Skocz do zawartości

Zdjęcie

głeboszowanie

154 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 styczeń 2008 - 21:36

głeboszowanie

ludzie piszą ze 100KM ciągnikami dają rade 3-em łapą :rolleyes:

tylko że większość to udaje że wykonuje zabieg głęboszowania.

Taki zabieg powinien być wykonany na co najmniej 60cm głęboko a przeważnie to 70cm. Raz na 3-4 lata. Nie ważne pod co.
Efekt na roślinach można zaobserwować najwcześniej w drugim roku.

A jeśli chodzi o jaki ciągnik, to średnio 40KM/ząb oraz dość spory stosunek masy do mocy.
Głęboszowanie w zasadzie da rady się wykonywać tylko jak jest sucho.

Z głęboszowaniem na głębokość 70cm to bym trochę uważał bo przez takie głębokie głęboszowanie można popsuć całkowicie strukturę gleby! Również głęboszowanie w bardzo wilgotnej ziemi nie jest dobre!
Więcej informacji można znaleźć w Top Agrar Polska w którymś numerze szczegółowo było opisane jak należy zaczynać głęboszować i do jakiej max głębokości na danych glebach aby uzyskać najlepsze efekty.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
głeboszowanie Dzisiaj, 05:36
  •  

#62 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 14 styczeń 2008 - 21:56

głeboszowanie

tak, tylko ciekawe co później z tą łąką zrobić :rolleyes:

Wałować, a nawet jak na wiosne rozstawić żadko łapy to i nic można nie robić, ludzie przeżywają ze troche poryta łąka, a ja już tak się do dzików przyzwyczaiłem że odwrotnością bron z kretowiskami po takim zabiegu by się przejechało i podsiew można by zrobić za jednym zamachem :)

#63 Share pawel93

pawel93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 02 luty 2008 - 14:09

głeboszowanie My zetorem 120 km,ciągniemy 3 łapy idze pod samą remę,czasami robimy na bliżniakach wtedy ma lepszy uciąg a z przodu ma obciążnik 620km

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share zetor5321

zetor5321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów

Napisany 02 luty 2008 - 16:27

głeboszowanie ja swoim zetorem to ciągłem 1 łape
kreta 3b z uni

#65 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 05 sierpień 2008 - 22:40

głeboszowanie jeśli chodzi o głębokość głęboszowania to 5-10 cm poniżej orki. Jeśli ktoś ma podeszwę płużna no to musiał na to zapracować przez kilka ładnych lat, z reguły chodzi tu o warstwę zagęszczoną. Każdemu który myśli poważnie o głęboszowaniu radze żeby wykopał profil własnej gleby. Dla pomocy oceny sytuacji na polu wystarczy zwykła lupa. I tak można zaobserwować porowatość warstwy ornej, później wspomnianej już przeze mnie warstwy zagęszczonej a jakieś 5-10 cm pod warstwą orną i głębiej naturalną porowatość gleby. Różnice widać gołym okiem a z lupą człowiek nabiera 100% pewności. Widać też że bez sensu jest niszczyć naturalną strukturę i porowatość gleby czyli głęboszować głębiej niż 10 cm poniżej warstwy ornej. czyli z reguły głębiej niż 35-45 cm. Podeszwa płużna jeśli już powstanie to najlepszym rozwiązaniem jest ją wyorać na wierzch, głębosz często się nie sprawdza a tym bardziej jeśli ma wąski rozstaw czyli mniej niż 60 cm. Podeszwa płużna swój charakter zawdzięcza skumulowaniu części pyłowych i pylastych w cienkiej warstwie gleby. Z racji tego jedyny dobry sposób to wymieszanie jej z warstwą orną. A głębosze o wąskiej rozstawie łap tylko lekko ją wzruszają i nic więcej.
Z mojej praktyki to 100 koni to za mało na 3 łapy z zukowa (rozstaw 90cm) - odjąłem środkową (z powrotem jak jadę to biorę skrajny ślad między koła) a z pozostałymi 2ma Agroplus 100 i tak ma co robić. Wydajność to niecałe 3 h 1ha czyli jakieś 30-40 litrów ropy w zależności od gleby (głęboszuje od II do IV w piach głęboszem nie wjeżdżam bo później z kamieniami jest kosmos).

#66 Share Piotrek153624

Piotrek153624

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 17 październik 2008 - 20:28

głeboszowanie Czy głeboszowanie może przynieść ujemne skutki na ziemiach o piaszczystym podglebiu tj.szybka strata wód opadowych czy przeciwnie głeboszowanie zwiekszy zasób wody ?
Jakie macie doświadczenia z głeboszowaniem ziemi IV V klasy czy ma to sens ?
Poglebianie orki na takiej ziemi powoduje wyciaganie martwicy , co myślicie żeby od pługa np Kwerneland odmątować cześci robocze a załozyc mu końcówki o odpowiednim kącie z dłutami jak w głeboszu . napewno to nie bedzie to ale o 10 cm wiecej jak pługiem sie chyba zrobi i nie wyciągnie martwicy co wy na to ?

#67 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki, kombajny i sprzęt do uprawy.
    Zapraszam na GG :)

Napisany 17 październik 2008 - 20:42

głeboszowanie Wyciaganie martwicy na powierzchnie nie jest wskazane :o. Ja mysle ze nie za glebokie gleboszowanie wszedzie sie przyda. Po gleboszowaniu ziemia staje sie bardziej przewiewna, przepuszczalna i podczas orki ladnie sie sypie. Wiem z wlasnego przykladu. ;) My gleboszujemy do ok 45-50 cm i to wystarcza. Glebiej to mozna uszkodzic melioracje a to juz nie bedzie maly problem przywrocic jej do prawidlowego stanu.
New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

#68 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 17 październik 2008 - 20:56

głeboszowanie może lepiej takie coś do pługa założyc???

http://www.allegro.p...iacz_skiby.html

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#69 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisany 17 październik 2008 - 20:58

głeboszowanie Dla mniejszych gospodarstw to bedzie dobry wybor taki poglebiacz skiby. ;)
New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

#70 Share wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1258 postów

Napisany 17 październik 2008 - 21:06

głeboszowanie panowie, dziś talerzowaliśmy kawałek łąki zniszczonej przez dziki :o a, że miałem szpadel to się zabawiłem w badanie gleby... ;) Co się okazało to jakieś 20 cm szło lekko, później zaczęła się taka dziwna ziemia(coś jakby glina zmieszana ze żwirem), ale takie twarde to było, że szpadel nie chciał wejść. Głębiej nie kopałem bo mi się nie chciało :D

Głęboszowanie jest zalecane właśnie na takie ziemie??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisany 17 październik 2008 - 21:12

głeboszowanie No pewnie tak ;). Jak mowisz ze szlo juz twardo po 20 cm. A to zrobisz z tego pole uprawne czy bedzie dalej laka?

#72 Share wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1258 postów

Napisany 17 październik 2008 - 21:24

głeboszowanie Trudno powiedzieć... W planach jest zasianie jakiegoś zboża, ale trochę późno ;) Może jakieś jare się posieje :o Ale opcją wypadkową jest łąka siana na wiosne.

#73 Share tomacha001

tomacha001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:interesuje się rolnictwem i co z nim związane

Napisany 24 listopad 2008 - 22:54

głeboszowanie umnie głeboszowanie jest złe za dzuo mam kamienia na polu i bym jej nie pozbierał

#74 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 17:24

głeboszowanie No to byś troche kamieni powyciągał ;). Zauważ też jakie korzyści dzięki temu osiągniesz :)

#75 Share tomacha001

tomacha001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:interesuje się rolnictwem i co z nim związane

Napisany 25 listopad 2008 - 18:39

głeboszowanie a pomożesz mi te kamienie po zbierac po głeboszu u nas głebosze sa ale rzadko kto jej używa bo za duzo kamienia mam na polu

#76 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 20:05

głeboszowanie Na ja ci raczej nie pomoge ich zbierać ;) zrobisz jak uważasz

#77 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 kwiecień 2009 - 18:00

głeboszowanie My odstawiliśmy głębosz, siejemy gorczycę, która jak wiadomo głęboko się ukorzenia.

#78 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisany 05 kwiecień 2009 - 19:26

głeboszowanie No gorczyca to naturalny glebosz :P

#79 Share akaku

akaku

MłodyRolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 620 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja

Napisany 29 sierpień 2009 - 18:31

głeboszowanie Nie wiecie czy ursus c385 pociągnie głębosza 3 łapowego z uni grudziąc ziemia 4 - 5 klasa miejscami 3 :D
Case <3

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 19:32

głeboszowanie Ja takiego głębosza na zabezpieczeniu resorowym ciągam MF 101KM i nie mam 3 klasy ziemi tylko 4,5 i 6.
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Dodaj odpowiedź