Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora - modernizacja

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share rafczyk

rafczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 01 styczeń 2011 - 12:07

Obora - modernizacja Witam. Otóż planuje modernizacje drugiej strony obory. Mają tam być stanowiska (11szt.) i kanał z kratą. I tu moje pytanie. Jak najlepiej wykonać kanał z jakim spadkiem i w którą stronę, a także czy zastosować na końcu kanału próg czy jakąś zasuwę, aby zimą nie było problemu ze spływem gnojowicy. Szambo ma zostać wybudowane tuż za oborą i około ile pojemności powinno mieć żeby wystarczyło dla tych 11 krów na okres od 6 miesięcy.
Z góry dziękuje za jakieś rozwiązania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora - modernizacja Dzisiaj, 11:26
  •  

#2 Share zetor1111

zetor1111

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 01 styczeń 2011 - 12:44

Obora - modernizacja Witam ja mam kilka stanowisk zrobione na rusztach i powiem ci że gęste to i tak ci nie spłynie z tego kanału trzeba będzie woda wypłukać to a spadek to jak największy ale ja nie mam problemu ze spływaniem szamba bo szambo mam pod rusztami tylko z 4 stanowisk jest kanał a spadek na tych 4 stanowiskach wynosi gdzieś z 40cm więc ty powinieneś z 1 metr spadku zrobić mi się zdaje. U mnie na rusztach stoją jałoszki pow 1 roku ponieważ one nie staja na kanale i nie wdeptują przez kratownice swoich odchodów do środka szamba bo są małe tylko leży to na rusztach i zbieram to co 2 dni. Ogólnie dobra sprawa z tymi rusztami ale trzeba je wymieniać co jakieś 10 lat moje już tyle leżą i już kwalifikują się do wymiany ale trochę nakładek się zrobiło i stoją. Niech się wypowiedzą jeszcze inni bo ja opowiedziałem tylko jak u mnie jest to rozwiązane

#3 Share rafczyk

rafczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 01 styczeń 2011 - 14:01

Obora - modernizacja Pod oborą nie mam możliwości zrobienia odpowiednio dużego szamba. Bo nawet jeśli zrobię ten kanał pod kratą 15 metrów długi i 2 metry głęboki i metr szerokości to daje mi razem tylko 30 m sześciennych. A to stanowczo za mało na tyle sztuk. A jak to u Ciebie jest rozwiązane? Ile sztuk stoi na tym szambie? Jakim mieszadłem to mieszasz i w jaki sposób są wykonane kanały pod krata i szambo.

#4 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 01 styczeń 2011 - 14:28

Obora - modernizacja W kanałach gnojowych nie rób żadnego spadku. Cechą gnojowicy jest to, że woda w niej zawarta ( gdy zmywasz kratę) "osiada" na dno, a ona sama pływa na tej wodzie. Próg przy spuście z kanału do szamba musi mieć około 50 cm - zależnie od głębokości kanału.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share rafczyk

rafczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 01 styczeń 2011 - 14:39

Obora - modernizacja aha. tzn gdybym robił kanał głębokości np 1,5m to próg wysokości 0,5 m nie będzie za wysoki?

#6 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 01 styczeń 2011 - 14:58

Obora - modernizacja Jeżeli dobrze pamiętam to u mnie przy głębokości kanału ok. 1,5 mam próg ok. 40cm i gnojowica "idzie" bez żadnych problemów do szamba.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 01 styczeń 2011 - 18:35

Obora - modernizacja hej
Ja mam spore doświadczenie z kanałami
Po pierwsze wszystkie spadki robisz odwrotnie w stosunku do tego jak ma spływać gnojowica
próg minimum 20 cm
Na każde 10 metrów powinien być zrobiona kaskada a za progiem kanał głębszy o wysokość progu + 20-30cm

Jeżeli zrobisz spodki kanałów tak jak do zwykłej wody będziesz musiał łopatować kał przyklei się do dna