Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wykonać sterowanie silnika 3-fazowego?

56 odpowiedzi na ten temat

#41 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 06 kwiecień 2011 - 21:47

Jak wykonać sterowanie silnika 3-fazowego? tak właśnie myślałem.
no nic czekam na wszystkie elementy i może w piątek wieczorem będę składał wszystko ładnie,
w sobotę to praca w polu, ale jak będę miał czas to postaram sie porobic fotki jak to już bedzie wszystko dobrze działać

już znalazłem kolejne zastosowanie tego układu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak wykonać sterowanie silnika 3-fazowego? Dzisiaj, 09:51
  •  

#42 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 22:03

Coś słabo Was w tym technikum uczą... Po drugie: "obcykany" to będziesz po 25 latach pracy z takimi układami. Nikogo nie chcę tu obrazić, ale teraz to znasz troszeczkę teorii. Wnioskuję to po tym czego mnie nauczyli w technikum, a czego nauczyłem się sam, chociaż moja specjalizacja jest trochę inna (elektronika cyfrowa). To nie jest aż tak bardzo trudny układ, tym bardziej, że @rolstudent umie czytać schematy i wie o co w nich chodzi. Mi dłużej zajęło narysowanie tego schematu w paincie, niż zmontowanie gotowego układu.
@rolstudent czujnik zaniku fazy powinien być włączony przed układem zmiany kierunku obrotów. Jego zestyki będą załączać całą aparaturę, czyli przekaźnik bistabilny i PRI-51. W przypadku braku którejkolwiek fazy układy te nie będą miały zasilania i nie włączą silnika.

Powiem tak, też jestem po technikum elektrycznym i układ uważam za wykonalny tak jak podał kolega (nie chwaląc się podawałem podobny układ tzn. wykaz elementów wcześniej).

Odnośnie nauczania to jest tak że na 30 chłopa w technikum prosty układ włącz/wyłącz potrafiło zbudować 10 a rozbudować do układu lewo/prawo 5. Pozostali kończyli technikum elektryczne na poziomie podłączenia łącznika świecznikowego (a o schodowym lub krzyżowym lepiej im nie wspominać).

A na poziomie technikum użyć słowa "obcykany" to lekka przesada, tak jak kolega powiedział po 25 latach to może ale nieraz naprawdę są dziwne przypadki(np. nowy przewód położony w ziemi ok 30 mb i po podłączeniu ginie 1 faza przyczyna brak jednej żyły na 2/3 cm).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#43 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 05 wrzesień 2015 - 21:41

tak właśnie myślałem.
no nic czekam na wszystkie elementy i może w piątek wieczorem będę składał wszystko ładnie,
w sobotę to praca w polu, ale jak będę miał czas to postaram sie porobic fotki jak to już bedzie wszystko dobrze działać

już znalazłem kolejne zastosowanie tego układu smile.gif

i jak udało Ci się zbudować to czochradło?

#44 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 13 wrzesień 2015 - 09:02

Jak wykonać sterowanie silnika 3-fazowego? Czochradlo działa do dziś. automatyka działała ale została dołączona bo zużyty szczotka trochę dziwnie się zachowuje. Obecnie kręci cały czas

#45 Share sebo1986

sebo1986

Staram się byś lepszym..

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • Zainteresowania:Sport motoryzacja i po trochu wszystkiego

Napisany 01 styczeń 2016 - 20:47

Podepnę sie do tematu:)

Na pewno na forum jest wiele znawców elektryki;)

Chce zrobić sterowanie do przecinarki do metalu, silnik 2,2 kw 5,1 A, wyłącznik, m611(6,3-10A) już mam, pytanie jaki dobry stycznik zastosować? przyciski wł,wył mam tylko właśnie chodzi mi o stycznik, proszę o rady porady ewentualne inne rozwiązania :)

..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

#46 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3463 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 01 styczeń 2016 - 20:58

Ten  wyłącznik  to  do  czego  potrzebny?  chcesz nim  załączać przecinarkę?  to po  co  Ci  przyciski i  stycznik? 

Ten  wyłącznik  będzie  za  duży  dla  tego  silnika , ma  za  duży  zakres  prądowy 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#47 Share sebo1986

sebo1986

Staram się byś lepszym..

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 23:02

Ogólnie to chciałem zabezpieczyć silnik przed przeciążeniem i zwarciem,(przykładowo tarcza się zaklinuje itp i m 611 wyłączy zasilanie), nie chce nim załączać piły, bo on nie jest od tego,  dlatego chciałem załączać przez stycznik(też dla bezpieczeństwa) zakres na m 611 ma być ustawiony na 5.1 A x 1.1 tak? =5.6A. mam też taki z mniejszym zakresem :)

Iść na łatwiznę  to mógłbym zwykły wyłącznik zamontować i by było, jak to mi niektórzy podpowiadali,  Ale ogólnie to moja koncepcja jest zła?

Dodam że specjalnie nie jestem uzdolniony co do elektryki ;)

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

#48 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3463 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 09:15

Jeśli zastosujesz ten  wyłącznik  z  odpowiednim  zabezpieczeniem , to  możesz  podłączyć  zespolony  stycznik  olejowy  typu  np  MOL  28 .

Przyciski  i  cały  mechanizm  jest  w jednej  szczelnej  obudowie 

Ma  on  co prawda  też  zabezpieczenie  , ale  na  większy  zakres . Przynajmniej  ja  nie  spotkałem  nigdy  z  takim  małym  zakresem 

280408043_1_644x461_stycznik-olejowy-mol

Edytowany przez mariuszd93, 02 styczeń 2016 - 09:17.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#49 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 02 styczeń 2016 - 13:09

Ale po co się upierać na stycznik? Zwykły wyłącznik starczy. Chyba, że chcesz mieć zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem silnika po zaniku i powrocie napięcia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#50 Share sebo1986

sebo1986

Staram się byś lepszym..

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 14:26

Elektrotechnik właśnie o tym myślałem, przesadzam z tymi zabezpieczeniami?  A cenowo jak to wygląda ? pytałem o wyłącznik trójfazowy 16A to taki z wyglądu konkretny kosztuje ok 60 zł a jak ze stycznikiem? tylko właśnie nie wiem jaki można by podłączyć ?

I jeszcze pytanie odnośnie 611, mam 2,jeden z zakresem 6,3-10A a drugi 2,5-4 A któryś się nada? bo mi wychodzi że powinien być ustawiony na 5,6A. 

#51 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 15:55

Nie przesadzasz. Jak często masz zaniki napięcia to takie coś jest dobre. Stycznik kosztuje 50-60zł, do tego dwa przyciski, jakieś 10zł/szt, i obudowa, około 15zł. A z tych 611, które masz żaden się nie nadaje. Akurat masz pecha, bo ten, którego potrzebujesz jest po środku między tymi, które masz. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie stycznika z wyzwalaczem termicznym. Wyjdzie najtaniej.

#52 Share sebo1986

sebo1986

Staram się byś lepszym..

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 17:54

Nie musi być najtaniej ;)  Przyciski mam takie jak w tym MOLU 28 ze zdjęcia powyżej, obudowę sam zrobię,  Stycznik ile amper powinien mieć?  mogę jeszcze gdzieś wcisnąć wyłącznik bezpieczeństwa (grzyba) ?

#53 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 10:06

Stycznik tyle ile silnik, daj 10A i będzie dobrze. A grzyba możesz dać zamiast czerwonego przycisku, lub włączyć szeregowo z nim, ale nie widzę sensu dublowania.

#54 Share sebo1986

sebo1986

Staram się byś lepszym..

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 12:29

To nie będę już kombinował z tym grzybem, wtyczka 32A będzie za duża? bo akurat taka mam

#55 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3463 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 13:34

Jak wykonać sterowanie silnika 3-fazowego? jak za duźa - to nie problem. Wystarczyłaby 16A , ale i taka moźe być

#56 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 14:56

Wtyczkę montuj taką jakie masz gniazda, żeby nie bawić się w przejściówki. Tak jak pisze kolega powyżej jak jest za duża to nie problem, gorzej byłoby odwrotnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#57 Share sebo1986

sebo1986

Staram się byś lepszym..

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 15:14

Gniada mam 16 i 32 ale akurat mam wtyczkę 32 ale może kupie nową 16 ;) w tygodniu kupie stycznik i będę działał, zapewne jeszcze coś nie będę wiedział :)