johny11901

Rozliczenie się z premi dla młodego rolnika

Polecane posty

pit2222    0

witam

 

Czy ktoś z naboru 2011/2012 otrzymał już pieniądze, jeżeli tak to kiedy złożył wniosek o wypłatę środków.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pit2222, nie było takiego naboru "20011/2012"!

a co do rozliczania, to na pewno jest tak, że do końca roku?fakturę mam z datą 27.12.2011, maszyny z oryginałami faktur dojechały 9 stycznia, nie rozliczyłam się do tej pory jeszcze...


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pit2222    0

chodziło mi o nabór 2011, ale cały program realizowany na przełomie lat 2011/2012

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Witam

 

Panowie nie nerwowo,

 

Młody Rolnik to specyficzne działanie i przy rozliczaniu z niego zapłaty za maszyny nie muszą być przelewami. Oczywiście zakupowane maszyny muszą spełniać takie warunki jak w działaniu Modernizacja, ale wpłaty mogą być gotówkowe. Dodatkowo jeszcze jak rolnik nie jest Vatowcem (rolnik ryczałtowy) to będzie się rozliczał z zakupu według cen brutto zakupu. Gdy rolnik jest vatowcem to według cen netto.

Maszyny można kupować wcześniej niż się zaplanowało.

Takie głupoty, że aż musiałem to skomentować.

1.Powyżej 10tys złotych faktury trzeba płacić przelewami tak jest zapisane w ustawie o rachunkowości, a ARiMR dodatkowo o tym przypomina w rozporządzeniu.

2.Nie ma znaczenia czy jesteś na VAT, czy nie- wszystko rozliczasz według cen brutto. Pisze o tym między innymi w instrukcji wypełniania wniosku.

3.Maszyny najbezpieczniej kupić po przelewie, lecz niektóre agencje nie robią z tym problemu.

 

Mamy przedstawić im wszystkie dokumenty potwierdzające zakup, oraz wszystkie dokumenty potwierdzające zapłatę. Przelewy KONIECZNIE ze stemplem banku. Dodatkowo wszystkie maszyny rejestrowane- dowody rejestracji


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Jeśli kupię ziemię za kwotę 45tys z czego 36tys to kredyt KZ a 9 tys wkład własny zapłacony gotówką, to rozumiem że będę mógł te 9tys rozliczyć z premii MR... ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Dostajesz kredyt na konto tak? Przelej za ziemie z konta i przedstawiasz im akt notarialny i dowód zapłaty(ze stemplem). W taki sposób rozliczasz 100%


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

na konto to sprzedający dostaje kasę, i w akcie notarialnym wszystko jest zapisane skąd kasa się bierze.

 

A płacić przelewem zaliczkę w wysokości 20% wartości ziemi (GUS) to mały problem jest w przypadku gdy ziemia kosztuje nie więcej jak 80% ceny GUSowskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek7652    1

Takie głupoty, że aż musiałem to skomentować.

1.Powyżej 10tys złotych faktury trzeba płacić przelewami tak jest zapisane w ustawie o rachunkowości, a ARiMR dodatkowo o tym przypomina w rozporządzeniu.

2.Nie ma znaczenia czy jesteś na VAT, czy nie- wszystko rozliczasz według cen brutto. Pisze o tym między innymi w instrukcji wypełniania wniosku.

3.Maszyny najbezpieczniej kupić po przelewie, lecz niektóre agencje nie robią z tym problemu.

 

z tego co ja szukalem to w mlodym rolniku nigdzie nie jest napisane ze powyzej 10 tys przelewem . ustawa o racunkowosci mowi o duzo wyzszej kwocie (wiem to od ksiegowej) w modernizacji gos rolnuch natomiats jest taki zapis ze powyzej 10 tys przelew i jest to w informacjach ogolnych i rozporzadzeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

no wlasnie! Ale mlody rolnik odnosi sie do PODSTAWOWYCH wytycznych mogernizacji.. Polecam przeczytac pierwsza strone instrukcji wypelniania BP. Miedzy innymi i tam jest o tym mowa, ale i nietylko tam.

Potem mozna miec ogromny problem przy rozliczeniu, a arimr wymaga nawet pieczęć banku. Przelewy internetowe odpadaja!

Polecam dla potwierdzenia zatelefonować do osób ktore tym sie zajmuja (arimr)


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vladoo1    9

A co maja przelewy internetowe takie same jak każde inne tak samo masz w historii przelewów czy zrobisz w banku czy w domu a do banku możesz iść po pieczątkę na potwierdzeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek7652    1

z agencja jest jak jest i widocznie maja bo ja przelewy internetowe robilem i musialem na potwierdzeniach miec pieczatki gdzie w banku panie mnie za glupka mialy ze takie cos potzrebuje ...... z kwota ponad 10 tys moga tez wymagac przez nadgorliwosc ..... choc w modernizacji jest zapis " dotyczy tylko i wylacznie dzialania 121 i 13..." a mlody to 112 wiec tego nie powinno dotyczyc

 

i w banku podobno nie moga nawet pieczatki przylozyc na takim potwierdzeniu bo to nie one robily ale w agencji wymagaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Koledzy składał ktoś dyplom w arimr z racji uzupełnienia wykształcenia ??

Czy trzeba umawiać się z osoba prowadzącą wniosek czy też na kancelarię się składa??


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek888    0
Napisano (edytowany)

Witam panowie

Jestem teraz w podobnej sytuacji mam do rozliczenia MR. Nie jestem na vacie a mam możliwość kupić nowe maszyny po cenie netto i tu się zaczyna problem ponieważ nie będzie żadnej faktury ani rachunku. Czy wystarczy rzeczoznawca? i czy w ogóle może być takie rozwiązanie?.

Edytowano przez arek888

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

Koledzy składał ktoś dyplom w arimr z racji uzupełnienia wykształcenia ??

Czy trzeba umawiać się z osoba prowadzącą wniosek czy też na kancelarię się składa??

 

ja składałem w tamtym roku to normalnie na kancelarie złożyłem nie musiałem sie umawiać z nikim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Witam podobno dziś w agrobiznesie był młody rolnik któremu agencja nie rozliczyła mr ponieważ jest vatowcem i okazało sie że musi rozliczać maszyny z cen netto zawsze była mowa o cenach brutto,podobno musi vat zwrócić by to rozliczyć lub coś dokupić ja tez mam podobna sytuację jestem vatowcem i w cenach netto tez mi zabraknie.Nie wiem czy mam zacząć się martwić? faktury za maszyny składałem około miesiąc temu i juz mnie zaniepokoiło to że musiałem wypełniać oświadczenie o tym czy jestem płatnikiem VAT. Jak to u was było?miał ktoś podobnie jestem z naboru 2011 pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poiqwe    1

Skoro jesteś na Vacie to rozliczasz się z cen netto. ARiMR daje Ci kasę na zakup maszyny, za która zapłacisz jakąś tam kwotę X. Jeśli jesteś na vacie to rzeczywiście wydajesz netto bo VAT ci zwrócą.

Tak samo w banku - możesz zaciągnąć kredyt tylko na kwotę netto a VAT dokładasz z własnej kieszeni.

Nie ma tak dobrze ze raz się rozliczasz netto a drugi raz brutto - tak jak ci wygodniej. Skoro się deklarujesz rozliczać z VATu to wszystko rozliczasz netto.

Myślę, że pomogłem. Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edinho    0

Ja dopisałem jedną maszynę, bo też mi w netto brakowało. Złóż aneks, dopisz jakąś maszynę żeby się w kwocie netto się wyrobić i będzie spokój, przecież masz na to 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawciu22    9

witam. mam takie pytanie, jak mam się rozliczyć z agencją, jeżeli biore kredyt na ciągnik którego kwota zostałą podniesiona o wartość tura do tego ciągnika, i teraz brakuje mi troche kasy żeby się rozliczyć z agencją w tych 75% premii, czy jeżeli będzie udokumentowane wkłąd własny np. 43 tys. i do tego osobna faktura będzie za tura za kwote ok 20 tys, to czy agencja się nie dopieprzy że dana premia była wzięta tylko na ciągnik, nie było wzmianki o turze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    4

ja mam inny problem

kupiłem troche inne maszyny niz w biznesplanie

kupiłem opryskiwacz zamiast 18 to 15m i agregat 4,2 zamiast 3,6

wszystko za 93 tys brutto i teraz musze wyjasniac dlaczego inne maszyny

miał ktoś z was taki przypadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elvis60    0

ja mam inny problem

kupiłem troche inne maszyny niz w biznesplanie

kupiłem opryskiwacz zamiast 18 to 15m i agregat 4,2 zamiast 3,6

wszystko za 93 tys brutto i teraz musze wyjasniac dlaczego inne maszyny

miał ktoś z was taki przypadek

 

mam podobną sytuacje zamiast prasy metalfachu kupiłem warmfame zamiast tura 2 sekcyjnego kupiłem 3 sekcyjny do tego jeszcze w biznesplanie mniałem owijarke ale z niej zrezygnowałem dodam że zakupione maszyny kosztowały ponad 75% wartości przyznanej pomocy

przed zakupem dzwoniłem do agencji i mówili że nie ma problemu tylko będe musiał uwzglednić zmniany przy rozliczeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Jeżeli wpisałeś maszynę we wniosku. np ładowacz czołowy metalfach, to musisz kupić metalfach, najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie samo ładowacz czołowy. Na fakturze musi być napisane że jest fabrycznie nowy.

Jeżeli chodzi o przelew przez internet to uznają jeżeli w przelewie bank ma klauzule. Jak wydrukujesz przelew będzie na dole klauzula. Pamiętajcie że musi być tylko przelewem sprzęt kupiony.

 

@dawciu

Niech wystawą dwie f-ry jedną na tura drugą na ciągnik.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

ja miałem napisane ze kupie siewnik poznaniak 2,7m. Musiałem zmieniać biznesplan bo kupiłem 3m. Ładowność rozrzutnika też miałem inna i zmieniałem. Później mi wyjaśnili że można było pisać zakresy od do. Szkoda tylko że po fakcie wszyscy tacy mądrzy. Ale ogólne problemu z tym nie ma tylko fatygi troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

chłopaki a jak jest z zakupem ziemi z pieniędzyMR. czu też trzeba przelewy? wkońcu na to nie wystawia się faktur więc nie podlega to prawu o rachunkowości chyba??? mam z tym problem bo kupiłem ziemie a płaciłem gotówka...

 

a jeżeli kupiłem za 15 tys to czy przynajmniej 10 mi rozliczą bez przelewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Kolego ja tez bralem mlodego na ziemie i musisz miec na wszystko przelewem placone bo Ci inaczej nie rozlicza .Ja kupilem 2 ha musialem zawiesc im akt i przelew zrobili ksero za zgodnoscia i mussze jeszcze gdzies 1 ha kupic zeby sie rozliczyc juz do konca.

 

mam pytanie czy moge zrobic aneks i kupic jakas maszyne zamiast tego 1 ha co mi zostalo czy jednak niemaoge ???i musze ziemi szukac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj