Ciuniek

Ursus w PRL

Polecane posty

Ciuniek    0

To mój pierwszy (i niestety nie mogę obiecać, że nie jedyny...) post na tym forum, ale bez zbędnych ceregieli przejdę do sedna:

 

Zbieram materiały do pracy licencjackiej na temat rynku ciągników rolniczych w Polsce i w chwili obecnej poszukuję pozycji książkowych, w których mógłbym znaleźć informacje obrazujące, jak sprawa miała się za czasów PRL. Najbardziej satysfakcjonowałyby mnie książki dotyczące w szczególności Ursusa. W internecie można znaleźć trochę materiałów, ale jednak chciałbym wgryźć się w ten temat trochę głębiej. Czy mogę liczyć na pomoc Życzliwych? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marian8811    0

kiedys na Tv Turbo był taki program ,,Legendy PRLu" i tam był odcinek poswiecony ursusowi poszukaj na internecie moze ci sie przydać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Denison    1
http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5935-rzadko-spotykane-polskie-maszyny-rolnicze-i-prototypy/ Ten temat moze Ci sie przydac do pracy prototypy to dosc wazny i ciekawy watek w histori ursusa

" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "


Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

takie popularno-motoryzacyjne programy to zawsze coś, ale trudno je uznać za wiarygodne w 100%, wchodzi tu jeszcze PRL-owska propaganda i opinie, a koledze chyba chodzi o jakieś bardziej wiarygodne dane, może napisz do ursusa, może coś się u nich znajdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ciuniek    0

Tak się składa, że podlinkowane strony już wcześniej odwiedziłem ;). Liczyłem, że ktoś natknął się kiedyś na jakieś analizy, artykuły, opracowania, lub cokolwiek innego na papierze. W końcu na takim forum spodziewam się obecności pasjonatów ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

pismo "traktor" - tam coś bywało.

"Podręcznik traktorzysty" z lat PR: ;)

Serio tam jest coś niecoś o tych ciągnikach.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja z kolei piszę pracę magisterską na temat traktora w literaturze PRL-u i szukam tytułów książek/opowiadań o traktorach (mam już "Hela będzie traktorzystką", "Traktory zdobędą wiosnę" i "Ciągnik czeka" oraz czytanki dla szkół podstawowych z lat '50-'55, może komuś przyjdzie do głowy jeszcze jakaś książka? Byłabym niezmiernie wdzięczna za pomoc!).

Mogę podpowiedzieć trzy tytuły, na które natrafiłam przy okazji swoich poszukiwań, ale nie gwarantuję, że będą tam te konkretne dane- przeglądając książki szukałam innych rzeczy...

Zbigniew Landau "Gospodarka Polski Ludowej" Warszawa, WSiP, 1994

Włodzimierz Białczyk "Historia rozwoju konstrukcji ciągników rolniczych" Wydawnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 2005

i jeszcze o historii fabryki: Andrzej Glajzer "Samochody ciężarowe Ursus 1928-1930", Warszawa, ZP Grupa Sp. z O.o., 2007- wewnątrz okładki książki jest podana informacja "Zamieszczone fotografie pochodzą z Centralnego Archiwum ZPC Ursus(...)"- może w archiwach znalazłyby się takie informacje? (Nie mam pojęcia, gdzie te archiwa się znajdują i czy nadal istnieją- warto się pewnie przy tym zakręcić, możesz się dowiedzieć czegoś interesującego)- Powodzenia!

 

O! Zapomniałabym o najważniejszej książce, którą chwilowo posiadam (jest tam rozdział "Ursus w gospodarce narodowej"), pięknie wydana praca zbiorowa pod redakcją Adama Orłowskiego pt. "Ursus"- Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1978.

Fragment wstępu- podzielę się, bo jest przeuroczy...

"Szanowny czytelniku!

Gdyby maszynom stawiano pomniki, to wśród najpierwszych, najbardziej zasłużonych kandydatów znalazłby się z pewnością nasz poczciwy Ursus."

I co nam z tego dziś zostało?

 

P.S. Białczyk i Glajzer mogą być trudno dostępni, a ja mam obie książki chwilowo w domu, postaram się tu raz na jakiś zaglądać- mogę podesłać coś mailem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturo    36

byla chyba ksiazka pt,, Ursusem do azji ''


Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak! Na Allegro można teraz kupić "Ursusem do Kuwejtu", ale to '73 rok, a ja szukam lat '49-'55. Mimo wszystko dziękuję za podpowiedź, każdy trop jest cenny.

Forum retro-traktora- niesamowita sprawa te biblioteczki traktorowe forumowiczów! Tam też skieruję swoje pytanie, bo niestety większość linków już nie działa (niektóre posty są jeszcze z 2007 roku). Dziękuję za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturo    36

byla podobno wydana książka historii firmy URSUS ok 300stron miala i kosztowala ok 80zl . Na wikipedi i stronie firmy sa fajnie opisane modele no ale to nie ksiazka...


Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubi330m    0

byłem mały to był jeszcze c 451 i kupiliśmy c 360 3p mieliśmy jescz c 328 jeszce jest a z prototypów to c 355d jeszce stoi i ale teraz mam własne gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adikpl1
      Chyba Ursus zostanie do końca rozsprzedany :angry:


      Aż się serce kraja co te skur... zrobili:
      ZPC URSUS
    • Przez Pawel197890
      Witam...Mam problem z C 385 nie wyłącza womu ...Panowie co może być za przyczyną.
    • Przez adikpl1
      Silnik powstały z uwielokrotnienia S-312 (w C-325)
      Dane techniczne które znalazłem:
      moc: 58 KM przy 2000 obr/min
      ciężar: 403 kg
       
      Wspomniano o nim w książce XX lat produkcji ciągnków w Polsce Ludowej Zakłady Mechaniczne Ursus 1893-1967 na 41 stronie.
       
      Czy wiecie coś więcej o tym silniku???
       
      Na stronie 43 pisze że Polska utrzymując produkcję ciągników Ursus C-328 zrezygnowała z uruchomienia produkcji następnych ciągników z rodziny Ursusów i przyjęła do własnej produkcji ciągnik Zetor 4011.
       
      Czyli były jeszcze inne prototypy oprócz tych z rodziny U (U 710-U 310)???
    • Przez Kamil_N
      Witam,
      zabrałem się za wymianę oleju i okazało się, że do korka miski olejowej mam przyklejone 3 kawałki metalu jak na zdjęciach, jakiś pomysł co to może być zanim ściągnę miskę?
       
      Z góry dziękuję za odpowiedzi



    • Przez Jasioodtraktora
      Witam. We wcześniejszym forum miałem problem ze szczelnością zaworu hamulca pneumatycznego w c330 i ktoś polecił mi kupić zestaw uszczelnień, ale jak rozebrałem mój zawór to tam nie ma miejsca na takie uszczelki chyba że ja nie wiem gdzie to wsadzić. Proszę o pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj