tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
proxy8441    245

Wczoraj skonczyłem siac i dzis od rana zaczeło padac. Jak myslicie jechac doglebówka metazanex + command czy za duże ryzyko? Dodam że tam gdzie zaorałęm to istny popiół na 10cm wypływał spod wału na boki i teraz pole strasznie wyglada :(  Rozważam przejechac to wałem kroskila zeby troszke porównac jak podeschnie po deszczu.  Ogólnie ten sezon to jakoś wszytko pod górke z rzepakiem nowy siewnik ciezko ustawic głebokosc w takim pyle i nie iwem czy za głboko nie posiałęm kilku działek do tego z pośpiechu pomyliłem wage porcji z MTN i wysiałem 30 roslin/m2 Artogi F1 w systemie bezorkowym i mozliwe że nawet na 5cm głeboko ( czy z takiej głebokosci rzepak wyjdzie). Normalnie mam dość :(

 

powinien powschodzić, zależy na jakiej glebie, na piasku powschodzi, również miałem docisk redlic na min. a i tak zagłębiały się nawet do 6-7cm, wschodzi tam gdzie była jakakolwiek wilgoć, placowo :/  dziś w nocy o 2 przyszło 15mm przelało zaledwie 9cm gleby :( i dalej nic, cały dzisiejszy dzień bez kropli deszczu. Troszkę mnie dziwi że w KRK leje teraz.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Mam zamiar zastosować zaraz po siewie Rapsan 500 SC 1,5l/ha + Command 0,15l/ha+ Grounded 0,3l/ha. Myślicie że to dobra kombinacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

sprawdzona  ja dzis takimi srodkami pryskałem tylko bez zwilżacza bo mokro i wieksza dawke rapsanu ( metazachlor) 

 

CO do głebokosci siewu to głownie przez ten popiól a nie ziemie , ale i mój nowy siewnik ma całkiem inny system regulacji. Reguluje sie opuszczajac lub podnoszac cała belke z redlicami a docisk to sie reguluje jedynie rolek dogniatajacych. I wystarczy lekko uniesc na podnosniku lub łacznikiem centralnym pokrecic i juz od nowa regulowanie :(  A w tym pyle trzeba było kombinowac  czasem na podnosniku  zeby sie nie pchało przed wałem. Ziemie mam ogólnie lekkie i po dzisiejszym deszczu jestem dobrej mysli :) zobaczymy za 2 tygodnie jak to bedzie wygladało :) 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

No właśnie dziś Pan w centrali odradzał mi wyższe dawki ze względu na objawy fitotoksyczności rzepku. W zeszłym roku poszło 2l metazanexu i 0,2l commandu i faktycznie był ocepiały całą jesień. bialy2005 myślisz że to zbyt słabe dawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vladoo1    9

pierwsza para to 2 liscie własciwe nie mylić z liscieniami które ma sie po skiełkowaniu nasiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Podlasie do kiedy max można pokusić się o rzepak ? Po padało dziś parę godz na lepszej ziemi kolo 5 cm przemoc żyło na piachu kolo 2 cm siac czy odpuścić rzepak w tym roku ? ziemia mozaika dlatego się waham na lepszej zejdzie a co ze słabsza jak dalej za bardzo deszczu nie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

Ja w tamtym roku siałem jeszcze po 10 ale jestem z małopolski..ogólnie to wszyscy straszyli ze termin w rzepaku ma wpływ na plon a średnio u nas uleciało 3,8 t a u innych w okolicy 3,5 i niżej a siali w optymalnym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Optymalny termin to by można określić jak by się znało przebieg pogody do zimy. A te terminy agrotechniczne się nie sprawdzają ostatnio bo zimy przychodzą późno albo w moim rejonie prawie wcale a oziminy i rzepaki bujają za mocno. Ale jak raz zima zaskoczy wcześnie a jesień będzie chłodna to późne siewy nie wypalą, szczególnie w rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3497

Jak zasiejecie głębiej jak 4-5 cm to jak napada to będzie miał problemy ze wzejściem ,chyba że będzie padać co drugi dzien ,ale nie ulewnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

<p>Udało się dziś zasiać ale co z tego będzie to nie wiem albo będzie rzepak albo drooogi poplon</p>

Edytowano przez Przemek2203

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

rzepak leży w zwałowanym popiele deszcze nie widać


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Co pierwsze dać na rzepak Leopard Extra 0,8l/ha na samosiewy czy Navigator 0,3l + Metazanex 1.2l/ha a później samosiewy?  Myślałem pierwsze zwalczyć samosiewy w fazie 2 liści a później w fazie 3-4liści Navigator z Metazanexem ? będzie dobrze ?  pryskacie na robaki jesienią ? w tamtym roku pryskałem od pchełki jak rzepak wschodził a w tym roku nie widać to chyba nie ma sensu pryskać ? ;) 


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a u nas zasialismy rzepak tydzien temu i narazie niewschodzi tzn gdzieniegdzie widac kilka roslinek ale nadaja deszcz wiec jest nadzieja czy nie powschodzi juz jak tyle czasu neipowschodzil ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy Dursban 480 w dawce 0,6l/ha powinien sobie dobrze poradzić z pchełkami, śmietką i gnatarzem i rolnicami ? I jak długo działa mniej więcej taki zabieg ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

a u nas zasialismy rzepak tydzien temu i narazie niewschodzi tzn gdzieniegdzie widac kilka roslinek ale nadaja deszcz wiec jest nadzieja czy nie powschodzi juz jak tyle czasu neipowschodzil ?

 

moj tez lezy już 9 dni w ziemi i dalej jest sucho. wydaje mi się, że jak ziarno nie spęczniało to chyba jest jeszcze dobre do momentu gdy nie puści kiełka i uschnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Co pierwsze dać na rzepak Leopard Extra 0,8l/ha na samosiewy czy Navigator 0,3l + Metazanex 1.2l/ha a później samosiewy?  Myślałem pierwsze zwalczyć samosiewy w fazie 2 liści a później w fazie 3-4liści Navigator z Metazanexem ? będzie dobrze ?  pryskacie na robaki jesienią ? w tamtym roku pryskałem od pchełki jak rzepak wschodził a w tym roku nie widać to chyba nie ma sensu pryskać ? ;)

 

 

W zeszłym roku pryskałem najpierw navigator 360sl 0,3l/ha a za tydzień leopard extra 05ec 1,0l/ha  rzepak wtedy miał już ze 6 liści , wzieło wszystko pięknie , nie było problemu z samosiewami ani np. przytulią , ale kompletnie nie ruszyło "mokrzecu" , tyle ,że ten chwast rośnie tylko przy ziemi więc dużego problemu nie stanowił .

 

  Pytanie czy jakiś środek ( nawet przed wschodowo) poradziłby sobie z tym chwastem ?

post-4951-0-56459900-1441528037_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

 

 

W zeszłym roku pryskałem najpierw navigator 360sl 0,3l/ha a za tydzień leopard extra 05ec 1,0l/ha  rzepak wtedy miał już ze 6 liści , wzieło wszystko pięknie , nie było problemu z samosiewami ani np. przytulią , ale kompletnie nie ruszyło "mokrzecu" , tyle ,że ten chwast rośnie tylko przy ziemi więc dużego problemu nie stanowił .

 

  Pytanie czy jakiś środek ( nawet przed wschodowo) poradziłby sobie z tym chwastem ?

kolego a co to jest mokrzec ?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

To zdjęcie z zeszłego roku . Mokrzec , mokrzyc , tak się u nas mówi potocznie na ten chwast ( na zdjęciu widać taki drobny jaśniejszy zielony chwast , liście podobne hm.. do rzęsy wodnej , lubi występować w burakach cukrowych ) , w internecie znalazłem nazwę "mokrzec" a jak się nazywa poprawnie nie wiem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a dlaczego tak jak u nas na polu to samosiewy zboza wywalily duze a rzepak prawie nic ? kombajn niby nie gubił ale to po jeczmieniu i jeczmien sie slabo młocil ale na wszystkich polach tych samosiewow duzo a rzepaku nie ma wiec pryskac nie ma co narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj