Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ursus w PRL

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ciuniek

Ciuniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 14:40

Ursus w PRL To mój pierwszy (i niestety nie mogę obiecać, że nie jedyny...) post na tym forum, ale bez zbędnych ceregieli przejdę do sedna:

Zbieram materiały do pracy licencjackiej na temat rynku ciągników rolniczych w Polsce i w chwili obecnej poszukuję pozycji książkowych, w których mógłbym znaleźć informacje obrazujące, jak sprawa miała się za czasów PRL. Najbardziej satysfakcjonowałyby mnie książki dotyczące w szczególności Ursusa. W internecie można znaleźć trochę materiałów, ale jednak chciałbym wgryźć się w ten temat trochę głębiej. Czy mogę liczyć na pomoc Życzliwych? ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ursus w PRL Dzisiaj, 20:09
  •  

#2 Share Marian8811

Marian8811

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 15:06

Ursus w PRL kiedys na Tv Turbo był taki program ,,Legendy PRLu" i tam był odcinek poswiecony ursusowi poszukaj na internecie moze ci sie przydać

#3 Share 1994szymon

1994szymon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Zainteresowania:to co każdego na AF: rolnictwo, motoryzacja i komp:)

Napisany 05 styczeń 2011 - 15:28

Ursus w PRL http://www.serwo.yoyo.pl/index.html <-----POLECAM:)!!!!!!!

Edytowany przez 1994szymon, 05 styczeń 2011 - 15:29.

#4 Share Denison

Denison

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roslinna , mechanizacja rolnictwa maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej , hodowla koni.

Napisany 05 styczeń 2011 - 16:08

Ursus w PRL http://www.agrofoto....ze-i-prototypy/ Ten temat moze Ci sie przydac do pracy prototypy to dosc wazny i ciekawy watek w histori ursusa
" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "

Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

#5 Share kostekk1990

kostekk1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 16:20

Ursus w PRL Na youtube obejrzyj legendy PRL

#6 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 05 styczeń 2011 - 16:42

Ursus w PRL takie popularno-motoryzacyjne programy to zawsze coś, ale trudno je uznać za wiarygodne w 100%, wchodzi tu jeszcze PRL-owska propaganda i opinie, a koledze chyba chodzi o jakieś bardziej wiarygodne dane, może napisz do ursusa, może coś się u nich znajdzie

#7 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 18:47

Ursus w PRL Popatrz na stronie producenta http://www.ursus.com.pl/index.php można tam coś znaleźć ale wymaga to cierpliwości.

#8 Share Ciuniek

Ciuniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 20:09

Ursus w PRL Tak się składa, że podlinkowane strony już wcześniej odwiedziłem ;). Liczyłem, że ktoś natknął się kiedyś na jakieś analizy, artykuły, opracowania, lub cokolwiek innego na papierze. W końcu na takim forum spodziewam się obecności pasjonatów ;).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 06 styczeń 2011 - 17:17

Ursus w PRL pismo "traktor" - tam coś bywało.
"Podręcznik traktorzysty" z lat PR: ;)
Serio tam jest coś niecoś o tych ciągnikach.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#10 Share traktorzystka

traktorzystka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 18:51

Ursus w PRL Witam!

Ja z kolei piszę pracę magisterską na temat traktora w literaturze PRL-u i szukam tytułów książek/opowiadań o traktorach (mam już "Hela będzie traktorzystką", "Traktory zdobędą wiosnę" i "Ciągnik czeka" oraz czytanki dla szkół podstawowych z lat '50-'55, może komuś przyjdzie do głowy jeszcze jakaś książka? Byłabym niezmiernie wdzięczna za pomoc!).
Mogę podpowiedzieć trzy tytuły, na które natrafiłam przy okazji swoich poszukiwań, ale nie gwarantuję, że będą tam te konkretne dane- przeglądając książki szukałam innych rzeczy...
Zbigniew Landau "Gospodarka Polski Ludowej" Warszawa, WSiP, 1994
Włodzimierz Białczyk "Historia rozwoju konstrukcji ciągników rolniczych" Wydawnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 2005
i jeszcze o historii fabryki: Andrzej Glajzer "Samochody ciężarowe Ursus 1928-1930", Warszawa, ZP Grupa Sp. z o.o., 2007- wewnątrz okładki książki jest podana informacja "Zamieszczone fotografie pochodzą z Centralnego Archiwum ZPC Ursus(...)"- może w archiwach znalazłyby się takie informacje? (Nie mam pojęcia, gdzie te archiwa się znajdują i czy nadal istnieją- warto się pewnie przy tym zakręcić, możesz się dowiedzieć czegoś interesującego)- Powodzenia!

O! Zapomniałabym o najważniejszej książce, którą chwilowo posiadam (jest tam rozdział "Ursus w gospodarce narodowej"), pięknie wydana praca zbiorowa pod redakcją Adama Orłowskiego pt. "Ursus"- Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1978.
Fragment wstępu- podzielę się, bo jest przeuroczy...
"Szanowny czytelniku!
Gdyby maszynom stawiano pomniki, to wśród najpierwszych, najbardziej zasłużonych kandydatów znalazłby się z pewnością nasz poczciwy Ursus."
I co nam z tego dziś zostało?

P.S. Białczyk i Glajzer mogą być trudno dostępni, a ja mam obie książki chwilowo w domu, postaram się tu raz na jakiś zaglądać- mogę podesłać coś mailem.

#11 Share Arturo

Arturo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 20:29

Ursus w PRL byla chyba ksiazka pt,, Ursusem do azji ''
Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

#12 Share adikpl1

adikpl1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1851 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 21:25

Ursus w PRL Tu można pobrać dwie książki o Ursusie: XX-lecie produkcji ciągników w Polsce Ludowej i Ursus 80 lat istnienia fabryki 50 lat produkcji ciągników
http://opuszczone-mi...klady/hist.html

#13 Share traktorzystka

traktorzystka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 12:38

Ursus w PRL Tak! Na Allegro można teraz kupić "Ursusem do Kuwejtu", ale to '73 rok, a ja szukam lat '49-'55. Mimo wszystko dziękuję za podpowiedź, każdy trop jest cenny.
Forum retro-traktora- niesamowita sprawa te biblioteczki traktorowe forumowiczów! Tam też skieruję swoje pytanie, bo niestety większość linków już nie działa (niektóre posty są jeszcze z 2007 roku). Dziękuję za pomoc!

#14 Share Arturo

Arturo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 13:23

Ursus w PRL byla podobno wydana książka historii firmy URSUS ok 300stron miala i kosztowala ok 80zl . Na wikipedi i stronie firmy sa fajnie opisane modele no ale to nie ksiazka...
Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

#15 Share hubi330m

hubi330m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 18 maj 2013 - 15:04

Ursus w PRL byłem mały to był jeszcze c 451 i kupiliśmy c 360 3p mieliśmy jescz c 328 jeszce jest a z prototypów to c 355d jeszce stoi i ale teraz mam własne gospodarstwo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share pooch

pooch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 20 maj 2013 - 07:19

Ursus w PRL Ja śledzę od dłuższego czasu profil na facebooku, który nazywa się Mechanizacja Rolnictwa:

https://www.facebook...olnictwa?ref=hl

Na początku działalności jest w miarę obszernie opisany Ursus, masę fotek.
Popatrz tam.
W rolnictwie siła!!! :)

Dodaj odpowiedź