Skocz do zawartości

Zdjęcie

ziarno kuku w odchodach

34 odpowiedzi na ten temat

#21 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 03 styczeń 2011 - 19:43

ziarno kuku w odchodach

Koledzy a propo sieczki w kukurydzy, czy to może być przyczyną ponieważ kumpel zawsze kosił mi na bardzo drobną sieczkę a w tym roku po kilku radach i wizytach u znajomych postanowiłem zwiększyć sieczkę o ok 50% czy może być to powodem, byłą mowa o moczniku ale niestety nie mam takiego parametru na fakturze w poprzedniej mleczarni był taki parametr i rok temu miał się w okolicy 230 nie wiem ile jest optymalnie, jaki jest optymalny poziom moczniku, i gdzie można go zbadać

Co miałeś na celu zwiększając wielkość sieczki? W jaki sposób argumentowali ci to znajomi dlaczego większa sieczka niż zawsze?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ziarno kuku w odchodach Dzisiaj, 04:12
  •  

#22 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 03 styczeń 2011 - 19:49

ziarno kuku w odchodach Może chodziło o poprawę stryktury paszy, ale to zazwyczaj jak się ma paszowozy to się mniej drobno qq tnie.

#23 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 03 styczeń 2011 - 19:53

ziarno kuku w odchodach @Pawel przy TMR nie tnie się "grubiej" qq, strukturę uzyskuje się tnąc "grubiej" trawę i pasze słomiaste.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#24 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 03 styczeń 2011 - 20:00

ziarno kuku w odchodach Pewnie tak, ale słyszałem też od człowieka usługowo tnącego qq, ze na specjalne życzenie tnie na grubsza sieczkę i to akurat u tych co żywią TMRem.

#25 Share rutek22kret

rutek22kret

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 03 styczeń 2011 - 21:36

ziarno kuku w odchodach Dokładnie miało to na celu zmianę struktury paszy i słyszałem właśnie że im drobniej pocięta tym większa podatność krów na zakwaszanie, ogólnie chyba trawienie krów jest lepsze stwierdzając to po gęstości odchodów wcześniej były bardzo zbite a teraz takie jak potrzeba, a czy za dużo kuku dziennie to nie wiem daję dwa razy dziennie po łopacie śniegowej obstawiam jakieś 25kg na sztukę wydaje mi się że to nie jest zbyt dużo

#26 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 styczeń 2011 - 21:45

ziarno kuku w odchodach No to nie jest zbyt wiele. W chowie wysokowydajnych krów nawet krowy są w stanie pochłonąć w granicach 40kg kiszonki z qq albo i więcej. U mnie też dostają w granicach 25kg i nieraz mam wrażenie że chętnie by zjadły więcej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#27 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 03 styczeń 2011 - 22:47

ziarno kuku w odchodach Co do sieczki to ja tnę tak 1,3 -1,6 cm
Warunek jest prosty dobry gniotownik-dłuższa sieczka

W tamtym roku miałem średnio 9200 litrów mleka z laktacji

Nikt u mnie nie che kosić bo wymagam jakości
Jest tylko jedna firma z którą współpracuję
Nie marudzą ze trzeba zmienić długość sieczki
że karze im noże naostrzyć

A co do dłuższej sieczki to ja polecał bym ja bardziej do obór gdzie nie ma tmr
tam wystąpienie kwasicy jest o wiele bardziej prawdopodobne

#28 Share rutek22kret

rutek22kret

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 08:45

ziarno kuku w odchodach Dokładnie my z kolegą w tym roku zwiększaliśmy 3 razy sieczkę, od tego co było ustawione na początku a wydaje mi się że jak dwa lata temu kosiliśmy u kolegi @viper to sieczka była jeszcze większa, a on to już jest oblatany w te sprawy żywieniowe bo ma bardzo duże stado i wysoką wydajność, dodam jeszcze że u nas kosimy claasem jaguarem 690sl i noże zakładane były nowe oryginalne claas 2 lata temu i są regularnie ostrzone, co do jakości sieczki i rozdrobnienia ziaren nie mam żadnych zastrzeżeń mimo to problem istnieje ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 08:51

ziarno kuku w odchodach A to są ziarka czy tylko ta łuska z wierzchu?? Patrzyłeś dokładnie??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#30 Share rutek22kret

rutek22kret

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 18:00

ziarno kuku w odchodach Sprawdzałem dokładnie są to polówki ziaren i inne drobinki a nie same łuski, zastosowałem teraz jakieś inne drożdże z jakimiś aktywnymi kulturami i chyba jest troszkę lepiej powiem coś więcej za tydzień

#31 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 14:01

ziarno kuku w odchodach Tak jak kolega wyżej napisał prosto do koryta zwiększ białko albo 0,7 kg rzepakowej albo 0,4 sojowej na pewno się poprawi poza tym mogłeś mieć kukurydzę w późnej fazie zebraną ba nawet w bardzo późnej, jeśli chcesz ale to podraża koszt wprowadź też drożdże piwne dla stymulacji żwacza i kwaśny węglan
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#32 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 23 styczeń 2011 - 18:54

ziarno kuku w odchodach Ja zauważyłem ze nawet jak kuku jest cięta sieczkarnia z gniotownikiem to i tak można w odchodach znaleźć niestrawione ziarno. Czemu tak się dzieje to nie wiem.

#33 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 31 styczeń 2011 - 01:28

ziarno kuku w odchodach Krowy wysokowydajne rasy HF mają to to siebie że mają bardzo szybki metabolizm (krótki czas przebywania paszy w układzie pokarmowym). Moja rada jeśli kosisz sieczkarnią bez gniotownika walcowego to kuku max w dojrzałości ciastowej. Jeśli z gniotownikem to możesz później, ale w 1 litrze skoszonej zielonki nie może być więcej niż 1 całe lub pół ziarna inaczej trzeba wyregulować gniotownik(skręcić ją mocniej).
antyfan AF

#34 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 17:31

ziarno kuku w odchodach Wszyscy skupili się na maszynach a nikt nie podjął tematu "rolstudent"-a i kolegi " slaw17". Niestety przyczyną mimo że ziarniaki macie zgniecione może być niewystarczająca ilość mikroflory i szybki pasaż treści z żwacza, czyli np. kwasica subkliniczna. Żołądek krowy nie trawi, wogóle niczego. W żołądku jest mikroflora i ona trawi to co dacie krowie. Jeżeli pH w żwaczu spadnie z np. 5,8 do 5,5 o niecełe 0,3 to już jest kłopot i niestety nie trawione są ziarniaki nawet zgniecione, bo mikroflory jest za mało. Poza tym sama kukurydza zbyt mocno rozdrobniona powoduje zakwaszenie żwacza, mało struktury w dawce włókna itp. to powody że w kale widzicie niestrawione resztki. Jeszcze jak ktoś zauważy całe części włókien oraz ziarno i zauważy że jego krowy przestępują z nogi na nogę to macie kwasicę że aż głowa boli. Poza tym w taki mprzypadku powinniście mieć problemy z racicami czyli powyżej racicy tzw. koronka zaczerwieniona. Ale to już przypadki kliniczne.
Poza tym wstarczy że tylko raz dacie krowie za dużo mieszanki i już macie problem z pH w żwaczu i zaraz w odchodach to widać. A może zweryfikujcie kiedy widać te różnice w odchodach bo zdarza się często że rano idzie dziadek zadawać paszę w wieczorem Wy. Dziadek daje od serca jak się dawniej dawało a Wy wieczorem prawidłowo. Mam nadzieję że nikt przypadkiem nie daje rano kk w wieczorem sk i myśli że jest bilans ? Bo takie przypadki też miałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#35 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 24 marzec 2011 - 00:43

ziarno kuku w odchodach @zootechnik masz świętą rację tylko zapomniałeś dodać o że przyczyną występowania niestrawionej kuku w kale może być również za niska podaż białka w żwaczu(nadmiar energii oraz niedobór białka jednocześnie) .
antyfan AF