tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

rolnik32    2

Jutro jadę z saletrosanem.

Edytowano przez milanreal1
caps lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Jak śnieg leży to jak masz zamiar wjechać, przeciez ziemia nie zmarznięta po śniegiem.

 

@Wicherek dobrze zrobił, ty zamiast zrobić to samo dla ksiedzą na tace rzucałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

blota nie ma poza tym mam szerokawe opony a rano bedzie przymrozek wiec dam rade jutro ma byc 8 stopni i slonce to bedzie po sniegu rano troche posieje ten snieg troche problem ale chyba powinno byc dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ja dziś się zbroiłem na jutrzejsze wczesnoporanne sianie Canwilu. Licze na jakiś przymrozek w nocy bo jak byłem na polu to bagno choć pod bagnem jeszcze zmarzlina. Co będzie się okaże. Martwi mnie tylko spory odsetek roślin fioletowych. Nie wiem czy to wynika z niedoborów czy z mrozu. Jesienią dostał 300kg Polifoski 6 więc wydawałoby się być wszystko w porządku a tu tyle sinych roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4030

Jeżeli dałeś radę wysiać nawóz w jedna niedzielę to dałbyś radę w poniedziałek lub wtorek.

Edytowano przez milanreal1
caps lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Fioletowy kolor to oznaki niedoboru fosforu, więc albo masz braki w glebie, albo pogoda nie sprzyjała jesienia bo było sucho i nie mogła roślina pobierać tego składnika.

 

@Wicherek a co masz innego w niedziele do roboty?? Pod sklepem pewnie stoisz :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

No tak się składa że mam jeszcze ponad 100 do rozsiania a nocne przymrozki mają być do środy wiec mam gdzieś że jest niedziela ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

a ja dzis rozsiałem 2 i ostatnią dawkę azotu. W sumie poszło195 kg N/ha.Najpierw saletrosan a teraz saletrzak.Czas okaże czy słusznie zrobiłem

Do kościoła też zdąrzyłem-siałem od 5 rano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja 2 dawke planuje za tydzien moze 1.5 tyg tylko jak da sie wjechac to akurat bedzie , cholera troszku mi zalalo rzepaki miejscami , jak rzepak bedzie kilka dni pod woda to zregeneruje sie jeszcze pozniej? bo nie mialem takiej sytuacji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4030

Fioletowy kolor to oznaki niedoboru fosforu, więc albo masz braki w glebie, albo pogoda nie sprzyjała jesienia bo było sucho i nie mogła roślina pobierać tego składnika.

 

@Wicherek a co masz innego w niedziele do roboty?? Pod sklepem pewnie stoisz :mellow:

 

Skoro jeszcze mogę pisać to nie stałem pod sklepem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

No tak się składa że mam jeszcze ponad 100 do rozsiania a nocne przymrozki mają być do środy wiec mam gdzieś że jest niedziela ....

 

 

Niektórzy twierdzą, że jak ktoś w niedziele sieje to zawsze jakiś grad przychodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herrfilip1    5

Wicherek ma racje ja mogę w tygodniu "48/24h" robić, ale niedziela rzecz święta i należy świętować.

 

Fioletowe przebarwienia to skutek utrudnionego pobierania fosforu z kompleksu sorbcyjnego gleby na skutek jej niskiej temp, 90% niezależnie od jej zasobności w ten składnik. Dlatego jest to wybitnie częste zjawisko na wczesnowiosennych/póżnojesiennych plantacjach zarówno rzepaku jak i zbóż gdy gleba się ogrzeje to one zejdą, ale i tak mamy do czynienia z pewną wielkością ubytku plonu. Są one także oznaką ruszenia wegetacji - odbudowa systemu korzeniowego bo ten pierwiastek w dużej mieze odpowiada za korzeń. Teraz już nic nie zrobisz no chyba za zabiek dolistny P - ale moim zdaniem do mija się z celem przy cenach tych nawozów. Ja radze sobie w ten sposób, że w rzepaczku przedsiewnie nie stosuje fosforu - rzepakowi wystarczają zasobności glebowe jedynie na początku października stosuje 100kg fosforanu amonu jego granule ładnie się rozpuszczają przez dobre 2 miesiące i woda wsiakająca wraz z nawozem jest dostępna dla roślin tj. 6miesięcy to okres zanim KS nie zwiąże fosforu i jest on łatwo dostępny dla roślinek, tak samo na wiosnę stosuje 50kg/ha nawóz Yara nitrofoski. Nitrofoski bo one szybko się rozpuszczają w porównaniu do fosforanu czy polifoski. Ale i tak stosuje ją juz w lutym. I powiem że ten wariant działa ale i tak tylko 95% bo i tak idzie znaleźć pojedyńcze roślinki koloru fioletowego:(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Wy tu sie grzejecie bo chcecie 2 dawke siać a jeszcze 1 nie wysialem i wiekszosc sasiadow tego nie zrobila :) Czekamy az da sie wjechac i wegetacjia ruszy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Hej koledzy prosze o porade, na polu miejscami prześwituje czarna ziemia a miejscami leży cienka warstwa śniegu, i nie wiem czy siać saletrosan jutro z rana jak bedzie jeszcze przymrozek czy czekać aż to zniknie. Myśle że nie ma na co czekać, lecz chce sie w tym upewnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wy tu sie grzejecie bo chcecie 2 dawke siać a jeszcze 1 nie wysialem i wiekszosc sasiadow tego nie zrobila :) Czekamy az da sie wjechac i wegetacjia ruszy:)

 

Tak samo u mnie, a podobno jeden spalił rzepak RSM.

Ja myślę w połowie tygodnia wyjechać, za zimno jeszcze.

Mam RSM i tak będę musiał.Już myślę żeby saletry nie kupić, ale z 3 dni zaoszczędzę to raczej nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Mam zakupioną Poifoskę21 ,którą zamierzam rozsiać w pierwszej dawce,na drugą mam RSM.Zastanawiam się czy i o ile przyśpieszyć dawkę RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

a ja dziś wjechałem w pole i ujechałem z 5 metrów :) a później do tyłu, koleiny zostały po kolana, przymrozek nie pomógł, w tym tygodniu pewnie nie dam rady wjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pracus74    15

Na Kujawach tez dziś rano był za maly przymrozek żeby wjechać w pole z nawozem. Chociaz z wjechaniem nia ma problemu-gorzej z wyjechaniem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Podobnie ja :/ Wyszedłem o 4 zobaczyć czy chwycił mróz a tam snieg z deszczem więc nawet nie było sensu wlec się na pole. Dziś w nocy ostatnia szansa, jeśli nie przymrozi pozostaje czekać na obeschnięcie pól i sypanie już za dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

no niestety, u nas było -1,5... i nikt nie siał, a jutro już niby bez przymrozku, teraz to tylko można czekać aż da się wjechać w pole, na szczęście rzepaki dostały już papu na początku marca, gorzej zboża, no ale RSM ma ten plus że szybko działa więc trudno trzeba wytrzymać jeszcze z tydzień bo puki co to błoto na polu-śniegu już nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

@herrfilip1 co świętować? Pójście do świątyni możesz raz sobie odpuścić bo jak trzeba to ona rodziny tobie nie wyrzywi. Brać biorą, ale komuś dać to już nie tak łatwo idzie.

 

U mnie jeszcze śnieg, miejcami rzepak się przebija u ludzi, na swój daleko jechać troche, jeszcze niby do środy przymrozki, apotem na plusiei śnieg raczej nie zejdzie. Sypać w ostatni dzień przymrozków saletrosan nawet jak śniegu bedzie jeszcze?? Dodam odrazu że takie 6ha że ~2 tygodnie bedzie obsychać przy dobrej pogodzie bez deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Dokładnie ja mam ten sam problem z RSM teraz mokro ale poczekamy troche i wjedziemy w pole:) Mam same równe kawalki:)

Długa Lina i do przodu:):) bedzie dobrze wazne ze slonko świeci Pszenica juz prawie bez sniegu(nawet ładnie wyglada:) na rzepaku jeszcze troszke ale do środy juz bedzie bez śniegu:) Takze kolo niedzieli ruszamy z RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj