Skocz do zawartości

Zdjęcie

rasa montbeliarde

489 odpowiedzi na ten temat

#261 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 19 październik 2013 - 19:18

rasa montbeliarde Podam Ci nazwy buhajów z katalogu WCHIRZ wraz z indeksami oprócz Valfina. Sam znajdziesz ich wartości hodowlane w internecie. Vasco150, Azur144, Apollo144, Basmati127, Tarn126, Uwara126, Vibrato124. Nie zawsze warto jednak kierować się wysokim indeksem, bo czasem mimo iż buhaj jest najlepszy przekazuje negatywną cechę jak słabe kończyny, itp. Z Konrada możesz wybrać jeszcze Redon był swego czasu na 2 miejscu we franzuskim rankingu top 50 buhajów MO. Tutaj maż nowy ranking, bo stary jak widzę już nie istnieje. Popatrz i porównaj z tym co firmy mają w ofercie. Sporo się zmieniło w klasyfikacji i niektóre spadły na niższe lokaty. http://montbeliarde.ie/top-bull-index/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
rasa montbeliarde Dzisiaj, 01:16
  •  

#262 Share tycha

tycha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 19 październik 2013 - 19:19

rasa montbeliarde Shiuz ma ogólnie dobre monty i pod wieksze zamówienie ściągną wszystko z oferty coopex'u

#263 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3242 postów

Napisany 19 październik 2013 - 20:04

rasa montbeliarde redon w konradzie się skończył ale mają go jeszcze sprowadzić. Ja sprawdzam ranking mo na stronie www.montbeliarde.com

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 24 październik 2013 - 06:40

rasa montbeliarde A Holenderska genetyka jakie ma te Mo, bo ma mi się nie długo cielic po epoche krowa i ciekawe co będzie :))

#265 Share tycha

tycha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 25 październik 2013 - 19:07

rasa montbeliarde Oni mają wszystkie z Czech .Kilka miesiecy temu robiłem też nim ale niestety powtórzyła ;/

#266 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 25 październik 2013 - 19:38

rasa montbeliarde Krąży pewna opinia i ja ją podzielam. Jak chcesz kryć MO to tylko francuskie pochodzenie, jak simental to tylko bawarski lub austriacki, itd. Ta rasa pochodzi z Francji i tam jest ciągle doskonalona od kilku dziecięciu lat czy więcej. No chyba, że kieruje tobą koszt nasienia. Pisałem o tym na forum w temacie o kursie inseminatorskim. Przypomnę pokrótce tylko jak to wygląda. Żeby nie pisać każda piszę większość firm ma w swojej oficjalnej ofercie w katalogu nasienie przykładowo Valfina(MO), który kosztuje 59 zł. To jest cena dla rolnika. Nikt tego oficjalnie nie przyznaje, ale jest też nasienie tego samego buhaja za 90zł i nie mylić z seksowanym. To jest cena dla inseminatora. Różnica w cenie polega na ilości plemników w słomce. W tych droższych jest tego pełno "jak w stawie" zaś w tym tańszym jest o połowę czy 1/3 mniej. Stąd też słabsza skuteczność zacieleń. Resztę kto chce to odczyta we wspomnianym temacie.

#267 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3242 postów

Napisany 25 październik 2013 - 20:35

rasa montbeliarde wie ktoś może jakie pochodzenie ma rasti czeski mo który był kiedyś w wws. Mam po nim jałówkę na ocieleniu, wtedy kiedy się rodziła dopiero założyłem ocenę i mam tylko świdedatwo że jest po rastim ale nie wiem po jakim on był buhaju. W internecie nie ma po nim już śladu.

#268 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 26 październik 2013 - 05:47

rasa montbeliarde Zapytaj w WWS-ie to powinni Ci pomóc. Kilkanaście stron wcześniej, gdy pisałeś, że kryjesz Rastim @lukasz20 pisał też o tym buhaju. Może będzie pamiętał?

#269 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 27 październik 2013 - 19:10

rasa montbeliarde Jałówka na wycieleniu prawie 7 tys simental mleczny warto ? czy lepsza hf?

#270 Share Krzynio

Krzynio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:723213616

Napisany 27 październik 2013 - 20:07

rasa montbeliarde 7 tys wydajnosci? czy cena??? BO TO DUZA RUZNICA?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 27 październik 2013 - 22:05

rasa montbeliarde Trochę drogo jak za Simentalkę. Domyślam się, że krajowego chowu. 7 tyś netto to płaciłem niecałe 2 lata temu, za MO ale za importowane z dowozem blisko 200 km do mnie. 7300 zł w listopadzie brał Konrad w listopadzie. Doliczyć do tego transport, koszty badań, żywienie, więc cena taka a nie inna. takie krajowe sztuki chodzą w cenie do 6500zł.

#272 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 28 październik 2013 - 13:19

rasa montbeliarde sprowadzane czechy slowacja 7 tys to cena niestety

#273 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 28 październik 2013 - 15:13

rasa montbeliarde No jeśli importowane to normalna cena. Normalna w sensie, że one są w tej cenie. Wiem, że nie mało i drożej od hf, ale coś za coś. Pisałem już nieraz, aby uważać przy kupnie i sprawdzić dokumenty. Czasem znajdziesz coś taniej a okaże się, że zwierzęta są chore. Pół biedy jak jest to ibr, bvd, bylebyś "bluetongue" nie sprowadził. Mówi się, że większość lub praktycznie każda sztuka z Czech ma IBR, BVD.

#274 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 28 październik 2013 - 15:30

rasa montbeliarde To jak to sprawdzić ? i jak wybrać najlepsza sztukę ?

#275 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 28 październik 2013 - 21:31

rasa montbeliarde Kupić ze znanej firmy, która od dłuższego czasu sprowadza tę rasę. Unikać prywatnych pośredników. Pewna firma głosi, że posiada zwierzęta wolne od wyżej wymienionych chorób, jednak na świadectwie zdrowia jest tylko informacja IBR-wynik negatywny. O Bvd nie ma wzmianki. W legalnie działającej firmie zwierzęta są dodatkowo badane na obecność "Bluetongue" jednak ewentualny wynik dostaniesz jak kupisz. Jak nic nie ma to nie informują. Możesz zażądać i przyjrzeć się też paszportom. Czeski paszport jest dwuczęściowy, jedna część to tak jak u nas dane i numery, druga zaś to karta szczepień. Może być tak, że zwierzęta były szczepione, ale i tak niewiele Ci to da. Przy jednej sztuce niewiele zdziałasz. Pierwszy objaw i sztuk z IBR to śluzawe i ropne wycieki z nosa. Jeśli już kupowałeś zwierzęta krajowe z różnych miejsc to niewykluczone, że masz to w swojej oborze. Mój wet. twierdzi, że w mojej okolicy 80% stad ma objawy BVD.
Po prostu kup w znanej firmie, przejrzyj świadectwa zdrowia i coś będziesz wiedział. A jak wybrać najlepszą sztukę, to tego Ci nie napiszę bo nie ma na to reguły. Nie zawsze kierowanie się wysoką wydajnością matki daje pewność, ze córka będzie rekordzistką. Nie wiem, czy byłeś kiedyś na takiej selekcji. W boksie biega Ci 20-30 szt i wszystkie podobne do siebie. Zróżnicowane wielkością, budową, pochodzeniem. Nie możliwe jest praktycznie sprawdzenie każdej sztuki. Ja patrzyłem na ogólny wygląd, postawę, budowę, dopiero szukaliśmy rodowodu po numerze kolczyka, który często jest ledwie widoczny, bo zamazany kałem. Jeśli odpowiadało mi pochodzenie to brałem. Najlepiej jechać zaraz po dostawie, kiedy nie są jeszcze zamówione przez innych.

#276 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 29 październik 2013 - 17:26

rasa montbeliarde Od niego bierze bardzo dużo ludzi aż za dużo :) miał simentalke chyba z krzyżowano z czerwonym hf która miała prawie 11 tys wydajności ale to nie zdarzyli jej sprowadzić z samochodu i już wsadzili na przyczepkę po prostu kto pierwszy ten lepszy. A takiego Simentala czym najlepiej zacielać żeby zostać przy tej rasie?

#277 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 29 październik 2013 - 20:57

rasa montbeliarde Nie rozumiem o co Co chodzi pisząc, "żeby zostać przy tej rasie". Jeśli chcesz pozostać przy Simentalu to logiczne jest krycie Simentalem. Jeśli pytasz zaś o buhaja, to zawsze celuj w najlepsze. Choć przy Simentalach tak samo trzeba patrzeć na cechy przykazywane przez buhaja. Dużą uwagę przykładam do mocnego wiązadła wymienia, lekkich porodów. Z Simentali póki co najlepszy jest Vanadin. To syn bardzo dobrego Buhaja Vanstein. Simentali w porównaniu do MO jest całe mnóstwo. Dobre są Hupsol, Vasco ze średniej półki. Zajrzyj na stronę Intergenu, bo mają ich sporo w ofercie. I jeszcze jedno, co do pochodzenia. Teraz już chyba mniej się to spotyka, ale na początku to MO były robione z HF. W rodowodach jest takie oznaczenie "C1" Oznacza to, że zwierzę ma co najmniej 75% czystości rasy. Wyślesz mi na PW jak chcesz jakiś kontakt na tego człowieka, bo jestem po prostu ciekaw. Nie żebym chciał kupować, bo jak na razie mi wystarczy. Pora zacząć dochowywać się własnego stada.

#278 Share kombinat

kombinat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:33

rasa montbeliarde Vanadin jest ok ale kolego Thomas2135 mylisz się co do buhaja który jest najlepszy jeśli chodzi o Simentale. Już od kilku wycen nr 1 na świecie jest WILLE. Intergen ma ciekawe buhaje, WMCB Manton jest godny uwagi ale najlepsze są moim zdaniem z Austrii a te dostaniesz tylko w Mchirz w Łowiczu. Mi podoba się ostatnio też Vabene - tak samo jak Vanadin po Vansteinie. Produkcja szczytowa matki to ponad 11 tys kg mleka w 4 laktacji. Córki tegop buhaja mają średnio ponad 1000 kg więcej niż średnia austriacka. Najciekawsze w tym buhaju jest to, że mimo że można go nazwać typowym simem mlecznym to jego indeks mięsny 127 jest bardzo wysoki.
Tu macie pełną listę listę buhajów simentalskich z Austrii. Większość ich można kupić w Łowiczu:

http://www.genetic-a...ckvieh/890.html

Edytowany przez kombinat, 30 październik 2013 - 20:42.

#279 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:47

rasa montbeliarde Powiedzcie nazwę buhaja i cenę od razu ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3694 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:12

rasa montbeliarde @ Kombinat pewnie jest tak jak piszesz. Ja nie upieram się przy swoim, bo Simentalem interesuje się mniej niż MO. Zasugerowałem się jakąś informają, może katalogiem, może czyjąś opinią i stąd moje "brednie". Przepraszam za wprowadzenie postronnych osób w błąd.