tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

XTRO    1507

nie wiem, dużo jest tak że roślina przycięta jest przy ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalinaa    14

Panowie jeśli macie takie szkody Przez Sarny i dziki to Warto było by ogrodzić Pola Siatka leśna i macie po problemie. JA mam pole w środku lasu i po ziemie żadnych szkód a koszt zwraca sie w 1 rok .

Edytowano przez Adrenalinaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Siatka Leśna na dziki? Sarne może zatrzyma e nie raz widziałem biegnącą loche z
młodymi przez taką siatkę.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

to przyjedź i mi ogrodzić. Pole 1000x300m. Musze kupić 3 km siatki  :lol:  Z grodzeniem to się można bawić z kawałkami po hektarze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

ciekawe jak na wiosnę będzie wyglądał rzepak.

Ja miałem spróbować wywieźć im siano, ale myślę że one i tak nie będą je jadły tylko pójdą w rzepak

 

Dokładnie mam te same myśli. Może zamiast ganiać dać im siana na jakimś ugorze obok pola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

koniu ogrodzić małe kawałki jeszcze gorzej ja mam 12ha rzepaku w 12 kawałkach :lol: weź ogródź każdy z osobna na rzepak jak był śnieg byłem 2 razy popatrzeć było po 16 saren i potem stwierdziłem, że nie ma sensu się denerwować bo co to da. Póki się nie zmieni prawo w Polsce odnośnie dzikiej zwierzyny (raczej się nie zmieni) to jest jak walka z wiatrakami. U mnie przynajmniej jeszcze z 15lat temu jak ktoś zobaczył sarnę to było wydarzenie a teraz nawet nikt się tym nie przejmuję tylko się słyszy że ktoś autem walnął i co śmieszne jeszcze mandat za nie zachowanie ostrożności :lol:. W mojej okolicy dawniej było dużo bydła łąki kosili w terminach to dużo młodych saren padło od kosiarek, żyli starzy kłusownicy zawsze coś złapali a teraz łąki po orane siedzą sobie w rzepakach do końca lipca w zasadzie nietykalne a naturalnych wrogów w zasadzie nie ma bo rysia widziano 2 raz pewnie przelotem.


Dokładnie mam te same myśli. Może zamiast ganiać dać im siana na jakimś ugorze obok pola?

 

Powiem tak u mnie był jeden myśliwy co nie dam złego słowa na niego powiedzieć gdyż zawsze przed kilkoma laty przyjeżdżał i się pytał gdzie mam rzepaki i zawsze wysypywał nie daleko upraw buraki pastewne i powiem, że nie było takich szkód co teraz


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

mam 4 ha ogrodzone siatką 1,5m i dla saren nie stanowi to problemu. Ostatnio kolega polał mi na około pole gnojówką i saren jest sporo mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@xtro Ten pomysł z sianem też chodzi mi po głowie, tylko że myśle nad "zatruciem" tego siana.. tylko nie wiem czym. Najlepiej coś bez zapachu, a działające szybko na układ nerwowy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

mi by wystarczyło żeby tylko jadły siano zamiast rzepaku, zobaczę może jutro jedną belę siana zawiozę i sprawdzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja bym się chyba bał zatruwać karmę dla saren jak zdechnie 20 to ktoś może skojarzyć że dokarmiałeś... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesiu19911    25

ale pytanie z jakimi nawozami ruszyli, bo może to być np. P, K, S albo wapno a nie koniecznie N

 

Wszyscy daja N np Saletrosan bo widzialem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

jak byłbym pewien, że rzepaki przezimowały przynajmniej jako tako to sam bym jechał na następny tydzień bo to ostatnie dni z przymrozkami w lutym.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sap    5

witam powiat wrocławski ziemia zmarznięta na głębokość 30-45 cm cały czas praktycznie bez śniegu zastoiska lodowe. Aktualnie nie widzę sensu siać nawozów. Jak ziemia rozmarznie i przyjdzie nocny przymrozek to wtedy jest sens sypać azot a tak w razie deszczu spłynie wszystko do rowów bo zamarznięta zmienia nic nie przyjmie. zazwyczaj azotowe sypię na przełomie luty / marzec w zależności od pogody długoterminowej co się zapowiada na najbliższe 2 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Te wszystkie pogody nie umieją przepowiedzieć jaka będzie pogoda za 2 czy 3 dni a wy naiwniacy wierzycie w pogody na 2 czy 3 tygodnie toż to jest śmieszne. Co roku do konca marca są przymrozki i nikt u nas nie sieje nawozów azotowych wcześniej niż połowa marca. A wy tu sraczki dostajecie i na początku lutego już chcecie w pole wjeżdżać. Za 2 czy 3 lata jak sie ten trend utrzyma siania jeden przed drugim to zaczniecie już w styczniu siać mogę się założyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Jak mieszkasz już u ruskich prawie to sobie i możesz wjeżdzać w czerwcu jak ci się podoba. Ja mieszkam w małopolsce/śląsku a tu wegetacja zaczyna się pewnie dobre 2 tygodnie wcześniej niż na podlasiu więc nie wiem co chciałeś tym postem wniesc do dyskusji.

W tamtym roku u mnie w lutym jedyny przymrozek jaki był to -4 nocą 26.02 w nocy. W marcu nie było ani dnia przymrozku a tylko deszcz i ciekawe kiedy bym wjechał.

Edytowano przez TheBociek1996

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A Ty co swoim postem wniosłeś? Podnieciłeś sie że jesteś z małopolski ? Nie ma czego zazdrościć wąchaj te smrody i smogi. Ja wniosłem swoim postem tyle że nie ma co sie sugerować prognozami długoterminowymi bo często się nie sprawdzają a sianie azotu 12 lutego jest chore bo jest to za wczesny termin. Przymrozki jeszcze będą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@ogar118 Dlatego wacham sie z tym pomysłem o zatruwaniu siana.. U mnie miejscami śnieg stopniał całkowicie i jakoś mniej tych saren na rzepakach widać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

wilhelm to nie jest takie proste, sarna ma węch jak pies trudno ją oszukać.
Dokarmianie ok tylko nie przy polu, wtedy zwabisz i bedzie później problem . Sarna żeruje na promieniu ok 2km wiec możesz zaprosić nne stadka na swój rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Mamy 20 cm śniegu i dalej ma padać , jak prognozy się sprawdzą  to azot będzie dawany w kwietniu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

A Ty co swoim postem wniosłeś? Podnieciłeś sie że jesteś z małopolski ? Nie ma czego zazdrościć wąchaj te smrody i smogi. Ja wniosłem swoim postem tyle że nie ma co sie sugerować prognozami długoterminowymi bo często się nie sprawdzają a sianie azotu 12 lutego jest chore bo jest to za wczesny termin. Przymrozki jeszcze będą.

Ale to Ty zacząłeś tą dyskusje. I ja nie wywyższam się tym że mieszkam w małopolsce tylko porównuję klimat podlasia do małopski a wiadomo że u nas wegetacja rusza dużo wcześniej i później się kończy.

Tak samo mówisz, że nie ma się co sugerować prognozami długoterminowymi. Po coś one są i wiadomo że nie są one tak dokładne i wiarygodne jak te do 3 dni ale można się mniej wiecej zorientować i zaplanować co się będzie robić.

 

I jak mówisz że przymrozki jeszcze będą na pewno, skąd to wiesz? Tak jak mówię u mnie w marcu 2016 roku nie było w ogóle przymrozku.

Edytowano przez TheBociek1996

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po co tak sie spinac? U nas w lubelskim z 15 cm śniegu i nikt nie panikuje. Co prawda mroz ma być mniejszy bo np w nocy z czwartu na piątek to było -14 st, a w dzień -5. Na dniach ma być w dzień ok 0 ale to nie stopi śniegu. ... Wiec ja nawet sie cieszę bo to dopiero połowa lutego roznie może być,a śnieg niech sobie lezy.


U nas na rzepak była dana polifoska 6 300 kg/ha i był pryskany jedynie od muszki, mieliamy wykonać skracanie lecz nie pizwolilo wjechac na pole. Jeśli sie utrzyma to planuje dać na 1 dawke 250/300 saletrosanu i po 2 tygodniach 250 saletry. Co o tym myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Panowie, po co tak sie spinac? U nas w lubelskim z 15 cm śniegu i nikt nie panikuje. Co prawda mroz ma być mniejszy bo np w nocy z czwartu na piątek to było -14 st, a w dzień -5. Na dniach ma być w dzień ok 0 ale to nie stopi śniegu. ... Wiec ja nawet sie cieszę bo to dopiero połowa lutego roznie może być,a śnieg niech sobie lezy.

 

 

U nas na rzepak była dana polifoska 6 300 kg/ha i był pryskany jedynie od muszki, mieliamy wykonać skracanie lecz nie pizwolilo wjechac na pole. Jeśli sie utrzyma to planuje dać na 1 dawke 250/300 saletrosanu i po 2 tygodniach 250 saletry. Co o tym myslicie?

No właśnie też jestem z lubelskiego dokładnie gmina Wysokie trasa lublin-biłgoraj śniegu na polach na drogach wszędzie. Piękna zima w tym roku oziminy wszystkie przykryte. Co do rzepaku to dobrze myślisz 1 dawka Saletrosan dostarczysz siarkę rzepakowi a rzepak jest rośliną siarkolubną także dobrze kombinujesz z nawożeniem chociaż dałbym więcej trochę nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też jestem z lubelskiego dokładnie gmina Wysokie trasa lublin-biłgoraj śniegu na polach na drogach wszędzie. Piękna zima w tym roku oziminy wszystkie przykryte. Co do rzepaku to dobrze myślisz 1 dawka Saletrosan dostarczysz siarkę rzepakowi a rzepak jest rośliną siarkolubną także dobrze kombinujesz z nawożeniem chociaż dałbym więcej trochę nawozu.

 

Wiecej to znaczy ile ? Saletry? A co myslicie o jakimś dokarmianiu odżywkami? Jakieś propozycje? Na pewno będą mikro skadniki na czele z borem i cynkiem a coś poza tym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

300-350 Saletrosanu i 300 Saletry. Z mikro na rzepak daje Bor, ewentualnie dam jeszcze Mangan i Molibden.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj