tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

scoffer    1156

no nie do końca masz racje dla pszenicy jarej właśnie pośpiech bardzo wskazany jak tylko da radę wjechać w pole

Czemu więc nie zasiać w styczniu skoro jedynym warunkiem siewu jest możliwość wjazdu w pole ?

Czyżby w takich warunkach 12 luty , był terminem opóznionym ?

Pozwolę sobie przypomnieć twój post z 20 lutego 2012 , który świadczy o jednym , żadna prognoza , nie jest wiarygodna , gdy dotyczy terminu dluższego niz 72 h .

"teraz wszystkie modele widzą już mróz na początku marca do -8 w nocy moim rejonie więc duzo azotu pójdzie sie paść a ta część co zadziała pobudzi rzepak a to nic dobrego no alke zobaczymy" 

 

Ja przypominam tylko, że mamy środek zimy , a wysiew 5 , czy tez 10 marca jest nie dość, że mniej ryzykowny , to gwarantujący wyższy plon.

Ziemia teraz jest wilgotna , uprawa zniszczy strukturę , wschody w najlepszym wypadku przeciągną się na kilka tygodni , będą nierówne , gdyż część roslin na tyle się osłabi , że nie będzie w stanie przebić wierzchniej warstwy gleby.

Oczywiście istnieje możliwość iż od dzisiaj zapanuje wiosna i stworzą się warunki niczym w kwietniu , tyle że ja w to po prostu nie wierzę .

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nigdzie nie pisałem o dacie styczniowej , ale czy nie słyszałeś o pszenicach przewódkowych

co do prognoz już modele nie widzą tego mrozu

jarej mróz do 8 stopni  nic nie zrobi

z własnego doświadczenia wielokrotnie jarka siana w lutym  , więcej wody ,dużo lepiej ukorzeniona , lepszy plon itd


nigdzie nie pisałem o wjeżdżaniu w bagno

każdy dobry agronom z dużych gosp potwierdzi jak najwcześniejsze siewy jarki

 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Pewno dłużej prowadzę gospodarstwo jak Ty masz lat ,wiec tez mam jakieś doświadczenie , ale co tam każdy i tak zrobi jak uważa .

P.s

Nie widzę związku dużego gospodarstwa z dobra agronomią .

Różnie z tym bywa .

 

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

to masz 60 lat w takim razie, ale bez spiny nie zarzucam Ci że robisz coś źle

 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Kolego nie spinam się , bo i o co . Zaznaczam tylko że zyski z produkcji są tak małe , a koszty tak wysokie , że nieporozumieniem jest ryzyko siania zboża jarego w pierwszej połowie lutego .

O co walczyć , o ewentualne 2 -3 q zboża , ktore na skupie będą warte w żniwa 140-160 zł  ?

Ryzykując uprawę i ziarno siewne warte 600 zl , oraz drugi lub trzeci zasiew , który napewno będzie opózniony i obarczony stratą plonu o 6-10q w stosunku do tego z 15 marca .

Dlatego lepiej poczekać w blokach startowych , bo łatwo o falstart.

Proponuję zasiew w pierwszej dekadzie marca , to dobry termin , ale i druga dekada nie jest duzo gorsza .

Jak ma być sucho to uj strzeli tak czy siak każde zboze jare niezależnie od daty wysiewu.

 

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Z tym sianiem wcześnie to się nie zgodzę przynajmniej jeżeli chodzi o owies w zeszłym roku posiałem 8marca drugie pole troszkę dalej 10-go (później jakieś przelotne śniegi itp...) a sąsiad z za miedzy blisko 2 tygodnie po mnie +/- 3 dni wschody miał wcześniejsze od moich fakt że mała różnica ale jednak więc jedynym plusem siania wcześnie jest to że później mogą deszcze przeszkodzić (jak takowe wystąpią) ewentualnie później bardziej się przesuszy ziemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

co do wczesnego siewu to bardzo dobrze rozwija się system korzeniowy , wschody czasami trwaja około 3 tygodni , ale korzonki są długie mimo że na polu czarno. natomiast zboże siane w ciepłą i wilgotną glebę bardzo szybko wschodzi i optycznie pole zielone , ale system korzeniowy nie jest już tak fajnie rozwinięty .

nie raz i nie dwa sialiśmy jęczmień jary w okolicach 25 lutego i zawsze plonował lepiej niż ten z końca marca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

z siarczanem można już jechać. Na saletrosan można jeszcze poczekać

Ja jestem w szoku bo u mnie rsm na rzepak lali na początku tygodnia dziś "bambry" wjechali z rsm-em w pszenicę także widzicie jak to jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

czy to z teorii czy to z doświadczenia, z dziada pradziada zawsze siano zboża jare jak najwcześniej (bynajmniej w moich okolicach)

Niby dlaczego pszenica jara plonuje niżej niż ozima? Powód jest oczywisty - krótszy czas na budowanie plonu. Proces budowy jest taki sam a czasu jarka ma dużo mniej. Stad wysianie wcześniej daje zwykle większe plony. Drugą sprawą jest to ze siejąc wcześniej istnieje szansa ominięcia sytuacji w której okresy krytycznego zapotrzebowania zbóż na wodę trafiają w okresy suszy.

 

Gdybym miał siać jarkę i w połowie lutego byłyby w miarę optymalne warunki (w miarę nie klejąca i rozsypująca się ziemia - tak było w moich rejonach w ubiegłym sezonie) to na pewno bym się nie zastanawiał. Wschody może nie będą tak szybkie jak przy późniejszych terminach (chociaż nie zawsze tak będzie) ale w całokształcie na pewno lepiej to wypadnie. System korzeniowy raczej będzie lepiej rozwinięty i start roślin będzie inny. Ale przede wszystkim będzie więcej czasu na krzewienie.

 

Niech zwyżka plonu wyniesie tylko 100-200 kg. Przy takich samych nakładach 100-200 kg "gratis", czemu nie?

 

A tak poza tym to proponowałbym zmianę tematu. Jesteśmy w temacie "Rzepak ozimy i nawożenie" a dyskusje można przenieść do innego tematu

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

W okolicach Oławy dzisiaj widzialem duzo rozsiewaczy latajacych po rzepaku, niektorzy leja RSM, w pracy ruszamy z Saletrosanem po weekandzie pierwsza dawka 350kg. Spotkalem tez jednego siejacego jeczmien i to co widzialem co dzieje sie na polu to jakas masakra 12.02 a za siewnikiem kurz!

dokładnie, pszenicę sieją a ido ziemniaków chyba przymierzają się też. U kogo pracujesz  może być na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1270

Ci co sieją teraz nawozy to chyba mają dobrych sąsiadów , że nie informują Agencji o tym fakcie.U nas jest dużo  informatorów  i każdy czeka do 1 marca ,czyli zgodnie z przepisami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz siać bez problemu teraz chyba że masz RŚ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szlachcic666    13

jeżeli nie jesteś na osn-ach to nie widzę problemu z rozsiewaniem nawozów teraz było to już tyle razy poruszane w różnych wątkach że przepisy nie regulują terminu wysiewu nawozów sztucznych a tylko nawozy naturalne, nie ma pokrywy śnieżnej ani zmarzniętej gleby to można siać!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nigdzie nie pisałem o dacie styczniowej , ale czy nie słyszałeś o pszenicach przewódkowych

co do prognoz już modele nie widzą tego mrozu

jarej mróz do 8 stopni  nic nie zrobi

z własnego doświadczenia wielokrotnie jarka siana w lutym  , więcej wody ,dużo lepiej ukorzeniona , lepszy plon itd

nigdzie nie pisałem o wjeżdżaniu w bagno

każdy dobry agronom z dużych gosp potwierdzi jak najwcześniejsze siewy jarki

 

Pszenica przewódka ok ale nie jęczmień bo przyjdą mrozy i po nim mamy środek zimy jak będzie susza to żniwa w maju tak nie będą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3437

To jestes na OSN ,ja nie to moge siać ,a polifoska 21 potrzebuje 2 tyg. żeby zaczeła działac ,a teraz ładnie sie rozpusciła ,bo spadly 4 mm deszczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

ja sialem w srode na rzepak i to zgodnie z przepisami bo nie mam OSNow. kto ma OSN to musi czekac zgodnie z przepisami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Pszenica przewódka ok ale nie jęczmień bo przyjdą mrozy i po nim mamy środek zimy jak będzie susza to żniwa w maju tak nie będą

Tak wczesny siew jęczmienia jarego daje bdb efekty w szczególności jęczmienia browarnego... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Panowie się przepierają na forum a ja prosiłem o poradę i nie uzyskałem  Może nie w tym temacie napisałem Dzisiaj byłem zlustrować swój rzepak.

Ok 30% roślin jest takich z których ze stożku wzrostu  czy tam szyjki wypuszcza zielone małe  młode listki korzeń raczej zdrowy

Ok 40% roślin korzeń niby zdrowy  liście boczne troszkę jeszcze mają zieleni ale ze stozka wzrostu nic nie wypuszcza

Ok 30% roślin Korzeń niby zdrowy liście boczne  troszkę jeszcze mają zieleni ale  ze stozka wzrostu też nic nie wypuszcza  a jest taki zaślimaczony  chyba gnije

Teraz pytanie co robić.jak środek będzie uszkodzony a pości gdzieś bokiem przy stożku  to czy taka roślina wyda jakiś plon

Co byście zrobili z taką plantacją jakie rady sam głupi już jestem

 

Edytowano przez krzysiek24m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Decyzję musisz podjąć sam . Jeśli zostało 10-15 zdrowych roślin na m2 to , ja dałbym szybko azot . W ciągu kilku dni wszystko się wyjaśni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak wczesny siew jęczmienia jarego daje bdb efekty w szczególności jęczmienia browarnego... 

 

Masz rację ale nie w środku zimy zakończmy dyskusję bo temat dotyczy rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Ja po niedzieli jak nie będzie padać wjeżdżam z saletrą w rzepak - lubelskie/podkarpackie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekrol    32

A jak ktoś ma RS to musi czekać czy może siać?

 

Jak jestes w RS to tak samo jak OSN azot od 1 marca. Reszta uważa tylko na snieg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 

Panowie się przepierają na forum a ja prosiłem o poradę i nie uzyskałem  Może nie w tym temacie napisałem Dzisiaj byłem zlustrować swój rzepak.

Ok 30% roślin jest takich z których ze stożku wzrostu  czy tam szyjki wypuszcza zielone małe  młode listki korzeń raczej zdrowy

Ok 40% roślin korzeń niby zdrowy  liście boczne troszkę jeszcze mają zieleni ale ze stozka wzrostu nic nie wypuszcza

Ok 30% roślin Korzeń niby zdrowy liście boczne  troszkę jeszcze mają zieleni ale  ze stozka wzrostu też nic nie wypuszcza  a jest taki zaślimaczony  chyba gnije

Teraz pytanie co robić.jak środek będzie uszkodzony a pości gdzieś bokiem przy stożku  to czy taka roślina wyda jakiś plon

Co byście zrobili z taką plantacją jakie rady sam głupi już jestem

 

Przede wszystkim to podaj obsade, bo co innego 30 % z 10-15 roslin a co innego z 50-60.

Najlepiej rozetnij kilka roslin i zobacz jak wygląda stożek od środka. Jeżeli nie widać na nim przemrożeń i jest w naturalnym kolorze to jeżeli nawet z  wierzchu nie jest żywo zielony to powinno coś z tego być. Ale jeżeli w środku będzie przebarwiony, brązowy, mazisty to raczej nic z tego.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj