Skocz do zawartości

Zdjęcie

rasa montbeliarde

412 odpowiedzi na ten temat

#321 Share mont

mont

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 10:47

rasa montbeliarde panowie eksperci , ja mam na stanie 2 krowy RW i od 4 lat kryje MO i zonk 100 procent wycielen u mnie to JAŁÓWKI , nasienie zwykle MO z WCHIRZ , wolal bym byczki bo mam opasy , sprzedaje je zacielone , aktualnie zostawilem sobie 1 i mam miesiac wycielona po byku RW i znowu jałowka.. wydajnosc nie licze ale aktualnie daje 25l dzien bez pasz tresciwych , podoba mi sie wiec bede mial zamiast starych RW mieszance po MO , sprzedam cielna 5 miesiecy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
rasa montbeliarde Dzisiaj, 08:32
  •  

#322 Share Pawlo547

Pawlo547

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 19:36

rasa montbeliarde Jaka byka MO polecacie na krowe RW jest nie zaduza ma około 450-500kg jest po 2 ocielenu i interesuje mnie nasienie seksowane.

Edytowany przez Pawlo547, 06 styczeń 2014 - 19:49.

#323 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 21:09

rasa montbeliarde Do jakich firm z nasieniem masz dostęp? Każdy ma coś innego i strzelać nie będę, jeśli nigdzie nie będziesz mógł dostać.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share Duszek1

Duszek1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 22:30

rasa montbeliarde Kolego Thomas2135 jak u ciebie MO z zacieleniami i ogólnie ruje widoczne?
Też praktykuje z rasą MO i SM. Z SM zero problemów a MO to ciężko zacielić, takie ciche ruje mało widoczne, powtarzają, zacielam i dalej puste. Na 4 sztuki dwie nie mogą załapać.

#325 Share Pawlo547

Pawlo547

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 06:45

rasa montbeliarde ja mieszkam w malopolskim wiec trudno bedzie cos kupic trzeba by bylo skads sciagnac te nasienie z polski :)

#326 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 10:11

rasa montbeliarde Zapytaj swojego inseminatora, jednego czy drugiego z jakich firm biorą nasienie. MO są w ABS, WCHiRZ, Inter-gen, Konrad, MCHiRZ, więc zawsze coś trafisz.

#327 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 11:14

rasa montbeliarde Wysłuch*jąc tych narzekań odnośnie kiepskiej płodności MO pomyślałem, że lepszym rozwiązaniem od MO będzie rasa normandzka, która słynie z dobrej płodności, a od MO wzgl. produkcji nie odstaje. Sersia ma rozbudowany program hodowli normandów, brown swiss i HF-ów, na ich stronie mozna sobie pooglądać indeksy ISU danych sztuk, dla porównania Via Thelo miał na początku wyceny ISU=185, (03/2010), teraz niestety jego wyceny ISU nie potrafię znaleźć, ale to pokazuje, na jakim poziomie jest ich hodowla, która zdecydowanie przewyższa indeksy ISU MO, przynajmniej tych oferowanych w Polsce. Nasienie sersii w Polsce oferuje top gen.

http://www.sersia.fr/en/index-lait/

EDIT: hehehehe, widzę, że automatyczna korekta działa, abstrach*jąc od tematu :)

Edytowany przez eMWu, 07 styczeń 2014 - 11:15.

#328 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 17:04

rasa montbeliarde Konrad też miał 2 buhaje w ofercie. Problem w tym, że chyba Normandy będą większe od MO i dobrze jest nim kryć duże krowy? Wiesz więcej o tej rasie? Co do samej płodności czy to będzie normandzka, SRB, NRF, duńska czerwona to płodność poprawi się na pewno, bo to rasy prymitywne w stosunku do HF. Przy takim krzyżowaniu poprawiają się także inne cechy, jak racice, komórki somatyczne.

#329 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 18:45

rasa montbeliarde Buhaje normandzkie z konrada są o niskim ISU, nie warte uwagi, jak pisałem wcześniej - jeżeli kryć innymi rasami niż HF to wybierać najlepszych rozpłodników. Pokryłem parę krów normandem, nie pamiętam, ile powtórzyło, ale coś na pewno zaskoczyło. Buhaj orkney, ISU 156, mam jeszcze z 7-10 sztuk nasienia w kontenerze, nasienie kosztowało 43zł brutto, a trudność wycieleń na poziomie francuskich HF-ów, zresztą możesz sobie zobaczyć w katalogu: http://www.topgen.pl...g 2012-2013.pdf

Ten orkney ma produkcję bez szału, na poziomie MO Sersii (które są słąbe), ale za to bardzo poprawia płodność i zdrowotność, mam go na kłopotliwe sztuki, co mają kłopoty z zaskoczeniem, stąd niska skuteczność. Natomiast redondo ma już niezłą produkcję, w sumie teraz żałuję, mogłem go wziąć, za bardzo kierowałem się indeksem (chociaż redondo ma kiepska somatykę).

A co do krzyżówek, mam mieszańce SRB/RE x HF i co do jałówek, to jedna miała ciche ruje, zdziwiło mnie to, że w papierach mam jałówkę co ma 15 miesięcy i jest jeszcze nie pokryta, później miałem na nią oko i udało się wychwycić ruję. Co do płodności to u mnie okaże się jak wypada za niecały rok, jak się już wycielą najstarsze mieszańce i będą do kolejnego krycia. Ogólnie córki davida (RE) i brauta (NRF) bardzo mi się podobają, gorzej z innymi wynalazkami typu oslo (SRB - wws), co go ojciec wziął na próbę, pomimo moich protestów.

Edytowany przez eMWu, 07 styczeń 2014 - 18:54.

#330 Share Duszek1

Duszek1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 19:57

rasa montbeliarde U nas jeden gość hodując MO oraz MO pomieszane z HF stosuje jakiś dodatek do paszy po którym ruje mają być bardziej widoczne, bardziej intensywne. Z tego co mówił to sytuacja się poprawiła i na około 20 sztuk jedna mu powtórzyła. Co w roku poprzednim było dużo gorzej.
Stosował ktoś kiedyś coś takiego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 20:02

rasa montbeliarde mam kilka jałówek mieszańców hf mo brown swiss sm i srb. Zauważyłem że mają późno pierwszą ruję w porównaniu do hf. Szczególnie te po brown swiss. Hfki od 10 miesięcy szaleją a te mieszańcowe mają po 15 miesięcy i nic.

#332 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 20:19

rasa montbeliarde Moze to zbieg okoliczności ale u mnie w tamtym roku Mo tez długo nie miała rui, ale załapała za pierwsza raza :D

#333 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 20:26

rasa montbeliarde raczej nie bo 8 mieszańcow jest cielnych i żadna nie miała rui przed 14 miesiącem. Teraz pilnuje dwuch jedna po brown swiss 15 miesięcy a druga po mo 14miesięcy obie nie miały jeszcze rui.

#334 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 20:42

rasa montbeliarde Skuteczność orkneya 2/5, ale jak pisałem, kryję nim kłopotliwe sztuki pod wzgl. płodności.

W sumie się zgadza, później się biegają, ale zdarzaja się i takie (po davidzie), co zaczęły się biegać w 10 miesiącu, jednak tamta sztuka o której pisałem także po nim była.

#335 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 21:41

rasa montbeliarde nie wiem ja mam krzyzowke po brown swiss to pokrylem ja w 14 miesiacu bo juz przepuscilem z4- 5 rui wczesniej i nie powtorzyła i teraz mam po Arbelundzie SRB na Canvasie i jeszcze nie ma roku a juz miala z 3 ruje ale ladnie rosnie podejrzewam ze w 14 mieisacu tez juz bedzie spokojnie pokryta najprawdopodobniej sexem Alta IOta a kolejna krzyzowka z brown swisem i szwedem sa polroczne zwroce wieksza uwage kiedy pierwsza ruja wystapi i teraz tylko czekam na efekt jak beda doic narazie nie kryje wiecej tymi rasami jedyna inna rasa ktora bedzie uzywana to Jersey

#336 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 21:44

rasa montbeliarde Tak coś pamiętam, że właśnie SM mają późną dojrzałość płciową, więc i MO, które ma wiele wspólnych cech będzie miało podobnie. U mnie na te 2 sztuki, które sam już odchowałem pierwsza miała ruję w wieku 14 msc a druga chyba w wieku 16 msc. Ta druga jednak bardzo długo chorowała jak była cielęciem a sprzedawać szkoda, więc została. Osobiście nie chcę kombinować z krzyżówkami. Miałem plan hodować tylko MO, jednak w międzyczasie kupiłem SM, bo MO były niedostępne i tak zostało. Marzenie na przyszłość? Mieć największą hodowlę MO w powiecie mimo iż będzie to tylko 30 krów, bo rasa mało popularna w moich stronach. Ja na poprawę rui stosowałem karoten w proszku po 100g/szt/dziennie i wydaje mi się, że efekty były. Byłem nastawiony sceptycznie, al ew tym roku niemal wszystkie zacieliły się za I razem. W zeszłym roku był podobnie, tylko sztuki, które miały torbiele na jajnikach po odpowiedniej kuracji hormonem zacieliły się za II razem.
Może kiedyś wykorzystam jakiegoś normanda, bo podoba mi się ich umaszczenie.

#337 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 22:09

rasa montbeliarde Ja teraz stosuję na to marchew, kolega ze studiów ma nieco odpadu niemytego (po myciu wychodzą kropki i niestety ta marchew nie nadaje się na handel) i wziąłem parę ton za pół litra. :) Ale ile się namorduję przy myciu, za to krasule sa bardzo za tą marchew wdzięczne. :) Ja bym na Twoim miejscu spróbował też krzyżówek na choćby małym wycinku stada, z 3 przyczyn: heterozja; masz porównanie do czystego MO; normandy to i tak francuzy, więc aż tak dużo nie tracisz. Mi by się marzyło dorobic się chociaż kilku sztuk 87% normanda, bo to piękne krowy, no może tylko nie dla zootechników z federacji. :)

EDIT: ten karoten to ilu procentowy i ile kosztuje/kg? Z wikipedii wyniki, że 1kg marchwi zawiera średnio ok. 0,1g karotenu.

Edytowany przez eMWu, 07 styczeń 2014 - 22:13.

#338 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 22:31

rasa montbeliarde U siebie stosuję ten dodatek. http://mikita.com.pl...id=20&doc_id=60 Pisałem o tym w temacie żywienie bydła. Niektórzy podchodzą do tego bardzo sceptycznie, bo niby daję bo wszyscy tak dają. Tu błąd, bo u mnie jakoś się sprawdza. Nie daje co prawda super efektów, ale z objawami rui nie było aż tak źle. Ja mogłem mieć marchew po 0,3zł za kg, jednak to była zima a krowy były już zacielone.

#339 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 22:47

rasa montbeliarde Czyli w 100g tego preparatu znajduje się 0,02g (20mg) beta karotenu, jednak marchewka bardziej się opłaca, zobaczę w ogóle co to da, stosuję od tej soboty. Ja daję 3kg marchwi/dzień/krowę, co daje 0,25 - 0,35g beta karotenu/dzień.

0,3zł drogo, odpad myty kosztuje 0,05-0,15zł kg w mojej okolicy (średnio 0,12zł), niemytą to mam obecnie za darmo, ale transport mnie drogo wyszedł, więc całkiem za darmo nie była i muszę ją myć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share qwedffgdsxdfs

qwedffgdsxdfs

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 08:46

rasa montbeliarde witam chciałbym zapytać odnoścnie rasy montbeliarde. Jak wygląda opas byków mieszańców ras mlecznych hf z tą rasą. Czy można uzyskać niezłe efekty i czy warto? Do ilu kg przybierają w ponad 2 lata miał ktoś byczki mieszańce z tą rasą?