tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

master20002    228

panowie sialem rzepak tydzien temu w sobite wschody sa slabawe mija 8 dzien nie bylo deszczu 2 tyg wczoraj polalo ladnie czy on jeszcze pows hodzi czy nie miejscami ladnie a miejscami niema wogule jakmmyslicie sucho czy jakis inny problem ? wstawie zdjecia pozniej

 

U mnie dzisiaj jest 15 dzień od siewu. Wschody jak narazie oceniam na jakieś 40%, myślę że ok 30 uschło zaraz po skiełkowaniu, a reszta leżała w suchej ziemi. Dzisiaj w nocy i do tej pory pada dość obficie. Od siewu nie było deszczu. Zobaczymy co jeszcze wyjdzie. Siewnik sobie ustawiłem tak, żeby siał o 20% więcej niż zakładałem po nauczce z zeszłego roku. Co będzie czas pokaże. Pozostaje obserwować to co się będzie działo.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@plapla - Jeśli nie było jakiejś ulewy i gleba nie jest mocno zaskorupiona, to nie ma potrzeby wjazdu agregatem, tylko od razu siewnikiem. Jeśli było pryskane po siewie, to tymbardziej jak najmniej "ruszania" gleby.
Apropo wschodów, moje rzepaki na cięższych kawałkach dopiero zaczynają kiełkować po wczorajszych śmiesznych 6 litrach deszczu na metr.. Do tej pory nasiona leżały w suchych grudkach tak jak były posiane 27 sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ale w czym problem? Jestem tego zdania żeby dać dobre herbicydy bo w przypadku zachwaszczenia straty są bardzo duże. Metax i navigator to podstawa, co do salsy to jest użyta ze względu na presje rzodkwi świrzepy na moich polach a jedynie on wyniszcza ten chwast. Dasz mniejsze dawki zaoszczędzisz 50zł a jak będzie chwast to stracisz dużo więcej.... W moich rejonach nie używa się środków przedwschodowych bo siewy wyglądają tak, że jedzie traktor w chmurze kurzu. Nie rozumiem Twojego zdziwienia

 

Jak ciągnik jechał w chmurze przy orce to siałeś w popiół? Gdzie tu sens. 

Mój tok rozumowania normalny przyciąć koszty gdzie się da. Mam zrobione przed wschodowo pierwszy raz, różna w cenie kolosalna także zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Siewnik Mzuri uprawa bezorkowa, siane 27,08 . 45 m2 sztuk. Wczoraj popadało 4L/m2 , przedtem nic. Wschody 90%.

Moje refleksje. Zdecydowane lepsze wschody szczególnie na glinie. Zdecydowanie za gęsto. Myślę że powinno być około 30-35. Co raz więcej samosiewów.

 

Wynik meczu oceniam na 1:0 dla Mzuri.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

Jak ciągnik jechał w chmurze przy orce to siałeś w popiół? Gdzie tu sens. 

Mój tok rozumowania normalny przyciąć koszty gdzie się da. Mam zrobione przed wschodowo pierwszy raz, różna w cenie kolosalna także zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

 Kolego rok 2015 orka z wałem cambella dwa dni po tym siew horschem, dobrze że był gps bo byś nic wie wskórał... Gdzie logika w popiół? A no, taka że termin gonił dużo osób siało tak na dolnym śląsku wiec nie było niczym nadzwyczajnym widok traktora w kurzu, a dodatkowo musiałem na gwałt zmienić płodozmian. 2016 siałem wszystko mzurim, ale gdzie dali orkę, uprawę i siew też się trochę kurzyło. Nie wiem jak Ty ale ja oszczędności akurat w herbicydzie nie szukam a szczególnie w rzepaku. Znajomy duży gospodarz miał dwa kawałki na jednym command i butisan przed na drugim powschodowo butisan navigator. Efekt taki że tak gdzie przedwschodowo był chwast i rzepak 0.5t mniej sypał, jak tak wszystko ładnie liczysz to wiesz, że 0,5t mniej rzepaku to koszt 800zł i on ma oszczędzać 50zł? Dla mnie to jest śmiech na sali. Dla zrozumienia u mnie herbicydy przedwschodowe się nie sprawdzają, że względu na ciągła susze w okresie siana rzepak. Mam nadzieje, że zrozumiałeś co mam na myśli a mój komentarz odwoływał się do pytania o kosę herbicyd powschodowy ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Dziwne ze jak doswiadczyles suszy już nie raz nie idzie siewnik zaraz za plugiem i wilgoć sie znajdzie na doglebowke. Tak wiem co mowie bo widzialem plantacje po takich akcjach w tamtym roku i plon kolo 4t co nie bylo wyczynem tylko na podlasiu. Jednak każdy orze jak moze.
btw blisko 80 netto profit na samym tylko herbicydzie z hektara to nie w kij dmuchał dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

Dziwne ze jak doswiadczyles suszy już nie raz nie idzie siewnik zaraz za plugiem i wilgoć sie znajdzie na doglebowke. Tak wiem co mowie bo widzialem plantacje po takich akcjach w tamtym roku i plon kolo 4t co nie bylo wyczynem tylko na podlasiu. Jednak każdy orze jak moze.

btw blisko 80 netto profit na samym tylko herbicydzie z hektara to nie w kij dmuchał dla mnie.

 

Nie miałem możliwości dać od razu po pługu, wiem jest więcej wilgoci ale chyba nie twierdzisz że podczas suszy jak wykonasz pług, uprawę i zaraz siew albo razem, następnie herbicyd i dalej będzie susza to zadziała w 100% bo ja w takie bajki nie wierze. Na herbicyd powschodowy mogą sobie pozwolić ludzie na dobrych polach gdzie jest więcej wilgoci, lub w rejonach gdzie więcej pada lub trafić odpowiednio z pogodą. poza tym, gdy chciałbym zwalczyć rzodkiew świrzepę to tylko colzor by mi pasował a to tania zabawka nie jest... Jak u ciebie się sprawdza to tylko pogratulować, nie każdy ma takie same warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Siewnik Mzuri uprawa bezorkowa, siane 27,08 . 45 m2 sztuk. Wczoraj popadało 4L/m2 , przedtem nic. Wschody 90%.

Moje refleksje. Zdecydowane lepsze wschody szczególnie na glinie. Zdecydowanie za gęsto. Myślę że powinno być około 30-35. Co raz więcej samosiewów.

 

Wynik meczu oceniam na 1:0 dla Mzuri.

Kolego mazuri przegrał tą rozgrywkę ze wzglendu na cenę sprzentu no chyba że zasiadł 300ha i plon wywinduje co najmniej 800kg na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Siewnik był wynajęty. Szerokość robocza  3m. Koszt siewnika około 320tyś netto. Siewnik nie ma jeszcze roku. Do teraz zasiał już 530ha

 

Dlaczego nikt z Was nie dodaje do oprysku przylepiacza do zestawu z Commandem(Kalif) np.Atpolan lub Grounded

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

O ile może zanizac npk rozsiane pod rzepak ph bo dzisiaj byli mi pobrać próbki pod pszenicę a przy okazji kazalem sprawdzić ph na rzepaku o ile się podniosło po nawożeniu wapnem okazało się że wynik jest teraz o 1,5ph średnio wszędzie niższy niż przy badaniach zaraz po zniwach i teraz się zastanawiam czy to wina nawozu czy wyoralem jakaś kwasice na wierzch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

koledzy jadę   butisanem na drugi liść   na czwarty pojadę nawigatorem  pytanie czy mogę domieszać dursban do butisanu ?


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panRys87    2

Witam czy do 3 dni po siewie metax 500 SC + command 480 EC wg dawek na ulotce będzie dobrze?
Pytam bo na metaxie pisze powschodowo a w sklepie dali mi to po siewie od razu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek3589    0

Witam kto mi pomoże określić czy cos szkodliwego mi się zlapalo do naczynka w rzepaku..zdjecie ponizej..same muszki są tylko, ze kilka rodzajów dzięki

post-199305-0-97972600-1473446643_thumb.jpg

post-199305-0-27440100-1473446667_thumb.jpg

Edytowano przez janek3589

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fryzek    0

Opryskałem rzepak commandem i metazanexem w zalecanych dawkach, ale niestety chwasty wschodza w najlepsze. Mogę jechać navigatorem na poprawkę w pełnej dawce 0,3l bez obaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

O ile może zanizac npk rozsiane pod rzepak ph bo dzisiaj byli mi pobrać próbki pod pszenicę a przy okazji kazalem sprawdzić ph na rzepaku o ile się podniosło po nawożeniu wapnem okazało się że wynik jest teraz o 1,5ph średnio wszędzie niższy niż przy badaniach zaraz po zniwach i teraz się zastanawiam czy to wina nawozu czy wyoralem jakaś kwasice na wierzch?

 

W przypadku saletry nie powinno robić się badań gleby do 4 tyg po wysiewie. W przypadku P i K sprawa jest bardziej skomplikowana bo to składniki wolne rozpraszające się w glebie.

Witam kto mi pomoże określić czy cos szkodliwego mi się zlapalo do naczynka w rzepaku..zdjecie ponizej..same muszki są tylko, ze kilka rodzajów dzięki

Śmietka to też mucha. Ogółem śmietka szaleje w wielu regionach Polski. Rozmawiałem z jednym rolnikiem jednego dnia miał 10, kolejnego 12, 3 dnia zrobił zabieg dursbanem, dziś 3 dzień po zabiegu i znowu 4 się złapały.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj