tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Michalmeer    483

ja w zeszłym roku ogółem poszło 500 kg saletry plus azot w odzywkach i dolistnie plon przy zasiewie 1,8 kg na ha 4.1 tony


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

a ja daje w tym roku po raz pierwszy 100kg mocznika a w której dawce to zależy jak aura dopisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

sama saletra bez siarki?

u mnie siarka poszła dolistnie i przedsiewnie, troche się obawiałem czy to nie będzie za mało ale nie było widać niedoborów. W tym roku daję Saletrosan na start a później saletra wiec zobacze jaka będzie róznica


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

U mnie w okolicy są tacy co na rzepak sieja tylko mocznik zarówno na 1 jak i na 2 dawkę i tak samo w pszenicy. Bo mocznik taniej wychodzi, takie tłumaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

ja jakoś nie mam przekonania póki co do mocznika, wolę zastosować saletrę amonową, bo jak ktoś już wspominał po moczniku rośliny rzepaku jak i pszenicy mogą być dłużej zielone...

A co do stosowania saletrosanu, kolega w tamtym roku podpowiedział mi abym zastosował najpierw saletrę amonową w dawce 300kg, a później za tydzień -dwa, saletrosan, ze względu na to, że azot z saletry zostanie szybciej pobrany i będzie go więcej..

W tym roku zamiast saletry planuję zaaplikować na rzepak czy pszenicę RSM..(Może ktoś podpowie jak wylać ok 200l/ha, opryskiwaczem krukowiak 1000l ciągnikiem c360, 12m szerokości belki, kołpaków do rozlania jeszcze nie zakupiłem, więc może ktoś również podpowie ilo otworowe najlepiej zakupić? Odpowiedź może być na PW, żeby nie zbaczać tutaj z tematu ;) )

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zgadza sie, azot z saletry będzie pobrany szybciej, z tym ze saletrosan jest bezpieczniejszy na wczesny wysiew - więszkość azotu w formie amonowej, a forma azotanowa obniża zimotrwałość co przy dzisiejszych wiosennych anomaliach może być niebezpieczne


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja na I dawkę zawszę sypie saletrę. W porównaniu do mocznika w przy niższej dobowej amplitudzie temp. szybciej będzie działać, mocznik jak już coś to na drugą dawkę,


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dalforsiak    0

Panowie, a co myślicie żeby zamiast saletrosanu dać siarczan amonu granulowany z firmy YARA. Robił już ktoś tak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

saletrosan jest tak jakby (bo nie do końca) saletra i siarczan. Jak dasz sam siarczan to dobrze weług mnie jest podsypać trochę saletrą np po tygodniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

zdecydowanie saletrosan !!! Jeżeli chodzi onawożenie siarką. mniej zakwasza glebe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

nawet sam azot w jakims stopniu zakwasza glebe .. pozatym czy ktos sieje saletrosan czy nie to i tak kiedys trzeba wapnować


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Saletrosan zakwasza w podobnym stopniu do mocznika. Czyli nie jest tak źle, nie zakwasza tak jak siarczan amonu. A wapnowanie najlepiej podobno się sprawdza stosując je corocznie w niskich dawkach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Siarczan można sypać na zamarzięta jeszcze glebę na tz.ostatnie przymrozki.Saletra jak tylko da się wjechać na pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

ja zawsze (chyba już z 15 lat) daje na ostatnie przymrozki w jednym dniu siarczan amonu+ saletra. W tym roku zamieniam siarczan amonu (odwieczny problem z odpowienim rozrzuceniem po polu, zawieszanie się nawozu w rozsiewaczu) na kizeryt a dawkę azotu uzupełnię poprzez sypanie Yara Sulfan + kędzierzyńska saletra 32N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati15196    2

ja bede sypal saletrosan na 1 dawke a na 2 saletrzak z borem moze tak byc? moze troche malo azotu bedzie ale dolistnie tez bede dawal, to moj 1rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja będę dawał w I dawce 300kg/ha salerosan + 100kg/ha soli potasowej + 100kg/ha polidap (zastanawiam się czy jest sens wogóle dawać - nigdy nie dawałem), II dawka 300kg/ha saletra.

może mi ktoś doradzić czy jest sens dawać polidap brakuje przy teoretycznych obliczeniach 30kg fosłoru na ha, na jesieni poszło 360kg/ha polifoski 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Fosfor z polidapu będzie leżeć i czekać pierwszej uprawki, dlatego że potrzebuje wymieszania z glebą. Zostanie wykorzystany dopiero przez zasiewy jesienne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Ja tam tradycyjnie na I dawkę 300kg saletry a na drugą 250kg saletry. Saletrosan stosowałem tylko raz i raczej szybko do niego nie wrócę, a na pewno nie w pierwszej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj