bo inaczej słabo leci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj