tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomek90    2203

Tyle to wiem bo sam podałem.
Siarczan Magnezu Granulowany z siarkpoolu
21% MgO z czego 16% rozpuszczalne w wodzie
30 SO3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Szybko licząc w kilogramie kizerytu jest 20,8 % czystej siarki


Czyli racja bo w siarczanie magnezu jest 21 % MgO zatem czystego magnezu jest mniej o zawartość tlenu


Ale tak samo jest z Kizerytem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Podobnie jak z saletrosanem piszą siarka 32,5 so3 a w rzeczywistsci siarki czystej ma 13

trzeba dkładnie patrzeć na zawartość składników czystych a tych z o3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

Ja na pierwszy rzut pod koniec lutego (jeśli śnieg zejdzie i bedzie mróz) 200kg saletrosanu 100 kg mocznika i około 150 kg soli.
Później w kwietniu jeszcze 200 kg saletrosanu i trochę soli.
Zawsze tak stosowałem i źle nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

5 wyjazdów z nawozem? na bogato


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Kizeryt to nazwa minerału, kopaliny o wzorze chemicznym MgSO4 x H20 czyli uwodniony siarczan magnezu. A siarka to siarka czy w kizerycie czy w siarczanie magnezu za 650 zł netto z Tarnobrzega. To że kizeryt to uwodniony siarczan magnezu nie czyni siarki szybszej czy też lepszej niż tej w silnie higroskopijnym siarczanie magnezu. Jeśli chodzi o aplikowanie mocznika drugą istotną rzeczą jest fakt że jon saletrzany ma ten sam ładunek co jon iłu zatem się odpychają i to czyni że jon saletrzany jest wypłukiwany z wodą jeśli nie zostanie na czas pobrany przez korzenie. Natomiast jon amonowy ma ładunek przeciwny niż jon iłu zatem się przyciągają co uniemożliwia wypłukanie go. To ważny powód by rozważać użycie mocznika. Ponadto ja kupiłem tira mocznika na jesieni płacą 930 zł netto za tonę. Czyli 1 kilogram czystego azotu kosztował mnie 2 zł netto. Całe nawożenie wiosenne azotem coś ponad 500 zł. 

Ten siarczan magnezu z Tarnobrzega po 650 zł tona (netto?) to jest bezwodny ? Jaki ma skład (MgO i SO3) i gdzie można go zamówić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na pierwszy rzut pod koniec lutego (jeśli śnieg zejdzie i bedzie mróz) 200kg saletrosanu 100 kg mocznika i około 150 kg soli.

Później w kwietniu jeszcze 200 kg saletrosanu i trochę soli.

Zawsze tak stosowałem i źle nie było.

zależy jaki plon chcesz osiągnąć ale 150N to przymało na 4t...i dziwi mnie że w kwietniu chcesz dać sól

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

5 wyjazdów z nawozem? na bogato

Yacenty a Ty ile razy dokarmiałeś zboża i rzepaki w zeszłym roku? Bo przeglądając Twoje foty i to czym dokarmiałeś to też nie mało jeździłeś. Ja akurat staram sie nie jeździć z byle odżywką specjalnie bo w 100% korzystamy z usług, co kosztuje. Więc w jednym zabiegu idzie regulacja wzrostu, fungicydy, dokarmianie i jak trzeba to insektycyd. Bo później drugi zabieg idzie fungicyd i mikroelementy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael31    36

Mam takie pytanko kupiłem dk exstorm i nie mam do tego faktury, muszę płacić za odstępstwo? Na wykazie nie ma takich odmian jak to jest proszę o pomoc

 

Odstępstwo rolne to opłata za siew materiału z własnego zbioru (dotyczy tylko odmian populacyjnych) a odmiana rzepaku DK EXSTORM to odmiana mieszańcowa F1 której nie masz prawa zasiać nasion z własnego zbioru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

zależy jaki plon chcesz osiągnąć ale 150N to przymało na 4t...i dziwi mnie że w kwietniu chcesz dać sól

Mnie zastanawia jak niektórzy liczą ilość azotu koniecznego do uzyskania zakładanego plonu. 

bizon lukasz możesz mi wyliczyć ilość N na plon 5 ton gleba klasy III a -III b. Przy założeniu że inne składniki są dostępne w wymaganych ilościach i wszystkie inne kwestie są dopięte na ostatni guzik...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

zależy jaki plon chcesz osiągnąć ale 150N to przymało na 4t...i dziwi mnie że w kwietniu chcesz dać sól

Jak wiemy potas jest bardzo ważnym składnikiem dla rzepaku. Chlorek potasu jest dość szybko wypłukiwany z gleby, także to jest głównym uzasadnieniem drugiej dawki potasu. A rośliny dobrze zaopatrzone w potas lepiej wykorzystują azot który dostaną  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Kolego wiesz że dzwony biją, ale nie wiesz gdzie. Uzasadnione byłoby gdybyś dał potas jesienią na glebach słabych/lekkich/przepuszczalnych. Dzielić potas wiosną, pierwsze słyszę, siarka też bo po co? 

 

Ten siarczan magnezu z Tarnobrzega po 650 zł tona (netto?) to jest bezwodny ? Jaki ma skład (MgO i SO3) i gdzie można go zamówić ?

 

Po 650zł na teraz to nierealne chyba. 

 

Yacenty a Ty ile razy dokarmiałeś zboża i rzepaki w zeszłym roku? Bo przeglądając Twoje foty i to czym dokarmiałeś to też nie mało jeździłeś. Ja akurat staram sie nie jeździć z byle odżywką specjalnie bo w 100% korzystamy z usług, co kosztuje. Więc w jednym zabiegu idzie regulacja wzrostu, fungicydy, dokarmianie i jak trzeba to insektycyd. Bo później drugi zabieg idzie fungicyd i mikroelementy.

Drugi zabieg najwcześniej początek kwitnienia więc hmm, czemu nie dajesz mikroelementów w pierwszym zabiegu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837
Napisano (edytowany)

Napisałem że idzie dokarmianie a tu właśnie chodziło mi o mikroelementy, praktycznie od kilku lat plonvit zboża 2l/ha. Oczywiście pisałem o pszenicy. W rzepaku to jedziemy od pełni kwitnienia do opadania pierwszych płatków.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

W sprawie zakupu siarczanu magnezu zadzwoncie do firmy Sobianek...mają stronę internetową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jak niektórzy liczą ilość azotu koniecznego do uzyskania zakładanego plonu. 

bizon lukasz możesz mi wyliczyć ilość N na plon 5 ton gleba klasy III a -III b. Przy założeniu że inne składniki są dostępne w wymaganych ilościach i wszystkie inne kwestie są dopięte na ostatni guzik...

wszystko dopniesz, pogoda nie popieści i pozamiatane...nie wyliczam ile azotu na 4 czy 5 ton tylko mi się wydaje że 150N z jesiennym azotem to przymało na plon jako by mnie zadowolił i tyle.

Jak wiemy potas jest bardzo ważnym składnikiem dla rzepaku. Chlorek potasu jest dość szybko wypłukiwany z gleby, także to jest głównym uzasadnieniem drugiej dawki potasu. A rośliny dobrze zaopatrzone w potas lepiej wykorzystują azot który dostaną  :)

Rośliny muszą być we wszystko dobrze zaopatrzone żeby pobrać właściwie azot...ale sól jak najwcześniej bo jak wiesz to chlorek potasu więc żeby potas został pobrany musi go przepłukać(czyli działanie nie odrazu) a sól którą planujesz dać w kwietniu zostanie pod następną roślinę już.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

Aż z ciekawości poczytałem więcej na ten temat to jednak macie rację, wywioze wszystko na raz w lutym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Yacenty a Ty ile razy dokarmiałeś zboża i rzepaki w zeszłym roku? Bo przeglądając Twoje foty i to czym dokarmiałeś to też nie mało jeździłeś. Ja akurat staram sie nie jeździć z byle odżywką specjalnie bo w 100% korzystamy z usług, co kosztuje. Więc w jednym zabiegu idzie regulacja wzrostu, fungicydy, dokarmianie i jak trzeba to insektycyd. Bo później drugi zabieg idzie fungicyd i mikroelementy.

mało kiedy mikro idzie solo, najcześciej jako dodatek do czegoś.

nawozy makro - 2 razy w rzepaku a zabiegi chemiczne to 2x regulacja i do tego jakiś robal po drodze jesli jest potrzeba.

Przy tych zabiegach już idzie wpasować mikro w normalnym roku.

Ale czasem i na robala się wali 5 razy a czasem tylko 2-3


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

mało kiedy mikro idzie solo, najcześciej jako dodatek do czegoś.

nawozy makro - 2 razy w rzepaku a zabiegi chemiczne to 2x regulacja i do tego jakiś robal po drodze jesli jest potrzeba.

Przy tych zabiegach już idzie wpasować mikro w normalnym roku.

Ale czasem i na robala się wali 5 razy a czasem tylko 2-3

Co to znaczy wpasować mikro w normalnym roku? My dodajemy do każdego zabiegu czy do regulacji na jesień, na wiosnę, na robaka gdy trzeba to fakt 2 albo 3 razy no i na płatka. W tamtym poście miałem głównie na myśli pszenicę. Co do mikro w rzepaku to głównie idzie plonvit rzepak i bor, nie dajemy nic więcej bo npk niech ciągnie z gleby. około 400 kg polifoski 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Mikro ma swoje zalecenia terminowe, tak jak napisałem w normalnym roku idzie je wpasować własnie w zabiegi fungicydowe czy na robala, ale czasem jest taka jakaś extremalna sytuacja że trzeba coś ratować i wtedy wjeżdzamy z samym mikro i pojawia się kolejny przejazd opryskiwacza.

Tu chodziło mi o odpowiedź na zarzut że stosując mikro nie wiadomo ile razy wjeżdzamy w pole.

Chodziło mi o to ze przedmówca napisał iż 5 razy wjeżdża z nawozami makro


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

wiesz, znam przypadki że z azotem wjeżdżają po 4 razy bo twierdzą że ,,lepiej dać mnie a częściej". Więc niedługo wyjazd 5 razy z azotem mnie nie zdziwi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtunio000    7

Panowie czy siarczanem magnezu granulowanym 21mgo i 30 so 3 można zastąpić siarczan amonu w rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Jak myślicie bedzie dobrze.

za tydzień 100 kizeryt i 100 sól potasowa.

I dawka azotu 350 saletra

II dawka azotu 250 saletra.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a ja planowalem dac 300-400kg/ha saletrosanu i 150kg/ha KK albo sol 100kg+kizeryt 100kg ale nie wiem czy nie za duzo siarki troche wyjdzie? Dodam ze musi isc saletrosan bo juz kupiony pod rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj