Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rutwica wschodnia

40 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Gramgro

Gramgro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motory, nowości technologiczne

Napisany 09 czerwiec 2011 - 06:38

Rutwica wschodnia Witam damian007,
posiadam trochę nasion rutwicy, u siebie już posiałem i mi zostało, nie są skaryfikowane więc kiełkowanie jest na poziomie 30%.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rutwica wschodnia Dzisiaj, 03:29
  •  

#22 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 17 czerwiec 2011 - 12:21

Rutwica wschodnia I jak wyniki Panowie i Panie w uprawie tej rośliny?
Ktoś posiał?
Ktoś zdobył materiał kwalifikowany?
Jak wyglądała uprawa, nawożenie, itp, itd ?
Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

#23 Share Gramgro

Gramgro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 18 czerwiec 2011 - 11:24

Rutwica wschodnia W Polsce materiału kwalifikowanego nie można jeszcze kupić, są prace hodowlane i dopiero od następnego roku będą dostępne nasiona w centralach. Ja posiałem w mieszance z trawami i mieszanką zbożową, efekty jak na razie słabo widoczne( 3-letni materiał siewny, słabo skaryfikowany) ale widzę wschody, lecz jak to było poruszane wcześniej ta roslina w pierwszym roku jest mizernie wyglądająca, dopiero w drugim i kolejnych latach sie ładnie rozrasta po całej plantacji i zagłusza inne rośliny. Kłopot jest jeszcze z bakteriami brodawkowymi, ja ich nie używałem bo nie mogłem znaleść, podobno jakieś efekty daje szczep bakterii z koniczyny czerwonej chyba, ale to były próby laboratoryjne i na małej powierzchni.

#24 Share Montifan

Montifan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 21:30

Rutwica wschodnia a ziemia na ktorej rosnie rutwica lekarska sie nada jak myslicie?

#25 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 20:18

Rutwica wschodnia A na jakiej ziemi rośnie rutwica lekarska?
Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa

#26 Share Montifan

Montifan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 09:38

Rutwica wschodnia chodzi mi raczej o to czy wykorzystuja ten sam szczep bakteri do wiazania azotu...

#27 Share damian007

damian007

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 10:38

Rutwica wschodnia

Witam damian007,
posiadam trochę nasion rutwicy, u siebie już posiałem i mi zostało, nie są skaryfikowane więc kiełkowanie jest na poziomie 30%.

Jeśli była by taka możliwość z chęcią odkupił bym od ciebie te nasionka :rolleyes:
trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

#28 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 13:40

Rutwica wschodnia Rutwica wschodnia 'korzysta' z bakterii brodawkowych .
@Gramgo jaka cena tych nasion od Ciebie?
I ile płaciłeś zdobywając je?

#29 Share piotr034

piotr034

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 10:38

Rutwica wschodnia Witam forumowiczów i czytelników Top Agraa B) B) B)

ja się nie znam na rutwicy kiedyś jakieś 10 lat temu widziałem nasiona .No też na to zwróciłem uwagę ze to prawie lucerna .Ale badania są prowadzone przez uniwersytet przyrodniczy w Wrocławiu .I z tego co ja wiem to oni raczej widzieli z tej rośliny taki pożytek by ja na ugorach uprawiać .i kosić na nasiona a słomę rozdrabniać plon nasion o ile pamięć mnie nie myli poniżej 500 kg z ha .A na temat kiszonek albo siana nikt sie nie chciał wypowiadać wiech chyba by nagrody nobla z tego nie było :blink: :blink: Daje namiary na naukowców zajmujących się tym tematem cyt ,,
Józef SOWIŃSKI, Edward MOŻDŻEŃ. OCENA PRZYDATNOŚCI RÓŻNYCH METOD UGOROWANIA RUTWICĄ WSCHODNIĄ (Galega orientalis Lam.) W WARUNKACH SUDETÓW W ZALEŻNOŚCI OD TRWAŁOŚCI PLANTACJI, s. 139-148.

W latach 2001-2006 w Górskiej Stacji Wdrożeniowo-Upowszechnieniowej (GSWU) w Paszkowie koło Polanicy Zdroju przeprowadzono badania mające na celu ocenę przydatności rutwicy wschodniej (Galega orientalis Lam.) do ugorowania użytków rolnych. Trzykrotnie w latach 1992, 1995, 1998 wysiewano nasiona rutwicy w ilości 30 kg na ha. Do roku 2001 corocznie rutwica była zbierana kombajnem na nasiona, a część nadziemna pozostawała na polu mulczując glebę. W 2001 roku wytyczono poletka, każde o powierzchni 16 m2 i zastosowano 4 metody ugorowania rutwicy: koszenie jednorazowe rutwicy i usunięcie materii organicznej z pola, koszenie jednorazowe rutwicy i pozostawienie materii organicznej na polu, koszenie jednorazowe wraz z rozdrobnieniem rutwicy i pozostawienie na polu, pozostawienie roślin rutwicy na polu bez koszenia.
Rutwica jest gatunkiem trwałym i może być użytkowana powyżej 10 lat na tym samym polu. Produkcja biomasy z ugoru założonego najwcześniej (w 1992 roku) była na takim samym poziomie (770 g z m2) jak uzyskana z plantacji założonej trzy i sześć lat później (odpowiednio 770 i 760 g z m2). Zastosowane metody ugorowania nie miały istotnego wpływu na szacowany plon. Uzyskane wyniki wykazały, że rutwica nie musi być koszona w warunkach sudeckich.
Jeszcze parę rzeczy wiem ale może kiedyś dopisze powodzenia w uprawie tej rośliny :) :)

#30 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 01 luty 2014 - 18:02

Rutwica wschodnia Odświeżam temat. Panowie jakieś nowe wieści na temat rutwicy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 12 marzec 2014 - 20:35

Rutwica wschodnia Też jestem nią zainteresowany. Jak wam sie udała. Można dostać gdzieś nasiona kwalifikowane.
linux, don't be afraid penguin!

#32 Share Shazam

Shazam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 10:56

Rutwica wschodnia Witam
Ja już posiadam u siebie na polu Rutwice od roku, nasiona kupiłem na Litwie, nie ma problemu bo tam można już kupić zaprawiane odpowiednio nasiona z tym szczepem bakterii. Moja żona jest z Wileńszczyzny i ja do teściów co jakiś czas jeżdżę do Jaszun mała miejscowość koło Wilna, a niedaleko w Solecznikach można ją kupić gotową do siewu, tylko tam oni nie nazywają tego rutwicą, już dokładnie nie pamiętam, ale coś tam kozielnica, czy jakoś tak, muszę się teścia zapytać. Jadę na litwę teraz na wielkanoc, a sam ją siałem w maju wiec jesli ktoś jest zainteresowany to proszę kontakt na PRIV i się możemy dogadać z sprowadzeniem nasion ( oczywiscie ograniczona ilośc nasion, bo mam tylko osobówkę z przecietnej wielkości bagarznikiem) Mieszkam w okolicach Zambrowa, od razu informuje że nie wiem jak wyglądało by wysłanie tego w przesyłkach, najpierw muszę się tego dowiedzieć jakie były by koszty i czy mi się bedzie chciało z tym jeżdzić na pocztę czy coś... Dogadać się możemy, ale na prywacie telefoniczny kontakt podam do siebie.

#33 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 22:54

Rutwica wschodnia A czy można ja siać w siewie z rośliną ochronną np. z jęczmieniem?
linux, don't be afraid penguin!

#34 Share paul7

paul7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 16:45

Rutwica wschodnia

Też jestem nią zainteresowany. Jak wam sie udała. Można dostać gdzieś nasiona kwalifikowane.

Podobno jest jedna odmiana ... poczytaj tutaj http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/uprawy-alternatywne-rutwica-wschodnia,48387.html
Może innych użytkowników też to zainteresuje:)

#35 Share ptak

ptak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 październik 2014 - 13:00

Rutwica wschodnia

Czytałem, że przed wysianiem trzeba pomoczyć chwilę w kwasie bo nasiona twarde czy coś i jak się nie namoczy to wzejdzie ok 40%. Słyszał ktoś o tym? Bo szczerze to trochę się boję ładować to w kwas.

#36 Share Gramgro

Gramgro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 październik 2014 - 08:25

Rutwica wschodnia

Ja moczyłem w kwasie rutwicę. Można ją skaryfikować albo w kwasie albo mechanicznie. Jak kupiłem nasiona to dr.  powiedział dokładnie jak moczyć. Tylko że to było ze 3 lata temu już. Nie pamiętam ile dokładnie trzeba to moczyć. oczywiście nie można tego robić w pomieszczeniu i trzeba zachować środki ostrożności...

#37 Share gazik123

gazik123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 październik 2014 - 19:01

Rutwica wschodnia

Witam kolego co możesz napisać o użytkowaniu tej rośliny?? 

#38 Share Gramgro

Gramgro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 29 październik 2014 - 18:43

Rutwica wschodnia

Powiem Ci że mi nie wyszła w uprawie. Skaryfikowałem ją a i tak mało jej było w mieszance z trawami. Jak ja miałem to jeszcze nie było można dostać bakterii probiotycznych z którymi wchodzi w symbioze. Została wyparta przez trawy i lucernę. Od tamtej pory nie próbowałem dalej siewu jej.

Pozdrawiam

#39 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 05 listopad 2014 - 18:49

Rutwica wschodnia

Jaki koszt nasion i norma wysiewu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 12:41

Rutwica wschodnia

Witam
Ja już posiadam u siebie na polu Rutwice od roku, nasiona kupiłem na Litwie, nie ma problemu bo tam można już kupić zaprawiane odpowiednio nasiona z tym szczepem bakterii. Moja żona jest z Wileńszczyzny i ja do teściów co jakiś czas jeżdżę do Jaszun mała miejscowość koło Wilna, a niedaleko w Solecznikach można ją kupić gotową do siewu, tylko tam oni nie nazywają tego rutwicą, już dokładnie nie pamiętam, ale coś tam kozielnica, czy jakoś tak, muszę się teścia zapytać. Jadę na litwę teraz na wielkanoc, a sam ją siałem w maju wiec jesli ktoś jest zainteresowany to proszę kontakt na PRIV i się możemy dogadać z sprowadzeniem nasion ( oczywiscie ograniczona ilośc nasion, bo mam tylko osobówkę z przecietnej wielkości bagarznikiem) Mieszkam w okolicach Zambrowa, od razu informuje że nie wiem jak wyglądało by wysłanie tego w przesyłkach, najpierw muszę się tego dowiedzieć jakie były by koszty i czy mi się bedzie chciało z tym jeżdzić na pocztę czy coś... Dogadać się możemy, ale na prywacie telefoniczny kontakt podam do siebie.

i co??jak ci rośnie ta rutwica?