tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Radan    28

Był u mnie człowiek " Alfa i Omega" i zaproponował mi zmianę dotychczasowego nawożenia na takie:

Przed siewem - Polifoska 6 - 300kg/ha

Na wiosnę przed startem rośliny - Saletrosan 100kg/ha

W fazie przed kwiatowej - Yaramila NPKS 25:5:10:5 - 400kg/ha + Saletrosan 300kg/ha

 

Co wy o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

W tam roku jak posialiscie nawóz, nie było juz takiego nawrotu zimy. Ja w tej kwsti ekspertem nie jestem, ale wiele lat temu posialem nawóz wcześnie na pszenicę potem wróciła zima na kilka tygodni, jak ruszyła wegetacja nie było widać efektu działania tego wczesnie wysianego nawozu. Żadnych analiz nie robiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

west jak możesz to dodaj fotkę Twojego rzepaku, jak on wygląda masz zamiar zlikwidowac plantacje? Bo procentowo nie wypłacają o ile mi wiadomo.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Witam. nie dośc że 1 dawka opózniona to rzepak wysmaliło :( przed nawrotem zimy był ładny zielony i wytworzył nowe liscienie a teraz szare bure suche liście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@ tobago ja od 5 lat ubezpieczam uprawy i jeszcze nie było roku aby moja składka nie wróciła na konto ze sporą nawiązką, co roku coś sie dzieje i problemów z odszkodowaniem nigdy nie miałem.

 

West to może pochwal nam się wszystkim jaka ubezpieczalnia jest taka hojna w wypłacaniu repatriacji za wyrządzone szkody przez naturę i zwierzątka chętnie się dowiemy... Skoro są tacy szczodrzy to może i my zaczniemy tam ubezpieczać:)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hmm Panowie Co z forma azotanowa ktora byla rozsiana na poczatku marca , bo o amonowa nie ma co sie martwic tylko nie wiadomo jak ta azotanowa czy juz sie wymyla czy siedzi jej troche w glebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Od lat wszystko ubezpieczam w PZU i w nosie mam czy wierzycie czy nie, ja napisałem o swoich doświadczeniach. W ciagu ostatnich 5 lat miałem wypłacone raz za suszę, raz za przymrozki wiosenne w rzepaku, raz za gradobicie i dwa razy za straty zimowe w zeszłym roku szkoda całkowita dwa lata temu 30%. W tym zgłosiłem bo widze że spokojnie można uznać 30% uszkodzenia.

Na likwidację szkody trzeba się przygotować, dokumentacja fotograficzna, wykresy z najbliższej stacji meteo, opinia doradcy ODR lub Izby rolniczej potwierdzajaca wystąpienie określonych zjawisk na danym terenie. Zdarza się (tak miałem z przymrozkami majowymi) ze likwidator nie chce przyznać odszkodowania wówczas nie podpisuje się protokołu, wnosi sie odwołanie. Najważniejsze rejestrować przebieg szacowania jeśli widać że likwidator kozaczy, jak zaczniecie fachowo dopytywać się co jeśli nie zgłoszone zjawiska spowodowały uszkodzenia, to zazwyczaj wymiękaja i idzie osiągnąć kompromis.

Zresztą nie będę się tłumaczył, ja ubezpieczam całe pakiety jesienią z ogniem włącznie i jeszcze nie było tak żebym tych pieniędzy nie odzyskał. Szkoda tylko że drastycznie wzrosła składka od suszy i obostrzenia co do jej stwierdzenia na polu. Ubezpieczałem w pierwszym roku dotowanych i z tego powodu wpadła niezła kasa później po podniesieniu składek już podziękowałem, zreszta nie słyszałem by ktoś później dostał jakąś kasę z suszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Formy azotanowej już nie ma w ziemi. u nas już nie którzy drugi raz saletrę sieją , a ja jeszcze nic nie zaczynam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

zgadzam się z westem w ciągu pieciu lat ubezpieczeń suma odzszkodowan większa niż składka, ale firmom i tak opłaca się ubezpieczać bo drugą połowę skladki na ubezpieczenie 50% dopłaca państwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

państwo dopłaca rolnikowi do składki a nie firmie do wypłaconego odszkodowania więc nie wiem co ma tu niby firmie się opłacać

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

jak myslice siac juz czy jeszcze poczekac? mam zamair w sobote jutro ma padac wiec nie da rady cieplo niby ma sie zrobic za jakis tydzien wiec moze warto juz posiac? na poczatek 150 kg soli i 250 saletrosanu a jak pogoda sie troche zmieni na lepsze to dopiero saletra? czy jeszcze poczekac z tym saletrosanem>? nies stosowalem tego nigdy dopiero pierwszy raz nie wiem jak szybko to zadziala.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Jak pogoda pozwoli jutro startuje z saltrosanem. Na cienki snieg ale rzepak widac w 50% takze mysle ze 2 dni na + i bedzie bez sniegu. Jedynie na jednej działce przy lesie mam dylemat bo kawałek ze 30-50m po całej szerokosci jest ostro zasypany i zacieniony wiec snieg sie duzo wolniej topi. Siac po tym sniegu czy odpuscic i próbowac jak zejdzie ?


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Odpuścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Dzis jechalem do Słupska i siali tam nawóz:) ale bliżej morza malo śniegu a tu na dole pomorskiego zasypane:)

Edytowano przez Adrenalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

ja wczoraj skończyłem zasilać I dawke na rzepakach, no i przeleciałem jęczmienie ozime. I dawka na rzepak 400 kg saletry 34% :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

U mnie rano też padał śnieg ale godzina 6 rano wystartowałem na rzepak z saletrosanem, dostał 400kg. Siałem po mimo padającego śniegu, w tej chwili jest plus 2. Oby wszystko stopniało szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

@west

Potwierdzam post @westa. Warto się przygotować i czytać uważnie umowę z ubezpieczalnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja wczoraj skończyłem zasilać I dawke na rzepakach, no i przeleciałem jęczmienie ozime. I dawka na rzepak 400 kg saletry 34% :)

Twój nick usprawiedliwia taką dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

nie żałuje na rzepak. Na drugi rzut pójdzie 300 polifoski 21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

tutaj nie chodzi o zalowanie tylko czy rzepak zdazy pobrac taka dawke na raz zwlaszcza ze pogoda nie sprzyja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas tak sypie że ledwo co widać już tak od godziny jakieś 5 cm śniegu napadało , Ręce opadają z nawozem może pod koniec kwietnia sie uda wjechać o ile to wszystko stopnieje teraz na polu jest jakieś 25 cm śniegu , Nie zazdroszczę tym co będą musieli przesiewać albo siac pszenice jarą i wgl zboża jare , Aż mam dość tej produkcji roślinnej trzeba bedzie na co innego sie przestawić.

A co co maja dylemat czy siać po śniegu to niech sobie dadzą na wstrzymanie i te pare dni ich nie zbawi , dopiero po 2 tyg jeśli sie nie zasili sie rzepaku po ruszeniu wegetacji spada plon przynajmniej tak jest ze zbożami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj