Skocz do zawartości

Reklama

krowa ma ketoze i niechce jesć. Co robić????

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
25 odpowiedzi na ten temat

#1 trq

trq

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 19 lipiec 2008 - 10:56

Ketoza to coraz częstrza choroba dotycząca wysokomlecznych krów. Czy agrofotowicze też mieliz nią doczynienia?? Jeśli tak, to jak z nią walczycie, jak leczycie itp. ??

#2 Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1443 postów
  • Zainteresowania:Inseminacja bydła, USG, leczenie

Napisany 19 lipiec 2008 - 11:01

A bo to raz już krowa miała u mnie ketoze... :) Glikol wystarczy we wczesnej fazie tej choroby :) A później podawanie odpowiednich witaminek i git...

#3 Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 lipiec 2008 - 11:39

ja nawet nazwałem jedną sztukę kjetoza, problem w tym że nawet na stanowiskowej oborze jedna żre osypkę szybciej inna wolniej i jedna drugiej moze podjadac no i odpowiednie pasze treściwe i w odpowiednich ilościach to podstawa, profilaktycznie stosuje od jakiegoś czasu środek "energia plus" wlewam do poidełka i widze ze ma to bardzo dobre efekty żadnych problemów z rujami wstawaniem po porodach i mleczność skoczyła, wlewam wydajnym krowom do poidła poidła po szkalnce, "jak krowa dostanie kielicha to i mleka da :) "

#4 trq

trq

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 20 lipiec 2008 - 10:19

Ferdek07 powiedz mi, czy ty ten preparat "energia plus" podajesz przez cały rok?? Ile za niego płacisz??

#5 pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 09:08

Witam.. Krowa po wycieleniu ma ketozę. Został podawany już dwa razy antybiotyk i było trochę lepiej. Wlewam glikol od tygodnia oraz mieszanki witaminowe. Krowa strasznie chudnie i nic nie je. Tylko troszkę siano i wypija ok 30 litrów ciepłej wody. Co robić??? Jest na antybiotyku. Miała podane już kilka litrów glukozy. ucina mleko....
gmhnbmbnm

#6 sebau1212

sebau1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów
  • 11589100
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 31 grudzień 2010 - 09:20

U mnie był taki sam przypadek i musiałem sprzedać z przymusu bo by mi zdechła a poza tym to mi tak 2 zdechły ;)

#7 niki24

niki24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 09:22

Wapno glukoza glikol i wlewki witaminowe i mieć nadzieje że wątroba jeszcze jest

#8 MATUS2

MATUS2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów
  • 19213421
  • Zainteresowania:sport, motoryzacja no i oczywiscie rolnictwo :D

Napisany 31 grudzień 2010 - 09:23

Dawaj jej taki lek który się nazywa Ketomix on na pewno pomoże. Ja jakieś dwa lata temu miałem krowę chorą na ketozę i dawałem jej różne lekarstwa i nic nie pomagało, a dałem jej Ketomix no i to pomogło. Myślę, że powinno pomóc.. ;)

#9 tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 31 grudzień 2010 - 09:51

Kolego-wlewając glikol raz po raz,jest albo będzie kwasica-sprawdź ph moczu,jak już jest ketoza-to wlewanie glikolu nie wiele daje, do żyły glukozę co 24-36godz. szybciej efekt. U nas w takich wypadkach to glikol na przemian z proiosanem-aż dojdzie do siebie,no i drożdże(spożywcze)ketomix-jest w baniakach(5) lub granulat, ale to jest profilaktyka-a nie leczenie choroby. pozdro

#10 andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 9309 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 10:30

A poszukać nie mogłeś??
tematy połączone.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.  :D

#11 pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 01 styczeń 2011 - 11:39

od szukania jest Moderator Forum...  ale dziękuję za sugestię...
gmhnbmbnm

#12 Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1443 postów
  • Zainteresowania:Inseminacja bydła, USG, leczenie

Napisany 05 styczeń 2011 - 00:08

Co do ketozy to wlewy dożylne z glukozy to raz, dwa odpowiedni lek na wątrobę i modlitwa że jest jeszcze wątroba jeżeli po przynajmniej 3 wlewach dożylnych po 1l glukozy 20% nie pomoże to można ją tylko na hamburgery wysłać... Ketomixy, ketokile, glikofertile są tylko pomocą doraźną zaś w już zaawansowanych przypadkach uratować życie można poprzez kroplówkę ....

#13 Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • 5840761
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 05 styczeń 2011 - 23:21

A co zrobić z taką sztuką, co nie je śrutu ze zbóż, ani z qq, tylko granulat dla cieląt :lol:

#14 Servio

Servio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 17 styczeń 2011 - 13:05

To ja koledzy napiszę jak wyratowaliśmy 2 krowy, najbardziej podatne  na ketozę są jałówki przed ocieleniem nabierają masy i zostaje zachwiana przemiana materii gdy za późno  zareagujemy często kończy się to zejściem sztuki tak było u mnie dostawała niemal ze wszystko i niestety. Ostatnim rokiem dopadła mi kolejnego przeżuwacza jednak odrazu udaliśmy się z ojcem do rzeźni  po tzw treść żołądkową  na jedną krowę dozujemy 2L/x2 rano i wieczorem przez dwa dni jak mi to weterynarz tłumaczył wprowadzamy bakterie które zadamawiają się w chorej krówce i pobudzają ruchy żołądkowe oczywiście nie jest to przyjemna akcja jednak warto

#15 rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • 4064433
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    EM
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 17 styczeń 2011 - 14:46

Ten sposób jest stary jak świat już mój dziadek robił takie wlewy tylko ze on ta treść pobierał od zdrowych krów za pomocą dość grubego węża gumowego takiej alla sądy

U mnie podaje się duże ilości droższy spożywczej na zmianę z siemię lnianym z jogurtem naturalnym
coś musi ruszyć jej żołądek

Słyszałem też ze ludzie podają EM z melasą i drożdżami lecz nigdy tego nie praktykowałem

#16 grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów

Napisany 31 marzec 2012 - 20:34

witam mam ostatnio z keotozą problem .... u jednej krówki był dzis lekarz i stwierdzil ze  glikol a nie gliceryna podawać   ... czym one się różnią ?

#17 Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 911 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 19:17

Ceną na pewno, gliceryna jest bardziej naturalna, ale ponoć w mniejszym stopniu jest przyswajalna od glikolu, choc co znawca to inna opinia.

Edytowany przez Pawel20, 01 kwiecień 2012 - 20:39.

#18 Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • 12489624

Napisany 05 kwiecień 2012 - 19:01

Widzę, że ketoza to dość istotny problem ale ja u swoich krów w zasadzie tylko raz się z tym spotkałem, zaprzyjaźniony weterynarz powiedział mi że ketoza najczęściej jest efektem błędów w żywieniu, niektórzy podają w paszy jałówkom za dużo energii, ja karmię je tylko słomą i sianem czasem sianokiszonka ale tylko z 2 i 3 pokosu. Na trzy tygodnie przed spodziewanym wycieleniem zaczynam przyzwyczajać je do pasz treściwych, a jak widzę że zaczyna wymię nabrzmiewać wlewam do poidła ten preparat energetyczny jak na razie bardzo dobrze się to sprawdza.

#19 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:57

najgorsze jest zasypanie jałowki zaraz po porodzie duza ilosci kiszonki z qq i srut zborzowych czy mieszanek ona i tak nie pobiera takich ilosci pozniej sie ofaci i jest  katoza , jesli w miare wczesniej damy odpowiednia dawke gliceryny lub glikolu wychodzi bez urywania mleka , u krow dajacych powyzej 40 l na dobe zalecal bym stosowanie tluszczu chronionego , melasy, gliceryny badz ziarna suszonej qqrydzy   do tego drozdze by pobudzic metabolizm zoladka i jelit i zwiekszyc wykozystanie pobranej paszy i zneytralizowac ph

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 rmiecz8

rmiecz8
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2012 - 21:05

z melasą też nie wolno przesadzać bo można zmarnować sobie krowę, a drożdże to zawsze się przydają

Zobacz także