Polecane posty

rolstudent    182

chciał bym wykonać układ do sterowania silnika elektrycznego 3 fazowego 0,37kw

 

Układ ma być tak wykonany aby po wykryciu zbytniego obciążenie zmienił obroty silnika

Powinien mieć też czujnik zaniku faz i zabezpieczenie przeciążeniowe

 

Może mi to ktoś narysować i opisać językiem dla początkujących

z góry ślicznie dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak typowo teoretycznie kombinował bym na czymś takim:

http://allegro.pl/lacznik-polprzewodnikowy-nawrotny-lewo-prawo-i1376455284.html

+

http://allegro.pl/listing.php/search?string=ri+80&country=1

+

http://allegro.pl/listing.php/search?string=bistabilny&category=0

+ styczniki, zasilacz 5V

 

to jest tak typowo teoretycznie można coś tam sobie kombinować (ale czy początkujący sobie poradzi to nie wiem).

 

Do czego miałby zastosowanie taki układ????????????


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Teoretycznie jest to możliwe do wykonania. W praktyce należy uwzględnić problemy z pomiarem prądu pobieranego przez silnik w momencie zmiany kierunku obrotów. Wymaga to zastosowania odpowiednio dobranych opóźnień czasowych w układzie sterującym stycznikami. Podsumowując, jest to niewykonalne dla początkującego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

a może chciałbyś wykonać taki układ

 

ma on sterować czochradłem elektrycznym dla krów

 

zmian obrotów po wykryciu obciążenia jest konieczna bo czasem w szczotkę wplątuje się ogon

no i zabezpieczenia wyrzuca

 

szczotka bardzo fajnie działa jak na zrobioną samemu

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Autorowi chodzi o zmianę kierunku obrotów przy przeciążeniu silnika, a nie o cykliczną zmianę kierunku w zadanym czasie. Najprościej byłoby zaprojektować układ cyfrowy uwzględniający wszystkie wspomniane wcześniej przeze mnie wymagane opóźnienienia czasowe, który sterowałby stycznikami zmieniającymi kierunek obrotów silnika. Sygnałem wejściowym dla układu cyfrowego byłby sygnał z układu pomiaru prądu pobieranego przez silnik. To jest taka moja ogólna koncepcja działania. Może ktoś ma inny pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

no właśnie

 

cykliczna zmiana nie jest pożądana bo wtedy zamiast szczotka czesać krowy po prostu tańczy

robiłem taka próbę z włącznikiem 1-0-2

 

takich gotowych układów nie mogłem znaleźć

 

jedyne co mi wpadło to przekaźnik kontroli

http://elkoep.pl/produkty-1/cos-1-4.html

 

tylko do tego chyba potrzeba jakieś układ zmiany obrotów działający w systemie 0-1

przy impulsie zmieniał by obroty

 

tylko jest kolejne pytanie czy przy takim małym silniku 0,37kw to wykryje ze on jest obciążony

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To co podałeś w linku nadaje się do Twoich potrzeb, z tym że nadal trzeba zbudować układ pamiętający kierunek obrotów silnika i zmieniający go po wykryciu przeciążenia. Taki przekaźnik również by się nadawał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego, nie znajdziesz gotowych modułów, które dałoby się tylko połączyć żeby działało. Układ z linku powyżej jest tylko układem wykonawczym (można zastosować go zamiast stycznika, będzie trwalszy od stycznika przy dużej ilości przełączeń). Twój układ musi składać się z trzech bloków: bloku pomiaru prądu (np. taki jak w linku z mojego poprzedniego postu), układu sterujacego (który przetworzy syganał bloku pomiaru prądu i odpowiednio wysteruje układ wykonawczy), i układu wykonawczego (stycznik lub łącznik półprzewodnikowy). Pierwszy i ostatni blok w zasadzie mamy. Należy tylko zaprojektować układ sterujący. Układ w zasadzie jest dość prosty, jednak przy sterowaniu obciążeń indukcyjnych jakimi są silniki, na 99% wystąpią trudne do pozbycia się zakłócenia. To właśnie powoduje najwięcej trudności przy budowie tego typu urządzeń. Wcześniej pytałeś czy niemógłbym wykonać takiego układu. Odpowiedź brzmi: mógłbym. Jednak przy wykonaniu jednej sztuki jest to ekonomicznie nieuzasadnione (czytaj: nieopłacalne dla Ciebie). Zaprojektowanie, wykonanie i testowanie prototypu zajmie sporo czasu, a jak wszyscy wiemy czas kosztuje. Jako ciekawostkę mogę podać, że w szkole robiłem z kolegami sterownik klimatu do hali produkcyjnej. Zbierał on dane z czterech czujników temperatury, dwóch czujników wilgotności i sterował wentylacją i ogrzewaniem. Wykonanie go zajęło ponad rok pracy trzech osób.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

o kurcze nie wiedziałem ze to zajmuje aż tak dużo czasu

znalazłem chłopaka który mówił ze wykona taki układ za 700 zł

ma być sterowany mikroprocesorowo

i jeszcze do tego dodał ze razem w sterowanie wplączę czasówkę która będzie włączała szczotkę o 4 rano wyłączała o 6 włączała o 8 wyłączała o 18 włączała o 20 i wyłączała o 24

 

ciekawiło mnie to czy takie sterowanie wykonał bym sam

teraz już wiem ze nie dam rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Witam.

Panowie po co wyważać otwarte dzwi? Po co przepłacać? nie prościej zastosować zwykły falownik? Do silnika 0.37 kW można go kupić poniżej 400 zł np taki: http://allegro.pl/falownik-siemens-micromaster-420-0-37-kw-i1453728891.html Na codzień programuję takie falowniki i nie ma żadnego problemu z zaprogramowaniem takiego falownika aby działał w sposób wymagany przez rolstudent.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

no i się nie zrozumieliśmy ten falownik jest do sterowanie silnikiem jednofazowym

po drugie mogę w nim uwzględnić tylko funkcje czasowe a mi zupełnie nie o to chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Ja proponuje proste rozwiązanie podłączasz zwykły termik dopasowany do silnika - połączony ze stycznikiem z wejściami (no i nc) -

na na wejścia no podłączasz zasilania no normalnie a dla nc obracasz fazy - jak termik wybije to stycznik załączy się z odwrotnymi obrotami. tyle że będziesz musiał ręcznie wyłączać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vcc    12

Chyba 3 dni nad tym myślałeś, tylko zanim termik zadziała to już może nieźle wyczochrać zwierzątko :blink: tylko odpowiedni układ sterujący a nie jakieś druciarstwo, chodzi o bezpieczeństwo ;[

 

 

 

 

Kolego, nie cytujemy poprzedniego posta. Poprawiłem.

Edytowano przez Elektrotechnik
Cytowanie poprzedniego posta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

w fabrycznym urządzeniu jakiejs francuskiej firmy zastosowano przekażnik kontroli cos-1

i stycznik nawrotowy czyli nasz pomysł z góry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To jest nieistotne czy to będzie zasilane jednofazowo czy trójfazowo. Mam jeszcze pytanie do @rolstudent. Mianowicie szczotka po wykryciu obciążenia ma trwale zmienić kierunek obrotów (do następnego wykrycia obciążenia), czy ma się obracać w drugą stronę przez jakiś czas, np. 10 s i powrócić do poprzedniego kierunku wirowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

twoja pierwsza opcja

czyli obraca sie do następnego wykrycia przeciążenia

 

czyli np prawo obciążenie lewo obciążenie prawo obciążenie lewo i tak w koło Macieju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam pewną koncepcję tego sterowania. Dałoby się to zrobić w ten sposób: przekaźnik kontroli prądu po wykryciu przeciążenia wyzwala przekaźnik bistabilny, który steruje dwoma stycznikami (jeden załącza silnik w prawo, a drugi w lewo). Do tego możnaby dodać zegar sterujący umożliwiający załączanie szczotki o określonych godzinach. Układ jest dość prosty, z tym że jaki wpływ na pracę będą miały zakłócenia, które generuje silnik. Przekaźnik kontroli prądu ma ustawiane opóźnienie zadziałania, więc może udałoby się w ten sposób wyeliminowć chwilowe przeciążenia. Wieczorem spróbuję narysować ogólny schemat tego urządzenia.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Można poszukać jakiegoś używanego sterownika PLC z wejściem analogowym, wtedy można się bawić na całego ;). Koszt może trochę większy, ale możemy rozbudować sterowanie o ciekawe opcje.

EDIT

Moeller

Taki wystarczy w zupełności, niczego więcej do szczęścia nie potrzeba ;) .

Edytowano przez Mariusz x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez emtecc
      Witam Mam agregat AV22. Nie jestem pewien czy nikt tam nie kombinował przy kabelkach. RDC jest nie podłączone i nie działa miernik F-BC na panelu. Nie wyświetla żadnych informacji. Ktoś poratuje jakimś zdjęciem wnętrza skrzynki ze środka, schematem tego miernika
    • Gość
      Przez Gość
      Witam serdecznie zakupiłem silnik SIEMENS 4KW chciałbym go zamontować do krejzagi. ale jak go podłączyć? czy będzie on działał na 400V
      czy w takim silniku stosuje sie wyłącznik gwiazda trójkąt? + zabezpieczenie termiczne,? prosił bym o poradę w załączniku wysyłam zdjęcia tego silnika wraz z tabliczka znamionowa



    • Przez DrJoint
      Zepsuł mi sie silnik od sterowania daszkiem rury sieczkarni, zamontowalem silownik dwustronnego dzialania przy zamianie + z - i teraz nie wiem jak to podlaczyc i co dokupić. 
      Z pilota sterowania mam 3 kable, w jednym jest stały minus, gdy wcisnę przycisk Góra to w drugim pojawia sie plus, gdy wcisne Dół to plus pojawia sie w trzecim. Od siłownika wychodzą tylko 2 kable. Jak to podłączyć??
    • Przez kuba123456
      Witam jakie oświetlenie ledowe polecacie do ciągnika ? 
    • Przez Hygdys12
      Witam mam problem ze śrutownikiem ssąco tłoczącym  mam silnik 5,5kw 2900obr i jak wezmę odsunę na maxa zasów to śrutownik zaczyna się zapychać i nie daje rade wrzucić sruty do mieszalnika co jest przyczyną za słaby silnik?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj