Skocz do zawartości

Zdjęcie

Likwidacja nieużytków

56 odpowiedzi na ten temat

#1 Share adaskupodkarpacie

adaskupodkarpacie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 30 lipiec 2007 - 23:29

Likwidacja nieużytków Witam koledzy.

Możecie mi podpowiedzieć jak poradzić sobie z nieużytkami, tak żeby doprowadzić pole do jakiejkolwiek użyteczności?

Proszę o wszelkie rady. Dzięki z góry.
\

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Likwidacja nieużytków Dzisiaj, 23:32
  •  

#2 Share JarekWLKP

JarekWLKP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 543 postów

Napisany 30 lipiec 2007 - 23:46

Likwidacja nieużytków Ja zrobiłbym tak: agregat ścierniskowy -> pług -> siew gorczycy -> jak urośnie wapnowanie i agregat ścierniskowy -> spora dawka obornika kurzego -> pług -> agregat uprawowo-siewny -> żyto i następne lata według płodozmianu.
John Deere marką ponad wszystkie.
Zamieszczone przeze mnie fotografie chronione są prawem autorskim.

#3 Share pawel

pawel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 09:12

Likwidacja nieużytków ja rozpoczołbym od potraktowania nieużytku herbicydem totalnym czyli roundupem, kosmikiem ,klinikiem itd. ,wiele łatwiej sie wtedy uprawia pole

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1858 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 09:36

Likwidacja nieużytków Tylko pozostaje jedno pytanie. Czy warto? Bo jak ten nieużytek to sama VI kl to musisz się zastanowić.

#5 Share Lesin

Lesin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 09:52

Likwidacja nieużytków jeśli jest dużo starej trawy to ja bym ją najpierw skoisił,natępnie odczekał bym aż odrośnie trochę i wtedy ją roundupem, no i na końcu zaorać wszystko :rolleyes: Ja z ojcem zawsze tak robimy jak mamy jakis nowy nie użytek

#6 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 836 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 11:13

Likwidacja nieużytków a czym to skosic? u mnie tez jest duzo nieuzytkow krzkow drzew itp. ale na to nie ma rady tylko koparka
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

#7 Share Lesin

Lesin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 11:42

Likwidacja nieużytków jeśli chodzi o trawy to najlepiej orkanem albo jakimś innym ścinaczem a o drzewa i krzaki to jedynie wyrwać ciągnikiem

#8 Share adaskupodkarpacie

adaskupodkarpacie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 11:52

Likwidacja nieużytków 3 klasa ziemi 0,75 ha zawsze coś trawa była koszona co roku także krzewów nie ma myśle własnei na poczatku potraktować rundapem ale co dalej zeby na drugi rok np posiać owies
\

#9 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1858 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 12:45

Likwidacja nieużytków Trzecia klasa to dobrze. Bo już myślałem że tam był taki piach że nic nie chciało rosnąć i dlatego nikt tego nie uprawiał.
Rundapem a potem głęboka orka na zimę.

#10 Share zorak

zorak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 13:13

Likwidacja nieużytków jesli bardzo zarośnięte i zakrzaczone to orkan a co się nie da to lina i wyrywanie. Przelecieć pole talerzówką i poczekać aż chwasty zaczą odbijać i potraktować je randapem. Odczekać i zrobić orkę, dobrze uprawić i posiać żyto które na pierwszy rok będzie w sam raz lub gorczyce też niezła na pierwszy plon po nieużytku. aaa no i przed orką przydało by się wapno a jak mały kawałek to obornik.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Liloboot

Liloboot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 14:14

Likwidacja nieużytków odnawiam temat bo mam 40 ha do ruszenia 2 lata nie uprawiane
ziemia klas I-III ciężka mada
chwasty perz, ostrożeń, skrzyp i cokolwiek chcecie innego
plan mam taki talerzówka zęby ściąć chwasty potem odrośnie to rundup 7 l/ha + 5 kg siarczanu
wapnowanie orka i ozima pszenica
tyko nie wiem czy nie lepiej zamiast się bawić randapem czy nie lepiej zaorać i walczyć w pszenicy np Apyros +starane koszty podobne ale czy dam rade to uprawić ?
może macie jakieś inne pomysły?

#12 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9491 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 16:52

Likwidacja nieużytków A nie uniesiesz lanc opryskiwacza tak aby odrazu pryskać??
Rundap dobra sprawa ale są tańsze środki a działają tak samo (ta sama substancja aktywna). Rundap drogi bo płaci się za firmę.

W pszenicy daj Apyros aby zlikwidował to co teraz by się "uchowało"

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#13 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5522 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 20:38

Likwidacja nieużytków Do nas w tym roku dołączyły niecałe 2 ha. Jakieś dwa tygodnie temu, ojciec zrandapował ten busz, w tym tygodniu mam taki plan, aby to zaorac, na poplon rzucic gorczycę, następnie dużo obornika, orka pod pszenżyto. Jak myślicie, wypali takie coś, czy może lepiej zrobic to inaczej? Ma ktoś jakieś pomysły?

KS Falubaz

#14 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 21:16

Likwidacja nieużytków

odnawiam temat bo mam 40 ha do ruszenia 2 lata nie uprawiane
ziemia klas I-III ciężka mada
chwasty perz, ostrożeń, skrzyp i cokolwiek chcecie innego
plan mam taki talerzówka zęby ściąć chwasty potem odrośnie to rundup 7 l/ha + 5 kg siarczanu
wapnowanie orka i ozima pszenica
tyko nie wiem czy nie lepiej zamiast się bawić randapem czy nie lepiej zaorać i walczyć w pszenicy np Apyros +starane koszty podobne ale czy dam rade to uprawić ?
może macie jakieś inne pomysły?

Zastosowanie talerzówki na zaperzoną ziemię spowoduje pocięcie perzu co spowoduje jego większą obsadę.
Postaraj się wykonać zabieg na aktualnie wyglądającą sytuację na polu. Nie dawaj wspomagaczy typu mocznik ani siarczan. Dawka 7l/ha wystarczająca. Konieczna analiza gleby. Wapno i NPK w zależności od potrzeb.
Nie baw się z apyrosem do zwalczania perzu. Nie zwalczy go całkowicie a problem z perzem pozostanie. Gdy nie wykonasz zabiegu randapem a zasiejesz bez oprysku to perz wzejdzie wcześniej od pszenicy, będzie go więcej i trudniej go będzie zwalczyć. Wyciągnie co najlepsze z gleby i nic nie zostanie dla pszenicy. Do tego jeszcze reszta chwastów i kaplica.

#15 Share Liloboot

Liloboot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 21:27

Likwidacja nieużytków andrzej2110 Napisano Dzisiaj, 17:52
A nie uniesiesz lanc opryskiwacza tak aby odrazu pryskać??
Rundap dobra sprawa ale są tańsze środki a działają tak samo (ta sama substancja aktywna). Rundap drogi bo płaci się za firmę.

LANCE uniosę nie ma problemu ale czy ostrożeń nie będzie za stary fizjologicznie żeby przewodzić do korzenie bo już prawie kwitnie ? miałem kiedyś sąsiada co pryskał przed zbiorem pszenicy an ostrożeń i nic to nie dało mimo dawki 7l na ha
a co do zamienników rundupu to mam mieszane uczucia możesz podać nazwę jakiegoś sprawdzonego bo ja używałem GRYFOS i nie miałem najlepszego wrażenia w porównaniu z tą samą dawką oryginału w tych samych warunkach

TOREZ
czemu piszesz nie dawaj siarczanu i wspomagaczy? wszędzie piszą że tak lepiej działa

#16 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9236 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 lipiec 2009 - 21:30

Likwidacja nieużytków

A nie uniesiesz lanc opryskiwacza tak aby odrazu pryskać??

W pszenicy daj Apyros aby zlikwidował to co teraz by się "uchowało"

Podaj nazwę takich środków? Bo nie słyszałem o środkach działających tak jak roundup.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#17 Share tomi217

tomi217

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Technika rolnicza,Motoryzacja,itd

Napisany 05 lipiec 2009 - 21:32

Likwidacja nieużytków Kolega ma racje talerzowanie nic nie pomorze na zaperzone pole tylko pogorszy sparawe.Mozena jeszcze mechanicznie walczyc z perzem ale to przacochlonne zajecie co drugi dzien kultywator i brona i co zostanie dopiero opryskiem w pszenicy lecz oprysk moze nie dac poprzadanych efektów zwalczenie perzu. :D
Moje filmy: http://www.youtube.c...177&view=videos
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

#18 Share mareknh

mareknh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 22:07

Likwidacja nieużytków Ostatnio przejeliśmy 3 ha ugoru, drzewa, jarzynisko i ogólnie to trawa, bo to było około 12-15 lat nie obrabiane. Brzozy to były na 3-4 m wysokie co niektóre. Opracowaliśmy plan, aby najpierw wyciąć drzewa na wysokości 1,5m nad ziemią, powyciągać te pnie z karpami, wypalić, stalerzować, nawieść obornik, zaoraż, i na 2 ha zasialiśmy żyto, a na reszczie owies. Ziemia to VI klasa, ale żyto jest bardzo dobre, nawet lepsze jak na obrabianych polach. A teraz mamy zamiar zasiać pszenżyto, lecz na jeśień drugie 2 ha mamy do wycinki, tylko tam to bardzo gęste drzewa

#19 Share Karol I

Karol I

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 23:01

Likwidacja nieużytków My na odłóg walnęliśmy ciężką talerzówkę z wałem za 3 dni orka nawóz agregat i pszenżyto na III i VI a na piasku żyto. Nie było czasu bawić się w opryskiwacz bo chaszcze były konkretne i teren też, a powichrzenia zbliżona do twojej Liloboot

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Liloboot

Liloboot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 06 lipiec 2009 - 17:04

Likwidacja nieużytków Dzięki za wszystkie posty ja muszę jednak talerzować wszytko by zapobiec wysianiu się sotrożenia bo zaraz przekwitnie i będzie problem a potem jak odbije wszystko to rundup i zobaczymy co będzie jeszcze tyko 100 tysi na sianie i zabiegi no i luz...:D