tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

xyz88    7

Czasami trzeba brać. Przyczyny losowe (wypadki i inne)... Bądź tez np na budowe gdy skończą się swoje a trzeba dach przykryć na zimę.


 

 

A co do rzepaku to tez chętnie się dowiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie pryskałem rzepak rsm 32 % lekko go chyba przypaliłem bo zrobił sie biały czy odbije on ,czy będzie chorował itp ? pytałem sie wcześniej o to ale nikt nie odp .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Lub ostatni :)  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak samo mogę stwierdzić że pieniądz z qq mokrej w październiku lub z pszenicy w styczniu jest pierwszy. Z taką mentalnością raczej najwięcej na rzepaku nie zarobisz.

Dalej ktoś napisał że kredyty trzeba spłacać, a ja zadam pytanie "trzeba brać?" Nie zazdroszczę nikomu ani kredytów, ani gadżetów kupowanym za nie, tylko denerwuje mnie późniejsze biadolenie że ceny niskie, a kredyty trzeba spłacać. 

Ps. Zdanie powyżej kieruje głównie do osób z kredytami typu "zastaw się a postaw się" 

 

A tak poza tym to jakie nawożenie azotowe trzeba zastosować pod 5t rzepaku 170N wystarczy?

 

chcesz mnie uczyć jak zarobić na rzepaku a pytasz czy starczy 170 kg azotu na taki plon

220 w czystym i reszta składników pogoda itd musi przypasować


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Myszy, u mnie na 5 ha zużyłem dzisiaj 20 kg zatrutej pszenicy, i czekam na nową dostawę, następne 20 na kolejne 5 ha. 1 kg pszenicy  25 zł.

Tragedia  w  polu, zostają tylko środki z liści, łodygi. Atakują tylko ten najładniejszy rzepak, co ma jakieś 15 cm, ten przesiewany nie ruszają.

W pszenicy dużo lepiej, mało ich jest.

Ale to wystempuję w promieniu 3 km od mojego domu, dalej nie mam .

 

U mnie to raczej nornice bo tylko korzenie są zjedzone, takich miejsc po 4m2 na działce 4ha jest kilkanaście.

Trzeba truć bo będą sie rozprzestrzeniać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

chcesz mnie uczyć jak zarobić na rzepaku a pytasz czy starczy 170 kg azotu na taki plon

220 w czystym i reszta składników pogoda itd musi przypasować

A nie dopytasz o zasobność przedplon i nawożenie organiczne?

Pytam bo nie chcę przenawozić, a poza tym przy mniejszym nawożeniu rok temu na jednej odmianie  miałem ok 4,6 t/ha, a na drugiej ok 3,8 t/ha więc wydaje mi się że zwiększanie N nie koniecznie przyniesie pożądany rezultat, tylko trzeba szukać alternatywnych rozwiązań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badi23    1

prosiłbym o opinie. wczoraj tj 13 marca rozsiałem salerę amonową po 300 kg /ha. za jakies 2 tygodnie chcę rozsiać saletrę kędzieżyńską (Zak) pomiędzy tym nawozem będę chciał prysnąć na :grzyba - toprex,robaka chowacza- nie wiem czym, dolistnie Npk + siarczan magnezu +bor, czy w jednym zabiegu moge to wykonac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Lub ostatni :) Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak samo mogę stwierdzić że pieniądz z qq mokrej w październiku lub z pszenicy w styczniu jest pierwszy. Z taką mentalnością raczej najwięcej na rzepaku nie zarobisz.

Dalej ktoś napisał że kredyty trzeba spłacać, a ja zadam pytanie "trzeba brać?" Nie zazdroszczę nikomu ani kredytów, ani gadżetów kupowanym za nie, tylko denerwuje mnie późniejsze biadolenie że ceny niskie, a kredyty trzeba spłacać.

Ps. Zdanie powyżej kieruje głównie do osób z kredytami typu "zastaw się a postaw się"

 

A tak poza tym to jakie nawożenie azotowe trzeba zastosować pod 5t rzepaku 170N wystarczy?

Chcąc iść do przodu i się rozwijać, a nie stać w miejscu i się cofać trzeba brać niestety.

 

@tomek73 sam juz nie wiem czy wiesz co dobre w hamowaniu rzepaku. Raz piszesz 0.5 caryx + 0,4 sarfun teraz 0.8 caryx i 0.5 tebu :S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

prosiłbym o opinie. wczoraj tj 13 marca rozsiałem salerę amonową po 300 kg /ha. za jakies 2 tygodnie chcę rozsiać saletrę kędzieżyńską (Zak) pomiędzy tym nawozem będę chciał prysnąć na :grzyba - toprex,robaka chowacza- nie wiem czym, dolistnie Npk + siarczan magnezu +bor, czy w jednym zabiegu moge to wykonac?

 

Ja tam zawsze wszystko mieszam i jadę w jednym zabiegu, ale coś mi się zdaje, że najpierw pójdzie nawóz, a dopiero potem oprysk jak zacznie wybijać w pęd. Tylko w tym terminie musisz zastosować na chowacza środki systemiczne typu Nurelle (taniej wyjdzie samemu ją zrobić), które zniszczą jaja i larwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Ja tam zawsze wszystko mieszam i jadę w jednym zabiegu, ale coś mi się zdaje, że najpierw pójdzie nawóz, a dopiero potem oprysk jak zacznie wybijać w pęd. Tylko w tym terminie musisz zastosować na chowacza środki systemiczne typu Nurelle (taniej wyjdzie samemu ją zrobić), które zniszczą jaja i larwy.

 

czywiście nurelle  ok ale chloropiryfos potrzebuje sporo wyższej temp. niż pyretroid więc pierwszy zabieg  raczej samym pyretroidem wszystko zależy od temperatury


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

A nie dopytasz o zasobność przedplon i nawożenie organiczne?

Pytam bo nie chcę przenawozić, a poza tym przy mniejszym nawożeniu rok temu na jednej odmianie  miałem ok 4,6 t/ha, a na drugiej ok 3,8 t/ha więc wydaje mi się że zwiększanie N nie koniecznie przyniesie pożądany rezultat, tylko trzeba szukać alternatywnych rozwiązań?

 

wszystko spoko tylko radziłbym nie porównywać  do zeszłego roku gdzie weegetacja ruszyła pełną parą końcem lutego nie byo niespodzianek typu p[rzymrozki itd zeszły rok był wyjątkowy u sąsiadów co dają raz azot raz fungi nic więcej pszenica plon 7.5 tony

jak dajesz saletrę daj minimum 600 kg/ha

 

wolno wolno tylko nie wolno do czterech dni do kwitnienie bardzo długa prewencja  96godz no i pewnie koledze chodziło o rejestrację


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Tomek90 bo jak piszesz o 1 litrze to stanowcza za dużo jak dla mnie. Ale dawkę uzależniam od odmiany. W tamtym roku na część odmian  wcale nie skracałem  wiosną, a na jedną dałem 0,5 i ładnie podziałał. To była odmiana alegria, na Poznaniaka nic nie dawałem.

Pytanie jaki rzepak jest po zimie, bo w tamtym sezonie spryskałem w jesieni 0,3 toprex i Rout, to rzepak za  mocno skróciło i wiosną nie chciał ruszyć, dlatego wiosną tylko jedną odmianę skracałem.

W tym sezonie stosowałem ,0,2 toprexu z Routem i widzę że będę skracał też tylko część odmian.

Dawkę  stosuję od 0,4 do 0,8 i myślę że więcej nie ma sensu.

 tym roku na wysokie rzepaki spróbuję Caryx 0,3 z 0,6 Routem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Poznaniaka nie skracałeś ta odmiana jest z natury bardzo wysoka jak to wyglądało u Ciebie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wiosną Poznaniaka wcale nie skracałem, a nawet bałem się że nie wystartuję mi. Nawet kelpak stosowałem żeby ją pobudzić. Miała z 40-50 cm i zaczynała kwitnąć. Nawet zastanawiałem się nad likwidacją.

Aleegra urosła po 0,5  caryxie z 170 cm i ładnie stała potężna gruba, ale nie przełożyło się to na plon, Poznaniak miał z 150 cm bez skracania wiosennego, przy koszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Na 5 ton rzepaku to z 220 kg N napewno chociaz dużo zależy od N-min ile go jest , planuje już ktoś dokarmianie dolistne ? gdyby temp w nosy była około 5 stopni przez chociaż 4 dni to było by idealnie , tylko na ten czas to troche trudne


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus912ic330    257

Na 5 ton trzeba dać z 250 kg/ha N, ale też do tego muszą pójść konkret odżywki. 

 

W ilu dawkach dajecie tyle N ? Mój dostał teraz już 170 kg/ ha N w dwóch dawkach jechać go jeszcze raz ? Tylko pytanie czym ? Bo w pierwszej dawce zastosowałem sulfamo, a w drugiej RSM 32% i teraz trochę się boje jechać rsm-em. Jakieś propozycje ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

U mnie sąsiad miał równo 5t/ha a dawał 300 saletrosanu i 300 saletry czyli 180kg N  do tego do tego mikrokomplex + bor i wszystko. ja miałem na gorszej ziemi tą samą odmianę przy nawożeniu 170N 4,7t/ha. moim zdaniem dużo do znaczenia ma odmiana 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Na 5 ton trzeba dać z 250 kg/ha N, ale też do tego muszą pójść konkret odżywki. 

 

W ilu dawkach dajecie tyle N ? Mój dostał teraz już 170 kg/ ha N w dwóch dawkach jechać go jeszcze raz ? Tylko pytanie czym ? Bo w pierwszej dawce zastosowałem sulfamo, a w drugiej RSM 32% i teraz trochę się boje jechać rsm-em. Jakieś propozycje ? 

 

azot w dwóch dawkach


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak w niektorych odmianach zalecana jest dawka aoztu do ok 160 kg n i plon podaja ze moze przekraczac 5 ton to jak to jest z tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Chcąc iść do przodu i się rozwijać, a nie stać w miejscu i się cofać trzeba brać niestety.

 

@tomek73 sam juz nie wiem czy wiesz co dobre w hamowaniu rzepaku. Raz piszesz 0.5 caryx + 0,4 sarfun teraz 0.8 caryx i 0.5 tebu :S

Zależy co przez to rozumiesz, bo jeżeli wg ciebie rozwojem jest nowy trakgtor  i to w 100 % na kredyt  no to czekam na ..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alex170491    0

U mnie to raczej nornice bo tylko korzenie są zjedzone, takich miejsc po 4m2 na działce 4ha jest kilkanaście.

Trzeba truć bo będą sie rozprzestrzeniać ?

 

Jakie są najlepsze środki do ich zwalczania i jak się je stosuje ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ziarno zatrute utwardzany granulat  pasta jest tego trochę najtrwalsze jest ziarno


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezrobotny    6

Koledzy jak  rzepak nie bedział miał wody to nie wiem ile bedziecie go nawozic to i tak to nic to nie da .Przy tej suszy jak ktos teraz sypie  i deszczu brak bo nie wiadomo kiedy popada to strata pieniedzy i czasu. Nie wiem jak u was ale u mnie z wilgocia to jest tragedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj