tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

robzombie    16

Niestety nie mam zdjęć . Teraz jest pod śniegiem , więc dopiero wiosną . Plony to jak zawsze niewiadoma , bywało ponad 5t/ha a w ubiegłym sezonie 3,2t/ha . Z tym że w ubiegłym sezonie nie przewidziałem tak dużej presji zgnilizny twardzikowej  na później kwitnących odmianach i nie wykonałem dodatkowego zabiegu na płatek . Jeśli chodzi o strategię nawożenia azotem to im więcej stosuję go jesienią tym mniej wiosną . Tak więc w tym sezonie wiosenna dawka to na lekkich glebach 150-160 N/ha a na ciężkich 180N/ha . Azot podaję w siarczanie amonu i saletrze amonowej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

Witam
 

Od dziś można składać wnioski o dopłaty za zużyty materiał siewny w sezonie 2016/17 i może koś wie czy za nasiona rzepaku też można ? czy to tylko za zboża? Bo w internecie nie ma jasnych informacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

i kartofle i ma wejść kukurydza


i kartofle i ma wejść kukurydza tak pastulują Izby rolnicze

 

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Pierwsze słyszę o kukurydzy. Z tego co wiem to rośliny towarowe typu rzepak qq nie podlegają zwrotowi.

Tylko zboża pyry i strączki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

koledzy mam takie pytanie czy miał ktoś takie doswiadczenie z zostawionym rzepakiem po zniwach na jeszcze jeden zbior. Pewnie spodkam sie z  krytyką ale pole wzięte w dzierzawe tydzien temu wiec nic ozimego już nie zasieje a z braku sprzetu do kukurydzy tez raczej odpada a.jara pszenica nigdy nie da plonu jak zimowa.

Powiem tylko ze rzepak jest troche za gesty (ok70 - 90 roslin na metrze ) ale nie ma zadnych niedoborów szyjka ładnie zalana więc dość ładnie to wygląda tylko pytanie czy on drugi raz bedzie plonował?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

kolega tak zostawił na próbę 9 ha i obok na tym samym polu posiał normalnie też 9ha. Poszedł gruber i npk i tak zostawił. Ochrona i nawożenie te samo. Plon 2,5 tony. Raz że niziutki wyrósł, nierówno dojrzewał i część była zielona a część już osypana. Plon był praktycznie taki sam jak na zasianym tyle że ten zasiany bardziej grad przetrzepał. Ale mimo to za całość dostał jeszcze 10tys odszkodowania za gradobicie. Łącznie miał coś koło 18ha. Ale mówił że ostatni raz tak się zabawił w zostawianie samosiejki. Wioskę dalej ponoć gościu zostawia rzepak po rzepaku już czwarty rok. Ale nie widziałem jak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

koledzy mam takie pytanie czy miał ktoś takie doswiadczenie z zostawionym rzepakiem po zniwach na jeszcze jeden zbior. Pewnie spodkam sie z  krytyką ale pole wzięte w dzierzawe tydzien temu wiec nic ozimego już nie zasieje a z braku sprzetu do kukurydzy tez raczej odpada a.jara pszenica nigdy nie da plonu jak zimowa.

Powiem tylko ze rzepak jest troche za gesty (ok70 - 90 roslin na metrze ) ale nie ma zadnych niedoborów szyjka ładnie zalana więc dość ładnie to wygląda tylko pytanie czy on drugi raz bedzie plonował?? 

 

Jeśli to odmiana z grupy F1 to nie wróże nic dobrego. Plantacja taka zdąży się osypać zanim wiedziesz w nią kombajnem a sam rzepak drobny jak mak. Z opinii które znam od znajomych plon 1,5-2 ton przy sprzyjających warunkach. Tak więc na polowe. 

Odmiany populacyjne wypadają trochę lepiej jeśli odpowiednio zredukujesz obsadę (50-60 roślin/m2). Ale w ten sposób tylko się na wkurwiasz. Tak więc nie warto się w takie rzeczy bawić.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5

Co lepiej sypnac tak mysle w lutym kizeryt 150kg czy korn-kali 200 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zależy czego oczekujesz od nawozu i jak zasobna glebę posiadasz. Tak na "pałę" to dobrze byłoby dać po 100kg jednego i drugiego nawozu.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

a ja dzisiaj znowu z pola wygnałem 25 saren...

A na drugim polu jakieś 500 m kolejne stado- ok 10

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

@XTRO za bardzo na jesieni kapuche wyhodowałeś to i żarcia mają w opór :P U mnie spokó bo rzepak blisko zabudowań, jedynie dziki grzebią w pszenżycie po kuku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

nie, rzepak normalny :)

u mnie dziki na jesieni ryły teraz nie tak, ale mówię za to z sarnami jest problem, jak dzwoniliśmy do koła łowieckiego to powiedzieli nam że co oni mogą teraz zrobić, że śnieg jest i nie będzie widać strat itd. śmiech na sali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

ja też na jednej działce 10ha z jesieni goniłem sarny 15 sztuk, na drugi dzień jadę one znowu. tak kilka dni goniłem aż dałem sobie spokój... Nie dość że rzepak średnio wyglądał z jesieni to jeszcze sarny, a u kolegi ładniejszy, dalej od domów to już tam nie pójdą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Co lepiej sypnac tak mysle w lutym kizeryt 150kg czy korn-kali 200 kg/ha

 

Mysle tak jak KULA. PO 100 kazdego nawozu. zawsze to większy zakres i wiecej składników niezędnych dla rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

[galleryimg=674620]
Tak każdego dnia, przegonie je z rzepaku idą na pszenice itd. itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Panowie  u mojego sąsiada zaczyna śmierdzieć rzepak jak by gniła kapucha czy juz po rzepaku ,podkreślam że nie skracał i był prawie  do kolon przed zima,musze jechac na swój i zobaczyć


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Niekoniecznie, trochę capić zawsze będzie jak ma duże liście a nawet jeśli to nie od razu wszystkie rośliny są kaput.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Zwyczajnie obumarłe liście będą generować specyficzny zapach, który na chwile obecną o niczym nie świadczy i stanowczo za wcześnie aby jakie kolwiek  snuć domysły w sprawie wymarznięcia rozety. Liście takie stanowią dodatkową osłone przed mrozem dla szyjki korzeniowej. Na pewno zwiększy się presja chorób " złego przezimowania" Pleśń śniegowa, szara pleśń, Pałecznica rzepaku co w skrajnych wypadkach zmusza do zabiegu fungicydowego T0.  W marcu wszystko się okaże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Tomek90 u Nas takich rarytasów nie ma :P  Dużo sztuk się u Ciebie wypasa??


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Ostatnio gdzieś słyszałem, że Polska chce eksportować żubry na zachód.. Ale narazie żadne państwo nie jest tym zainteresowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj