tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

piotr30piotr    167

utrata liści np ze względu na zwierzynę albo mroźne wiatry to może nie traci , ale jak jest zagłodzony to tracąc liście traci pędy i zdania nie zmienię może nie wszystkie ale sporą część 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raptus    10

Witam mam problem z jakims gryzoniem w rzepaku odgryza najgrobsze korzenie a na polu pelno dzior jak po kretach

Myszy kolego. Jak się jeszcze nie potopiły od deszczu, to kup trutkę i syp w te dziury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zaczyna działać po około 5 dniach w tamtym roku brakło mi nawozu na 1 przejazd poprawka robiona na 6 dzień i było widać miejsce gdzie nawóz był niedosiany

 

pierdół bym nie pociskał , oczywiście założenie że gleba jest wilgotna a ostatnio nie brakuje u nas wilgoci

 

bor podaję w 3 terminach

jesień i dwa razy wiosna

300-450g tak podają niemieckie firmy doradcze o bardzo wysokiej renomie 400 g to 2 kg soluboru

Solubor zawiera 17.5 boru a dawkowanie

rzepak 1. jesienią: faza 4-6 liści

2. wiosną: po ruszeniu wegetacji

2 tygodnie po ruszeniu wegetacji

faza zielonego pąka 1,5

1,5

1,5

1,5 200-300

200-300

200-300

200-300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

witam ile razy mozna sypać saletrosan 26 makro na rzepak? zostalo mi 300kg i zastanawiam sie co z tym zrobić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konario    1

piotr30piotr , ma rację jeśli rzepak jest na jesieni zagłodzony to potencjał plonowania się zdecydowanie redukuje, ale fakt że jeżeli przesadzimy z nawożeniem N jesienią to będziemy mieli jedną wielką kapustę a to też nic dobrego, ja zawsze staram się patrzeć na prognozy długo terminowe i jak ma wyglądać jesień jeśli ma być ciepła to staram się jednak rzucić trochę więcej żarcia żeby mimo wszystko odbarwień na liściach było jak najmniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

I na co te 400 g boru w pierwszym strzale? Bor nie przemieszcza się w roślinie dlatego trzeba go dawać w kilku dawkach. 

Dokładnie kolego. Niektórzy twierdzą że rzepak jednorazowo nie pobierze więcej niż 50-70g. Dlatego powinno się go podawać kilka razy w niższych  dawkach. Widziałem pola rzepaku traktowane jesienią po 300-450g i dalej wyraźne niedobory boru. To nie potas czy fosfor że dajemy raz przedsiewnie i mamy spokój.

Co do podnoszenia pH przez bor to niedawno robiłem dokładne pomiary i 150g boru na 100l wody podnosił jej pH o jednostkę, czyli pH w granicach 8. Chloropiryfos optymalne pH 5,0-6,0.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

50-70 g trochę mało ale ja polecam nie dawać więcej jak 150 g na raz boru  praktycznie można dodawać do każdego oprysku

jak zużywasz 200-250 l wody na ha to te 150 gram z ph wiele nie narobi  no ale jak się ładuje 400 gram boru na raz to rzeczywiście może być ciekawie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

50-70 g trochę mało ale ja polecam nie dawać więcej jak 150 g na raz boru  praktycznie można dodawać do każdego oprysku

jak zużywasz 200-250 l wody na ha to te 150 gram z ph wiele nie narobi  no ale jak się ładuje 400 gram boru na raz to rzeczywiście może być ciekawie

No właśnie nie badałem jak będzie przy ilości 200-250l, ale teoretycznie powinno to spadać, ja również nie zalecam dawać jednorazowo więcej niż 150g. Zalecam też zakwaszanie cieczy, sporo pomaga z borem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

No właśnie nie badałem jak będzie przy ilości 200-250l, ale teoretycznie powinno to spadać, ja również nie zalecam dawać jednorazowo więcej niż 150g. Zalecam też zakwaszanie cieczy, sporo pomaga z borem.

Na 200l dać 150g boru? W jaki sposób zakwasić ciecz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To jak już jesteśmy przy nawożeniu borem to mam taki mały problem. Jesienią zastosowałem 2 l brasitrelu i później 1,5 litra boromaxu a w korzeniach nadal pojawiają się rynienki. Dzwoniłem do doradcy z yary to twierdzi, że jest to efekt niskich temperatur. Co o tym myślicie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fagro    3

Panowie nie wiem co jest tego powodem ale mój rzepak jakoś tak dziwnie rośnie że zaraz zawiaże główki jak kapusta. Co może być przyczyną? Odmiana Galileo po osadzie 30t na ha, 25 luty 300 kg saletrosan wczoraj mocznik 200 kg. Żerowała trochę śmietka, korzeń ok 1,5 cm. Jesienią tebukonazol 1l/ha. Wszystkie w okolicy już 10 cm w górę a mój przy ziemi:/

Edytowano przez Fagro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fagro    3

Tak jak wspomniałem była, czy to może byś powód? śmietka na szczęście nie pokaleczyła zbytnio korzeni tylko brzegiem ściankę, "rdzeń" nie ruszony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

2 kg siarczanu amonu na 100 l wody . 

 

podobna można tez kwaskiem cytrynowym , tylko nie znam proporcji. może ktoś na forum o tym słyszał

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Panowie nie wiem co jest tego powodem ale mój rzepak jakoś tak dziwnie rośnie że zaraz zawiaże główki jak kapusta. Co może być przyczyną? Odmiana Galileo po osadzie 30t na ha, 25 luty 300 kg saletrosan wczoraj mocznik 200 kg. Żerowała trochę śmietka, korzeń ok 1,5 cm. Jesienią tebukonazol 1l/ha. Wszystkie w okolicy już 10 cm w górę a mój przy ziemi:/

Masz jakieś zdjęcia ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fagro    3

Dawaj zdjęcia też jestem ciekawy.

Postaram się na jutro zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531

Zapowidają przyrozki dzisiaj -4 a na jutro nawet -6 plus wiaterek w moim rejonie czyli małopolsce. Co z tego będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Do kiedy  ma być wysiana 2 dawka azotu . 

 

Najlepiej na trzy tygodnie przed spodziewanym kwitnieniem jeśli RSM to odpowiednio wcześniej, forma N.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

jaki plon można uzyskać z 10 szt. m2 sponiewieranych przez mróz?

Bronię się przed przesianiem, bo na to pole wiadę z siewnikiem w połowie kwietnia. I z pszenicy jarej pewnie niewiele więcej uzyskam niż z tego rzepaku.

Jak prowadzić taka plantację? Miesiąc temu dostał Saletrosan 290kg, pole dopiero zaczyna się zielenić.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj