tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

lonoh    194

dajcie spokoj z ta polifoska 21 rowniez  raz stosowalem......pierwszy i ostatni raz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kundza150    6

kolego Pietras892 stosowałeś już wcześniej kurzy obornik? jeśli tak to o ile można zmniejszyć dawkę azotu bo pierwszy raz dawałem kurzak i nie wiem ile może jego przetrwać do wiosny. Powiem że dawka była trochę przesadzona bo około 30t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

dajcie spokoj z ta polifoska 21 rowniez  raz stosowalem......pierwszy i ostatni raz 

 

dla mnie jest to dziwny nawóz na pierwszy strzał na rzepak napewno nie poleciłbym nikomu  azot nie w tej formie co trzeba itd

jeśłi chodzi o siarkę to polecam saletrosan kizeryt siarczan amonu  i do kizerytu trzeba dołożyć azotu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

co mam to wysieje i nie będę się nad tym zbytnio rozwodził. Mam saletrosan mam saletre puławską i pewnie mam saletrę kędzieżyńską. Mocznika mam nadwyżki i nie wiem na co i kiedy go wysiać :(


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

To mało profesjonalne podejście.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

kolego Pietras892 stosowałeś już wcześniej kurzy obornik? jeśli tak to o ile można zmniejszyć dawkę azotu bo pierwszy raz dawałem kurzak i nie wiem ile może jego przetrwać do wiosny. Powiem że dawka była trochę przesadzona bo około 30t/ha

 

przy 30t/ha dałbym dawkę startową 50-60% tego co dawałeś normalnie ,potem trzeba obserwować zauważyłem ,że efekty kurzaka widać od końca kwietnia, po każdym deszczu kolor zmienia się jak byś posiał mawóz  i tak myśle że będziesz musiał go dobrze skracać, w przypadku zboża trudno byłoby Ci je utrzymać w pionie :) 

przy ilosci kurzaka 20t/ha dałem na start 180kg saletry i potem 40/20 kg mocznik/siarczan przy zasilaniu i plon przektoczył 4t/ha w odmianie populacyjnej na 4b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kundza150    6

 Zamierzałem dać na pierwszą dawkę 300 saletrosanu ale po tym co piszesz tak patrze trzoszkę trzeba zejść z tej dawki. Pod zboże poszła taka sama dawka kurzaka tak więc trzeba będzie dobrze skracać i zejść z 30N z zamierzanej dawki.  Dzięki za info;)

 

 

Edytowano przez kundza150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

dając 30 ton wprowadziłeś do gleby 400-500kg N czystego składnika

Edytowano przez Pietras892

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ale jak wiadome nie od dawna obornik rozkłada się troszeczkę. A najlepsze wykorzystanie składników jest w drugim roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kundza150    6

Co do kurzego obornika to wykorzystanie szczególnie azotu jest największe w pierwszym roku. Tak jak zauważyłem to najlepiej jest go dawać pod zboża jare i kukurydze. Zobaczymy jak to jest z oziminami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

przy 30t/ha dałbym dawkę startową 50-60% tego co dawałeś normalnie ,potem trzeba obserwować zauważyłem ,że efekty kurzaka widać od końca kwietnia, po każdym deszczu kolor zmienia się jak byś posiał mawóz  i tak myśle że będziesz musiał go dobrze skracać, w przypadku zboża trudno byłoby Ci je utrzymać w pionie :)

przy ilosci kurzaka 20t/ha dałem na start 180kg saletry i potem 40/20 kg mocznik/siarczan przy zasilaniu i plon przektoczył 4t/ha w odmianie populacyjnej na 4b

 

Wyjątkowo słomiasty musiał to byc pomiot, dobry pomiot zawiera conajmniej 250kg N w 10t, przy dawce 20 czy 30t możliwe wypalenie każdej rośliny która tam ma rosnąć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kundza150    6

O właśnie koleś u którego biorę kurzak robił badanie i wyszło mu że w 10t jest 310N. Jak dawałem taką dawkę pod kukurydzę to nic jej nie było zobaczymy jak to będzie z rzepakiem i zbożem na jesieni było ok chyba że wiosną wszystko wyjdzie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

Wyjątkowo słomiasty musiał to byc pomiot, dobry pomiot zawiera conajmniej 250kg N w 10t, przy dawce 20 czy 30t możliwe wypalenie każdej rośliny która tam ma rosnąć.

@Milanreal wg badań, ten który stosuje ma od 220  do 330 N ale trzeba brać też pod uwagę że jak składuje go na pryzmie to część azotu wzbogaca atmosferę  więc z stąd moja poprawka(może zbyt duża) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

jest sens dawania soli podatkowej wiosną jezeli jesienia nie dostal za duzo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jest sens ale na przepuszczalnych glebach. Na zwięzłych nie wiele to pomoże bo składnik zbytnio się nie przemieści


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

czyli wg mnie zamiast na ślepo pchać się w koszta nawożenia N lepiej pobrać ze 3x próbki gleby na zawartość N 0-30 do 0-90 w odstępie kilku tygodniowym i badania pokażą wpływ kurzaka na zawartość N w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzer13    0

Przymierza się ktoś do siewu soli na rzepak. Patrząc na obecną pogodę, ilość wody w glebie i doświadczenia z zeszłego roku ( siew w pierwszych dnia lutego ) myślę posiać ja jeszcze w styczniu przy okazji jakiegoś porannego przymrozku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

przecież polifoska 21 to nie jest nawóz żeby go stosować solo na rzepak ;D nie wiem kto w ogóle tak zrobił ,, ja dam tą polifoske 21 i do tego 200 kg saletry w tym samym dniu


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Przymierza się ktoś do siewu soli na rzepak. Patrząc na obecną pogodę, ilość wody w glebie i doświadczenia z zeszłego roku ( siew w pierwszych dnia lutego ) myślę posiać ja jeszcze w styczniu przy okazji jakiegoś porannego przymrozku.

Ja się przymierzam jak będzie trochę lepszy przymrozek bo tak to trochę strach kolein narobić...

Do tego chce również rzucić trochę kizerytu zarówno na rzepak jak i pszenicę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

BO polifske 21 czy saletrosan stosuje się na przymrozku przed ruszeniem wegetaccji i po tygodniu  dwuch saletre jak ruszy wegetacja ,jak zastosujesz saletre i przyjdą przymrozki wieksze to rzepak morze popękać ,rozsadzi Apropo jak dasz 200 kg tej polifoski to jest 42 N to co rzepak ma się odrazu zrobić purpurowy nie wiem od czego Ja stosuje  polifoske po 10-14 dniach saletrte i po nastepnych 10-14 dniach reszta saletry,do 15 kwietnia najóżniej wszystko musi być wysiane zależy od roku.generalnie to na 14 dni przed kwitnieniem minimum musi być wysiane plony  są powyżej 5 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Po co jeździć dwa razy z ta polifoską i saletra skoro wszystko możesz za raz saletrosanem załatwić? bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

polifoska 21 ma tą wadę że zamiast formy azotanowej ma formę amidową - ona musi ulec hydrolizie żeby N mógł być pobrany przez rośliny a ten proces w temperaturach nieznacznie powyżej 0 C może trwać nawet 3 tygodnie. A dopóki azot pozostaje w glebie w formie amidowej to jest wymywany wcale nie gorzej od formy azotanowej.

I jak dla mnie to właśnie dyskwalifikuje ten nawóz

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Kolego

miwigos glupszego naworzenia i glupot nie widzialem , po 1 ta polifoska 21 nie daje efektu szybkiego potrzebuje duzooooooo czasu to po co ja stosowac skoro rzepak rosnie blyskawicznie ? i do tego ten saletrosan przeciez on ma siarke wystarczy 350-400 jego rzucic na 1 rzut i z glowy a saletre z 2 tyg po pierwszej i wsio , I nie pisz ze saletrosan nie rozhartowuje roslin a saletra tak bo to glupota  , kazdy nawoz N rozhartuje jak wymarznie to ten co dostal saletre i ten co nie dostal uwierz mi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

polifoska 21 ma tą wadę że zamiast formy azotanowej ma formę amidową - ona musi ulec hydrolizie żeby N mógł być pobrany przez rośliny a ten proces w temperaturach nieznacznie powyżej 0 C może trwać nawet 3 tygodnie. A dopóki azot pozostaje w glebie w formie amidowej to jest wymywany wcale nie gorzej od formy azotanowej.

I jak dla mnie to właśnie dyskwalifikuje ten nawóz

 

Nie widziałem nigdy badań porównujących wymywanie form azotu ale jak dla mnie forma amidowa może jeszcze szybciej uciec z gleby. Formę azotanową jeszcze w jakimś stopniu korzenie roślin mogą zatrzymać, formy amidowej nic nie zatrzyma w wymywaniu, a o ulatnianiu nie wspominając.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nawiązując to formy amidowej należy ją wyłacznie wysiewać na glebe mokrą lub przed deszczem to wiem a ile sięgają straty jeżeli wysiejemy na sucha glebe i przez pare dni nie bedzie deszczu (chodzi mi tu o siew pogłówny i o ulatnianie azotu do atmosfery)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj