Polecane posty

JD6820    0

U mnie pod warstwą orną jest glina to 1014 na 3 łapy ślizgał się i momentami trzebabyło spłycać bo nie chciał jechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

ludzie piszą ze 100KM ciągnikami dają rade 3-em łapą ;)

 

tylko że większość to udaje że wykonuje zabieg głęboszowania.

 

Taki zabieg powinien być wykonany na co najmniej 60cm głęboko a przeważnie to 70cm. Raz na 3-4 lata. Nie ważne pod co.

Efekt na roślinach można zaobserwować najwcześniej w drugim roku.

 

A jeśli chodzi o jaki ciągnik, to średnio 40KM/ząb oraz dość spory stosunek masy do mocy.

Głęboszowanie w zasadzie da rady się wykonywać tylko jak jest sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
Głęboszowanie w zasadzie da rady się wykonywać tylko jak jest sucho.

tzn. jak jest mokro tez da rady, ale to raczej nie jest wskazane.

u nas czasem trzeba gdy sie bierze nowe pole w dzierzawe i zonk bo woda stoi, ale przewaznie bez melioracji i tak sie nie obedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

znajomy ursusem 1934 ciągnie kreta 7 łap :rolleyes:


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

A jeśli mam dość podmokłą łąkę szczegulnie na wiosne to głęboszowanie coś pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

tak, tylko ciekawe co później z tą łąką zrobić :rolleyes:


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
ludzie piszą ze 100KM ciągnikami dają rade 3-em łapą :rolleyes:

 

tylko że większość to udaje że wykonuje zabieg głęboszowania.

 

Taki zabieg powinien być wykonany na co najmniej 60cm głęboko a przeważnie to 70cm. Raz na 3-4 lata. Nie ważne pod co.

Efekt na roślinach można zaobserwować najwcześniej w drugim roku.

 

A jeśli chodzi o jaki ciągnik, to średnio 40KM/ząb oraz dość spory stosunek masy do mocy.

Głęboszowanie w zasadzie da rady się wykonywać tylko jak jest sucho.

 

Z głęboszowaniem na głębokość 70cm to bym trochę uważał bo przez takie głębokie głęboszowanie można popsuć całkowicie strukturę gleby! Również głęboszowanie w bardzo wilgotnej ziemi nie jest dobre!

Więcej informacji można znaleźć w Top Agrar Polska w którymś numerze szczegółowo było opisane jak należy zaczynać głęboszować i do jakiej max głębokości na danych glebach aby uzyskać najlepsze efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
tak, tylko ciekawe co później z tą łąką zrobić :rolleyes:

Wałować, a nawet jak na wiosne rozstawić żadko łapy to i nic można nie robić, ludzie przeżywają ze troche poryta łąka, a ja już tak się do dzików przyzwyczaiłem że odwrotnością bron z kretowiskami po takim zabiegu by się przejechało i podsiew można by zrobić za jednym zamachem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel93    1

My zetorem 120 km,ciągniemy 3 łapy idze pod samą remę,czasami robimy na bliżniakach wtedy ma lepszy uciąg a z przodu ma obciążnik 620km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

jeśli chodzi o głębokość głęboszowania to 5-10 cm poniżej orki. Jeśli ktoś ma podeszwę płużna no to musiał na to zapracować przez kilka ładnych lat, z reguły chodzi tu o warstwę zagęszczoną. Każdemu który myśli poważnie o głęboszowaniu radze żeby wykopał profil własnej gleby. Dla pomocy oceny sytuacji na polu wystarczy zwykła lupa. I tak można zaobserwować porowatość warstwy ornej, później wspomnianej już przeze mnie warstwy zagęszczonej a jakieś 5-10 cm pod warstwą orną i głębiej naturalną porowatość gleby. Różnice widać gołym okiem a z lupą człowiek nabiera 100% pewności. Widać też że bez sensu jest niszczyć naturalną strukturę i porowatość gleby czyli głęboszować głębiej niż 10 cm poniżej warstwy ornej. czyli z reguły głębiej niż 35-45 cm. Podeszwa płużna jeśli już powstanie to najlepszym rozwiązaniem jest ją wyorać na wierzch, głębosz często się nie sprawdza a tym bardziej jeśli ma wąski rozstaw czyli mniej niż 60 cm. Podeszwa płużna swój charakter zawdzięcza skumulowaniu części pyłowych i pylastych w cienkiej warstwie gleby. Z racji tego jedyny dobry sposób to wymieszanie jej z warstwą orną. A głębosze o wąskiej rozstawie łap tylko lekko ją wzruszają i nic więcej.

Z mojej praktyki to 100 koni to za mało na 3 łapy z zukowa (rozstaw 90cm) - odjąłem środkową (z powrotem jak jadę to biorę skrajny ślad między koła) a z pozostałymi 2ma Agroplus 100 i tak ma co robić. Wydajność to niecałe 3 h 1ha czyli jakieś 30-40 litrów ropy w zależności od gleby (głęboszuje od II do IV w piach głęboszem nie wjeżdżam bo później z kamieniami jest kosmos).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy głeboszowanie może przynieść ujemne skutki na ziemiach o piaszczystym podglebiu tj.szybka strata wód opadowych czy przeciwnie głeboszowanie zwiekszy zasób wody ?

Jakie macie doświadczenia z głeboszowaniem ziemi IV V klasy czy ma to sens ?

Poglebianie orki na takiej ziemi powoduje wyciaganie martwicy , co myślicie żeby od pługa np Kwerneland odmątować cześci robocze a załozyc mu końcówki o odpowiednim kącie z dłutami jak w głeboszu . napewno to nie bedzie to ale o 10 cm wiecej jak pługiem sie chyba zrobi i nie wyciągnie martwicy co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Wyciaganie martwicy na powierzchnie nie jest wskazane :o. Ja mysle ze nie za glebokie gleboszowanie wszedzie sie przyda. Po gleboszowaniu ziemia staje sie bardziej przewiewna, przepuszczalna i podczas orki ladnie sie sypie. Wiem z wlasnego przykladu. ;) My gleboszujemy do ok 45-50 cm i to wystarcza. Glebiej to mozna uszkodzic melioracje a to juz nie bedzie maly problem przywrocic jej do prawidlowego stanu.


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Dla mniejszych gospodarstw to bedzie dobry wybor taki poglebiacz skiby. ;)


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk125ccm    11

panowie, dziś talerzowaliśmy kawałek łąki zniszczonej przez dziki :o a, że miałem szpadel to się zabawiłem w badanie gleby... ;) Co się okazało to jakieś 20 cm szło lekko, później zaczęła się taka dziwna ziemia(coś jakby glina zmieszana ze żwirem), ale takie twarde to było, że szpadel nie chciał wejść. Głębiej nie kopałem bo mi się nie chciało :D

 

Głęboszowanie jest zalecane właśnie na takie ziemie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

No pewnie tak ;). Jak mowisz ze szlo juz twardo po 20 cm. A to zrobisz z tego pole uprawne czy bedzie dalej laka?


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk125ccm    11

Trudno powiedzieć... W planach jest zasianie jakiegoś zboża, ale trochę późno ;) Może jakieś jare się posieje :o Ale opcją wypadkową jest łąka siana na wiosne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

No to byś troche kamieni powyciągał ;). Zauważ też jakie korzyści dzięki temu osiągniesz :)


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomacha001    5

a pomożesz mi te kamienie po zbierac po głeboszu u nas głebosze sa ale rzadko kto jej używa bo za duzo kamienia mam na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 19seba
      Witam , poleci ktoś agregat uprawowy do uprawy pod ziemniaki ? Na pewno na zębie 45x10 i nie szerszy jak 4m . Potrzebuje opinii jakiej firmy agregat byłby najlepszy żeby się nie zapychał przy głębszej uprawie , robiłem w tym roku agregatem z Metangi i wszystko było by dobrze gdyby tylne wałki nie zatrzymywały się , ma ktoś maszyny Metanga ? Agregat masywny jest ale czy nie bedzie pękał ? Między Unią a Metangą jest przepaść cenowa i czy jest sens przepłacać ?
    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj