Skocz do zawartości

Zdjęcie

Padniecie jałówki

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Mardzi55

Mardzi55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 15:34

Padniecie jałówki Witam. Dzisiejszej nocy padła mi jałówka ok 2lat. Chciałbym się dowiedzieć jak myślicie co mogło być tego przyczyna? Wczoraj normalnie jadła piła wodę nie chorowała było z nią wszystko ok a tu z rana niespodzianka niestety. Kiedyś miałem tez taki przypadek z bykiem ok 600kg. Są trzymane na uwiezi na stanowiskach. Dzieki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Padniecie jałówki Dzisiaj, 17:21
  •  

#2 Share Tomsky

Tomsky

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 15:50

Padniecie jałówki Przyczyn może być bardzo wiele począwszy od kłopotów z układem krążenia( serducho) poprzez wzdęcie a na problemach z uwięziami kończąc.

#3 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 17:40

Padniecie jałówki Napiszę jaki miałem podobny przypadek i dwóch wet z innych miejscowości zbaraniało wymyślali różne choroby z podręcznika padło mi w krótkim odstępie czasu dwie piękne krowy młode{jedna tuż przed wycieleniem} i za parę dni jałówka 1,5 roku jałówka padła na moich oczach więc się domyśliłem, przyczyna grzałka w bojlerze miała trochę przebicia{człowieka nie kopało} a bydło ubiło w tej chwili jak się domyśliłem wyrwałem wtyczkę z sieci, później żeby się upewnić rozciąłem jałówkę i serce było zakrwawione i pęknięte niechybnie uratowałem kolejne sztuki wyrzucając bojler, prąd szedł do poideł i dalej do słupów gdzie były krowy na łańcuchach.

#4 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 18:17

Padniecie jałówki Tak jak napisał marian7k to jest najczęstsza przyczyna ja miałem podobnie z klaczą i to źrebną i w tedy skończyła się moja przygoda z końmi i jakimikolwiek podgrzewaczami elektrycznymi wody

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Mardzi55

Mardzi55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 18:33

Padniecie jałówki U mnie nie ma żadnych podgrzewaczy tak wiec to odpada. Tez stawiam na wzdęcie bo była okrągła ja znalazłem. Moze muszę zmienić karmienie. Rano i wieczorem daje kiszonkę z kukurydzy i śrutę zbożowa i potem sianokiszonkę. Kiszonka dobrej jakości raczej nie powinna zaszkodzić jeżeli jest coś w niej nie tak to zawsze odrzucam ale różnie to może być.

#6 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 19:55

Padniecie jałówki Powinieneś zmienić kolejność zadawania pasz. Z tego co napisałeś, zadajesz najpierw pasze typowo energetyczne, nie dające struktury, łatwo fermentujące, mocno zakwaszające i rozleniwiające żwacz, i co jest w tym układzie najbardziej niekorzystne, bardzo smaczne dla krów. Zwierzaki napychają się tym nie zostawiając sobie praktycznie miejsca na sianokiszonkę, która stymuluje pracę żwacza. Podaj najpierw sianokiszonkę posypaną śrutą, a po zjedzeniu jej dodaj kiszonki z qq.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 20:40

Padniecie jałówki Mardzi55 Nie musisz mieć w oborze podgrzewacza ten co jest w domu to samo zrobi, sprawdź wszystkie możliwe dojścia napięcia do metalowych konstrukcji w oborze [oświetlenie gniazdka itp...]. Bardzo możliwe że inna przyczyna ale i tej nie wykluczaj bo rzadko tak nagle zdrowe zwierze pada.