tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaco25    300

Ja pomimo tego, że nawóz kupiłem to taplać w błocie się nie zamierzam bo niby po co tak wcześnie siać. Wegetacja za tydzień na pewno nie ruszy więc druga dekada marca wydaję się najbardziej odpowiednia, zresztą każdy swój rozum ma i zrobi co uważa za najlepsze. Ja na start dam 300kg Saletrosanu i 200 Saletry potem jakaś odżywka, powinno wystarczyć na 3t/ha rzepak Californium :) Pzdr.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

Patrząc na pogody długoterminowe które codziennie zmieniają szybko w pole nie ruszymy tylko czekać na AF jak będą fotki utopionych maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Jak czytam wasze wypowiedzi i widze Wasza niecierpliwosc to smiac mi sie chce :-) Po co tak wczesnie ruszac w pole? Za dużo $$? Wezcie sobie urlop i na 2 tyg wyjedzcie na wakacje. Po powrocie myslcie o nawozeniu N :P

 

No hubert a ty kiedy chcesz ruszać, nie gadaj że jak się stopi śnieg i łapnie mróz to nie bedziesz rzucać saletry. Pisałeś że w tamtym roku pierwszy rzut miałeś ~20 marca niechce mi się wierzyć albo coś pokręciłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi24    0

Ja mieszkam w zachodniej polsce i też nie mam zamiaru ruszać z nawozem prędzej niż 10-15 marca czyli do momentu ruszenia wegetacji... Wiosny nie widać także nie ma co szaleć. W tamtym roku zrobiłem mały eksperyment, na jednej połowie działki na start dałem 400kg saletrosanu a na drugiej połowie 300kg saletry, druga dawka N na obu kawałkach była identyczna po 250 kg saletry. Rzepak który dostał na start saletrę zdecydowanie szybciej ruszył, lepiej się rozwijał i dał lepszy plon... Moim zdaniem nie ma co się tak podniecać tym saletrosanem, jak dla mnie żadna rewelacja.

czyli twoim zdaniem 2 dawki saletry to lepiej jak saletrosan i saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

No to zobacz a ja na swojej pogodzie widze 2 w dzien i -2 i jak to juz tyle razy pisałem że niema co patrzeć na długoterminową tylko max 3-5 dni do przodu i to może się zmienić kiedy zechce w drugą stronę :D jestem podlaskie czyli także wsch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lnd15    0

@Wicherek skąd takie info? - (minus 15)? z tego co się doczytałem ma być normalnie w dzień odwilż w nocy delikatny mrozek i tak do maja ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

zapowiadali + 15 a teraz im się odwidziało i wszędzie zapowiadają - 15 w marcu. To Ci co tak nie mogą się doczekać siania nawozu powinni się ucieszyć, nie utopią się przynajmniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

prześmiewni panowie nie zapominajcie że różnica między wschodem a zachodem Polski to pewnie z 2 tyg. , więc nie ma co robić zgryźliwości bo w zeszłym roku u nas w Wielkopolsce wszyscy siali około 8 marca pierwsza dawkę na rzepak i w tym roku jak będzie przymrozek to sam mam zamiar w pole wyruszyć bo potem będzie cięzko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

a u nas w lubelskim sialem 10 marca sol i siarczan wiec wszystko zalezy jak pogoda się ułoży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

No panowie w tamtym roku to wcześnie wiosna bo i w podlaskim nie jeden tak jak wy nawet na zboża wtedy, pozatym ci co czekali aż wyschnie trochę w moich okolicach to i tak wcześnie wjeżdzali gdzie w wcześniejszych latach w tym terminie można byłoby stalińcem albo detem :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

w tym roku to różnie może być.jesli się sprawdza prognozy zapowiadające duży mróz to lepiej poczekac i obserwowac prognozy pogody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

U mnie lubelskie okolice Łukowa nadal pola pod sniegiem jeszcze nawet nie ma przeswitów ale ostatnie 2 dni ostro ubyło sniegu. Dzis byłem w mazowieckim okolice Grójca, Mszczonowa, Rawy Maz. to tam juz praktycznie resztki sniegu. Co do wilgoci zapowada sie podobnie jak w ubiegłym sezonie czyli dosc wczesnie nawet bez przymrozków powinno sie dac wjechac poniewaz snieg topi sie powoli, ziemia pod sniegiem nie jest zamarznieta i na bieżaco woda jest wchłaniana. Prognozy na 14 to sprawdzalnosc moze 20-30%. JA obserwuje prognozy i z rzepakiem bede celował w oststnie przymrozki a zboża ja kzwykle juz jak da sie wjechac i ruszy wegetacjia.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

ja tylko polifoskę 21 dam wcześnij z resztą przeczekam aż wszystko się unormuje ,kuj.pom.śnieg ubywa z pól ale nadal jeszcze jest go sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja jestem z Podkarpacia. Śnieg już prawie zeszedł ale zapowiadają w dzień na plusie do 6stC a w nocy albo -1,0, albo na plusie coś więc tak czy siak będę musiał czekać aż obeschnie czyli gdzieś po 10 marca.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No hubert a ty kiedy chcesz ruszać, nie gadaj że jak się stopi śnieg i łapnie mróz to nie bedziesz rzucać saletry. Pisałeś że w tamtym roku pierwszy rzut miałeś ~20 marca niechce mi się wierzyć albo coś pokręciłem.

 

Pogody długo terminowe wsadzic mozna sobie głęboko w d*pe... Pogode to mozna na 3 dni przewidziec a nie na tydzien, nie wspominajac juz o 16 dniach..

Jak mam Ci powiedziec kiedy ruszę w pole?? Jak pogoda pozwoli... moze sie zdarzyc ze 5 marca a moze sie zdarzyc ze 5 kwietnia.. nie ode mnie to zalezy. Pieniadze szanuje i mam do nich szacunek. A jak Wy wolicie wywalac nawozy w bloto teraz to podziwiam i wspolczuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiu12347    0

Witam, lepiej dać saletrosan na pierwszą dawkę i saletrę na drugą dawkę ( mniej wiecej po dwóch tygodniach)? Czy może saletre na pierwszy rzut a następnie saletrosan na drugą dawkę jak wegetacja ruszy? Pozdr;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Na twojapogoda inaczej na pogoda.ekologia inaczej , a na tvnmeteo też inaczej . Wczoraj jeszcze widziałem +17 w dzień w okolicach 15 marca , teraz zeszli już do 0-2 stopni i opadów śniegu <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

u mnie też kolego z tą pogodą co chwilę zmieniają-kilka dni temu miał być ostatni przymrozek w najbliższy poniedziałek to mówię, że wjadę a tu teraz widzę następne przymrozki i do -11. Zobaczymy, trzeba obserwować pogodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

to samo co roku, każdy sieje jak mu pasuje, ja na wschodzie kraju pewnie koło 20 marca a może i później, bywało że i w kwietniu się siało.

tylko dziwi fakt że co roku część nawet ten potas to w lutym sieje, który na słabszych glebach też może popłynąć.

 

a tak chciałem wejść na forum i zobaczyć jak tam zaawansowane siewy a tu dyskusja na całego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Powtarzam po raz kolejny. Pogodę mozna przewidzec na 3 dni, rzadko na 7dni a na 16 dni to juz wróżenie z fusów. Ksiadz Wam prędzej powie, albo stare babki dziadki jaka bedzie wiosna niz meteorolodzy.

 

Co do nawożenia to oczywiście wszsytko zalezy od zawartosci skladników w glebie. Jesli nie ma tam potasu, siarki to wskazane jest nawozenie tymi pierwiastkami wiosną. Jesli natomiast mamy tego pod dostatkiem to zwykły RSM, Saletra, Saletrzak wystarcza. W jakiej dawdze? Przyjmuje się że rzepak moze ,,zjeść'' 200kg N, takie jest jego zapotrzebowanie. Uwzgledniajac Azot w glebie mozna sobie zbilansować i odjąć to co jest w glebie.

 

Ja osobiście na swoich polach pojadę 300-250kg/ha Saletrosanu po 3-4tyg gdy bedzie widoczny pąk dam 200kg/ha saletry. Do tego dobra ochrona grzybowa i insekcydowa i jesli pogoda dopieści licze an grubo ponad 4t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

u mnie wczoraj pisali ze ma byc -11 po niedzieli a dzis pisza ze 11 na plusie , ogolnie u mnie pogoda wiosenna (podkarpacie) juz zaczynaja siac na rzepaki azot , dzis temp 14 stopni na plusie , ja mysle cos po niedzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj